Jak wytłumaczysz pięciolatkowi, czym jest energia?


30

Pewnego dnia powiedziałem mojemu synowi, aby nie marnował ciepłej wody, ponieważ jest to strata energii. Następnie zapytał, co to jest. Chcę to dobrze wyjaśnić, także z fizycznego punktu widzenia, ponieważ uważam to za ważne. Co mu powiem?


Aktualizacja:
Dziękuję wszystkim bardzo. Energia wydaje się zbyt abstrakcyjna, aby wyjaśnić ją pięciolatkowi w zakresie fizyki. To zdecydowanie nie jest zrobione w ciągu jednego dnia. Pokazałem mu dzisiaj liczniki gazu, elektryczności i wody i wyjaśniłem, że musimy płacić za to, co konsumujemy, i nie możemy wydawać tych pieniędzy gdzie indziej. To byłaby wartość zasobów, co naprawdę ma znaczenie.

Wyjaśniając energię, myślę, że najlepszą odpowiedzią było zmuszenie go do wcierania rąk w energię mechaniczną w energię cieplną. I na tej podstawie można zacząć wyjaśniać zachowanie energii i jej różnych form. Znacznie później można spróbować wyjaśnić, że niektóre formy energii są bardziej wszechstronne niż inne, a jeśli ktoś rozumie, dlaczego tak jest.

Ponownie, wielkie dzięki, sprawdzę odpowiedź, która sugeruje pokazanie liczników, ale większość innych również była dobra.


6
Tylko lekko język w policzek, chciałbym wiedzieć, jak wyjaśnić 15-letniej, czym jest energia! Jestem bardzo ciekawy, jakie odpowiedzi tu powstają!
Cort Ammon - Przywróć Monikę

2
Wygląda na to, że musisz wyjaśnić marnotrawstwo i niedobór, a nie energię. Jest to trudne dla 5-latka. Kiedy już poznają matematykę, pomaga. (Mój syn ma 6 lat i widzę, jak go otrzymuje - trochę z matematyki i gier.) Może nadszedł czas, aby dać mu ulgę lub obowiązki, aby uzyskać pieniądze?
Moby Disk

Jeśli chodzi tylko o wodę, możesz również wyjaśnić, że podgrzewanie wody kosztuje. Pojęcie pieniądza powinno być łatwiejsze do uchwycenia.
barbaz

Myślę, że należy położyć nacisk na to, jak energia nie jest wytwarzana ani niszczona, a raczej zmienia formę.
bjb568,

@ bjb568 to inny rodzaj energii. Nie możesz tego zmarnować. weknowmemes.com/2013/06/jokes-on-you-energy-is-always-conserved
David Z

Odpowiedzi:


5

Te inne odpowiedzi wydają się zbyt abstrakcyjne dla pięciolatka. Nie sądzę, żeby był jeszcze na to gotowy. Trzymaj się widocznego i betonowego. Zabierz go na zewnątrz i pokaż mu kable zasilające prowadzące do twojego domu, które prowadzą do twojej skrzynki bezpieczników / miernika.

Pokaż mu ruchomy licznik. Wyjaśnij mu, że istnieje firma, która produkuje elektryczność (nie do końca właściwe słowa naukowo, ale bądźmy prostsze) i przesyła ją ci przez te przewody. Te przewody następnie trafiają do domu, do gniazd, w których podłączasz różne rzeczy.

Rzeczy takie jak blender; komputer i większe rzeczy, takie jak piekarnik i podgrzewacz wody. Podczas korzystania z prądu licznik liczy, a następnie firma wysyła rachunek. Pokaż mu rachunek.

Jeśli chcesz być bardziej ekologiczny, wspomnij mu, że firma produkująca energię elektryczną robi to poprzez spalanie węgla, a my również chcemy to zminimalizować.


2
Jasne, ale o to prosi OP: sposób na wyjaśnienie 5-latkowi, używając prawdziwej nauki. Niektórzy rodzice (z pewnością nie wszyscy) wolą tłumaczyć zjawiska fizyczne, stosując prawidłowe koncepcje naukowe dla swoich dzieci; więc na przykład wyjaśniłem błyskawicę i grzmot mojemu 3-letniemu synowi w przystępny, ale dokładny sposób.
Joe

4
Nie sądzę, że zbytnio oddaliłem się od faktycznej nauki, po prostu pominąłem bardziej abstrakcyjne fragmenty. Gdyby zadawał więcej pytań, z pewnością podałbym więcej szczegółów. Ale pięcioletni umysł po prostu nie jest zdolny do takiego samego poziomu abstrakcyjnego rozumowania, jak ktoś starszy.
Lee Daniel Crocker,

1
Wiem, ale mówię, że nie rozumiesz pytania OP. Pyta, jak wyjaśnić naukową stronę energii: nie tylko to, że jest drogie, ale tak naprawdę to, czym jest z fizycznego punktu widzenia.
Joe

2
Trochę edytowane. Szczególnie sprzeciwiłem się facetowi mówiącemu o tym, że sen buduje twoją energię - to jest dokładnie taki rodzaj woo, w jaki ludzie wierzą.
Lee Daniel Crocker,

2
Jest to trochę snarkowe, ale myślę, że jest to jedna z najlepszych odpowiedzi tutaj. Państwo nie wyjaśniają E = MC2 do 5yo non-Prodigy. Pokazujesz im płomienie na zespole palnika zbiornika CWU; że kosztuje (pożyczanie energii od słońca) podgrzewanie wody , co oznacza, że ​​dostaje mniej zabawek.
Mazura

17

Energia jest siłą robienia rzeczy. Jestem pewien, że twoje 5 lat jest pełne. Kiedy jest pełen energii, może biegać i grać godzinami i dobrze się bawić. Kiedy mu się skończy, nie może tego dłużej robić i musi spać i jeść, aby gromadzić więcej, aby mógł znów grać.

