Jak pocieszyć tatę, gdy powiedział mu, że nie lubię z nim nic robić?


110

Mieszkam z tatą i babcią. Nie mieszkam z matką, ponieważ kilka razy przyłapano ją na narkotykach wokół przyrodniej siostry. Rozdzielili się, gdy miałem 6 miesięcy.

Mój tata i ja tak naprawdę nie widujemy się często, chociaż mieszkamy w tym samym domu. Pracuje nocą i śpi w ciągu dnia, co jest całkowitym przeciwieństwem tego, co robię, mając 16 lat. Drugiej nocy mój tata kupił mi GTA5 w nadziei, że będziemy razem grać. Od razu wiedziałem, że to nie skończy się dobrze. Zacząłem z nim grać i zdałem sobie sprawę, że po prostu nie było fajnie się z nim bawić. Zrezygnowałem zaraz po kilku misjach przedwcześnie. Mój tata wszedł do mojego pokoju i zapytał mnie, dlaczego rezygnuję, więc powiedziałem mu prawdę.

Przez kilka lat nie czuję się zbyt dobrze grając z tatą lub nawet łącząc się z nim. Często zostaję w domu na komputerze, podczas gdy on robi rzeczy, które chce, żebym z nim zrobił. Ale nie czuję się zobowiązany do nawiązania z nim więzi. Wydaje mi się to dziwne i nienaturalne. Nie miałem tego problemu, kiedy miałem 8 lub 9 lat, ale teraz jest tak silny, że nawet nie lubię przebywać z nim osobiście.

Powiedziałem mu, że nie lubię już z nim nic robić, a on zwrócił się do najgorszego. Codziennie wraca do domu bardzo wściekły i zaczyna krzyczeć na mnie i moją babcię. Zaczynam się martwić, ponieważ dzieje się tak tylko wtedy, gdy robię okropne rzeczy lub on ma mnóstwo obaw z powodu swojej byłej dziewczyny i córki. Najwyraźniej wpływa to tak bardzo na mojego tatę, że myśli o rzuceniu pracy i jest jedynym źródłem dochodów.

Czy mogę go pocieszyć?

Aktualizacja:
Dziękujemy wszystkim! Rozmawiałem z tatą o sytuacji, w której on przechodzi i przepraszałem za to. Powiedziałem mu, że go kocham, ale jednocześnie powiedziałem mu, że tak naprawdę nie lubię tego, co robimy i że powinniśmy to zmienić. Zgodził się z tą decyzją, w rzeczywistości, idziemy do kina w przyszłym tygodniu! Dzięki! :)


18
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić z tatą, jest rozmowa z nim. Próbuję dowiedzieć się, dlaczego czuje się taki, jaki jest i nie zakładać, że już wiesz. Nie dziel się swoimi uczuciami, dopóki nie pomyślisz, że czuje się słuchany. Uczyni go bardziej otwartym, gdy powiesz, że coś się zmienia. Pomocne może być przypomnienie mu, że nastolatki często się odsuwają, ale zazwyczaj są one tymczasowe. Kiedy skończysz 20 lat, będziesz szczęśliwy, że tam jest i będziesz chciał spędzić z nim więcej czasu.
Sandy Chapman

2
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wybaczenie sobie i zacząć czuć się lepiej w swoim życiu, aby nie wyładowywać na nim strachu, gniewu i niepokoju. Walczysz. Co dzieje się w szkole, z przyjaciółmi ... Czy czujesz się akceptowany lub wykorzystywany? Jak podobne jest traktowanie twojego ojca do tego, jak się czujesz w innych związkach. Porzuć gniew i urazę, jeśli pozwolisz, przylgnie do ciebie jak klej. Traktuj swojego ojca tak, jak chcesz być traktowany. Z miłością i akceptacją. Możesz to zrobić.
Obywatel

17
Przytul go!
flup

3
Cieszę się, że twój wysiłek zdaje się pomagać wam lepiej się dogadać! Oto jedna myśl ode mnie (jako ojca): Twój ojciec jest odpowiedzialny za twoje samopoczucie, ale nie jesteś (jeszcze) za swoje ojca. Oczywiście, kiedy masz 16 lat, role nie są takie same jak w przypadku 6, ale z pewnością nie są jeszcze odwrócone. Twój ojciec jest dorosły, nie jesteś. Jest odpowiedzialny za siebie, dopiero zaczynasz być odpowiedzialny za siebie. Rozmowa z ojcem w celu polepszenia twojego związku jest dobrą rzeczą dla 16-latka. Ale jeśli potrzebuje pocieszenia od trudnej rzeczywistości, powinien zwrócić się do swoich przyjaciół.
sbi

