Ojciec nieobecny kontra ojciec uzależniony od alkoholu


14

Wychowałem się z ojcem, który był uzależniony od alkoholu i który był bardzo obelżywy emocjonalnie, ale czasem fizycznie wobec mojej matki. W tym czasie żałowałem, że w ogóle nie mam ojca. Ale wiem, że był tam, aby nas wspierać finansowo i czasami nie było tak źle. W czasie, gdy był trzeźwy i zachowywał się normalnie, okazywał nam uczucia i miłość.

Teraz, kiedy na to patrzę, zastanawiam się, czy lepiej mieć nieobecnego ojca, czy ojca uzależnionego od picia, który jest obecny. Czy są jakieś badania wskazujące, że posiadanie nadużywającego ojca uzależnionego od alkoholu jest lepsze niż nieobecne?

Pokolenie moich rodziców pozostawało w małżeństwie pomimo tych problemów. Ale teraz ludzie radzą się rozwodzić. Zastanawiam się, co jest lepsze dla dzieci? Wszystkie badania, które znalazłem, porównują tylko dobrych obecnych ojców z nieobecnymi.


Twój ojciec był pijakiem, który pobił twoją matkę, a jednak usprawiedliwiasz go, a ty patrzysz wstecz i myślisz, że nie było tak źle? To jest bardzo smutne. Żadna kwota wsparcia finansowego nie usprawiedliwia nadużyć.
user1751825,

@ user1751825, nie to nie to napisałem. To, co miałem na myśli przez „nie było tak źle”, miałem na myśli życie z nim. W czasie, gdy był trzeźwy i zachowywał się normalnie, okazywał nam uczucia i miłość.
Grasper

Odpowiedzi:


9

Oczywiście jest to kwestia stopnia.

Nieobecny ojciec nie jest dobry dla dziecka. Są też różnego rodzaju „nieobecni” ojcowie: ojcowie, którzy po prostu znikają, ojcowie, którzy znikają, ale wspierają finansowo matkę / dziecko, ojcowie, którzy wracają regularnie lub nieregularnie. Ojcowie, którzy umierają. Ojcowie, którzy przebywają w więzieniu (winni lub niewinni) lub nieobecni w pracy przez długi czas.

Ojciec uzależniony od alkoholu nie jest dobry dla dziecka, ale istnieją różne stopnie siły uzależnienia i jego wpływu na codzienne życie. Jedna osoba może być całkowitym wrakiem przez cały tydzień, inna może znikać raz w miesiącu na weekend i nigdy nie być widocznie pijana w domu. I oczywiście osoba może pić za dużo bez uzależnienia (jeszcze).

Obraźliwy ojciec (obraźliwy i uzależniony od alkoholu może być statystycznie skorelowany, ale każda osoba może być jednym, ale nie drugim) nie jest dobry dla dziecka, ale znowu istnieje ogromny zakres od w większości nieszkodliwych do absolutnie szkodliwych zachowań.

Musisz więc rozważyć, w zależności od indywidualnego przypadku, co powoduje więcej, a co mniej szkód. Każda indywidualna sprawa będzie inna.

W praktyce żadne prawo nie może zmusić ojca do pozostania z dzieckiem. A w przypadkach, gdy prawo zmusza ojca do opuszczenia dziecka, zakłada się oczywiście, że obecny ojciec jest tak szkodliwy, że nieobecny ojciec nie może być gorszy.

Ciekawym przypadkiem byłby ojciec zadający sobie pytanie, czy lepiej opuścić dzieci, jeśli odejdzie. Uważasz, że twój ojciec powinien zadać sobie to pytanie. Z drugiej strony, będąc już dorosłym, możesz zadać sobie pytanie, czy i ile szkód wyrządziłoby ojcu odejście. Czy posiadanie żony i dzieci powstrzymało go przed całkowitym upadkiem?


1
Tutaj moja opinia, ale pytanie „czy i ile szkód wyrządziłoby ojcu przez odejście” wydaje się tutaj nieistotne. Rodzic jest dorosły i wybrał dziecko. Dziecko nie miało wyboru, aby być dobrze traktowanym lub być ofiarą. Dla mojego nadwrażliwego ucha nie jest to właściwy punkt widzenia, gdy zwracam się do kogoś, kto cierpiał z czyjejś ręki. (I tak głosowałem. Dobra odpowiedź inaczej.)
anongoodnurse

@anongoodnurse Rozumiem twój punkt widzenia, ale myślę, że zadane pytanie może iść dalej. Jeśli ojciec zdecyduje się odejść, a następnie wypić na śmierć, szkoda może być większa niż pozostanie. Nie tylko tracisz dochód, ale niezależnie od tego, czy dziecko jest ofiarą, może nadal czuć się przyczyną, jeśli wie, że ojciec zmarł w jakiś sposób, ponieważ chciał im pomóc.
DRF

