Nasza dziewczynka nie mówi mamusi


16

Jestem z Turcji, a po turecku słowo „ ojciec” to „ baba” i „ dede” dla dziadka . Nasza 17-miesięczna dziewczynka idzie za mną cały dzień z powtarzającą się babą, ale rzadko mówi annę za mamę . Chociaż to mnie pochlebia, czuję, że moja żona może być trochę przygnębiona. Czy powinienem się martwić?


3
Zadaj sobie pytanie: co jest łatwiejsze do bełkotania, jeśli nie możesz jeszcze mówić - „baba” lub „anne”? Nie martw się, ona się nauczy.
Stephie,

Ale rzadko to mówi.
Tolga Ozses

1
Jego pochodzenie to „ana”, która jest również „
mamusią

5
Mój syn, nieco ponad dwa lata, zwykł tylko mówić „mama”. Potem przez krótki czas powiedział tylko tata. Przez jakiś czas wydawało się, że mama / tata znaczyło dla niego „rodzic”, i zajęło mu chwilę, by rozróżnić, że tylko tata jest tata, a tylko mama jest mamą. Pomagaliśmy mu, używając w rozmowach terminów Mama i Tata.

1
Brzmi dla mnie normalnie, nie ma się czym martwić.
AE

Odpowiedzi:


22

Zazwyczaj dzieci uczą się słów, które muszą znać, aby najpierw zwrócić na siebie szczególną uwagę i używają ich najczęściej.

Chociaż może być wiele powodów, dla których woli mówić „baba” i „dede” częściej niż „anne”, jedną z możliwości jest to, że ty i dziadek nie zwracacie na nią tyle uwagi, co jej matka. Kiedy chce uwagi matki, może już ją mieć.

Matka może przewidywać swoje potrzeby lub uważniej zwracać uwagę na inne wskazówki.

Ty i dziadek mogą jednak nie zauważyć, kiedy próbuje przyciągnąć twoją uwagę, chyba że użyje tych słów.

Jeśli tak jest - i oczywiście jest to tylko jedna z wielu możliwości - to jeśli mama chce, by użyła „anne”, aby zwrócić na siebie uwagę mamy, będzie musiała pozwolić twojej córce być bardziej niezależną, przestać przewidywać jej potrzeby i wymagać ona prosi o rzeczy, których chce - w tym uwagę mamy.

Innymi słowy, decyzja o tym, jak najlepiej się porozumieć, zależy od mamy i córki. Jeśli żadne z nich nie uzna za konieczne, aby córka używała „anne”, nie zrobią tego.

Takie zachowanie faktycznie przemawia na korzyść bliskości ich związku i prawdopodobnie nie powinno być postrzegane negatywnie.


12

Powiedzenie, które usłyszałem od dziecka, brzmiało: „spacerować jeden, mówić dwa”. Ona tam dotrze! Mój syn nazywał mnie „piłką” przez dłuższy czas po tym, jak mógł powiedzieć „tatusiu”, ale kto lwią część pocałunków i tuli? :)

Jeśli masz poważne obawy dotyczące jej rozwoju, skontaktuj się z pediatrą. Jednak opinia nieznajomego z Internetu, oparta na informacjach z 3 zdań, jest całkowicie normalna, a słownictwo twojej córki będzie się rozwijać wraz z jej rozwojem i nauką.


Mam taką nadzieję. Dzięki, to była ulga :)
Tolga Ozses

7
„Najszybszym” sposobem na zachęcenie jej jest częste używanie poprawnego słowa w kontekście ( Słuchaj, córeczko, to jest Anne! Uściskaj Anne. Anne zamierza cię teraz nakarmić itp.). W końcu dzieci uczą się naśladując, więc używaj tego słowa tak często, jak to możliwe - ale zachęcaj żonę, aby nie czuła się źle, jeśli zajmie to trochę czasu!
Acire

8

Moja siostrzenica mówiła „mamusia”, „tata” i imię jej starszego brata. Pies był „szczeniakiem”. Długo mówiła „babcia”, ale wszyscy byli podejrzliwi, że „grand pa ” odnosi się do obojga dziadków, ponieważ pewnego dnia została zabrana do jednego z tych ogrodów zoologicznych dla dzieci i wszystkich zwierząt, gdzie „szczeniak” (więc „ szczeniak ”był w rzeczywistości oznaczeniem zwierząt lub zwierząt innych niż ludzie ).

