2-latek nie mówi


13

Mój syn będzie miał dwa lata w przyszłym miesiącu, a on nie mówi. Właściwie mówi, ale jakiś inny język, którego nikt nie rozumie. Jeśli wskażę mu coś, mówi to nie idealnie, ale po dwóch słowach traci skupienie i traci zainteresowanie i nie chce kontynuować.

Jest zabawny i towarzyski. Próbowałem kart, książek ze zdjęciami, wszystkiego, ale on nie jest zainteresowany i denerwuje się, jeśli nalegam. Jest bardzo zainteresowany telewizją, laptopem, telefonem komórkowym, iPadem itp. Potrafi je bardzo dobrze obsługiwać.

Myślę, że jego opóźnienie mowy jest związane z jego otoczeniem; nie mamy żadnych innych dzieci w jego wieku ani w jakimkolwiek wieku.

Co możemy zrobić, aby przeszkolić go do mówienia? Przeczytałem gdzieś, że do tego wieku powinien znać 50 słów i powinien być w stanie połączyć dwa słowa.

Jestem bardzo przestraszony z powodu jego opóźnienia w mowie.


2
W tym wieku jest wiele odmian języka - w szczególności chłopcy zwykle mówią później. Osobiście nie martwiłbym się jeszcze.
Chris Sunami

4
W wieku 2 lat 50 słów oznaczałoby „50 dźwięków konsekwentnie odpowiadających temu samemu obiektowi”. Nie oznacza to 50 słów, które każdy może zrozumieć. Na przykład, wywołanie ciężarówki na „ruck” lub „uck” lub „truuu”, a nawet „ku-ku” byłoby słowem.
Ida

1
Zacząłem mówić, gdy miałem 4 lata.

1
Powiedziano mi, że zanim zacząłem mówić, miałem 3 lub 4 lata, ale moje pierwsze słowa brzmiały: „Ten dym jest wspaniały!” To może być trochę lub może być mitem rodzinnym, ale wiem, że jist jest prawdą (naprawdę prawie całkowicie pominąłem fazę „tylko krótkie słowa i frazy” i poszedłem od razu do wypełnienia zdań, to zajęło mi trochę czasu aby to zrobić).
Kyle Strand

Powiedziano mi, że nie wydałem żadnych dźwięków aż do wieku dwóch lat. Nie „goo-goo”, „ga-ga”, nic. Rodzice zabrali mnie od lekarza do lekarza - nikt nie mógł znaleźć tego, co było ze mną nie tak. W końcu specjalista od słuchu spojrzał na mnie ciężko, westchnął i powiedział: „Jest w porządku. Porozmawia, kiedy będzie gotowy”. Moi rodzice byli przygnębieni. Ale pewnego dnia próbowali nakarmić mnie czymś, co mi się nie podobało i ... Powiedziałem: „Nie! Nie chcę tego!” Pełne i poprawne gramatycznie zdanie. Czy moi rodzice byli zachwyceni? Nie - odpowiedź mojej matki brzmiała: „Zamknij się i jedź i tak!”. Tak - to działało dobrze ... :-)
Bob Jarvis

Odpowiedzi:


18

Jestem żonaty z Terapeutą Mowy, który jest właścicielem jej własnej kliniki, więc chociaż jest naprawdę najlepsza, by odpowiedzieć na twoje pytanie, mogę powiedzieć z moich obserwacji i dyskusji z żoną, że twoje dziecko prawdopodobnie nie kwalifikuje się jako „opóźnione” na podstawie twój opis. Mamy również 2-latka, którego mowa rozwijała się wolniej niż jego starsza siostra, co daje mi pewną wiarygodność, za co jest warta. Jednak jedynym sposobem na sprawdzenie, czy Twoje dziecko jest opóźnione, jest sprawdzenie, czy jest ono oceniane przez patologa języka mowy. Jeśli twoje dziecko ma infekcje ucha w przeszłości, powinieneś poddać się badaniu słuchu przez audiologa lub patologa języka mowy z urządzeniami do przeprowadzania testu słuchu na dzieciach. Czasami przedszkola lub opieka dzienna mają dostawcę oferującego bezpłatne pokazy słuchu i mowy, ale zależy to od obiektu. Możesz również szukać bezpłatnych pokazów od swojego lekarza.