Dodając do odpowiedzi @ gnasher729, warto zauważyć, że większość uzależnień jest droga. Biorąc pod uwagę koszt w większej przestrzeni mieszkalnej (w razie potrzeby), aby pomieścić inną osobę, koszt uzależniającego przedmiotu, żywności / odzieży / potrzeb / transportu / rachunków oraz koszt wszelkich konsekwencji uzależnienia (np. Czas więzienia, bilety , opłaty), bardzo możliwe, że wkłady finansowe są ujemne . Po prostu coś do przemyślenia.
rlb.usa

3

Dzieci mają prawo człowieka do życia rodzinnego z rodzicami; a rodzice mają prawo człowieka do życia rodzinnego ze swoimi dziećmi; ale wszystko musi być zrobione z myślą o najlepszym interesie dziecka.

Dzieci należy chronić przed krzywdą. Świadek nadużyć jest szkodliwy. Dzieci muszą być przed tym chronione. Przebywanie w obecności pijanego niesie ze sobą zwiększone ryzyko przypadkowej szkody; istnieje pewne ryzyko, że ktoś jest pijany. Zwróć uwagę na użycie słowa „pijany” - niektóre szkody są zmniejszone, jeśli osoba uzależniona od picia nie jest pijana w obecności dziecka.

Dowody szkody wyrządzonej przez agresywnych lub pijanych rodziców są dość jasne.

Nadal brutalny rodzic mający problem lub uzależniony od alkoholu może mieć kontakt ze swoim dzieckiem. (Tak długo, jak rodzic nie był brutalny wobec dziecka.) Może to mieć miejsce w dziecięcym centrum kontaktowym ze stałym nadzorem indywidualnym na początku, a następnie przejściem do nadzoru grupowego. Jeśli rodzic okaże zaufanie (że nie pojawi się na sesjach kontaktowych po pijanemu lub że będzie miał bliską i kochającą więź z dzieckiem), może przejść do dostępu bez nadzoru.

Ale ogólnie: chroń dzieci przed krzywdą; pijani brutalni rodzice są źródłem znacznego ryzyka krzywdy.


1
@Grasper Mam na myśli wszelką szkodę. Nie tylko znęcanie się (przemoc fizyczna, seksualna, emocjonalna lub zaniedbywanie) i bycie świadkiem przemocy, ale rzeczy, które są mniejsze niż wykorzystywanie, ale nadal są szkodliwe. Jest prawdopodobne, że osoba uzależniona od picia będzie stwarzać wiele zagrożeń dla dziecka, a dziecko musi być chronione przed tą szkodą we wszystkich jego postaciach.
DanBeale,

1
cóż, w takim przypadku zawsze istnieje możliwość wyrządzenia szkody. Tak więc nieobecny ojciec jest lepszy niż alkoholik. Też tak myślałem.
Grasper

1
@Grasper Potencjalne szkody można zminimalizować poprzez staranne stosowanie nadzoru. W pewnym momencie nieobecność ojca sama w sobie jest szkodliwa. Musisz równoważyć konkurujące prawa człowieka (prawo ojca do życia rodzinnego z dzieckiem; prawo dziecka do życia rodzinnego z ojcem) z robieniem wszystkiego, co jest w najlepszym interesie dziecka. Absolutnie nie zgadzam się z tym, że „ojciec alkoholika” (powinieneś przestać używać tego nienawistnego stygmatyzującego terminu BTW) jest zawsze gorszy niż nieobecny ojciec.
DanBeale,

1
@Grasper istnieją wyspecjalizowane centra, które zajmują się tym. Ogólnie ojciec płaci. Czasami nadzorowany dostęp jest wymagany przez pracowników socjalnych zajmujących się ochroną dzieci; czasami jest to nakazane przez sądy; czasami rodzice zawarli porozumienie. Działa to dla bardzo wielu dzieci w całej UE, Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Prawdopodobnie także USA.
DanBeale,

1
@Grasper Dan ma na myśli to, że pomiędzy „nieobecnym” a „obraźliwym” może istnieć środek, chociaż nadzorowany kontakt wymaga zaangażowania i czasu. Alkoholicy mogą przyznać, że mają problem i szukać leczenia i wsparcia; Przepraszam, że tak się nie stało. Przejdź do dalszej dyskusji na czacie dla rodziców .
Acire

3

Wiem, że to dość stare, ale szukałem odpowiedzi. Zamieszczę coś jeszcze, o czym nie wspomniano. Porzuciłem mężczyznę, którego kochałem, po porodzie z powodu jego picia, które zaczęło się podczas mojej ciąży. Budził się o 5 rano, rozbijając piwo i tak wyglądałby jego dzień aż do 2 rano następnego ranka, kiedy zasypiał gdzieś w mieszkaniu, nie zawsze udawał się do łóżka.