Przybyłem do tej rodziny przez moją żonę. Była już „ciocią”, a ja też byłam „ciocią” przez bardzo długi czas. W końcu doszła do wniosku, że mam własne imię i po pewnym czasie była w stanie je poprawnie wymówić. Od „ego” do czegoś zbliżonego do „tha ego”, a następnie „diego”.

Mój 10-miesięczny syn mówi „dada”, ale w domu zawsze jestem nazywany „papá” (ponieważ jestem Hiszpanem i chcę uczyć go hiszpańskiego) i nikt go nie nauczył (dada) mówienie po angielsku). Wydaje mi się, że niektóre programy nauczania, takie jak „dada” lub „dede”, a może „baba”, są znacznie łatwiejsze do nauczenia się i opanowania niż inne. Dla mojego syna „dada” przyszedł naturalnie i nic nie znaczy.

Twoja dziewczynka może więc stosować warunki, które są dla niej łatwiejsze do wymówienia. Gdyby już powiedziała „anne”, nie martwiłbym się. Domyślam się, że powiedzenie tego wymaga trochę więcej wysiłku, więc jest mniej skłonna do używania go, podczas gdy „dede” jest dla niej naprawdę łatwe, więc często go słyszysz.


Ha - moje dzieci również nie
wybrały

2
Moim najstarszym (4 lata) jest „chłopiec tatusia”. Kiedy jest zraniony i zdenerwowany, płacze: Mój tata, mój tata ... (nawet jeśli jest zły na mojego męża, który każe mu iść do łóżka czy coś takiego). Moja najmłodsza (22 m), teraz płacze tak samo. Kiedyś płakał, mąż mu zapytał: kim jest tata? i wskazał na mnie.
Ida,

Haha, to było zabawne :)
Tolga Ozses

2

Na pewno nie powinieneś się martwić! Kiedy jest trochę starsza, stoi za tobą, próbując zwrócić na siebie uwagę, podczas gdy ty próbujesz wykonać jakąś pracę lub po prostu porozmawiać, ciągłe „Tata !, Tato !, Tata !, Tata! ...... Tata!" nie pochlebi trochę :)

Poważnie, może to być po prostu to, że mama daje jej bardziej natychmiastową uwagę niż ty - więc ona „wie”, że samo patrzenie na mamę da jej to, czego chce - podczas gdy tata jsut wymaga nieco więcej perswazji.

Zaczyna we właściwy sposób - kontroluje cię :)


1

Warto zauważyć, że na całym świecie różne języki mają bardzo podobne dźwięki dla rodziców: Dada, Mama, Nana, Papa, Baba.

Nic dziwnego, że są to najbardziej podstawowe fonemy.

Dziecko uczy się, jak ich pierwszy język brzmi naśladując twarz rodzica.

„Mama” i „Baba” są najłatwiejsze do „połączenia”, ponieważ nie wymagają niczego poza otwarciem ust podczas wyrażania głosu. Dźwięk „n” jest znacznie bardziej złożony, ponieważ wiąże się ze specyficznym zręcznym ruchem języka.

Również „BaBaBaBa” jest niezwykle satysfakcjonującym dźwiękiem. Dziecko będzie po prostu cieszyć się doświadczeniem wielokrotnego tworzenia tego dźwięku.

Nie ma się czym martwić. Naturalna ciekawość Twojego dziecka zabierze je do odkrywania subtelniejszych smaków artykulacji wokalnej.

Babytalk jest zasadniczo akwizycją fonemów. Zagraj z dzieckiem w kilka podstawowych gier typu babytalk, aby upewnić się, że zdobędzie ono przyzwoite słownictwo fonetyczne.

BaBa BuBu KiKi KaKa

KuKuBooBaBeBeShuKuLaKaLiKiPuPaPuPaNgaNgaNga ...

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.