4-letnia córka głodowała uwagi taty


11

Moja 4-letnia córka zawsze chce mojej uwagi i staram się jej ją dać. Albo opowiadając historie, bawiąc się wypchanymi zwierzętami, czytając książki lub cokolwiek innego, co lubi robić. Słyszałem o zbyt wielu ojcach, którzy zaniedbują swoje córki i nie chcę być jednym z nich.

Ale jednocześnie myślę teraz, że dałem jej za dużo. Ilekroć jestem w domu (wieczory i weekendy), zawsze podąża za mną i mówi „Tato, co możemy teraz zrobić?”. Jeśli powiem, że chcę być sama i że powinna przez chwilę bawić się sama, często włącza wodociąg i płacze mamusi.

Co mogę zrobić? Jak mogę oderwać ją od mojej uwagi? Czy w ogóle muszę? Chcę być dobrym tatą, ale chcę też mieć własne życie.

Dzięki.


2
Kciuki za bycie zaangażowanym rodzicem! Mam dwa takie: chcą CAŁEGO czasu i nawet gdy bawią się ze sobą, chcą mieć pewność, że oglądamy. Jako często zaniedbywane dziecko, rozumiem to i staram się sobie pozwolić, kiedy tylko mogę, dając im do zrozumienia, że ​​kochamy je w milionach procentach, niezależnie od tego, czy bawimy się, zwracamy uwagę, czy też musimy robić nudne, dorosłe rzeczy.
Walkiria

2
To jest nasz 5-latek. „Tato, co możemy teraz zrobić?” słychać w naszym domu 3 razy dziennie w weekendy. Zaczyna grać sama. Zawsze wskazujemy jej wszystkie zabawki, które ma i nigdy się z nią nie bawi.
Brian Robbins

Odpowiedzi:


13

Jednym ze sposobów, aby zachęcić ją do nieco niezależności, jest próba wspólnego angażowania się w mniej zabawne rzeczy.

„Cóż, teraz tata musi _____. Czy chcesz oglądać / pomagać?” To może być:

  • Złożyć pranie.
  • Wykonuj lekkie prace podwórkowe.
  • Ugotuj posiłek.
  • Majstrować przy samochodzie.
  • Napisz email.
  • Zmienić żarówkę.
  • Cokolwiek robisz w domu, a nie tylko w celach rozrywkowych.

Nie każda aktywność z dzieckiem musi być ZABAWNA lub ukierunkowana konkretnie na jej zainteresowania. Jest szansa, że ​​się znudzi i będzie chciała grać sama (tak, czas wolny!), W najgorszym wypadku masz zainteresowanego pomocnika, który może trochę pomóc. Moje ulubione czasy z tatą nie polegały na tym, że bawił się zabawkami lub pomagał mi w układaniu puzzli, ale wtedy, gdy byliśmy w warsztacie w piwnicy, a ja mogłem się bawić MŁOTEM I DREWNIANYM DREWNEM, podczas gdy on marnował wszystko, czym dręczył. w tym miesiącu.

„Muszę wykonać tę czynność” wydaje się mniej przypominać odrzucenie niż „Nie chcę być teraz w pobliżu”.


1
+1 Nie tylko wykonujesz własne obowiązki, ale także uczysz swoje dziecko praktycznych umiejętności i etyki pracy.
Chris Sunami,

5

Widziałem sporo artykułów w ciągu ostatnich kilku lat, takich jak ten, które promują, jak ważne jest, aby pozwolić swoim dzieciom na niestrukturyzowany czas, czyli innymi słowy, na nudę. Wiele osób z naszego pokolenia tak bardzo martwi się jakością czasu, że czasami wychyla wahadło zbyt daleko w drugą stronę. Ważna jest pewna równowaga.

Jest w porządku, że jest jej smutno z powodu nieustrukturyzowanego samotnego rozpoczęcia. W jej wieku zwykle nie jest to oznaką głodu uwagi lub nadmiernego pobłażania. To normalna odpowiedź. Jedną z rzeczy, które znalazłem, która pomaga złagodzić cierpienie, jest nie tylko stwierdzenie, że potrzebujesz czasu na samotność, ale połączenie tego z dyskusją na temat przyszłych planów. „Potrzebuję teraz trochę czasu dla siebie, ale później mam nową grę, którą chcę wypróbować z tobą”.

Ponadto nie zawsze musi być wszystko albo nic. Moje dzieci często lubią spędzać czas „samotnie” w tym samym pokoju, co ja.


