Jak mam wytłumaczyć mojemu synowi, dlaczego światło słoneczne zaszkodzi jego oczom?


36

Mój 30-miesięczny syn zapytał mnie, dlaczego oczy ludzi będą bolały, jeśli spojrzy się na pana Sun. Powiedziałem mu, że słońce strzela w światło słoneczne, które nie jest widoczne i nie można go dotknąć. Ale istnieje i jest zbudowany z atomów, tak jak inne rzeczy, które widzimy. Jeśli trafi w nasze oczy, nasze oczy będą bolały, tak jak mężczyzna rani z powodu wypadku samochodowego.

Ale nie jest to przekonująca odpowiedź i zastanawiam się, czy istnieje prosty sposób na wyjaśnienie mu tego zjawiska?


8
Używaj odpowiednio komentarzy: nie odpowiadaj w komentarzach i nie rozpoczynaj bocznych rozmów (lub żartów). Obejmuje to omawianie, w jaki sposób fizyka wyjaśnienia jest błędna - jesteśmy Parenting.SE, więc zachowaj takie szczegóły w odpowiedzi (jeśli rodzic będzie mógł powiedzieć dziecku ).
Acire

280
@Erica Czy „odpowiedź od @ user20775” (jak wspomniano w zaakceptowanej odpowiedzi i jednej innej odpowiedzi) wśród usuniętych komentarzy? Jeśli tak, wygląda na to, że usunąłeś przydatne informacje; przeniesienie go na czat przynajmniej zachowałoby go tymczasowo, a przekształcenie go w odpowiedź byłoby jeszcze lepsze. Również powiedzenie, że światło słoneczne składa się z „atomów”, jest (moim zdaniem) wystarczająco poważnym błędem, który wydaje się wart uwagi w komentarzach (ponieważ sam w sobie nie jest odpowiedzią na zadane pytanie). I tak, pomocne jest, aby rodzice nie uczyli dzieci fałszywej fizyki.
Kyle Strand

1
Nie, to nie był komentarz, to była odpowiedź; użytkownik zmienił nazwę użytkownika. Zmienię odpowiednie odpowiedzi, aby były bardziej przejrzyste. Ponadto, chociaż zgadzam się, że rodzice nie powinni uczyć niedokładnej fizyki, szczegóły dotyczące działania światła wykraczają poza zakres Rodzicielstwa.
Acire

2
Dlaczego odwołujesz się do wypadku samochodowego? Mam nadzieję, że dziecko nie wie, jak się czuje wypadek samochodowy.
user1751825

Odpowiedzi:


53

Podoba mi się odpowiedź, która omawia oparzenia słoneczne .

Aby uzyskać bardziej trzeźwą reakcję, możesz pokazać mu, jak szkło powiększające może spalić rzeczy, „skupiając” (skupiając) światło słoneczne. To powinno mu pokazać, że światło słoneczne jest naprawdę niszczycielską siłą.


2
Lub pokaż mu, co potrafi soczewka Fresnela. youtube.com/watch?v=GcL7s9aX494
Daniel

11
Dodaj, że z przodu oka znajduje się soczewka, która działa w ten sam sposób.
GeoffAtkins

2
Myślę, że szkło powiększające jest doskonałym praktycznym przykładem.
Joe

25
Nie jestem pewien, czy chcesz nauczyć 30-miesięcznego dziecka łatwego spalania. Może to mieć poważne konsekwencje.
jo '

2
Nie mam jeszcze 30-miesięcznego (jeszcze!), Ale jeśli ktoś martwi się nauczeniem 30-miesięcznego, jak łatwo można spalić rzeczy, jednym rozwiązaniem może być skupienie go dobrze na ziemi i pozwolenie 30-miesięcznemu na umieszczenie ich własną rękę w pobliżu punktu centralnego i poczuj ból. Uderza mnie, że jeśli zostanie to zrobione dobrowolnie, może nie kojarzyć z tobą bólu, a lupa nie jest bardzo skutecznym narzędziem do zadawania bólu innym (poruszającym się). W końcu wiadomość jest taka, że ​​zaszkodzi mu, jeśli spojrzy na słońce oczami. Pozwolenie mu na symulację może działać.
Cort Ammon

73

Moja odpowiedź dla czteroletniej dziewczynki:

„Wiesz, jak twoja skóra przypala się na słońcu? Wiesz, że twoje oko jest bardzo miękkie? Wnętrze jest jeszcze bardziej miękkie i bardzo szybko się przypala. Prawie od razu.”