Istnieje wiele rodzajów energii, takich jak energia elektryczna i ciepło. Energia elektryczna pozwala świecić żarówkom i umożliwia uruchamianie telewizora. Ciepło sprawia, że ​​woda (lub dom zimą) jest ciepła i przyjemna. Energia chemiczna (jak to, co „przechowujemy” (tj. Energię potencjalną) w benzynie) pozwala nam przenosić samochody, dzięki czemu możemy szybciej jeździć w miejsca, takie jak park lub dom babci. Istnieje wiele innych rodzajów i przykładów energii oraz sposobu jej wykorzystania.

Kiedy już wie, że energia pozwala nam robić te wszystkie niesamowite rzeczy i że odzyskanie energii jest trudne (tj. Jeśli chcesz energii do zabawy, musisz jeść i spędzać cały czas na spaniu, lub musisz wydać pieniądze na zakup energii elektrycznej / benzyny itd.) powinno być dość łatwe do wyjaśnienia, dlaczego nie chcemy marnować energii, którą wkładamy w to tyle wysiłku.


3
Nie jestem pewien, czy warto używać definicji, która łączy definicję kolokwialną „jesteś dzisiaj energiczny” („ Siła i witalność wymagana do długotrwałej aktywności fizycznej lub umysłowej / siły fizycznej i psychicznej osoby ”) z zasada naukowa („Moc pochodząca z wykorzystania zasobów fizycznych lub chemicznych” / „Właściwość materii i promieniowania, która przejawia się jako zdolność do wykonywania pracy”). Myślę, że OP chce uczyć syna o naukowej definicji ...
AE

... ale energia, którą zużywa jego ciało, może być dobrym sposobem na osiągnięcie tego. Zdecydowanie skupiłbym się na jedzeniu jako źródle energii - podczas gdy sen jest (potocznie) źródłem energii mentalnej, nie sądzę, że jest to rodzaj energii, o której OP chce rozmawiać.
AE

1
@AE Zgadzam się, że bycie energią i energia to różne rzeczy. Ale energia, której używa do biegania i grania, to energia chemiczna. Właśnie próbowałem wprowadzić sposób, w jaki 5yo może się odnosić i rozumieć. Wejście w biochemię wydawało się trochę za daleko.
Becuzz,

1
@Becuzz Nie sądzę, że wchodzenie w biochemię idzie za daleko - zafascynowałem się moim 2,5-letnim dzieckiem opowiadaniem o trawieniu, gdzie idzie jedzenie, gdzie ciało pobiera z niego przydatne materiały i energię („moc”), jak krew przenosi ją do każdej kończyny, aby miała wystarczającą siłę, aby się poruszać, i oczywiście, dokąd idą resztki :). Ona chce to słyszeć raz po raz :)). Wydaje mi się, że energia z jedzenia może być najłatwiejsza do wyjaśnienia, ponieważ dzieci mają z nią najwięcej doświadczenia - w porównaniu z energią elektryczną, gdzie reakcja jest jak „ok, cokolwiek, ucieka do czegoś innego ” :)
Tomáš Kafka

2
@AE Zrobiłem coś bardzo podobnego, używając biegania jako przykładu wykorzystania energii i jedzenia jako sposobu pozyskiwania energii. Na tym etapie ważne jest, aby zachować prostotę i nie odrywać się od terminów używanych w fizyce. Moje dzieci mają teraz 10 i 7 lat i nie mają problemu z terminami praca, energia, siła itp., Ponieważ są używane w fizyce. Po prostu dopracuj swoje definicje w miarę ich wzrostu. Pomaga im również poznać różnicę między terminem technicznym a terminem potocznym.
COL Wotohice,

9

Richard Feynman opowiada tę historię w „Na pewno żartujesz, panie Feynman”:

To było coś, o czym mówiłby mój ojciec: „Co sprawia, że ​​odchodzi? Wszystko odchodzi, ponieważ świeci słońce”. A potem dyskutowalibyśmy o tym:

„Nie, zabawka idzie, ponieważ sprężyna jest zwinięta”, powiedziałbym.

„W jaki sposób zwijana jest wiosna?” zapytałby.

„Nakręciłem to”.

„A jak się przeprowadziłeś?”

„Z jedzenia”.

„A jedzenie rośnie tylko dlatego, że świeci słońce. A więc dlatego, że słońce świeci, wszystkie te rzeczy się poruszają”. To by sprawiło, że koncepcja tego ruchu jest po prostu transformacją mocy Słońca.

Zwróć uwagę, że ojciec Feynmana nie wypowiedział słowa „energia”. Sądząc po pierwszym rozdziale tej samej książki, było to prawdopodobnie celowe.