4
To pytanie powinno znajdować się na stronie Reverse-Parenting;)
ypercubeᵀᴹ

Odpowiedzi:


67

Tak trudno jest rodzicom, kiedy ich dzieci zaczynają się wycofywać. Możemy być rodzicami, ale jesteśmy także ludźmi. Boli, nawet jeśli staramy się tego nie okazywać. Zadajemy sobie pytanie i czy robimy rzeczy „dobrze”. Pamiętam, kiedy mój najstarszy chłopiec (teraz ma 20 lat) przestał chodzić ze mną do kina. Byłem bardzo zdenerwowany; to była „nasza sprawa”. Było to zainteresowanie, które oboje podzieliliśmy i ja ceniliśmy sobie ten czas razem. Wziąłem to osobiście. Dlaczego nie chciał już ze mną spędzać czasu? Czy przestał mnie lubić? Co zrobiłem źle? Ale potem ktoś wskazał na coś, o czym nigdy wcześniej nie myślałem ... Czy nie byłbym bardziej zaniepokojony, gdybym był jedynym, z którym chciał się spotkać ... to byłoby dziwne dla 16-letniego chłopca chce tylko spotykać się z matką ... niezręcznie!

Jeśli chcesz z nim porozmawiać, stwórz sytuację. Jak ... przy stole lub razem na spacer. Zacznij od zadania pytania: „hej tato, czy możemy spróbować zrobić coś nowego razem?” lub „Tato, dlaczego jesteś tak zestresowany, martwię się?” W tej chwili może być dobry.

Tak trudno jest rodzicom rozmawiać z dziećmi, gdy nie są już dziećmi. Nie jesteś dzieckiem Jesteś teraz młodym dorosłym i to będzie trudne dla ciebie i twojego taty, aby dokonać tak ważnej zmiany. Nie jesteś już jego małym chłopcem, a on nie jest twoim tatusiem. Jesteś młodym mężczyzną, a on jest twoim Ojcem.

Brzmi to tak, jakbyś utknął w tej samej rutynie i potrzebuje trochę zmiany. Teraz, gdy widzę mojego syna, to obiad z jego dziewczyną i bardziej dorosłe rozmowy. Jesteśmy przyjaciółmi. Nie jestem już jego mamusią :)

Naprawdę mam nadzieję, że to pomoże. Pamiętaj tylko, aby być życzliwym dla swojego ojca. Jesteśmy tylko ludźmi, którzy starają się robić wszystko, co w naszej mocy ... tak naprawdę nie wiemy, co robimy, po prostu staramy się jak najlepiej, a czasem pomaga nam uzyskać trochę opinii od tych, których tak bardzo kochamy. W końcu WSZYSTKO chcemy tego samego. Szczęście. Chcemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe i chcemy być dla nich szczęśliwi.

Powodzenia!


Dzięki za radę, ale mój tata nie chce już ze mną rozmawiać. Nie potrzebuję, żeby rzucił pracę, a ja muszę zostać z moją odurzoną mamą. Czy możesz mi również doradzić?
Damien Bochkarev

3
Jedyne, co mogę ci powiedzieć, to to, co mówię sobie i swoim własnym dzieciom, kiedy wszystko jest do kitu ... to wszystko jest tymczasowe. Nic nie trwa wiecznie. Każdy dzień jest inny i nowy. Wszystko zależy od tego, jak sobie z tym poradzisz. Nie możesz kontrolować, co robią Twoi rodzice ... wszystko, co możesz zrobić, to mieć nadzieję na najlepsze i pamiętać, że to tylko teraz, nie na zawsze. Weź to od matki, która kilka razy zawiodła swoje dzieci i była po drugiej stronie rzeczy ... jest coraz lepiej, może trochę potrwać, ale jest coraz lepiej.
Dejah Roman