Zredagowałem dla jasności - jeśli nie to miałeś na myśli w pierwszym zdaniu, wyjaśnij to.
Joe

4
I - Myślę, że jest to zdecydowanie najlepsza kombinacja dokładności i adekwatności do wieku.
Joe

O to mi chodziło. Przepraszamy pierwszy post i wciąż przyzwyczajam się do preferowanych stylów tutaj
NilbogAus

1
Czy na pewno można założyć, że w tym wieku będzie wiadomo, jak słońce może zostać spalone przez światło słoneczne? Czy można założyć, że doświadczyło tego 2,5 roku życia? Jestem po prostu ciekawy.
Zaibis

1
Mój pięciolatek nigdy nie miał oparzeń słonecznych. Nie pozwalamy jej wyjść w intensywnym słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej. Pewnie, że wie, że musimy nosić krem ​​przeciwsłoneczny, aby chronić naszą skórę, ale nie doświadczyła oparzenia słonecznego, nie sądzę, by miała to samo uznanie.
corsiKa

38

Powiedz mu prawdę, żadnych dziwnych sprzeczności. Pan Słońce nie strzela w coś niewidzialnego, bo oczywiście widać światło. Co więcej, nie składa się z atomów (przynajmniej nie w sensie fizycznym, oczywiście w pewnym sensie filozoficznym).

Wystarczy wspomnieć, że Słońce emituje bardzo dużo światła, a zbyt dużo światła boli.

Tak to jest, chociaż odpowiada na to pytanie jego przesłanką. Z filozoficznego punktu widzenia jest to odpowiedź, którą musi zaakceptować bez dalszych wyjaśnień (jak dogmat lub aksjomat).

To jest czysta prawda, niezbyt wiele informacji, a każde dziecko jest na tyle mądre, aby sobie z tym poradzić.


Najbardziej podoba mi się ta odpowiedź, ale wspominając o „miękkości”, jak ujęła to inna odpowiedź (prawdopodobnie spróbowałbym przekazać znaczenie „delikatnej” lub „wrażliwej”). Można to (ostrożnie) zademonstrować za pomocą pochodni lub innego jasnego źródła światła, a następnie dodanie słońca jest znacznie jaśniejsze (o wiele rzędów wielkości) :)
Madivad

1
W rzeczywistości światło samo w sobie nie jest widoczne, w przeciwnym razie po prostu zobaczyłbyś światło. To, z czego składa się wizja, to odbijające się światło, gdy fotony padają na naszą siatkówkę i zamieniane są w impuls nerwowy.
GeoffAtkins

5
Okej, jeśli fotony są częścią światła lub samo światło należy pozostawić naukowcom i ich mnogości teorii światła, a nie 30-miesięcznym dzieciom.
rexkogitans

4
@GeoffAtkins, kiedy patrzysz na słońce, fotony, o których mówimy, nie odbijają się od niczego, odkąd opuściły Słońce 8,3 minuty temu.
John Dvorak,

9
@GeoffAtkins „Światło samo w sobie nie jest widoczne”? Właściwie jedyne, co możemy zobaczyć, to światło.
Zenadix,

26

Odpowiedź nie jest przekonująca, ponieważ nie jest prawdziwa. Powiedz dziecku prawdę: że widzimy, ponieważ nasze oczy są wrażliwe na światło, podobnie jak nasze ciało jest wrażliwe na dotyk - i jak zbyt dużo dotyku (właściwie uderzenie) może przeciąć skórę lub złamać kość, zbyt dużo światła może spalić wnętrze naszych oczu.

Atomy lub promieniowanie elektromagnetyczne są teraz nieistotne, ale ważne jest, aby podkreślić „zbyt dużo światła” , ponieważ można uzyskać zbyt dużo światła z innych źródeł. Na przykład należy unikać patrzenia na nagie jasne żarówki lub pochodnie, a zwłaszcza na wskaźniki laserowe.


Uwaga na temat wskaźników laserowych: moc wyjściowa wskaźnika laserowego robi różnicę. Wskaźniki laserowe w cenie 2 USD zwykle mają tak niską moc wyjściową, że możesz godzinami patrzeć bez mrugnięcia w wiązkę i nigdy nie spowodować trwałego uszkodzenia. Inne są tak potężne, że nawet rozproszone odbicia wpadające do oka mogą go natychmiast uszkodzić.
Martin Carney,

@MartinCarney To dobra uwaga, ale ze względu na prostotę (rozmowa z małym dzieckiem) nadal zachęcam do „braku wskaźników laserowych” :)
Acire

@Erica Och, absolutnie! Pamiętam tylko, jak mój ojciec żuł mnie jako nastolatka (tj. Doskonale zdolnego zrozumieć niuanse mocy lasera) za skierowanie wskaźnika laserowego na moją kamerę internetową, ponieważ myślał, że to go zniszczy.
Martin Carney,

8

Weź kawałek papieru toaletowego i trzymaj go pod kranem wanny. Lekko odkręć kran, aby powstały małe kroplówki. Zobaczyć, że? Papier trzyma.