Moja sugestia jest taka, aby porozmawiać z pediatrą twojego dziecka na temat twoich obaw i uzyskać skierowanie do patologa języka mowy (SLP). Jeśli masz ubezpieczenie i otrzymasz skierowanie, formalna ocena mowy będzie zazwyczaj objęta ubezpieczeniem. Ale tu znowu sprawdź swoje ubezpieczenie, zanim przyjmiesz na to moje słowo. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​większość firm ubezpieczeniowych pokrywa ocenę lub przynajmniej jej część, aby ustalić, czy terapia mowy jest konieczna.

Jeśli nie masz ubezpieczenia, znajdź najbliższe regionalne centrum wczesnej interwencji (EI). W CA przynajmniej te ośrodki regionalne są finansowane przez państwo, aby świadczyć usługi EI rodzinom bez ubezpieczenia lub komu ubezpieczenie odmówiło usług. Ocenią Twoje dziecko i ustalą, czy Twoje dziecko kwalifikuje się lub potrzebuje terapii językowej. Jeśli tak, to zazwyczaj logopedia będzie opłacana przez państwo w wyniku ustawy Lantermana.

Wreszcie, duża część tego, co moja żona robi jako SLP, to znalezienie sposobów na obejście frustracji twojego dziecka, aby zwrócić uwagę i zaangażowanie twojego dziecka. Dzieci nie chcą siedzieć i robić nic więcej niż przez kilka minut, chyba że znajdziesz sposoby, aby podekscytować je, zaangażować i sprawić im przyjemność. Postaraj się więc znaleźć sposób, aby sprawić, że dziecko będzie się dobrze bawić i mówić. Zmień dowolną sytuację w ćwiczenie, takie jak nadawanie nazw przedmiotom na półce w supermarkecie, powiedz im „więcej” lub „chcę” zwrotów, gdy czegoś chcą. Podejmij wyzwanie, aby stworzyć jak najwięcej okazji do konwersacji dla swojego dziecka. I ogranicz telewizję do mniej niż 2 godzin dziennie. Kiedy dzieci oglądają telewizję, ich mózg się wyłącza. Wszyscy widzieliśmy głowę z tyłu i rozdziawione usta patrzą na twarze naszych dzieci podczas oglądania telewizji. To też się dzieje w środku. Kilka dzieci, które moja żona traktuje, jest funkcjonalnie normalnych, ale utknęły przed telewizorem przez ponad 6 godzin dziennie, co hamuje ich rozwój.

Mam nadzieję, że to pomoże i powodzenia!


Dobre punkty, zwłaszcza „Spróbuj znaleźć sposób, aby zabawić dziecko w mówieniu i wyrażaniu siebie.” Robimy to również, a nasza córka naprawdę lubi się bawić (cóż, przez większość czasu ...).
sleske

3
Jeden punkt: „ograniczyć telewizję do mniej niż 2 godzin dziennie”. Dla mnie 2h / dzień wydaje się już dużo. Prawdopodobnie powiedziałbym mniej niż 1 / 2h, a najlepiej nie codziennie. Ale myślę, że są różne opinie na ten temat ...
sleske

Tak, sleske, całkowicie się zgadzam! 2 godziny to jeszcze więcej niż byśmy chcieli. Moja żona spotyka wielu rodziców, którzy mają dzieci z opóźnieniami rozwojowymi i używają telewizji jako sposobu radzenia sobie. Dlatego staramy się doprowadzić je od 6 godzin dziennie do 2 lub mniej. Ale tak, całkowicie się zgadzam. Cel powinien być znacznie krótszy niż 2 godziny.
John Yost

13

Jeśli chcesz zachęcić go do rozwoju, spędzaj z nim czas i rozmawiaj z nim tak, jakbyś był dorosłym. Porozmawiaj z nim, jakby rozumiał wszystko, co mówisz. Jeśli musisz iść na stację benzynową lub sklep spożywczy, zabierz go ze sobą i wyjaśnij, co się dzieje, gdy to robisz. Niech słyszy, jak rozmawiasz z innymi ludźmi. Może nie lubi studiować kart flash, ale poświęca ci dużo więcej uwagi niż myślisz. Jeśli nie robisz tych rzeczy, może to zmienić. Jeśli jesteś, dobrze dla ciebie.


