Jak możemy poprawić podstawowy rozwój języka trójjęzycznego malucha?


14

Dwujęzyczne i trójjęzyczne dzieci mają wolniejszy rozwój języka niż inne, więc jest to prawdopodobnie całkiem normalne, ale nasza 14-miesięczna córka mówi dużo, ale nie używa słów, nawet dla mamy i taty.

Rozumiem, że „Pappa / Daddy / Tata” jest skomplikowany z trzema różnymi słowami w trzech językach, ale „Mommy / Mama / Mamma” nie powinna stanowić problemu. Dużo mówi, ale po prostu bzdury brzmią z wyjątkiem słów „Deh”, „Dehdeh” i „Gn”, których używa do wszystkiego, co przekazuje znaczenie poprzez wskazywanie (wydaje się, że nie ma wzorca w tym, jak używa tych trzech słów, poza tym, że mówi „Dehdeh” bardzo głośno i z lekkim pytającym tonem, gdy zastanawia się, dlaczego mama i tata są poza bezpośrednim widokiem).

W innych rzeczach wydaje się całkiem bystra, więc to tylko język, który się naśladuje. Zastanawiam się więc , czy możemy coś zrobić, aby przyspieszyć rozwój języka. Próbowałem wskazać i powiedzieć „mamma”, „pappa” i „Elenor”, ​​ale rozumie tylko, że powinna wskazać i niezmiennie wskazuje na siebie. :-)

(Po raz kolejny: nie martwię się, że coś jest nie tak. Nie pytam, czy coś jest nie tak, ani jak sprawdzić, czy coś jest nie tak lub co zrobić, gdy coś jest nie tak).


3
Według The Bilingual Edge wszystkie dowody naukowe mówią, że wielojęzyczne dzieci nie rozwijają się wolniej niż inne. Według badań różnice w czasie dotyczą jedynie standardowych różnic między dziećmi.
guidoizm

2
@ guidoism: Interesujące twierdzenie, ale wysoce wątpliwe. Z trzema różnymi słowami na wszystko, przygotowanie podstaw będzie trudniejsze, a wszyscy inni zgadzają się, że mówienie dzieciom wielojęzycznym zajmuje więcej czasu.
Lennart Regebro

Tak, myślałem, że to też jest interesujące, ale autorzy książki są badaczami w dziedzinie dwujęzyczności i metod nauczania języków i twierdzą, że przeprowadzono wiele badań w celu wykazania argumentu zdrowego rozsądku, ale żaden z nich studia zakończyły się sukcesem. Chociaż z pewnością możliwe jest, że autorzy pomijają powodzenie tych badań, ignorując inne, lub nikt jeszcze nie opracował wystarczająco dobrego badania.
guidoizm

@ guidoism: Albo patrzą na złe rzeczy. Na przykład: Powiedz, że nawet trójjęzyczne dzieci mówią „mamusia”, gdy są jednością. A o trzeciej mówią długie zdania. Ale co dzieje się między nimi? Czy naprawdę będą mówić tyle samo przez 18 miesięcy itp.? Twierdzenia, które widziałem na ten temat, mówią, że nie.
Lennart Regebro,

Moje własne doświadczenie mówi „nie”, wszystkie wielojęzyczne dzieci, które widziałem, mówią później niż dzieci w jednym języku, które znam.
MichaelF,

Odpowiedzi:


3

Umiejętność tri-lingwistyczna jest ulepszana w taki sam sposób, jak ogólnie poprawia się umiejętności językowe. Najważniejsze, aby pamiętać, że język jest kontekstowy. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​myślenie w konkretnym języku przychodzi naturalnie, jeśli kontekst jest zachowany spójny, na przykład: jedna osoba mówi w jednym języku (opiekun mówi po hiszpańsku, mama mówi po angielsku, tata mówi po francusku) lub istnieje kontekst dla tego języka (przedszkole jest francuski, lekcje pływania to angielski).

Oto kilka punktów odniesienia dla rozwoju języka u dzieci . Kluczem jest to, że dzieci przedwerbalne mogą zrozumieć, co mówisz.

 • Niech ćwiczą umiejętności przedwerbalne (patrz druga strona): kontakt wzrokowy, uwaga, kontrola oddechu, wykonywanie zwrotów.

 • Poproś, aby wybrali / wskazali poprawne: kolor, numer, zwierzę, osobę itp. Pomoże to zbudować i potwierdzić ich słownictwo.

