Mój syn nie zaczął mówić poprawnie, teraz ma 1 rok i 10 miesięcy


10

Mój syn ma teraz 1 rok i 10 miesięcy i prawie nie mówi. Woła Maa, Paa i bardzo niewiele słów. Ale rozumie wszystko, co mówimy, i jest wystarczająco bystry, by coś robić. Zrozumie, jeśli go skarcimy lub chwalimy. Pomaga w naszej codziennej pracy, nawet jeśli mu nie mówimy, mówiąc: „Nie możesz tego nieść, ponieważ jest zbyt ciężki”. Nie jest gotowy do słuchania i tak chce to zrobić.

Martwię się trochę, że powinienem umieścić go w playhome z tym warunkiem lub dać mu trochę więcej czasu, zanim go postawię.


Nie słuchając rodziców, twierdzisz, że nie możesz zrobić czegoś, co tak naprawdę nigdy się nie kończy, to po prostu bycie człowiekiem.
Remco

Odpowiedzi:


12

Przeczytaj ten plik PDF o nazwie Denver Developmental II. Reprezentuje normalne kamienie milowe w rozwoju i jest używany na całym świecie. Biały obszar w każdym prostokącie to normalne; niebieskie obszary są „spóźnione, ale jeszcze nie wyłączone z listy”. Poza tabelą wskazuje na potrzebę dalszych badań.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jak widać (dodałem strzałki po 22 miesiącach), jest już opóźniony, jeśli nie zna 6 słów (żadnych słów. „Maa, daa, baa (butelka), nie, itp.) Wszystkie się liczą. ) Powinien być w stanie wskazać dwie rzeczy, które mu czytasz lub pokazujesz (ze wszystkich stron, nie na każdej stronie). Jeśli wskazuje na pieska i krowę, wszystko gotowe. Jeśli tego nie zrobi, ma jeszcze 2 miesiące na podniesienie tej umiejętności, zanim zostanie uznana za nienormalną. Jeśli zna jakieś części ciała („Gdzie są twoje ręce? Pokaż mi!” „Gdzie jest twój nos / usta / głowa / (cokolwiek ), jest dobry. Jeśli czasami łączy 2 słowa („Maa, nie”), jest dobry. Zwróć uwagę na górne pole: „mowa na wpół zrozumiała”.

To daje przybliżone pojęcie o dwóch rzeczach: co jest uważane za normalne i jak późno u większości dzieci rozwija się mowa. Niektórzy eksperci nawet nie zalecają diagnozowania problemu mowy przed upływem 24 miesięcy.

Plik PDF pokaże, czy jest celem innych kamieni milowych. Nie pytając cię konkretnie (możesz sam spojrzeć na tabelę), sądzę po tym, co mówisz, że jest w porządku!

Ciesz się więc małym facetem takim, jakim jest: inteligentnym, słodkim, pomocnym małym facetem. Nie martw się o umieszczenie go w przedszkolu; w porządku, jeśli tak.

Jest umówiony na wizytę u lekarza po 24 miesiącach, a jeśli cokolwiek z niego wypadł, porozmawiaj z lekarzem. Może być wczesnym kwitnącym w niektórych obszarach, a późnym kwitnącym w innych.

Nawiasem mówiąc, OK można spaść z kilku pól (zwłaszcza mowy). Liczy się ogólny wzorzec i jest to tylko narzędzie do poinformowania lekarza, czy powinien rozważyć inne testy. Lekarz zwykle może zdiagnozować problem, korzystając z tej tabeli (pytając mamę, czy dziecko to robi) i obserwując dziecko bawiące się na podłodze podczas wywiadu. Karta nie zastępuje wyszkolonego oka lekarza. To tylko przewodnik.


1
Niezły wykres, nigdy wcześniej tego nie widziałem.
Joe

@Joe - nie jestem zaskoczony. Nie są wręczane rodzicom i są trochę drogie. :) Twórcy wykresu bardzo mocno rządzą jego użyciem. Ale teraz jest w Internecie!
anongoodnurse

Czy dane z lat 60., czy od tego czasu są aktualizowane?
Joe

1
W Niemczech za ubezpieczenie zdrowotne płaci się za zabranie dziecka do lekarza w ustalonych odstępach czasu na te kontrole. Uważam, że bardzo, bardzo pomocne jest, aby ktoś profesjonalny dokonał tych ocen, abyś nie musiał sam podejmować takich osądów („żadnych słów.„ Maa, daa, baa ””).
sbi

1
@sbi Nasze ubezpieczenie zdrowotne pokrywa również koszty wizyt lekarskich w tych odstępach czasu. Jednak niemowlęta i małe dzieci nie są szczególnie podatne na wykonywanie wszystkich poleceń na tych mapach; dlatego warto je robić samemu, aby lekarz pytając „Czy robi…” był gotowy odpowiedzieć na pytanie, czy nie wykona polecenia na polecenie :)
Joe

1

Mój najmłodszy ma również 22 miesiące i na pewno nie „mówi poprawnie” z jakiejś definicji, choć wydaje się, że jest trochę dalej niż twój - łączy 3-5 słów („Nie rób tego”, „Wstań”, itp.). Zdecydowanie nie zdania lub cokolwiek innego, co nazwałbym „poprawnie”, ale raczej w normalnym zakresie dla dziecka w tym wieku z mojego doświadczenia.