Daje to dobre praktyczne porady - jako takie kwalifikuje się jako odpowiedź, IMHO. (+1 ode mnie - oczywiście inni się zgadzają.)
Stephie

7

Jeśli się martwisz, powinieneś najpierw sprawdzić jego słuch. Nierzadko małe dzieci rozwijają zaburzenia słuchu spowodowane infekcjami ucha, które będą miały wpływ na ich rozwój mowy.


3

Moja córka nie mówiła nawet zdalnie rozpoznawalnych słów w wieku 2 lat. Nie zrobiliśmy niczego specjalnego iw końcu się zorientowała. Ma teraz 13 lat i ma proste A przez 5 lat z rzędu, zdobyła 99-ty percentyl we wszystkich egzaminach wstępnych do szkoły średniej, grała w ósmej klasie i wygrała częściowe stypendium naukowe do najbardziej prestiżowego prywatnego liceum w mieście. Gra też w sport i ma fajną grupę przyjaciół. Nie jestem ekspertem i to tylko jedna anegdota, ale jeśli jest to jedyny „objaw”, który widzisz, sugerowałbym, żebyś się tym nie przejmował.

Edytuj: Jeśli ma to znaczenie, ma dwóch starszych braci (+4 lata i +2 lata), a każdy z nich zaczął mówić rozpoznawalne słowa około 12 miesięcy. Nie mam pojęcia, dlaczego zajęło jej to ponad 2 lata, ale najwyraźniej nie było to wskaźnikiem problemów rozwojowych.


3

Nie wiem, kto powiedział, że powinien znać 50 słów. Oczywiście nie dotyczy to zdecydowanej większości dzieci.

Oto ładny wykres rozwoju dziecka, który przeczytałem gdzieś na tej stronie (nie bierz tego wykresu jako absolutnego limitu, większość dzieci, które są zaawansowane w jednym obszarze, jest nieco spóźniona w innym obszarze): Wykres rozwoju

Z tego, co mówisz, doskonale mówi w swoim wieku: jest w połowie zrozumiały i może powiedzieć nazwę przedmiotów / obrazów, które mu wskazujesz.


4
~ 50 słów nie jest rzadkością (ref. kidshealth.org/parent/growth/communication/not_talk.html ) ale ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie te słowa są dość rzadkie łatwo zrozumiałe , szczególnie przez osoby niepełnoletnie.
Acire

Słownictwo zależy również od używanego języka. Badanie (przepraszam, przepraszam) wykazało, że nabycie słownictwa malucha było bezpośrednio związane z liczbą dźwięków w języku. Około 3 roku życia były jednak takie same.
Ida

Nie chodziłem, dopóki nie skończyłem 16 miesięcy i zgodnie z wykresem powiązanym w tej odpowiedzi prawie wszystkie dzieci powinny chodzić dobrze między 11 a 15 miesiącem. Nigdy nie wiedziałem, że jestem „powolny rozwojowo” w tej dziedzinie, dopóki nie byłem o wiele starszy, a wtedy ten fakt nie był ważny. Więc bycie trochę spóźnionym nie wyrządziło mi żadnej szkody.
CJ Dennis

2

Jestem tylko rodzicem małej dziewczynki trochę starszej niż twój syn. Ma podobne problemy, ale nie martwię się.