 • Zadawaj pytania wymagające od nich odpowiedzi. Proste pytania, w których można wskazać zrozumienie przez wskazanie, są w porządku. „Czy chciałbyś grać czerwoną lub niebieską piłką?” Podkreśl słowa, na które zwracasz uwagę. Następnie zachęć ich do odtworzenia dźwięku, powtarzając słowo i podkreślając jego początek.

 • Pamiętaj, że różne dźwięki są opanowywane wcześniej niż inne. Właśnie dlatego dzieci zwykle uczą się mówić „tata” przed „mamą”, a powtarzają sylaby takie jak „da-da”, zanim mówią „tata”. Wikipedia ma dobre informacje na temat bełkotów i produkcji mowy .

Znajomość testów porównawczych może pomóc ci skoncentrować się na działaniach (uczyć się do testu). Oto kilka znaków ostrzegawczych, że może wystąpić opóźnienie językowe :

Kiedy uzyskać pomoc

Zadzwoń do lekarza lub patologa mowy, jeśli Twoje dziecko:

12 do 18 miesięcy

 • w wieku 12 miesięcy nie używa gestów, takich jak machanie czy kręcenie głową
 • przez 12 miesięcy nie ćwiczy przy użyciu co najmniej kilku spółgłosek (p, b itp.)
 • przez 12 miesięcy nie komunikuje się z tobą, kiedy potrzebuje pomocy
 • po 15 miesiącach nie rozumie i nie odpowiada na słowa takie jak „nie” i „do widzenia”
 • przez 15 miesięcy, nie umie powiedzieć co najmniej jednego do trzech słów przez 15 miesięcy, nie mówi „mama” ani „dada”
 • w wieku 16 miesięcy nie pyta o części ciała, gdy zostanie o to poproszony
 • po 18 miesiącach nie mówi co najmniej 15 słów

Szukaj pomocy, jeśli potrzebujesz, ale nie stresuj się tym. Dobre relacje z dzieckiem są podstawą ich rozwoju.


10

Powtórzenie, powtórzenie, powtórzenie.

W wieku 14 miesięcy wciąż pochłania niuanse języków, tak naprawdę nie będzie w stanie dobrze ich używać przez kolejne 4-5 miesięcy szczerze.

Odsłaniaj ją tak, jak robisz, używaj pozytywnego wzmocnienia - i spróbuj przekształcić ją w grę. W tym wieku zrobiliśmy to z Matthiasem, zachęcając go do interakcji z nami podczas używania różnych języków.

Mój mąż powiedziałby: „Hvem er daleko?” itp. i zachęć Matthiasa do wskazania w odpowiedzi. Zrobiłem to samo po angielsku.


6
Myślę, że 14 miesięcy to za wcześnie, aby przejmować się nimi nawet w przypadku gospodarstw domowych posługujących się jednym językiem.
Karl Bielefeldt,

@Karl: Cóż, nie jestem tym zainteresowany, ale wszystkie witryny rozwoju w jednym języku mówią, że powinny powiedzieć kilka słów po 12 miesiącach.
Lennart Regebro,

@Lennart Mój syn był również trochę w tyle w porównaniu do swoich rówieśników z jednego języka. Ma 3 lata i potrafi jibberjabber tak samo jak teraz, ale zarówno w języku duńskim, jak i angielskim.
Darwy,

Zgadzam się, mój dwujęzyczny syn ma 14 miesięcy i ledwo wykazuje zainteresowanie rozmową, ale poproś go, aby zrobił coś w każdym języku, a on to zrozumie. Powiedziałbym, że daj mi czas, mój najstarszy miał prawie dwa lata, zanim naprawdę zaczął mówić w obu językach.
MichaelF

2
@Lennart Nie zaufałbym stwierdzeniu, że wszystkie dzieci w jednym języku powinny móc powiedzieć kilka słów po 12 miesiącach. To po prostu wywiera nadmierną presję na rodziców. Mój dwujęzyczny syn ma już 20 miesięcy i nie mówi jeszcze prawdziwych słów, ale nie martwię się. Wkrótce nadejdzie.
Torben Gundtofte-Bruun,

4

Myślę, że twoje dziecko jest w normalnym zakresie odchyleń. I nie zapominaj, że wszystkie te twierdzenia stwierdzające, że „dzieci zaczynają robić X w wieku N ” dotyczą jedynie średniej , z ogromnym odchyleniem. Przykłady z mojej rodziny:

 • Mój brat (jednojęzyczny) nie wypowiedział ani słowa przed ukończeniem 2. roku życia (będę musiał dwukrotnie sprawdzić dokładny wiek mojego taty). Potem od razu zaczął wypowiadać zdania.
 • Z naszych dwóch (dwujęzycznych) córek starsza wypowiedziała pierwsze krótkie zdania w wieku 1 roku, podczas gdy
 • młodszy zaczął konsekwentnie używać słów po 1,5 roku, a zdania bliżej 2 lat.

