Czy maluch, który odstawił od piersi zaledwie kilka miesięcy temu, powinien mieć możliwość zobaczenia matki karmiącej młodsze rodzeństwo?


23

Moja żona zaszła w ciążę z naszym trzecim dzieckiem, gdy nasze drugie miało zaledwie dziesięć miesięcy. W tym czasie karmiła naszą drugą, ale zawsze miała problem z brakiem wystarczającej ilości mleka, mimo że zarówno ona, jak i dziecko chciały się karmić. Wiedziała, że ​​nie jest w stanie karmić dwojga dzieci naraz, więc po trzech miesiącach ciąży, kiedy nasza druga miała nieco ponad rok, całkowicie odstawiła od piersi mleko.

Teraz urodziła się nasza trzecia (co czyni dla nas 3 dziewczynki), a niektórzy ludzie mówili nam, aby nie pozwolić drugiemu być świadkiem, że moja żona karmi noworodka, ponieważ przypominałoby to jej czas, kiedy była karmiona i sprawiała, że ​​jej brakująca mama nawet więcej (już straciła wiele uwagi mamy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku tygodni, kiedy nastąpiła poród).

Czy powinniśmy postępować zgodnie z tą radą i trzymać drugą z dala od mamy, kiedy ona pielęgnuje noworodka (co jest bardzo częste), czy też powinniśmy pozwolić jej to zobaczyć?

Odpowiedzi:


54

Nie mówię ani z własnego doświadczenia (wszystkie moje dzieci były bardziej oddalone od siebie), ani z badań akademickich w tej odpowiedzi. Biorąc to pod uwagę:

Myślę, że „ukrycie” karmienia piersią ostatecznie sprawi, że maluch poczuje się bardziej odizolowany i wykluczony przez młodsze rodzeństwo. Będzie to wymagało szczególnego usunięcia jednego rodzeństwa z obecności drugiego (niezależnie od tego, czy starsze musi wyjść z pokoju, czy jej matka zabiera noworodka z pokoju), a także zapobieganie rozmowie z matką lub interakcji z nią w ogóle. Wydaje się to bardziej prawdopodobne, że spowoduje samotność, a nawet niechęć.

Zamiast tego zaproś malucha, aby zobaczył, co się dzieje. Porozmawiaj o różnicach, które zdarzają się w miarę dorastania („jesz teraz jedzenie dla dużej dziewczynki!”) I zaproś ją, aby przyniosła własną przekąskę lub napój, aby usiąść blisko mamy, gdy dziecko będzie się opiekować. Upewnij się, że wyznaczyłeś pewne granice (starsze rodzeństwo nie może się wspinać ani z grubsza przytulić, gdy dziecko karmi piersią i może wymagać cierpliwego oczekiwania na uwagę), ale są to nieuniknione elementy starszego dziecka (obowiązują te same ograniczenia na przykład podczas zmiany pieluchy).


4
Przestałam karmić piersią moją drugą, kiedy miałam operację nagłą z powodu uwięzionej przepukliny. Musiałem brać leki przeciwbólowe itp., A mój drugi miał ponad rok. Zaraz potem zaszłam w ciążę (ups!), A kiedy zaczęłam swoje 3. nigdy nie ukryłam tego przed drugim, nawet jeśli wspomnienie wciąż było świeże w jego umyśle. Nic mu nie było. Kiedyś chciał spróbować jeszcze raz, ale nie podobało mu się to (nie było mi ani na kolanach, ani w smaku).
Jax

8

Nie jest możliwe, aby nie dopuścić do tego, aby dziecko zobaczyło nowe dziecko karmiące. Prawdopodobnie będzie to dla niej trudne, podobnie jak teraz wiele rzeczy, ale nauczy się dostosowywać. Oboje musicie być bardzo uważni, aby dać innym dzieciom dużo uścisków i dużo uwagi, gdy tylko jest to możliwe.


Moja córka lubiła widzieć, jak pielęgnuję jej młodszego brata. Kilka razy pielęgnowała swoją lalkę, aby dotrzymać mi towarzystwa. Gdy dorastał, czasami lubiła dawać mu butelkę. Są teraz największymi kumplami.
RedSonja,

3

Doświadczenie osobiste, tylko pojedynczy punkt danych:

Nasz syn był wielkim fanem karmienia piersią, mleka i wygody bycia mamą. Został odsadzony, kiedy spodziewaliśmy się jego młodszej siostry. (Miał prawie 2 lata). Spodziewałem się kłopotów, gdy noworodek zaczął karmić. (Ale nigdy nie wyobrażałem sobie, żeby próbować zachować to w tajemnicy / rozdzielić).

Narzekał / krzyczał i wydawał się zazdrosny za pierwszym razem, może 2. Daliśmy mu do zrozumienia, że ​​na kolanach mamy nie ma miejsca dla nich obojga i że będzie musiał czekać na swoją kolej.

Nadal spędzał czas, sięgając po pierś mamy, ale nie wtedy, gdy nadeszła pora dziecka. Ponadto, na kolanach mamy, wszelkie uwertury do pielęgniarki były przekierowywane do butelki.

Nie trwało to długo, tak naprawdę wcale nie „cofnął się” do opieki.

Zgadzam się, że starsze dzieci powinny móc postrzegać siebie jako część życia i opieki nad dzieckiem, a także same siebie skupiać.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.