Chodził do klubów i zabierał do domu przypadkowych nieznajomych (mężczyzn), aby „kontynuować” przyjęcie w naszym mieszkaniu. Pewnego razu, gdy nasz syn miał zaledwie około 2 miesięcy, przyprowadził do domu grupę dziwnych ludzi około 3 nad ranem i wpadł przez drzwi, włączył dźwięk muzyki stereo i obudził nas wszystkich. Wziąłem syna i zostawiłem go tam, a kiedy wróciłem następnego dnia, mężczyźni ukradli całą moją biżuterię.

Dlatego go zostawiłem. Takie było moje życie w czasie ciąży, które spędziłem samotnie przez większość czasu. Musiałem wziąć 8 bezpłatnych tygodni po mojej sekcji C i musiałem czekać, aż będę mógł wrócić do pracy. Do tego czasu stracił pracę z powodu częstego picia w pracy, a ja musiałem płacić wszystkie rachunki. Mój syn nie widział swojego ojca od wielu lat i nie chcę zostawiać go samego z nim. Nie z zemsty, ale dlatego, że mój syn jest moim życiem i po prostu nie mogę go stracić. Próbowałem poprosić go o pomoc, a on odmówił, myśli, że jestem tylko nudną osobą i nie widzi nic złego w swoim życiu. Chciałbym, żeby ludzie się zastanowili, nie chodzi tylko o to, że ktoś pije, ale o to, jak wpływa na nich picie.


2

Dla dobra dziecka najlepiej jest, aby nie żył w niestabilnym środowisku. Alkoholików i osób zażywających narkotyki nie należy traktować jako autorytetów i / lub wzorców do naśladowania w ich życiu, ten rodzic nie jest zdrową osobą i taka sytuacja może okazać się bardzo niebezpieczna dla dziecka. Rodzic alkoholik musi albo dobrowolnie odejść i poprosić o leczenie, jeśli chce być w życiu dziecka, albo drugi rodzic musi go zabrać ze środowiska domowego. Dziecko musi być w stanie szukać w swoim domu bezpieczeństwa i stabilności.


1
ale jeśli nie będzie ojca, dom nigdy nie będzie miejscem bezpieczeństwa i stabilności. To moje doświadczenie.
Grasper,

Być może problemem jest to, że ludzie myślą, że kobiety nie mogą chronić swoich dzieci, dlatego pijanego mężczyznę należy trzymać w pobliżu. To nieprawda. Moja babcia i matka, choć nie są samotne, są dumnymi właścicielami broni. Podczas gdy mój ojciec był na wyjeździe, walcząc na wojnie, moja matka dobrze mnie chroniła. Pijak stanowi zagrożenie dla dziecka, celowo niebezpieczne lub nie. Samo zaprowadzenie dziecka gdzieś lub pijanie go na górę do łóżka zagraża życiu dziecka. Ochrona trzeźwego małżonka jest obowiązkiem dziecka.
user25770,

Nie miałem na myśli bezpieczeństwa fizycznego, ale emocjonalnego.
Grasper

W większości przypadków pijany mężczyzna nie jest obecny emocjonalnie. Nie różni się niczym od jego odejścia, jeszcze gorzej, moim zdaniem, ponieważ dziecko musi go tak widzieć.
user25770,

jak wskazano w odpowiedzi, jest to kwestia stopnia.
Grasper,

-1

Wygląda na to, że wymyślasz wymówki dla mężczyzny. Miał nałóg, a dzieci widziały, że będą myśleć, że to w porządku. Żyłem z tym, a moja matka i ojciec rozwiedliśmy się wcześnie, dzięki Bogu za moją matkę, która nie pozwoliła ja wokół tego że .. później w życiu zmienił swoje życie i zmienił swoje życie dla mnie jako swojego dziecka. Jeśli twoje dzieci patrzą, jak co wieczór tracisz przytomność, to nie powinny pokazywać dziecka i jest to coś, co jest wyborem ... nie chorobą .. jeśli chcesz zmienić dla swoich dzieci, zrobisz to, jeśli nie nie będziesz ... dzieci zasługiwały na najlepsze, co zrobisz z tym, co mam, ponieważ potrzebuję pieniędzy na piwo ... to po prostu smutne uzależnienie naprawdę dla dzieci.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.