Polecam przeczytać z nim książki z obrazkami, niech zlokalizuje zdjęcia zwierząt i imię oni albo pytają, co oni mówić . Kot, wąż, pies ... Nie wahaj się czytać tej samej książki dwa razy z rzędu lub więcej, ale musisz go aktywować i współpracować z nazywaniem i / lub lokalizowaniem zwierząt na stronach (lub innych rzeczach, które zna i lubi , np. samochody). Naśmiewaj się z tego. Nie znudzi się tak szybko, jak ty. Dzieci uwielbiają powtarzać , głównie jeśli stopniowo się poprawiają (np. mogą bardzo szybko zlokalizować kota). Ale nalegaj nazywanie rzeczy, na które wskazujesz albo poproś o zwierzę, a nawet co mówi to zwierzę . Snake, żaba, krowa, sowa ... Popraw go kilka razy, a kiedy jesteś pewien, że zna kota, stań się głupi i wskaż psa, i zobacz, czy cię poprawia. Zrób to zabawnie.

Należy ograniczyć telewizję lub tablety do mniej niż godziny dziennie. Musi być tylko prezentem, jeśli coś osiągnie. Te działania nie zmuszają go do mówienia. Zmuszaj go do mówienia przez cały dzień w typowych sytuacjach - kiedy chce się napić - trzymaj kieliszek przed sobą i pytaj, co to jest? - Podaj, jeśli powie woda lub a herbata . Powinien zostać nagrodzony za mówienie i zdobycie tego, czego chce - kiedy on nazwy to. Jeśli go nie wymieni, spraw, że będziesz wyglądał głupio, jakbyś nie rozumiał - nawet jeśli puka do otwieranych drzwi. On powinien zapytać do otwarty drzwi. Zmusić go do mówienia, to wszystko.

Może to zająć długie miesiące, a nawet lata. Patrzeć na http://en.wikipedia.org/wiki/Einstein_syndrome - Przemówienie Alberta Einsteina zostało opóźnione do wieku 5 lat.


1

Tylko niepotwierdzony, ale nic nie powiedziałem wiele lat po moim pierwszym słowie. Pewnego razu moja mama włączyła hamulce i wpadłem do studni, a moje pierwsze zdanie brzmiało: „Jeśli znowu to zrobisz, spakuję torby i przeprowadzę się do domu babci”. Tak więc pominąłem wszystkie kroki od około 1 roku do około 4 lat. Po tym nikt nie mógł mnie zamknąć.

Po prostu nie przyszło mi do głowy, że wcześniej trzeba było coś powiedzieć, a ja nie zdawałem sobie sprawy, że moi rodzice trochę się o tym dziwą.

Różne rzeczy sprawiają, że podejrzewam, że mogę być wysoko funkcjonującym człowiekiem asperger (aspie), ale nie „całkiem” tak funkcjonującym jak Bill Gates, Einstein, Michelangelo czy Mozart!

Więc nie bój się i nie pchaj dzieciaka za bardzo, ale spróbuj dowiedzieć się, co jest dość normalne i może zobacz, czy możesz dowiedzieć się, jak on / ona widzi świat.

Skoro interesuje się iPhone'ami i innymi urządzeniami IT, czy można tam dostać karty do czytania, karty pamięci lub narzędzia do nauki? Mac z pewnością ma mnóstwo zabawek edukacyjnych dla dzieci? "Zadraśnięcie" może być dla niego trochę zaawansowany, ale wygląda na to, że aktualnie zmierza w tym kierunku! Zastanawiam się, czy on niesie w ten sposób, czy będzie to tylko faza.

W innym wątku, jpatokal dał to połączyć o kamieniach milowych mowy i rozwoju.


0

Pomimo swojej żartobliwości może nadal mieć łagodny autyzm. Jeśli tak, musisz go zdiagnozować jak najszybciej. Bardzo wczesne wprowadzenie dziecka z autyzmem do programu rozwojowego może mieć ogromny wpływ na poziom rozwoju dziecka do końca życia. (Mój syn jest lekko autystyczny). Uważam, że większość państw zapłaci za takie programy w 100%. Maine zrobił w moim przypadku.

Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej uda ci się wprowadzić dziecko w dobry, zatwierdzony przez państwo program rozwojowy, tym mniejszy będzie wpływ autyzmu na ich życie. Mój syn został wprowadzony do programu na krótko przed ukończeniem 3 roku życia, a teraz ma się dobrze w wieku 13 lat. Wiele osób jest zaskoczonych tym, że jest teraz autystyczny.

Po prostu powiedz swojemu lekarzowi, że obawiasz się, że twoje dziecko nie mówi. Najpierw sprawdzą słuch i kilka innych rzeczy, a potem zajrzą w autyzm.


0

Jako rodzic dwóch niewerbalnych dzieci autystycznych, pracowaliśmy z wczesną interwencją, jak sugerują inne odpowiedzi. W Illinois usługi EI są świadczone tylko do 3 roku życia (które mogą się różnić w zależności od stanu). Niestety uruchomienie usług może zająć miesiące. Co gorsza, znalezienie odpowiedniego terapeuty do „dopasowania” do specyficznych potrzeb i harmonogramu Twojego dziecka (i Twojego). Do tego czasu Twoje dziecko będzie się starzeć i będzie musiało korzystać z usług świadczonych przez okręg szkolny za pośrednictwem programu wczesnego dzieciństwa. Przenieśliśmy się do nowego miasta, aby dostać się do lepszej dzielnicy szkolnej dla dzieci.

W stanie Illinois, co najmniej, prawo stanowi, że jeśli szkoła nie jest w stanie świadczyć usługi wczesnego dzieciństwa, wówczas ta dzielnica jest odpowiedzialna za przewiezienie dziecka do innej dzielnicy lokalnej. Byłem zaniepokojony moim (wtedy 3-letnim) synem jadącym autobusem przez prawie 90 minut w jedną stronę do szkoły specjalnej oddalonej o dwa miasta.

Na marginesie, prawdopodobnie powinieneś przygotować się na nieuniknione IEP spotkanie (co stanowi zupełnie inny zestaw frustracji).

Mój najstarszy syn nauczył się używać Picture Exchange, aby pokazać nam, czego chce. Logopeda z jego szkoły był najbardziej skuteczny, ucząc go jak komunikować się z tą metodą. Mieliśmy około 4 różnych logopedów za pośrednictwem EI, a NONE nawet wspomniał o robieniu dla niego czegoś takiego. Spodziewaj się frustracji dzięki jakimkolwiek terapiom. Mój najstarszy ma problemy sensoryczne i zakrywa uszy nawet podczas normalnych rozmów w domu. „Rozmowa” z nim jest niemożliwa, gdy jest nadmiernie pobudzany.

Unikałbym hałasu w tym wątku o ograniczeniu dziecka do tego lub tamtego. Każde dziecko uczy się inaczej. Znajdziesz dowolną preferowaną aktywność, którą Twoje dziecko uwielbia robić i UŻYWAJ TWOJEJ KORZYŚCI. Najważniejsze jest to, aby Twoje dziecko zostało ZAANGAŻOWANE, a ty DOŁĄCZ! Pomyśl o tym, jak komunikujesz się ze współpracownikami i rodziną i zadaj sobie pytanie, ile rozmów zaczyna się od jakiegoś programu telewizyjnego, transmisji sportowej, postu na Facebooku, tweeta, wiadomości. Tak ... pomyślałem, że ... Mickey Mouse Clubhouse jest jak Centrum Sportowe dla 3-latków.

Ostatecznie powinieneś poruszyć wszelkie wątpliwości dotyczące opóźnień rozwojowych Twojego dziecka u swojego pediatry. Jeśli masz jakieś obawy, poddaj swoje dziecko badaniu (słuch, autyzm, cokolwiek). Im wcześniej zaczniesz usługi terapeutyczne, tym większa szansa na pokonanie przez dziecko opóźnienia rozwojowego.

Powodzenia!


0

Moim zdaniem jest to całkowicie normalne, nie martw się już więcej. Znam dzieci, które mówią po 2 latach. Nie ma oczywistej zasady mówienia, niektórzy mówią wcześniej niż 2 lata, a inni później, więc nie martw się. Będzie mówił powoli z upływem czasu i nie ma w nim nic złego.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.