1
Żałuję, że nie otrzymałem tej rady, kiedy miałem 16 lat. Zabranie mnie i mojego taty około 10 lat, abyśmy przeszli przez nasze problemy w związku, a rozmowa z nim w ten sposób pomogłaby w niezmierny sposób. Teraz razem strzelamy i pracujemy nad projektami, a moje przyrodnie dzieci mają dziadka - ale staranie się o kontakt było wystarczające, aby tak się stało. Zakładam to do zakładek, aby gdy zdarzyło się to z moimi przyrodnimi dziećmi, mogłem być dla nich lepszym rodzicem niż w innym przypadku. Dziękuję Ci.
nurgle

Ta odpowiedź była dla mnie odkrywcą.
Caterpillaraoz,

41

AKTUALIZACJA: Najwyraźniej wpływa to tak bardzo na mojego tatę, że myśli o rzuceniu pracy i jest jedynym źródłem dochodów. Potrzebuję instrukcji krok po kroku, jak to zrobić, zanim będzie za późno.

Nie ma sposobu, aby krok po kroku sprawić, że ktoś poczuje się lepiej, kogo zraniłeś. Ale oto kilka podstawowych kroków.

 1. Zrozum, dlaczego to, co powiedziałeś, było niesprawiedliwe
 2. Przepraszam za to
 3. Wyjaśnij, dlaczego martwisz się jego zachowaniem
 4. Powiedz mu, że go kochasz

Spośród nich numer 1 jest najtrudniejszy, ale prawdopodobnie najważniejszy.

Ale nie czuję się zobowiązany do nawiązania z nim więzi. Wydaje mi się to dziwne i nienaturalne.

To jest całkowicie normalne, jesteś rodziną, a nie przyjaciółmi. To też jest dla niego do bani. Jesteś jego dzieckiem, wydaje się niepewny swoich związków i walczy. Jeśli jesteś naprawdę zaniepokojony, podejmij cholerny wysiłek .

Tak, GTA V jest całkowicie nieodpowiednią grą z twoim tatą (zwłaszcza dlatego, że jest to tryb dla jednego gracza); ale widząc najnowsze Star Wars (lub) nie jest oryginalny, czy coś HellDivers, Gauntlet lub New Super Mario Bros (nic nie mówi „kocham cię tato”, jak przypadkowo zabija go na 4 raz 40).

Możesz nawet wypróbować coś takiego jak XCom, dzięki czemu możesz razem dostosować postacie; lub możesz zostawić dla niego misję do wykonania, dopóki on nie będzie, z notatką o tym, jak źle wykonałeś ostatnią misję, wszyscy nie żyją, więc powodzenia, tato. Lub po prostu przetasuj świat dookoła, abyś mógł być w tym samym pokoju przez chwilę, robiąc swoje różne rzeczy. Jeśli twój harmonogram naprawdę nie jest tak kompatybilny, tak naprawdę nie poświęcasz tyle czasu.

Jeśli nie chcesz robić żadnej z tych rzeczy (i wygląda na to, że przekroczyłeś linię, w której on nie robi), to dobrze. Możesz nawet zrobić coś tak prostego jak karta, aby dać mu znać, że cię to obchodzi; to jest coś, czego tata cicho trzyma w trudnych czasach. Zastanów się nad czymś w rodzaju:

Przepraszam, jestem nastolatkiem. Nadal twój syn / córka / różne. Kocham Cię tato.

Ale czas dla ludzi, którzy są trochę męczący, staje się tym ważniejszy, im bardziej się starzejesz, ponieważ twoje życie oddziela cię od ludzi, z którymi kiedyś byłeś blisko. Znalezienie sposobu na utrzymanie tego jest ważne , szczególnie w rodzinie.


7
prawdopodobnie poza tym, ale polecam Minecraft - wiele okazji do rozmów i podejmowania decyzji w ramach współpracy - pod warunkiem, że masz 2 komputery (ten sam pokój lub voip)
pająk ptaków

5
Hate spending time with you.- prawdopodobnie nie jest to dobry pomysł, aby to podkreślić. Bardziej miękkie, takie jak deprecjacja, może działać lepiej („Mogę być nastolatkiem, który uważa, że ​​rodzice nie są fajni, ale jestem <twoje dwa ostatnie zdania>”).
Mateusz

1
@MatthewRead uzgodnione. To, czy ten rodzaj szorstkiego humoru działa, zależy od twojej rodziny i wydaje się, że należy tego unikać.
deworde