Cześć, Brian i witaj w Parenting. Niezła historia! +1. Jedyny problem, jaki mam z tą zabawną odpowiedzią, to to, że ponieważ gdzieś zawsze świeci słońce, może wydawać się, że energia jest nieograniczona i nie trzeba jej oszczędzać. Jednak ponieważ uprawa żywności wymaga pracy, myślę, że ta historia łatwo się dostosuje.
anongoodnurse

2
@anongoodnurse Jeśli martwisz się tym, to zachowanie energii sprawi, że zaczniesz kręcić głową. Jeśli mówimy tutaj dosłownie i naukowo, nie musimy robić nic, aby ogólnie oszczędzać energię, ponieważ jest to już zrobione dla nas. Ta historia Feynmanna jest częścią większej historii, która przedstawia wiele form energii, z wieloma przejawami, a te, które znamy, pochodzą z czegoś innego i ostatecznie przekształcają energię w coś, czego nie możemy użyć. Oszczędzanie energii ekologicznej polega na zachowaniu form, których możemy użyć.
zibadawa timmy,

@zibadawatimmy - Masz rację, to powoduje, że kręci mi się w głowie! „Oszczędzanie energii ekologicznej polega na zachowaniu form, których możemy użyć”. Nigdy tak naprawdę nie myślałem o „energii” tak, jak mógłby to zrobić fizyk lub chemik. Świetna uwaga i dzięki za lekcję nauki. Mam nadzieję, że będzie więcej!
anongoodnurse

1
+1 za historię Feynmana. Parafrazując punkt, który Feynman robił w tym fragmencie, OP mógł równie dobrze powiedzieć dziecku, że marnują „wakalixy”. Co to jest? Kto wie. To tylko słowo. Chodzi o to, że ograniczone zasoby (węgiel, ropa, gaz) zostały spalone w celu podgrzania wody, a mama i tata musieli zapłacić zarówno za wodę, jak i za ogrzewanie. Potem ciepła woda spłynęła do kanalizacji, nikt nie mógł się nią cieszyć. To zostało zmarnowane.
Aravis,

8

Oto jedno wyjaśnienie skierowane do dzieci w wieku podstawowym, które jest prawdopodobnie dość podstawowe, chociaż oczywiście koncentruje się na tym, co robi energia i do czego ją wykorzystujemy, a nie na tym, czym jest energia . Ale to chyba najlepsze, co zrozumiesz w tym wieku.

Energia się zmienia

Energia zmienia - powoduje jakąś zmianę; robi dla nas rzeczy. Używamy energii do poruszania samochodami po drodze i łodziami po wodzie. Energia służy do upieczenia ciasta w piekarniku i utrzymania zamrożonego lodu w zamrażarce. Zapewnia moc, dzięki czemu możemy słuchać ulubionych piosenek w radiu i oświetlać nasze domy. Energia sprawia, że ​​nasze ciała rosną i pozwala naszym umysłom myśleć. Naukowcy definiują energię jako zdolność do pracy.

Energia występuje w wielu różnych formach, takich jak światło , ciepło , ruch , dźwięk i wzrost .

„Czym jest energia?”, Infobook energii pierwotnej (s. 7), projekt National Energy Education Development (NEED)


1
Ładne wyjaśnienie. Powinno być wystarczająco łatwe, aby przejść od tego, dlaczego marnowanie go nie jest korzystne.
Brian Robbins,

Hm… coś może się poruszać bez energii. Jego pozycja może ulec zmianie.
bjb568,

@ bjb568, masz na myśli energię potencjalną ?
AE

1
„Zmiana” jest fajna. Możesz także wyjaśnić, w jaki sposób działają lodówki i klimatyzatory.
user1306322

2
Jestem fizykiem. Przepraszam Krajowy Projekt Rozwoju Edukacji Energetycznej, ale to wyjaśnienie jest w najlepszym wypadku bezsensowne, aw najgorszym błędne. Zmiana może istnieć bez transformacji energii, tak jak gdy skała wirująca na końcu struny nieustannie zmienia kierunek ruchu. Ostatnie zdanie mówi: „Naukowcy definiują energię jako zdolność do pracy”. Jest to lepsze, ale nie logicznie powiązane w żaden jasny sposób z ich opisem pod względem „zmiany”. Część dotycząca utrzymywania zamrożonego lodu również nie jest czymś, co dziecko zrozumie jako „zmianę”.
Ben Crowell,

4

Moje sześcio- i ośmiolatki znają energię jako „zdolność do pracy” lub, jak wspomniałem AE, zdolność do zmiany czegoś.

Czy woda jest cieplejsza? To jest zmiana i wymaga energii.

Odbijać więcej fotonów od ścian, aby nasze oczy mogły zebrać wystarczającą liczbę fotonów, aby je zobaczyć? Fotony te poruszają się bardzo szybko, więc ich przeniesienie zajmuje dużo pracy (energii).

Zauważ, że podałem dwie definicje. Próbuję to zrobić z większością podmiotów (naukowych i moralnych), a następnie pokazuję im, w jaki sposób obie definicje są równoważne. Ułatwia to wyjaśnianie rzeczy pod wieloma kątami. Daje im także więcej narzędzi do odkrywania otaczającego ich świata i wyciągania własnych wniosków. Następnie, gdy dziecko zapyta, skąd pochodzi energia, aby tak szybko wypchnąć wodę z kranu, będziesz mógł zapytać, w jaki sposób uświadomił sobie, że wymaga energii i oboje będziecie dumni!


2

Z istniejących odpowiedzi, które uważam, że E są doskonałe, dodam tylko, że możesz również chcieć wyjaśnić / podkreślić, że energia nie jest po prostu czymś, co istnieje, co można wykorzystać do różnych celów, a następnie zanika posłowie (np. Pierwsze prawo termodynamiki).