Teraz przekręć kran na pełną moc. Czy papier się trzyma? Nie.

Intensywność może być szkodliwa / szkodliwa. Przykładem może być delikatne dotknięcie jednym palcem lub pozostawienie całej dłoni o dwa cale. Który jest bardziej intensywny i szkodliwy? Podobnie możesz zrobić potężne uderzenie. (Uderz swoją skórę ... nie będzie to znęcanie się nad dziećmi, prawdopodobnie nie będzie bolało, ale prawdopodobnie będzie głośno.) Wyjaśnij, że intensywność jest szkodliwa.

Wyjaśnij, że nie tylko słońce może uszkodzić oczy, ale wystarczająco jasne światło. Wyjaśnij również, że słońce jest bardzo intensywnym światłem.

Wyjaśnij, że patrzenie w słońce przez dwie lub trzy sekundy prawdopodobnie nie będzie poważnym zagrożeniem. Ale patrzenie na to dłużej może powodować problemy. Analogie mogą dotykać czegoś nieco gorącego lub innego bodźca, który staje się irytujący / bolesny / niepożądany, gdy jest wystarczająco powtarzany.


1
Jest to świetne, jeśli chcesz, aby łazienka była pełna rozmoczonego papieru toaletowego, gdy tylko zejdziesz na dół.
corsiKa

2
Które wtedy będzie dobrym pytaniem.
gnasher729,

5

Podobnie jak inni respondenci, myślę, że powinieneś powiedzieć swojemu synowi, że wnętrze twoich oczu może płonąć, tak samo jak twoja skóra, ale szybciej.

Ale ponieważ twoja skóra znajduje się na zewnątrz ciała, ma wiele czujników bólu wykrywających, kiedy rzeczy mogą ją uszkodzić. Wewnątrz twoich oczu nie ma czujników bólu, ponieważ znajdują się w ciele, gdzie nie są dotykane przez szkodliwe rzeczy. Oznacza to, że kiedy uszkodzisz oczy, nie poczujesz tego, dlatego musisz być bardzo ostrożny.


5

Wykorzystaj to jako okazję do nauczenia moderacji.

Twoje dziecko prawdopodobnie wie, że ciepło jest przyjemne, ale zbyt dużo ciepła może być niewygodne, a jeszcze więcej może poparzyć. Chłodny powiew jest też miły, ale za dużo i zimno, a nawet możemy się zranić.

To samo dotyczy światła słonecznego, lubimy mieć wystarczająco dużo, abyśmy mogli zobaczyć, ale zbyt wiele i może nas zranić.

Można to wykorzystać w podobnych lekcjach na temat innych rzeczy, które są miłe z umiarem, takich jak słodycze, jedzenie i wiele innych rzeczy, o których nie będą wiedzieć aż do dorosłości.


3

Świetne metody to pokazanie go w praktyczny sposób. Pokazując, w jaki sposób szkło powiększające może wykorzystać moc Słońca, lub możesz wyjaśnić, w jaki sposób wszystko, na co patrzymy, odbija światło słoneczne, a zatem zostało osłabione i nie szkodzi naszym oczom. Ale powiedz, że bierzesz lustro, które odbija prawie całe światło, które zrani nasze oczy.

Po tym, jak pokażesz te rzeczy, możesz wyjaśnić powagę sprawy, że nasze oczy są bardzo wrażliwe na światło, dzięki czemu możemy zobaczyć całe to światło odbite, ale są zbyt wrażliwe na bezpośrednie światło itp. I tak jak nas oparzenia słoneczne na naszej skórze, która działa jak tarcza, nasze oczy nie są tarczą i bezpośrednio zostają trwale uszkodzone.

Niektóre inne osoby twierdziły, że używają go jako ćwiczenia z umiarem. Całkowicie się z tym zgadzam i uważam, że byłoby to bardzo skuteczne.


1

Zabierz ze swoim synem czarny kawałek drewna (lub coś podobnego, co zrobi czarny metal) na zewnątrz. Następnie pozostań na krótko w słońcu. Pozwól mu dotknąć kawałka drewna (bądź ostrożny, jeśli używasz metalu, może być zbyt gorący, aby go dotknąć). Powinno być naprawdę ciepło. Teraz pozwól synowi spojrzeć w lustro i zapytaj, jaki kolor mają jego źrenice. Teraz powinien się nauczyć, że ciemne rzeczy będą bardzo ciepłe na słońcu, co może być szkodliwe.