Więc wyluzuj. Nie sądzę, że można „poprawić” jej rozwój językowy, poza tym, że daje się jej wiele okazji do zanurzenia się w języku (językach), dbając o konsekwencję (tj. Każdą osobę konsekwentnie używającą jednego języka - najlepiej jego / jej języka ojczystego - do komunikowania się z nią), co, jak rozumiem, i tak już wiesz i robisz.


Kiedy to napisałem, nie martwiłem się. Ale w tym momencie nadal ma problemy z mamusią / tatusiem i zaczynam myśleć, że robimy coś złego. Rozwija się i zaczyna używać słów (czasem wymyślonych przez siebie), ale mimo to wciąż nie rozumie, że jestem tatą, a moja żona to mama. To dla mnie bardzo dziwne. To powiedziawszy, nie pytam, czy to „normalne”. Proszę o zalecenia, co zrobić, aby jej pomóc.
Lennart Regebro,

@Lennart, myślę, że ważne pytanie brzmi: czy ona cię rozumie, np. Kiedy otrzymuje (proste) instrukcje? Jeśli tak, IMHO wszystko jest w porządku. Przy okazji wydaje mi się, że twoim językiem ojczystym jest szwedzki / duński, a lokalny (a twoja żona?) Jest polski - czy trzecim językiem jest angielski?
Péter Török,

Ona rozumie i tak, szwedzki, polski, angielski.
Lennart Regebro

@Lennart, czy faktycznie rozmawiasz po angielsku ze swoją córką, czy tylko między tobą a żoną?
Péter Török

Staram się mówić po szwedzku tylko do mojej córki.
Lennart Regebro

4

„Nuture Shock” Po Bronsona i Ashleya Merrymana zawiera bardzo dobry rozdział na temat nauki języków niemowląt. Moją istotą jest twoje pytanie, co możesz zrobić, aby poprawić naukę języka i mówienie:

 • Nie wskazuj na rzeczy i oznaczaj je, ale nazywaj to, na co patrzy dziecko.
 • Nie próbuj interpretować tego, co dziecko myśli lub zamierza. Kiedy dziecko trzyma łyżkę i mówi „Buh buh”, nie zaczynaj od „Butelka? Czy chcesz butelkę?”. To po prostu zepsuje skojarzenie dzieci ze słowem do rzeczy. Oznacz wszystko, co zainteresuje malucha. Oznaczanie przedmiotów dla ponad 200 przedmiotów dziennie dla małego dziecka zostało później skorelowane z ulepszonym słownictwem.
 • Zwróć uwagę na przedmioty nie przez wskazywanie, ale przez trzymanie i przesuwanie obiektu (autorzy opisują, w jaki sposób krążenie kawałków owoców w ustach dziecka łączy się ze śpiewaniem słowa owoc)
 • Gaworzenie jest dobre. Zachęcaj go, dotykając lub reagując na niemowlę tak szybko, jak to możliwe (sugeruje się, że dotyk trwa krócej niż 5 sekund, a dźwięki są natychmiastowe). Autorzy sugerują, że łatwo podwoi to tempo werbalnej interakcji dziecka.
 • Zapewnij swojemu dziecku wysoki poziom interakcji słownych.
 • Upewnij się, że Twoja twarz jest widoczna dla dziecka podczas rozmowy. Niemowlęta muszą widzieć rozmówcę, który rozdziela dźwięki na słowa.
 • Okazało się, że używanie wysokich tonów w „nawiasach” śpiewanie piosenek jest łatwiejsze do zrozumienia dla niemowląt.

-1

Właśnie dostałem tę książkę Child Sense kilka tygodni temu i sugeruje, że dzieci uczą się poprzez dominujący zmysł. Moja siostrzenica jest bardzo wizualna. Miała bardzo duże słownictwo, ponieważ wszyscy jej opiekunowie robili z nią karty flashowe (nie wiedząc, że była wizualna, ale ponieważ działała, trzymali ją). Ma 25 miesięcy, mówi pełnymi zdaniami, uwielbia sukienki i patrzy na siebie w lustrze i aparacie. Nazwie małe przedmioty i dzieci „słodkimi”. Jest zdecydowanie wizualna.