Zdecydowanie istnieje wiele różnych poziomów umiejętności, jeśli chodzi o mówienie; 22 miesiące powinny być w stanie powiedzieć kilka słów, ale wygląda na to, że jest na tym poziomie. Chłopcy mają tendencję do pozostawania w tyle za dziewczynami, jeśli chodzi o mówienie, a jeśli jest jedynakiem (lub pierwszym dzieckiem), to również opóźni pewne kwestie w zakresie wyrafinowania (na przykład mówienie w zdaniach).

Umieszczenie go w domu zabaw (zakładam, że przekłada się to na „opiekę” w jakiejś formie) nie pomoże ani nie skrzywdzi go w tym obszarze, o ile będziesz regularnie z nim kontaktował się, gdy będzie w domu; jeśli jesteś zajęty (dużo sprzątania / gotowania, lekcji online itp.), to prawdopodobnie mu pomoże; dzieci uczą się mówić, słysząc, jak inni to robią, przede wszystkim, więc jeśli jest wśród ludzi, którzy mówią więcej wokół niego (zarówno w jego wieku, jak i starszych dzieciach i nauczycielach), będzie w stanie się poprawić.

Miejmy nadzieję, że powinieneś zobaczyć się z pediatrą w wieku około 2 lat i podczas tej wizyty powinieneś omówić z nią tę obawę. Twój pediatra jest w stanie pomóc ci zrozumieć dokładnie, o co powinieneś się martwić. On / ona może przetestować słuch twojego syna, który jest najczęstszym problemem związanym z mową; szczególnie jeśli twój syn miał więcej infekcji ucha niż jest to typowe dla dziecka (więcej niż 3 wymagało leczenia, myślę, że), warto to sprawdzić.

Zalecam wypełnienie kwestionariusza wieku i etapów dla jego wieku, takiego jak ten, który jest odpowiedni na 24 miesiące. To daje listę kontrolną, która pomoże ci odpowiedzieć na pytania, kiedy idziesz na spotkanie; wiele pytań lekarz powinien zadać na tym arkuszu. Nie oczekuj, że Twoje dziecko zrobi wszystkie wymienione rzeczy - celowo obejmuje niektóre rzeczy, które byłyby znacznie powyżej poziomu wieku (zawsze czułem się jako test uczciwości, w dużej mierze, chociaż nie jestem pewien) i każdy dziecko z pewnością rozwija się inaczej, więc różne dzieci byłyby na różnych poziomach w tym kwestionariuszu.

Podsumowując, myślę, że twój syn niekoniecznie jest szczególnie opóźniony w mowie; ale to nie znaczy, że nie powinieneś być na bieżąco, ponieważ okazuje się, że jest opóźniony w rozwoju w tym obszarze, im wcześniej rozwiążesz problem, tym lepiej dla jego przyszłości.


Tylko kilka komentarzy. Wygląda na to, że twój 22-miesięczny dziecko jest w normie w mowie, a mowa jest później, ale bardziej wyrafinowana u drugich i później.
anongoodnurse

@anongoodnurse Och, absolutnie - starałem się wyjaśnić, że „mów poprawnie” nie jest normalną umiejętnością w tym wieku :) Jeśli chodzi o młodsze / pierworodne, mam z pewnością ograniczone doświadczenie, ale w przedszkolu w 2 w pokoju rocznym było oczywiste, które dzieci były drugimi urodzonymi: rozmawiały w zdaniach na długo przed pierworodnymi, prawie wyłącznie, a dziewczynki tak samo przed chłopcami (pierworodne dziewczynki rozmawiały w zdaniach mniej więcej w tym samym czasie, co drudzy). Czy to rozumiesz przez wyrafinowany?
Joe

Wyrafinowane jest dokładnie to; wcześniejsze zdania, wcześniejsze użycie zaimków („moje!”) itp. Ale pierworodne osiągają kamień milowy zawierający 50 słów wcześniej itp.
anongoodnurse

Hmm Ciekawy. To prawdopodobnie tłumaczy różnicę w moich dwóch: mój 22-miesięczny dziecko nie znał jego barwnych słów już tak wcześnie (mój pierworodny wiedział, jak powiedzieć kilka kolorów przed jednym, podczas gdy mój drugi urodzony w ciągu ostatnich kilku miesięcy nauczył się kilku ostatnich tęczowe kolory; oboje wiedzieli, jak wyglądają), ale mój pierworodny nie miał wcześniej „Nie chcę tego”.
Joe

0

Niewłaściwe mówienie po 1 roku i 10 miesiącach nie wydaje mi się nienormalne. Poznałem córkę mojej dziewczyny, gdy miała nieco ponad 2 lata i ledwo wypowiadała kilka słów. W wieku 4 lat nigdy nie przestaje mówić ... co jest urocze, ale trochę męczące. :)

Myślę, że większość dzieci nie mówi więcej niż kilka słów ledwo rozpoznawalnych w tym wieku, chociaż nie mam na to źródła.


0

To nie wydaje się zbyt odległe. Pamiętaj również: komunikacja jest większa niż ustna. Czy twoje dziecko używa znaków? Lub język ciała? Czy rozumiesz, co on próbuje przekazać?

Jeśli tak, może po prostu woli te metody od używania słów. Moja córka w wieku od dwóch do trzech lat również niewiele mówiła, ale wszyscy skomentowali, jak łatwo było zrozumieć, czego chciała, ponieważ bardzo dobrze posługiwała się znakami do komunikowania się.

Ma teraz trzy i pół roku i teraz rozmawia bez większych problemów. Tak długo, jak rozumieją komunikację, nauczą się mowy, kiedy będą na to gotowi. Nie wszyscy lubią rozmawiać, a dzieci mogą być takie same.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.