Tyle że twoje oczy nie są ciemne. Dominującym kolorem twojej siatkówki jest czerwony od krwi. Źrenice wyglądają na ciemne, ponieważ w zasadzie są oknem do pokoju z bardzo małą ilością światła. To właśnie powoduje efekt „czerwonych oczu” podczas korzystania z lampy błyskowej - nagle znacznie więcej światła pada na siatkówkę i odbija się (dobrze, rozprasza), powodując czerwone źrenice. Ta sama zasada sprawia, że ​​okulary przeciwsłoneczne wydają się czarne - a jednak używasz ich do osłaniania oczu przed słońcem, prawda? :)
Luaan

@Luaan, czy naprawdę ważne jest, aby 30-miesięczne dziecko wiedziało, że coś jest za ciemną źrenicą, którą widzi w lustrze? Efekt jest taki sam, bez względu na to, czy chodzi o okulary przeciwsłoneczne, drewno czy oko - im ciemniejszy kolor, tym cieplej robi się na słońcu.
SpaceTrucker

1
Ale o to chodzi - uczeń nie jest ciemny. To tylko okno i przepuszcza całe (widzialne) światło. Powodem, dla którego wydaje się ciemny, jest to, że bardzo mało światła widzialnego opuszcza oko, w porównaniu do tego, jak bardzo „odbija się” od części wokół źrenicy. Chodzi o kontrast, a nie absolut. Twoje oko jest w stanie doskonale poradzić sobie z intensywnością światła widzialnego i podczerwonego, które odbiera, patrząc bezpośrednio na słońce na czystym, błękitnym niebie, o ile nie przeszkadza ci adaptacja oka (np. Patrzenie przez dziurkę lub zaćmienie) . To światło UV uszkadza twoje oko.
Luaan,

0

zwróć uwagę swojemu synowi, że tęczówka oka jest soczewką.

dostać lupę.

zwróć uwagę swojemu synowi, że szkło powiększające jest soczewką.

zabierz syna w słoneczny dzień.

użyj szkła powiększającego, aby skupić światło słoneczne na jakimś łatwopalnym materiale, takim jak papier.

Podaj oczywiste, że punkt centralny z tyłu oka zareaguje tak samo jak papier.

co było do okazania


0

Możesz dać mu podobne doświadczenie (choć w rzeczywistości nie jest szkodliwe), zabierając go do zaciemnionego pokoju.

Poczekaj chwilę, aż oczy się dostosują.

Następnie włącz światło lub wyjdź do znacznie jaśniejszego pokoju.

Dyskomfort może zilustrować twój punkt bez obrażeń.


Myślę jednak, że to nie odpowiada na pytanie. Ten dyskomfort (czas potrzebny uczniom na dostosowanie się do źródła światła) nie jest w rzeczywistości związany z powodem, dla którego światło słoneczne pali oczy, a w rzeczywistości bardzo możliwe jest wyrządzenie znacznego uszkodzenia oczu bez odczuwania znacznego dyskomfortu (na przykład, jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne).
Joe

-1

Słońce jest gorące. Ekstremalnie gorąco. Gorące rzeczy mogą się palić. Nie sądzę, że musisz uczynić to wyjaśnienie bardziej złożonym niż to lub próbować wyjaśnić je naukowo.

Odpowiedź udzielona dziecku prawdopodobnie bardziej go zdezorientuje.

Uważam, że analogia do wypadku samochodowego wcale nie jest odpowiednia. Dziecko przypuszczalnie nie ma doświadczenia w wypadkach samochodowych, więc nie byłoby sposobu, aby zrozumieć, jak by to był wypadek samochodowy. Mówiąc z doświadczenia, wypadek samochodowy wygląda zupełnie inaczej niż patrzenie na słońce.

Jeśli masz zamiar wyjaśnić pojęcie „krzywdy”. Najlepiej byłoby użyć czegoś, z czym dziecko mogło mieć doświadczenie, otarć kolan, infekcje ucha, uzyskanie nowych zębów itp. Dziecko najprawdopodobniej zrozumie, że są to nieprzyjemne odczucia, więc chciałby uniknąć wszystkiego, co może być równie nieprzyjemne.

Dlatego możesz powiedzieć coś takiego: „jeśli spojrzysz na słońce, oczy mogą cię zranić, tak jak kolano boli, gdy upadniesz”.

Również jeśli chcesz, aby dziecko nie patrzyło na słońce, unikaj jego personalizacji. tj. przestańcie nazywać to „Mr Sun”. Dziecko może próbować zobaczyć uśmiechniętą twarz pana Sun.


1
Ta odpowiedź może przydać się do poprawienia tonu. Na przykład: „Nie mogę pojąć, jak byś pomyślał, że to właściwy sposób wyjaśnienia” nie dodaje prawie nic do twojego własnego wyjaśnienia i służy jedynie do krytykowania OP za robienie tego, co według nich było najlepsze, aby wyjaśnić sytuację swojemu dziecku. Bądź przyjazny, bądź cierpliwy i miej dobre intencje.
Acire

Dzięki @Erica, twoja sugestia została zanotowana i odpowiednio zmieniłem sformułowanie.
user1751825
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.