Moja córka (tylko 9 miesięcy, więc wcale nie rozmawia) wydaje się być bardziej fizyczna / dotykowa, więc spędzam dzień, mówiąc jej, co to jest, i każę jej dotykać przedmiotów. Nie skupiam się na kartach flash, które kupiłem ze względu na sukces z moją siostrzenicą. Moja córka po prostu je łapie i je :) Oczywiście, nie mogę jeszcze potwierdzić żadnego sukcesu, ale zamieściłem go tylko po to, aby pokazać, co książka mówi, by zrobić dla dziecka dotykowego.

Więcej przykładów to:

 • Dziecko o smaku / zapachu uczy się najlepiej na zewnątrz. Wydaje się, że przebywanie na zewnątrz uspokaja ich, ponieważ są najbardziej wrażliwą grupą. Lubią rytuały i nie podróżują dobrze.
 • Dziecko słuchowe najlepiej uczy się poprzez piosenkę.

Przechodzisz przez pytania i odpowiedzi dotyczące osobowości, próbując pogrupować swoje dziecko w dominującym sensie. Uczciwe ostrzeżenie, jak w przypadku większości, jeśli nie wszystkich książek dla rodziców, działało w przypadku niektórych; dla niektórych zawiodło.

BADANIE SŁUCHU

A z własnego doświadczenia córka mojego przyjaciela miała trudności z wybraniem dowolnego języka w domu wielojęzycznym. Lekarze zasugerowali przejście na jeden język, ponieważ myśleli, że robi się „zdezorientowana”. Okazało się, że jej ucho wewnętrzne nie rozwinęło się prawidłowo i dopiero w piątej klasie mama postanowiła sprawdzić słuch. Ma teraz aparat słuchowy, ale jej mowa jest bardzo słaba, ponieważ nie słyszała poprawnie dykcji / wymowy, więc często mamrocze, a jej słowa brzmią „niewyraźnie”, jeśli to ma sens. Miała 2 lub 3 przeduszne przywieszki skóryprzy jej uchu - nie wiem, czy są ze sobą spokrewnieni, ale wspomniałem o tym na wypadek, gdyby Twoje dziecko miało również metki na skórze, może to był tylko zbieg okoliczności dla mojego przyjaciela. Możesz zapytać swojego pediatrę o to, kiedy / dlaczego należy przeprowadzić badanie słuchu. Jesteś w normalnych parametrach, jak powiedzieli inni.


1
Heh Przeczytałem opis, a moja córka pasuje do wszystkich typów jednocześnie. :-)
Lennart Regebro

@ Lennart, to jest problem - nie może się zdecydować, w jaki sposób się uczyć :-)
Péter Török

-1

Mam przeczucie, że twoje dziecko czuje się dobrze, jednak jeśli martwisz się, że jesteś jego najlepszym adwokatem i znasz go najlepiej, idź z jelitami i pozwól je ocenić pod kątem spokoju.

Testowałem dwoje moich dzieci pod kątem problemów językowych. W CT jest program, który pozwala ci to zrobić za darmo. Przeprowadź badania w swojej okolicy, aby sprawdzić, czy jest to oferowane tam, gdzie jesteś; jeśli nie, testowanie może być dość drogie, ale prawdopodobnie warte spokoju.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko zostanie poddane ocenie, zaoszczędzi to zmartwień i bólu serca, a jeśli wystąpi problem, zostanie rozwiązany.

Nawet jeśli nie ma problemu, mogą dać ci techniki właściwe dla twojego dziecka, co zrobić, aby zachęcić do mówienia.


1
Wydaje mi się, że mam problem z komunikowaniem tego, chociaż wielokrotnie to powtarzałem: nie martwię się, że coś jest nie tak. Pytam, jak mogę pomóc w rozwoju języka na jego drodze. Pytanie w tym temacie jest pytaniem, które zadaję.
Lennart Regebro

1
@ LennartRegebro wydaje mi się, że jeśli zadajesz pytanie, masz podstawowe obawy. Przepraszam, że nie jestem na ten temat, ale nadal utrzymuję, nie przejmuj się, język nadejdzie.
morah hochman

Dodałem do mojej odpowiedzi, aby odpowiedzieć na twoje obawy.
morah hochman

1
+1: Nie rozumiem, dlaczego zostało to odrzucone. Sprawdzenie dziecka wcześnie pod kątem problemów z rozwojem języka nie jest wcale złym pomysłem.
deworde

1
@deworde, został odrzucony nie dlatego, że mówi coś złego, ale ponieważ nie odpowiada na zadane pytanie.
Martha
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.