Jeśli brzuch kobiety w ciąży zostanie mocno wciśnięty, czy dziecko w macicy może zostać zranione?


27

Mam 22 tygodnie ciąży i moje dziecko czasami kopie i rozciąga się. Wczoraj wysunął kończynę / głowę / tyłek na mój brzuch, który mogłem zobaczyć mocną grudkę. Pokazałem mojej przyjaciółce, a ona mocno przycisnęła guzek, powodując, że guz powoli zniknął, a dziecko odruchowo kopnęło w innym miejscu.

Martwię się, jeśli mój przyjaciel zbyt mocno przycisnął kończyny / głowę / tyłek mojego dziecka, czy moje dziecko dozna obrażeń lub złamania kończyn?

Po tym nadal czuję kopnięcia, ale odtąd nie ma mocnych grudek (1 dzień temu). Czy powinienem się martwić?


3
Najprawdopodobniej nie ma problemu. Twój brzuch i ściana macicy powinny chronić twoje dziecko. Niektóre dzieci są nawet „łaskotane” później ...
Stephie


1
Graliśmy w to z moją żoną i naszą dziewczyną. Cóż, nie naciskać naprawdę mocno, ale nadal. w rzeczywistości zbliżała się do miejsca, w którym leżało miejsce.
MakorDal

Odpowiedzi:


33

Można „szturchać” zewnętrzną część guza dziecka. W rzeczywistości jest to pierwsza „gra”, w którą możesz zagrać ze swoim maluchem. :)

Czy można szturchać mój ciężarny brzuch?

Jasne… jeśli to właśnie chcesz zrobić. Na początku może się to wydawać dziwne, ponieważ dziecko jest tak małe i wciąż się rozwija. Ale twoje dziecko jest tam niesamowicie dobrze wyściełane. Pamiętaj, że unosi się w woreczku z płynem owodniowym, który jest otoczony grubym, mięśniowym narządem (twoją macicą). Do tego tłuszcz skóry i brzucha (więcej amortyzacji!).

Oczywiście to, że nie zaszkodzi dziecku, nie oznacza, że ​​nie czuje, że się szturchasz - w rzeczywistości dziecko prawdopodobnie poczuje, że się poruszasz i szturchasz, zanim zaczniesz ją czuć, co zwykle ma około 18 lat. 20 tygodni A kiedy dziecko jest wystarczająco duże, może nawet się odepchnąć!

Kelly Kasper, MD, ob-gyn i profesor kliniczny w Indiana University School of Medicine, w odcinku „ Czy bezpiecznie jest szturchać mój brzuch ” dla The Bump

Dziecko w macicy jest dość dobrze chronione, ciężki upadek - taki, który rani mamę - powoduje zranienie dziecka:

W pierwszym trymestrze ciąży, gruba, muskularna macica i jeszcze bardziej ochronna kość miednicza osłaniają twoje dziecko, więc zranienie i upadek jest prawie niemożliwe. Jednak w piątym miesiącu macica wyrasta poza ochronną powłokę kości miednicy. Chociaż szanse na obrażenia od zwykłego upadku są nadal bardzo mało prawdopodobne, wiele zmartwień związanych z ciążą wynika z tych zmian w twoim ciele.

... Nie ma potrzeby martwić się nadmiernie drobnymi upadkami. Twoje dziecko jest dobrze chronione przez naturalne amortyzatory mięśni brzucha, mięśni macicy, błon płodowych i płynu owodniowego, które amortyzują wszelkie uderzenia z zewnątrz. Zajmie to wypadek, który poważnie zrani mamę, aby mieć nawet niewielką szansę zranienia dziecka .

Rosnące obawy , pytaj dr Sears


4
Dokładne i dobrze zaopatrzone. Dobra robota :)
Acire

2
Moja żona robi antyki i czytam w książce medycznej, którą dostała pod koniec XIX wieku, że kobiety nie powinny pić, gdy są w ciąży, ponieważ dostają to, mogą stracić równowagę, spaść i zranić dziecko. Sprawiło, że pomyślałem o tej odpowiedzi.
corsiKa

Bardziej szczegółową analizę skutków ciężkiej traumy u matki i dziecka (tj. Naprawdę poważnych wypadków) można znaleźć na stronie parenting.stackexchange.com/a/23258/11210 . Ale sedno jest takie, że cokolwiek, co nie jest wystarczająco poważne, aby zranić matkę, jest bardzo mało prawdopodobne, aby zraniło dziecko.
AE

2
Wiem, że to stary post, ale mylisz się co do wypadków w ciąży, szczególnie. w późnej ciąży. Upadek w trzecim trymestrze ciąży wymaga oceny. Dr Sears jest pediatrą, a nie położnikiem.
anongoodnurse

13

Zasadniczo zapytałem nasz OBGYN. Wyjaśnił, że pokonanie bariery płynów owodniowych wymaga naprawdę mocnego uderzenia. Więc coś w rodzaju twardego pchnięcia zdecydowanie nie stanowi problemu.

Ponadto nasz lekarz poinformował nas, że moja żona spoczywająca na brzuchu nie stanowi problemu (o ile nie odczuwa bólu), więc jej ciężar ciała może naciskać na dziecko, nie raniąc go. Więc tak naprawdę nie ma mowy, żeby twoja przyjaciółka pchająca taką dłonią zraniła dziecko.

Mieliśmy też trochę obaw, że ruchy naszych córek stają się mniejsze. Lekarz powiedział nam, że to nie dotyczy, najważniejsze jest to, czy ruch jest, czy nie, a nie to, jak trudne są ruchy. Dziecko zmienia pozycję i ma to wpływ na to, jak silne są ruchy (lub czy powodują twarde guzki).

Wszystko to pochodzi od naszego lekarza jako odpowiedzi na nasze własne pytania. Naprawdę nie masz się czym martwić.


11

Uderzenie jest absorbowane przez twój brzuch, a dziecko unosi się w torbie z wodą, która pochłania jeszcze więcej. O ile nie zostaniesz poważnie posiniaczony lub nadal cierpisz z powodu szturchnięcia, dziecko będzie w porządku.

Zaczniesz otrzymywać obrażenia na własnym brzuchu, zanim dziecko będzie zagrożone, więc nie martw się o to.


Cieszę się, że to słyszę, też mam nadzieję. Nie jestem posiniaczony, tylko się martwię. :) Dziękuję
Win.T

1
Grałem w szturchanie dziecka z moją dziewczyną przez całą ciążę, obie są w porządku. Baw się wcześnie z małym :)
Erik

10
Myślę, że tego rodzaju odpowiedzi powinny zawierać odniesienia do ich wsparcia.
Aquarius_Girl

Rozejrzałem się, ale wszystko, co mogłem znaleźć, to mnóstwo ludzi pytających i wszyscy odpowiadający tak samo jak ja. Nie sądzę, aby istniały jakiekolwiek źródła, ponieważ po prostu nic nie może pójść nie tak, więc nie ma badań ani niczego.
Erik

@Erik Oczywiście musisz powiedzieć swojej dziewczynie, że musisz przeprowadzić eksperyment naukowy ... Dla nauki!
Kanadyjczyk Luke REINSTATE MONICA
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.