2
Wróciłem do tego pytania i ponownie przeczytałem tę odpowiedź. Spróbowałem ponownie głosować, ale nie mogłem. Zwłaszcza „ … cholerny wysiłek… ”. Nie ma nic gorszego niż ktoś, kto cię odpisuje, a dla mnie OP wydaje się, że po prostu wykorzystuje swojego ojca do pracy. Używanie słów takich jak „WE” zamiast „Ja” lub „Ty” w odniesieniu do rodziny to jedyna droga.
Anopleksjan

20

Zrobiłeś bardzo dobrą rzecz, prosząc o pomoc. Nadchodzą trudne czasy, ale starasz się coś z tym zrobić, więc cokolwiek się stanie, pamiętaj, że zrobiłeś najlepiej, jak potrafiłeś.

Istnieje biologiczna potrzeba oderwania się od rodziców, która często występuje w twoim wieku. Ma to częściowo na celu umożliwienie im skoncentrowania uwagi i zasobów na młodszych dzieciach, a częściowo umożliwienie młodym dorosłym zdobycia niezależności i pójścia w świat.

Jak wszystkie nasze pragnienia, możemy zdecydować, czy zastosować się do nich, czy je pominąć. Łatwiej będzie się z nim związać, jeśli podejmiesz taką decyzję i będziesz miał w głowie wszystkie dobre powody, dla których to robisz.

Ponieważ jednak dorastasz i rozwijasz własną tożsamość, będziesz musiał odkryć nowe sposoby wiązania, które działają na was oboje. Zacznij od poinformowania go, że chcesz spróbować ponownie. Kiedy coś nie działa, spróbuj czegoś innego. Zainteresuj się nim. Rób (miłe) rzeczy, których się nie spodziewa. Jesteś wystarczająco dorosły, aby przyczynić się do rozwiązania problemu w związku. Pewnego dnia byłem w księgarni i zauważyłem kilka książek o poprawie relacji między rodzicami a nastoletnimi / dorosłymi dziećmi. Idź i sprawdź, czy twoja biblioteka ma coś w tym rodzaju.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz, że nie będziesz miał z nim wiele wspólnego, wyraźnie zaznacz, że to nie jego wina. Jak wszystkie dzieci, dorastasz i chcesz niezależności. Nadal może to być bardzo trudny okres dla rodzica, zwłaszcza takiego, który żałuje, że nie spędza więcej czasu z dzieckiem, gdy było młodsze. Pomóż zmniejszyć jego inne stresy, jeśli możesz, i daj mu znać, że ci na nim zależy.

Może się okazać, że coś pośredniego jest właśnie dla Ciebie. Tak czy inaczej, należy zająć się ciągłą niezręcznością, ponieważ tylko wzmacnia wszystkie złe uczucia.

Mam nadzieję, że pójdzie dobrze.


12

Jesteś graczem z problemami w relacjach? Hej, też byłem graczem z problemami w relacjach. Rozumiem. (Spotkałem nawet swoją żonę w grze online. Zaraz po tym, jak ją zabiłem. Co za noob ... Przepraszam, co mówiłem?)

Masz wiele rzeczy dla siebie. Największe jest to, że próbuje. Kolejnym największym jest to, że powiedziałeś mu prawdę. Widzę, że oboje chcecie, aby to zadziałało. Masz już nogę na większości ludzi w twojej sytuacji!

Powiedziałeś, że potrzebujesz przewodnika krok po kroku, co robić. Jedną z gier, w którą grałem, był WoW i uwielbiałem rajd progresywny. Byliśmy na krawędzi treści, a kilka gildii przed nami nie dzieliło się informacjami. Musieliśmy tam wejść, skopać tyłek szefowi, dowiedzieć się, co zrobiliśmy źle i naprawić. Następnym razem może uda nam się uzyskać bossa do 30%. Następnie 20% przy następnym czyszczeniu. Nie było przewodnika krok po kroku, ale wszyscy pracowaliśmy razem, ucząc się na własnych błędach (większość z nas, w każdym razie ... głupi łotrzykowie ... za każdym razem, kurwa, czas ...) i ostatecznie zmierzyliśmy się z bossem.