Paliwo w samochodzie to zmagazynowana energia, która przechodzi w ruch, ciepło i dźwięk. Spalone drewno przechodzi w ciepło i światło, czasem także w dźwięk. Piłka odepchnięta od krawędzi stołu zamienia się w ruch i dźwięk.

Energia elektryczności wchodzącej do domu zawsze przenosi się na coś innego. Pomóż mu na przykład wymyślić własne przykłady

  • TV - światło, dźwięk, ciepło
  • Pralka - Motion
  • Podgrzewacz wody - ciepło.

2

Późno do gry, ale dodam 2 centy. Może długie 2 centy.

Powiedziałbym, że energia działa. W kategoriach, które może zrozumieć dla gorącej wody, niech pociera ręce razem (od dłoni do dłoni), aż się rozgrzeją. (Możesz wytłumaczyć tarcie w prostych słowach lub się powstrzymać). Kiedy zaciera ręce, tarcie powoduje rozgrzanie dłoni. Energia, której używa do wcierania rąk, zamienia się w ciepło . Wiotkie ręce / ramiona nie zużywają energii i nie pracują. Poruszające się ręce / ramiona zużywają energię i wykonują pracę.

Prawdopodobnie może intuicyjnie zrozumieć transfer ciepła. Poproś go, aby wyobraził sobie, że musiał podgrzewać wodę, pocierając ręce, aż się rozgrzeją, a następnie przyłożył dłonie do naczynia z wodą, w kółko, aż woda rozgrzeje się wystarczająco, by się wykąpać. Stanowi to dużo pracy do podgrzania w górę wody. Nie należy marnować.

Odkryłem, że przezroczyste żarówki żyrandolowe na ściemniaczu idealnie nadają się do koncepcji pracy / tarcia = ciepła / światła.

Przy ustawieniu minimalnym przepycha się prąd (nie trzeba wyjaśniać wszystkiego naraz) przez mały metalowy drut, a to, podobnie jak pocieranie rąk, powoduje nagrzewanie się drutu (tarcie). Widzi ciepło, gdy drut świeci na matowo, ciemnopomarańczowo, i może poczuć ciepło, czując żarówkę. Zwiększając przełącznik, przepychasz większą ilość prądu przez drut, ogrzewając go jeszcze bardziej, aż stanie się biały i będzie zbyt gorący, by go dotknąć. Energia zamieniła się w ciepło i światło.

Na koniec wyjaśnij, że w podgrzewaczu wody znajdują się cewki i obowiązuje ta sama zasada: energia napędzana przez cewki powoduje ciepło, które ogrzewa wodę.

Praca jest dobra i ważna, ale zmarnowana praca nikomu nie pomaga.

Przeważnie działa to (bez zamierzonej gry słów), jeśli zostanie wykorzystane w codziennej rozmowie. Jeśli masz zasięg elektryczny, pokaż mu, jak rozgrzewają się cewki i dlaczego (tak samo jak metalowy żarnik w żarówce). Jeśli czuje ciepło na twarzy, czuje energię słońca jak ciepło. Słońce emituje światło, podobnie jak włókno z drutu. Tak długo, jak jest zainteresowany, wszędzie są przykłady energii, pracy, ciepła, światła, ruchu (samochody, pociągi) i budownictwa (spycharki, stolarze, dźwigi itp. Kiedy się zestarzeje, twoje wyjaśnienia mogą stać się bardziej wyrafinowane (rośliny wykonuj pracę - buduj - aby rosnąć i wytwarzać żywność. Energia do pracy pochodzi ze słońca.) Elektrony poruszają się przez rzeczy i ogrzewają je, powodując światło i wykonując pracę. Nazywamy tę energię „elektrycznością” po pracy elektronu. elektron się nie porusza,

Historia elektronów też jest fajna. Nauka jest gotowa do nauki wokół nas.


2

przechowywany ruch

kiedy podnosisz ołówek i puszczasz go, zaczyna się poruszać

kiedy dziecko je czekoladę, wykorzystuje ją do napędzania swoich ruchów

po podłączeniu blendera do gniazdka sieciowego energia porusza się w przewodach (cokolwiek to jest = P)

gdy włożysz benzynę do samochodu, pali się i porusza

kiedy coś spalasz, uwalnia „energię”, a rzeczy wokół stają się gorące (a ciepło jest rodzajem ruchu)

magazynowanie ruchu

kiedy dziecko w pozycji leżącej rzuca (małą) piłkę do góry, może zobaczyć, jak podnosi się, zatrzymuje i wraca. Przechowuje ruch na wysokość, a następnie odzyskuje ruch z wysokości (spróbuj sam z małą plastikową kulką. Połóż się i wyrzuć w górę)

kiedy ciągniesz procę, gromadzisz energię. Po zwolnieniu kamień wprawia w ruch

kiedy ściskasz sprężynę, gromadzisz energię. Następnie wypuszczasz go i rusza się (ostrożnie z oczami = P)

światło słoneczne ogrzewa rzeczy. więc ma energię. rośliny wykorzystują tę energię do wzrostu ( https://www.youtube.com/watch?v=VZdi4fj-hWc ) - i to jest ruch. Ale przechowują trochę energii. Potem przychodzi krowa, zjada trawę i używa jej do poruszania się. Potem przychodzimy i zjadamy krowę ... A może krowa umiera, zostaje pochowana i zamienia się w ropę naftową, a następnie możemy użyć tego „soku z krowy” do zasilania samochodu (to znaczy, aby go ruszyć )

jeśli masz ochotę na przygodę ...