Zgadzam się z tobą (moje dzieci nie powiedziały mi, że się nudzą; jeśli to zrobiły, musiały posprzątać pokoje!) To jest w porządku dla starszych dzieci. Niemowlęta zaczynają potrzebować całej naszej uwagi i z czasem potrzebują coraz mniej. Podczas gdy potrzebne, to dobry moment, aby wprowadzić je do rzeczy, które mogą rosnąć do miłości: natury, sztuki, czytania, nauki, mitologii greckiej, itp Przed moje dzieci były jeszcze w szkole robiliśmy eksperymenty nauki (wyjątkowo imponująca zwykle dotyczy to sody oczyszczonej i octu.) Pomaganie im w interesowaniu się różnymi rzeczami jest częścią zabawy.
anongoodnurse

3

Jak sprowadzić dziecko na świat, nie pochłaniając jego świata jego potrzebami? Daj im rodzeństwo, aby się nawzajem mieli! Daj im psa! (Żartuję.)

Odpowiedź brzmi: nie. Rodzicielstwo to praca na pełen etat, a czas, który poświęcisz, zwróci ci pieniądze, gdy stanie się silną, niezależną, funkcjonalną jednostką społeczną i nadal cię kocha i szanuje.

To nie znaczy, że musisz być na jej wezwanie. Nie oznacza to, że nie powinna wykonywać czynności, które mogłaby wykonywać po cichu. Oznacza to jednak, że jej potrzeby są najważniejsze (a tutaj myślę, że wyczuwam u ciebie trochę urazy, że malujesz dziecko w dziecinnym i niedojrzałym świetle - często włącza wodociąg i płacze mamusi - tak, to właśnie to robią dziecinne i niedojrzałe 4-latki. Zachowują się jak 4-latki.)

Zasługujesz na uznanie za to, co robisz dobrze, i podziwiam cię za nie. Prawdopodobnie jesteś wyczerpany pod koniec dnia i chciałbyś trochę odpocząć. Więc co chcesz robić? Jeśli jest to działanie takie jak granie, wystarczy ustawić priorytety. Dowiedz się, co jest dla ciebie ważniejsze niż twoja córka i rób to bez poczucia winy. Ale jeśli czujesz się winny, gdzieś musi być konflikt.

Nie znam twojej sytuacji domowej. Jeśli twoja żona pozostaje mamą w domu, potrzebuje też przerwy od twojej córki.

Są kawałki czasu, które powinny być twoje (z dala od pracy), ale teraz powinien to być niewielki procent twojego czasu. Są też kawałki, które powinny być tylko twoją żoną i tobą - większy procent twojego czasu. Reszta jest z twoją rodziną.

Musisz znaleźć równowagę między robieniem z nią rzeczy, które czujesz się zobowiązane, ale niespełnione (na przykład bawiąc się wypchanymi zwierzętami lub grając w Candyland) i robieniem rzeczy, które oboje lubisz robić (są tam fantastycznie dobre książki dla dzieci), na zewnątrz rzeczy, uspokajające rzeczy (filmy dla dzieci) itp. Być może możesz zrobić coś innego, gdy będziesz się z nią kontaktować, co będzie dla ciebie wspólne i zabawne: fotografia lub sztuka. Ale to wszystko ma dla niej znaczenie. Niech to się liczy, bądź obecny, przekazuj jej wartości podczas robienia rzeczy razem.

W miarę, jak się starzeje, nadejdzie czas, kiedy będzie chciała cię zamknąć (trudno sobie teraz wyobrazić, prawda?). Nadejdzie czas, kiedy ona będzie zakłopotany przez ciebie, a nawet myśleć, że nie wiem nic . Dzieje się tak z prawie wszystkimi dziećmi.

Kiedy nadejdzie ten czas, prawdopodobnie zastanowisz się nad wcześniejszymi czasami i pomyślisz, co zrobiłem źle? Każdy przechodzi przez to do pewnego stopnia. Kluczem jest uzyskanie odpowiedzi, która będzie dla Ciebie akceptowalna w przyszłości.


-1: brzmi: ssij i wyłącz xboksa. Miałem podobną córkę, która nie chciała grać sama i zawsze chciała się bawić, to prawdziwa sprawa, która powstrzymywała ją twórczo, a później społecznie.
dave

@dave - Wystarczająco uczciwy. Myślę, że dzieci muszą nauczyć się bawić; po to jest kolorowanie, playdoh i to wszystko. Ale ma 4 lata - za młoda, żeby się dobrze bawić.
anongoodnurse
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.