I nikt nie zrobił treści, które teraz robisz. Może twoja przyrodnia siostra? A może ciocia czy wujek? Ale na pewno nikt tego nie przygotował do napisania przewodnika krok po kroku. Zamiast tego musisz po prostu tam wejść, dowiedzieć się, jakie są wyzwania i wyjść z ognia, kiedy to zobaczysz.

Na szczęście wiele spotkań jest na tyle podobnych , że możesz zrobić kilka sprawdzonych i prawdziwych rzeczy, aby zwiększyć szansę na sukces, nawet jeśli nie jest to krok po kroku.

 • Zawsze bądź szczery. Wygląda na to, że do tej pory masz to na sobie.
 • Trzymaj linie otwarte. Jeśli wróci do domu wściekły, poproś go o rozmowę o tym, dlaczego jest wściekły. Masz 16 lat, prawdopodobnie poradzisz sobie z tym, o co on jest szalony.
 • Bądź gotów wykonać pierwszy ruch. Jeśli zatrzymacie się na kilka dni w komunikacji, zróbcie dodatkowy krok. Moja żona była poza miastem przez kilka ostatnich dni, a kiedy wróciła ostatniej nocy, powiedziała, że ​​naprawdę chce oglądać Magic Mike XXL. Oglądałem MTGO na twitch.tv, który naprawdę wolałbym oglądać. Wolę Eldrazi od facetów bez koszuli, z którymi nigdy się nie porównam. Ale pomyślałem, co do cholery. Nie chcę tego oglądać, ale chcę spędzać z nią czas. Okazuje się, że film nie do końca był do kitu i zdecydowanie była szczęśliwa, że ​​mogła spędzić ze mną czas. Zdecydowanie wyciągnąłem z tego więcej, niż gdybym nadal obserwował drganie.
 • Uprość to, aż do podstaw. On cię kocha. On chce związku z tobą. Kochasz go. Chcesz związku z nim. To wystarczy, aby działało. Jeśli wydaje się, że wszystkie inne przeszkody (niepokój, stres, problemy finansowe, odstęp czasu / podróże, a nawet jet lag) uniemożliwiają uruchomienie go, pamiętaj tylko, że masz niezbędne elementy, które pozwolą mu działać .
 • Weź to jeden dzień na raz. Nie bierz żadnego dnia za pewnik. Jeśli wczoraj był dobry dzień, super! Jeśli dzisiaj jest zły dzień, nie pozwól, by tak zostało. Nie pozwól, aby seria dobrych dni zmarnowała się, i nie pozwól, aby seria złych dni cię przygnębiła.

Możesz to zrobić. :-)


7

Sugeruję, że coraz częściej słyszę, że komunikacja i interakcja są kluczem do udanych relacji.

Ja i mój tata często nie spotykamy się w wielu sprawach, co doprowadziło do scenariuszy, w których nie rozmawialiśmy ze sobą przez dłuższy czas, w obawie przed „wyruszeniem” .

Krótko mówiąc, rzadko pomagało. Jedynym momentem, w którym pomógł, był fakt, że byli na siebie źli, a oboje byliśmy wystarczająco sprytni, aby nie wyzwalać wzajemnej odpowiedzi hormonalnej. Nie rozmawiając ze sobą, zastanawialiśmy się, co motywowali się nawzajem i co przechodziło im przez głowę. Z mojego doświadczenia, to nigdy nie pomogło (pochodzę również z rodziny pesymistów), pomimo wielowiekowej mądrości, że „czas leczy wszystkie rany”.

Teraz nie dzielimy żadnych zainteresowań ani nie mamy ze sobą wiele wspólnego poza tym, że jest moim tatą, ale zacząłem starać się zmusić do rozmowy z nim i rozpoczęcia rozmów, co jest czymś, co mam nigdy nie był świetny w. Nie trzeba na siłę grać z nim, ale musi mu pokazać, że ci zależy, i że jego wysiłki nie są stratą.

W końcu prawdopodobnie to nie denerwowało go to, że nie chciałeś grać z nim w GTA5, prawdopodobnie była to kombinacja:

 1. Fakt, że próbował związać się i prawdopodobnie czuje, że został zamknięty, a jego wysiłki (i pieniądze) zmarnowane.

 2. Fakt, że generalnie nie interesujesz się nim.

Mam dopiero 22 lata, ale wyobrażam sobie siebie jako tatę, nie mogę wymyślić nic bardziej bolesnego niż moje własne dzieci, które nie chcą mieć ze mną nic wspólnego i najwyraźniej nie dbają o moje samopoczucie.