Energia nie może pojawić się znikąd

https://www.youtube.com/watch?v=EZNpnCd4ZBo

Piłka miała wysokość. To była energia. Energia stała się ruchem, a następnie ruch został zapisany z powrotem (kula jest po drugiej stronie). Potem piłka wróciła: energia zamieniła się w ruch, a następnie w wysokość. Nigdy nie dotknie twarzy nauczycieli, ponieważ nigdy nie skończy się wyżej niż się zaczęło. Wyższe rzeczy mają więcej energii, więcej zmagazynowanego ruchu . Aby piłka była wyższa, coś innego musiałoby dać jej dodatkową energię. Dlatego nauczyciel był tak pewien, że piłka nie dotknie jego twarzy


(w tym poście używam głównie „energii” jako „energii potencjalnej”. Poruszający się obiekt również ma energię. Ale to powinno trochę pomóc)
josinalvo

2

Zabawne, pomyślałem sobie dwa dni temu o tym samym pytaniu. Moja abstrakcyjna odpowiedź (jestem fizykiem) brzmiała - bez konsultacji z książkami: „energia jest właściwością układu fizycznego wymaganą do wywołania zmiany stanu układu fizycznego. Energię można przenosić z jednego układu fizycznego do drugiego (przywołując zmianę stan) i mogą być przechowywane przez jakiś czas, ale nigdy nie zniszczone ”. Na pewno byłoby to zbyt abstrakcyjne dla 5-latka. Dla pięcioletniej, podobnej do mojej córki, powiedziałbym:

Energia jest czymś wewnątrz rzeczy, które powodują zmiany. I przybiera różne formy. Przykłady: jeśli biegniesz, zmieniasz swoją lokalizację oraz siebie i swoje ciało. Masz wtedy energię ruchu (energię kinetyczną). Lub może podgrzewać rzeczy jak garnek wody podgrzewany na kuchence. Może być przekazywany z jednej rzeczy na drugą, aby na przykład coś poruszyć: jeśli kopniesz piłkę, energia ruchu twojej stopy jest przekazywana z nogi na piłkę. W wodzie grzewczej przykład energii jest przekazywany z płonącego gazu (energia chemiczna) do garnka do wody, powodując, że cząsteczki wody - moja córka już to rozumie - poruszają się coraz szybciej, aż osiągną taką prędkość, że zostaną wyrzucone z wody jak para.

Ciekawe - jeśli zaczniesz myśleć o takich rzeczach, zauważysz, jak trudno jest wyjaśnić ...


2

Jeśli masz zwijaną latarkę (latarkę z generatorem ręcznym), możesz to zrobić bardzo prosto. Niech dziecko przekręci korbę, aby naładować akumulator. Następnie zapytaj ich, jak by się poczuli, gdyby przekręcili korbę na godzinę, a potem zobaczyli, że ktoś włącza latarkę, zostawia ją włączoną i odchodzi.

Zarówno fizyka, jak i angielski tej odpowiedzi są solidne. Energia została wykorzystana do obrócenia korby. Pozostawienie latarki bez jej użycia jest wyraźnie marnotrawstwem tej energii. Dodatkowo dziecko powinno być w stanie łatwiej zrozumieć, co jest z nim nie tak, kiedy zmarnowana została jego energia.


1
Idealny przykład! +1.
anongoodnurse

Ale pozostaje ci fałszywa równoważność między pracą wymaganą przez dziecko a pracą wymaganą przez rodzica, by zapłacić za energię.
Tom

@ Tom Naprawdę nie widzę tutaj fałszywej równoważności. Być może ustawienie do przyszłej dyskusji na temat ekonomii, wymiany, specjalizacji itp. Oświadczenie OP o marnowaniu energii niekoniecznie oznacza, że ​​jego problem jest związany z tym, za co zapłacił - i może martwić się o same zasoby . Z pewnością tak to powiedział.
msouth

Kojarzysz „marnotrawstwo” z kimś, kto uzyskał dostęp do tego zasobu energii, i każesz dziecku współczuć z tą osobą. Jeśli rodzic płaci za dostęp, czy nie oznacza to, że osoba, o którą prosisz dziecko, ma sympatyzować z rodzicem? Wspierasz pogląd, że ból, który odczuwałoby dziecko, byłby podobny do bólu, który odczuwałby rodzic. Ale jak naprawdę jest podobny?
Tom

1
Dobry pomysł, właściwie mam taką latarkę.
Rainer Glüge 14.04.15

1

Energia nie jest namacalną rzeczą, nie jest czymś, czego można dotknąć, zobaczyć, usłyszeć, posmakować lub poczuć, energia jest pojęciem, podobnie jak liczba jest pojęciem, podobnie jak pojęcie prędkości. To nie jest prawdziwe drzewo, bakteria, woda lub Słońce.

A ponieważ energia jest pojęciem, wprowadzanie w błąd, np. „Marnowanie energii”, lub mówienie, że jakiś obiekt „ma energię”, jest mylące i powoduje zamieszanie, ponieważ w jaki sposób można zmarnować coś, co nie jest prawdziwe, i jak można obiekt posiada coś, co nie jest prawdziwe?

Nie mów więc swojemu synowi, że marnowanie ciepłej wody jest stratą energii. Zamiast tego naucz go, jak musi mieć ciepłą wodę na prysznic. Być może będziesz musiał przeczytać coś ze swojej strony, ale wtedy oboje się czegoś nauczycie!

Powiedz mu, że woda jest transportowana do twojego domu podziemnymi rurami, a kiedy dotrze do domu, a twój syn przekręci pokrętło gorącej wody, woda ta zostaje podgrzana, zwykle gazem lub elektrycznością. (Jeśli jest zainteresowany, może to być dobra okazja, aby wyjaśnić mu, w jaki sposób gaz i elektryczność mogą podgrzewać wodę: gaz jest zapalany i pali się; elektryczność to wiązka drobnych cząstek poruszających się w materiale, co powoduje, że materiał się nagrzewa) materiał znajduje się w pobliżu wody, podgrzewa wodę).

Jeśli podgrzewacz wody działa na gaz ziemny, powiedz mu, że gaz jest wydobywany z głębi ziemi, co wymaga dużego wysiłku i że nie ma nieograniczonego zapasu gazu pod ziemią: spalonego gazu nie można wykorzystać jeszcze raz.

Jeśli podgrzewacz wody zasilany jest energią elektryczną, powiedz mu, że w celu wytworzenia elektryczności (tj. W celu przemieszczenia wiązki drobnych cząstek) ludzie zwykle palą węgiel lub gaz. Podobnie jak gaz, węgiel ma ograniczone zapasy (a spalanie węgla nie jest przyjazne dla środowiska: http://en.wikipedia.org/wiki/Coal#Environmental_effects ). Istnieją również radioaktywne paliwa jądrowe, które są również ograniczone, ale trudno byłoby wytłumaczyć 5-letniemu, jak są one stosowane.

Podsumowując, wiele osób wymaga dużego wysiłku, aby zebrać zasoby naturalne, które ostatecznie pozwalają Twojemu synowi na dostęp do ciepłej wody, zasoby te są ograniczone, a im więcej marnuje ciepłą wodę, tym bardziej zużywa te ograniczone zasoby . Nie marnując gorącej wody myśli więc o innych, a nie tylko o sobie.


Teraz, jeśli chcesz wyjaśnić swojemu synowi fizyczną koncepcję energii, nie jest to proste. Jak wytłumaczysz to 30-latkowi?

Osobiście uważam, że byłoby nam lepiej bez pojęcia energii. Ta koncepcja niczego nie wyjaśnia, a co gorsza ukrywa prawdziwe wyjaśnienia i daje złudzenie, że coś zrozumieli, podczas gdy w rzeczywistości niczego nie zrozumieli.

Aby dać przykład, często ludzie mówią, że kula wyrzucona w górę zwalnia w czasie „w górę”, ponieważ „jego energia kinetyczna jest przekształcana w energię potencjalną, a następnie przyspiesza w drodze w dół”, ponieważ „jej energia potencjalna jest przekształcana w energię kinetyczną. Ale abstrakcyjna koncepcja nie może być przyczyną niczego! Nazywa się to błędem reifikacji, logicznym błędem traktowania koncepcji jako prawdziwej rzeczy, jako przyczyny.

W kuli nie ma prawdziwej rzeczy zwanej energią kinetyczną, która zostałaby przekształcona w inną rzecz zwaną energią potencjalną. Piłka zwalnia w drodze w górę, ponieważ przyspiesza w kierunku Ziemi, i przyspiesza w drodze w dół, ponieważ ciągle przyspiesza w kierunku Ziemi. Wtedy możemy się zastanawiać, dlaczego kula przyspiesza w kierunku Ziemi, ale koncepcja energii nigdy nie odpowie „czemu” na nic, może jedynie opisać „jak”. Energie kinetyczne i potencjalne to tylko liczby, których możemy użyć jako pośredników w obliczeniach. W rzeczywistości moglibyśmy przeformułować całą naukę bez pojęcia energii i nadal dokładnie opisywać wszechświat.

Podając inny przykład (że pojęcie energii jest źródłem zamieszania i niczego nie wyjaśnia), nie wiedziałeś, jak wyjaśnić swojemu synowi, czym jest pojęcie energii, twój syn nie rozumiał, czego chciałeś powiedzieć mu, a koncepcja nie pozwoliła ci zrozumieć, że wszystko, co musiałeś mu powiedzieć, to to, że Ziemia ma ograniczone zasoby i marnowanie ciepłej wody marnuje te zasoby.

Gdybym więc musiał wyjaśnić, czym jest energia, powiedziałbym, że jest to zbędne narzędzie matematyczne szeroko stosowane w nauce i będące źródłem wielu nieporozumień.