2

Czy naprawdę „nie lubisz już z nim nic robić”, czy też nie lubisz robić określonych rzeczy, które on sugeruje? Jeśli problemem są działania, to po prostu powiedz, że zamiast koca „czegokolwiek”, co szczerze mówiąc brzmi jak zwykły „GTFAway from me” i, co zrozumiałe, bardzo bolesne i zasugeruj rzeczy, które chcesz zrobić razem.


2

Możesz być bardziej współczujący dla swojego taty.

Twój tata kupił ci GTA V, ponieważ myślał, że będzie to gra, w którą chciałbyś (jako nastolatek) zagrać. Czy obwiniasz tatę za rozstanie z mamą? Jeśli jest uzależniona, twój tata musiał pomyśleć, że najlepiej nie zostać z nią.

Bardzo próbuje się z tobą połączyć, a ty nie odpowiadasz. To całkiem naturalne, że jest sfrustrowany. Wyobraź sobie, że zostałeś wysłany do więzienia lub przyłapany na narkotykach lub czymś poważnym, a twój tata przestał z tobą rozmawiać. Pomimo twoich bardzo trudnych starań, by to naprawić, nie odpowiedział. Jak byś się czuł w tej sytuacji?

Może być tak, że musi on wcielić się w role mamy i taty, a on nie jest zbyt dobry w grze z mamą. W porządku, powiedz mu, że doceniasz, że on próbuje wypełnić tę lukę, a zrobisz wszystko, aby to naprawić, i potrzebujesz jego wsparcia. Może nie od razu zareaguje, ale tego właśnie chce, więc tak zrobi.


0

Po pierwsze, przestańcie robić okropne rzeczy!

Nie masz pojęcia, jak trudne jest bycie rodzicem. Musi się martwić o utrzymanie dachu nad głową i jedzenie na stole, a ponadto musi poradzić sobie z „okropnymi” rzeczami, które robisz. Myślisz, że to sprawiedliwe?

Chcesz mu pomóc. Nie zawracaj sobie głowy próbowaniem go „pocieszyć”. Nie zawracaj sobie głowy próbą związania się z nim. Tylko nie utrudniaj mu życia.

Po prostu rób to, co musisz zrobić, i pozwól mu zrobić to, co powinien. Idź do szkoły ... uczyć się ... dostać dobre oceny ... nie spieprzyć. To wszystko, czego naprawdę potrzebuje od ciebie.


5
Zrozumiałbym, gdybyś powiedział: „Nie możesz pomóc, po prostu to wytrzymaj”. Ale nie, nie powiedziałbym, że się z tobą zgadzam. Jest zdecydowanie coś, co nastolatek może zrobić, aby pocieszyć ojca. OP dystansujący się od taty stworzył podział między oczekiwaniem (PO jest współczujący) a rzeczywistością (OP jest odrzucany przez niego), że tata nie może pomostować, zwiększając frustrację. Jeśli nic nie zostanie zrobione, sytuacja tylko się pogorszy, jak już powiedziano.
cst1992

2
Brak połączenia i więzi z dzieckiem jest trudny dla rodzica, niezależnie od tego, czy dziecko zachowuje się doskonale, czy okropnie.
Acire

2
Co więcej, Erica twierdzi, że jest mnóstwo bardzo dobrze wychowanych dzieci (dobre stopnie, bez szlabanów, aresztowań, biletów, skarg, dodatkowych okólników), które zamieniłyby jedno lub wszystkie z nich za szansę na związanie się z rodzicami. Wszystkim trudno jest stracić tę zaufaną linię życia. Nie zachęcaj go, żeby zrezygnował z więzi z tatą.
corsiKa

1
@corsiKa OK, rozumiem twój punkt widzenia. Klejenie jest świetne, ale przede wszystkim. Powinien przestać utrudniać ojcom życie trudniejsze niż jest już. Żadne wiązanie kwoty nie zrekompensuje nieuzasadnionego zachowania.
user1751825

1
@ user1751825 dzieci utrudniają życie rodzicom, bez względu na to, czy chcą, czy nie ... To właśnie dostajesz, gdy zarejestrujesz się jako rodzic ...
corsiKa
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.