1
To dokładnie takie rzeczy, z którymi nie chcę go mylić. Nie namacalne? Energia jest jedyną prawdziwą, namacalną rzeczą. Energia jest jedyną rzeczą, którą widzisz i czujesz. Jak myślisz, co czujesz, dotykając ściany? Nie ma tam „ściany”, siła elektromagnetyczna jej elektronów naciska na te w twojej dłoni. Nie widzisz ściany, fotony odbijają się od niej, a następnie uderzają w siatkówkę cząsteczki rodopsyny, które następnie mózg zamienia w obraz. Energia jest prawdziwa, fizyczna i konkretna, a nie jakaś zwiewna matematyczna konstrukcja.
Lee Daniel Crocker,

Wszechświat jest jakąś lekką konstrukcją matematyczną!
bjb568,

@LeeDanielCrocker Możesz to powiedzieć tysiąc razy i nadal nie będzie to prawdą. Wszystko, czego doświadczasz, jest konstrukcją z twojego mózgu. Wśród tych doświadczeń są rzeczy, które czujesz (kolory, dźwięk, węch, dotyk ...) iz tych uczuć twój mózg konstruuje przedmioty (ściana, drzewo, ptak). Te obiekty są namacalne. Aby zrozumieć, w jaki sposób te materialne obiekty poruszają się i zachowują, budujemy sztuczne konstrukcje matematyczne: siłę, pola, energię, ... Nie widzisz ani nie czujesz energii, postulujesz, że wszystko jest zrobione z czegoś, co nazywasz energią, aby dojść do wniosku, że jest to jedyna namacalna rzecz.
user44558 13.04.15

@LeeDanielCrocker Jeśli nie chcesz go mylić, nie mów mu o energii.
user44558 13.04.15

Jesteś w połowie drogi: tak, wszystko, czego doświadczasz, to twój mózg, który cię okłamuje. Twój mózg tworzy narrację, która utrzymuje cię przy życiu, a nie karmi prawdą. Myślisz, że ściana jest solidna, ponieważ twój mózg modeluje świat w ten sposób, aby powstrzymać cię przed próbą przejścia przez niego. W porządku. Ale potem dodaliśmy naukę. Teraz możemy przeprowadzać eksperymenty i wykorzystywać powód, aby dowiedzieć się, co naprawdę jest na świecie, a co jest iluzją. A co tak naprawdę jest energią. To jest prawdziwe i fizyczne. To, co widzisz i czujesz, jest iluzją, tak, stworzoną przez oddziaływanie kwarków i leptonów, tj. Energii masowej.
Lee Daniel Crocker,

1

Kiedy budzi się rano, ma DUŻO ENERGII! Chce biegać i grać! On może to robić cały dzień! Ale powoli się męczy, im bardziej biegnie. Pod koniec dnia zauważy, że chce spać. Zużył większość swojej energii!

Niektórzy ludzie bardzo ciężko pracują, aby wytworzyć energię do podgrzewania wody, więc nie marnuj jej!


1
Każda część twojej odpowiedzi jest niepoprawna.
bjb568

1

Energia jest potencjałem. Daje nam możliwość zrobienia czegoś pożytecznego.

Zatem do domu napływa energia i ma on potencjał dostarczania światła, ciepła i ruchu, ale dopóki go nie połączymy, jest to tylko potencjał.

Po włączeniu przełącznika lub podłączeniu wentylatora energia jest przekształcana w światło lub ruch, dopóki nie wyłączymy przełącznika lub wentylatora.

Masz energię - twoje ciało zamienia jedzenie w energię i gromadzi je jako cukry i tłuszcze. Następnie, gdy chcesz poruszyć ręką lub nogami, twoje ciało wykorzystuje te cukry i tłuszcze, aby mięśnie działały.

Dom nie używa jedzenia - są firmy, które dostarczają energię do wykorzystania w przewodach i rurach, dostarczając nam gazu i energii elektrycznej. Woda przepływa również przez rurę i używamy do jej podgrzania energii elektrycznej lub gazu.

Im więcej ciepłej wody zużyjesz, tym więcej energii zużywa dom, aby utrzymać ją w cieple, a tym bardziej musimy płacić tym firmom, które dostarczają energię do domu.


„energia jest zużywana i zużywana” wat
bjb568 10.04.15

@ bjb568 Myślałem, że to wystarczająco jasne (moje dzieci wydają się w porządku), ale skróciłem to zdanie dla ciebie.
Adam Davis

Energia nie jest „zużywana”.
bjb568 14.04.15

@ bjb568 Dla pięciolatka wystarczy wyjaśnienie. Wkrótce nauczą się, że energia jest przekształcana w inne formy energii. Mimo to dodam jeszcze kilka słów, aby cię zadowolić. Zastanów się nad dodaniem własnej odpowiedzi. Wygląda na to, że masz wgląd w ten temat.
Adam Davis

0

Znajdź grę, która zużywa jakąś energię, czy to magiczne punkty, energię gracza, prędkość biegu czy coś w tym rodzaju.

Dzieci korzystają z gier i szybko zdają sobie sprawę, że nie mają dość energii na każdą rzecz, którą chcą zrobić. Gdy dobrze zrozumieją tę koncepcję, możesz zacząć stosować ją do wszystkich rodzajów zasobów, które są ograniczone. Nie chcemy marnować jedzenia, ponieważ rodzina ma ograniczone pieniądze. Nie chcemy marnować gazu, ponieważ świat ma ograniczone węglowodory (lub, jak mu mówisz, surową ropę do produkcji gazu). Nie chcemy zostawiać telewizora włączonego lub ciepłej wody, ponieważ energia jest ograniczona, bez względu na to, skąd pochodzi.

Możesz wyjaśnić mu, jaka energia jest dość łatwa, ale musi zrozumieć zarządzanie zasobami, zanim zrozumie, czym tak naprawdę jest marnotrawstwo. Podobnie jak wiele trudnych pojęć, gry w naturalny sposób przekazują te lekcje w trybach, które może zrozumieć.


2
Punkty magiczne wydają mi się bardziej jak pieniądze niż energia.
AE

1
Energia, pieniądze, magia, pączki, kluczem jest zrozumienie wartości. Musisz zrozumieć wartość, zanim zrozumiesz marnotrawstwo.
corsiKa

Zgadzam się, myślę. Ale nie jestem pewien, czy to mówi synowi OP wiele o tym, czym jest energia. Myślę, że możliwe jest wyjaśnienie pojęcia energii bez próby jej kwantyfikacji.
AE

Jeśli chcesz to zrobić wyłącznie z perspektywy energii, a nie z perspektywy marnotrawstwa, nadal działa - punkty many / magii są ilościową formą energii w każdej grze, w jaką kiedykolwiek grałem (oprócz HOMM1 ... pięknej gry ... )
corsiKa

Wydaje mi się, że uczy go więcej o ilości i liczbie, niż o formach energii w fizycznym świecie, w którym się z nią spotyka - ciepło, światło, ruch - ale hej, to też warto uczyć. ;)
AE

0

W słowniku Oxford znajdują się dwie istotne definicje: moc pochodząca z wykorzystania zasobów fizycznych lub chemicznych; lub właściwość materii i promieniowania, przejawiająca się jako zdolność do wykonywania pracy.

Druga definicja (fizyki) naprawdę (dla jakiegokolwiek zrozumienia) wymaga dalszego wyjaśniania, w jaki sposób na przykład (i wiele innych rzeczy) fotony oddziałują z elektronami. Będziesz musiał przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć wszystkie znane lub teoretyczne interakcje fizyczne.

Pierwsza definicja jest prawdopodobnie mniej techniczna, a jeśli zapytasz mnie, co powiedzieć pięciolatkowi, zacznę od tej definicji.

Wyjaśniłbym (aby zacząć dostarczać informacji do dyskusji na temat „marnotrawstwa”), że aby uzyskać te „zasoby” fizyczne, należy wykonać wiele pracy ludzkiej. Na przykład gaz należy znaleźć, przechwycić i dostarczyć do domu w butelce. Zapytaj, jak ciężko by to było.

W rzeczywistości dostarczanie gazu - lub jakiegokolwiek użytecznego „źródła energii” - po cenie, którą płacimy, wymaga i wymaga ogromnych nakładów ludzkich.

Zauważ, że jest mnóstwo energii, która nie jest użyteczna dla ludzi: Słońce emituje ogromne ilości promieniowania wraz z energią i większość z nich nie jest wykorzystywana przez ludzi.

„Marnowanie” energii - a to, co może, ale nie musi tak naprawdę znaczyć - to inny temat, o który tak naprawdę nie pytałeś, więc nie będę tutaj o tym rozmawiać.


0

Powiedziałbym: „Dostajemy energię z jedzenia” i potrzebujemy energii, aby jeździć na rowerze lub biegać itp. Z łatwością zrozumie, że może grać tylko wtedy, gdy mamy energię, a on może zdobyć ją dużo, jedząc.


0

Możesz mu powiedzieć, że energia jest jak jedzenie (lub jeszcze lepiej słodycze) i powiedzieć mu (jeśli rozumie pojęcie pieniądza; co prawdopodobnie zrozumie, ponieważ 5-letnie dzieci są już na to wystarczająco dorosłe), że ty nie mogę kupić za dużo jedzenia, bo pieniądze mogą się skończyć, a to samo dotyczy energii.
Możesz więc mu po prostu powiedzieć, że woda, szczególnie gorąca, kosztuje dużo pieniędzy.


-2

Uczę elektrotechniki i fizyki 5-7-latków. Po prostu zastępuję słowo elektron magią, a energię „siłą”. później, kiedy chcą się ze mną kłócić, możemy to przedyskutować dalej. Staram się, aby język nie był barierą, która powstrzymuje dzieci przed nauką i byciem spostrzegawczym.

Staram się uczyć stosowanej i obserwowanej perspektywy nauki, która sprawdza się w tworzeniu zabawnych rzeczy do zabawy, jeśli jesteś dzieckiem. Pozwól im obserwować i popełniaj błędy / znajdź sposoby, by rzucić im wyzwanie zmiany zdania.

„Nie ma czegoś takiego jak magia” pochodzącej od tej samej osoby, która wciąż wierzy w króliczka wielkanocnego, zamienia czarownicę, wróżkę, Świętego Mikołaja i potwory pod łóżkiem.

naciśnij włącznik światła i powiedz ok, co sprawiło, że to światło zapaliło się, jeśli nie magia?


2
Czy zmiana terminologii jest pomocna w opracowaniu koncepcji?
Acire

wygląda na to. być może powinieneś spróbować przed wstydem mojej metodologii. czy możesz ustawić demonstrację przepływu magii i pokazać, jak zróżnicowanie ilości magii w systemie daje różne efekty?
j0h

Nie jestem pewien, dlaczego uważasz, że zawstydziłem twoją metodę. Ja jestem ciekawy wpływ na późniejszych lekcjach (np kiedy rozpocząć studia obwodów w gimnazjum i jeszcze „światła są magiczne” w umyśle), ale przede wszystkim nigdy nie próbował nauki uczenia pozostawiając „sciencey” słowa z proces. Prowadzenie interakcji uczniów z lekcją poprzez obserwację i eksperyment okazało się skuteczne w wielu badaniach, ale nazywając to przepływem magii zamiast przepływem elektronów, o którym wcześniej nie słyszałem.
Acire 13.04.15
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.