Czy należy zapobiegawczo uczyć dzieci o narkotykach, alkoholu i seksie?


30

To jest kontynuacja Kiedy powinieneś zacząć rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat seksu? . Czy lepiej jest dla rodziców, aby zapobiegawczo edukować dzieci na temat tematów tabu, takich jak narkotyki, alkohol, seks lub wulgaryzmy, zanim zostaną ujawnione w szkole? A może lepiej pozwolić im odkryć je samemu przez znajomych?


8
Myślę, że najlepiej jest uczyć ich o seksie przed okresem dojrzewania , ponieważ gdy osiągną ten wiek, uznają to za wyjątkowo niezręczny temat i bardzo trudno będzie normalnie mówić.
Remco,

2
Faux pas: zawstydzające lub nietaktowne działanie lub uwaga w sytuacji społecznej "( źródło ) - miałeś na myśli tabu ?
Torben Gundtofte-Bruun

Dzięki @ TorbenGundtofte-Bruun, tego słowa szukałem!
eniacAvenger

Odpowiedzi:


45

Te rzeczy, które wymieniasz, są częścią naszego życia, albo dlatego, że używamy / robimy je lub inni ludzie, których znamy lub widzimy, używamy / robimy.

Odkrywanie rzeczy przez przyjaciół rzadko jest dobrym pomysłem. Tak rozprzestrzeniają się mity: „nie możesz zajść w ciążę za pierwszym razem”, „masturbacja sprawi, że będziesz bezsilny”,… „narkotyki są dobre”. Powinieneś sam przekazać swoim dzieciom ważne informacje.

Narkotyki, alkohol i inne substancje zmieniające nasze zachowanie (napoje energetyczne, pepsi, kawa, leki przeciwhistaminowe, środki przeciwbólowe itp.) Powinny moim zdaniem być omawiane z dziećmi. Myślę, że dziecko w wieku około 10 lat doskonale rozumie, jak działa alkohol lub narkotyki i co może powodować. Być może nawet wcześniej. Ale myślę, że nie wchodź w wiele szczegółów na temat narkotyków.

Dzieci powinny zdecydowanie wiedzieć o seksie. Myślę, że dziewczęta powinny znać „ogólny pomysł” (penetracja, nasienie, jaja, zapłodnienie), zanim zaczną miesiączkować. Być może odbyć rozmowę o seksie i rozmowę o „okresie”. A ponieważ nie jest oczywiste, kiedy to się stanie, 9-10 lat to dobry wiek. Dla chłopców - może to być rok lub dwa później. Oglądaj piżamę pod kątem nowego rodzaju nocnego zwilżania.

Jeśli Twoje dziecko samo zadaje ci „niewygodne” seks lub inne pytania dla dorosłych, wykorzystaj to jako okazję do rozmowy na te tematy. Powiedz prawdę, być może jednak pomiń niektóre fakty nieodpowiednie dla wieku. Użyj rozumu.

Wulgaryzmy są już prawdopodobnie częścią ich życia. Nawet jeśli nie przeklinasz, słyszą to na ulicy. Należy się tym zająć bardzo wcześnie, w wieku 3 lat? Dziecko bardzo szybko i łatwo złapie przekleństwa. Poinformuj ich, że nie należy ich używać (... za dużo).

Być może, podobnie jak w wielu sprawach w życiu, dobrym pomysłem jest ograniczenie liczby przekazywanych informacji do niezbędnego minimum i pozwolenie, by nieistotny odpoczynek uczył się przez przyjaciół lub Internet. Tyle, ile to konieczne, jak najmniej .


9
+1 Z mojego doświadczenia wynika, że ​​w wieku 10 lat wiedzą zbyt wiele rzeczy, których nie powinni, i zbyt mało rzeczy, które powinni. Tylko dorośli w pobliżu mogą to zmienić.
yo „

12
Jeśli zaczekasz, aby porozmawiać z chłopcem na temat seksu, dopóki nie zobaczysz dowodów nocnych emisji lub skończysz 12 lat, spóźnisz się o około trzy lata, ponieważ przynajmniej o nim słyszeli i mają niejasny pomysł od około dwóch lat wcześniej że. To samo z dziewczynami. Mówię im wcześniej, tym lepiej. Właśnie rozmawiałem z córką po raz pierwszy. Ona ma trzy lata. Znalazła tampony pod zlewem, a ja wyjaśniłem, że pasują do twojego „Cha-cha” i są dla mamusi, a ona będzie ich potrzebować, gdy będzie starsza, a jej wyjaśnienie było satysfakcjonujące. Następnym razem będzie chciała więcej szczegółów.

@fredsbend dobre dla ciebie! Miałeś okazję porozmawiać i ją wykorzystałeś. Wszyscy powinniśmy, jeśli ktoś powstanie. Chociaż zgadzam się, że 12yo dla chłopca może być trochę spóźnione, ale nadal nie jest za późno. Tak naprawdę nie ma znaczenia to, co wiedzieli wcześniej, ponieważ (miejmy nadzieję) nie są i nie byli aktywni seksualnie.
Dariusz

21

Jak myślisz, kto chętniej udzieli odpowiedzi w taki sposób, że chciałbyś, aby Twoje dzieci uczyły się o narkotykach i seksie, Ty jako rodzice dzieci lub ich rówieśnicy (których rodzice mogą również uniknąć tematu)? Nie wiem o tobie, ale ufam mojej ocenie i wiedzy na te tematy bardziej niż innym dzieciom.

Oczywiście, biorąc pod uwagę twoje pytanie dotyczące „dzieci”, pozostawia to dużo miejsca na poruszanie się. Czy mówimy o pięciolatce, która zauważyła, że ​​jej wujek zachowuje się zabawnie na przyjęciu urodzinowym jego taty, czy mówimy o nastolatku, który może mieć dostęp do narkotyków i seksu (pornografii), jeśli tego chce? Zasadniczo czekam na pytanie dzieci. I upewniam się, że odpowiadam tylko na dokładne pytanie dziecka i nie unikam pytania ani nie gromadzę wiedzy o dziecku, o które nie pytał.

To znaczy, jeśli 2yo zapyta, skąd pochodzą dzieci, „rosną w brzuchu mumii”, prawdopodobnie będzie to wyczerpujące. 4yo prawdopodobnie zapyta, jak dostają się do brzucha matki lub jak zaczynają rosnąć. Moje pierwsze podejście to „potrzeba kobiety i mężczyzny zakochanego w dziecku, aby zacząć”. Jeśli dziecko chce wiedzieć więcej, odpowie na pytanie. Jeśli dziecko nie chce wiedzieć więcej, opis mechanizmu seksu może być zbyt duży dla jego wieku / dojrzałości.

IME, jeśli zrobisz to od momentu, gdy zadadzą pierwsze pytanie, nie musisz się martwić, kiedy powinieneś uczyć ich przedmiotu: Po prostu pozwól im poprowadzić Cię przez ich edukację, każąc im zadać. Oczywiście rzeczywistość nie jest tak gładka, jak się wydaje. Jednak wydaje się to o wiele lepsze niż zastanawianie się z roku na rok, kiedy w końcu przekażą im wiadomość, że dorośli uprawiają seks i że wszyscy ich rówieśnicy są tego rezultatem.

Na przykład moja najstarsza zainteresowała się szczegółami robienia dzieci w wieku 8 lat. Jej następne rodzeństwo właśnie przyszło słuchać, ponieważ był zainteresowany, ale kiedy stało się zbyt szczegółowe, po prostu wrócił do zabawy, ponieważ się nudził. (Mógł to zrobić, ponieważ z nim nie rozmawiałem.) OTOH, mam teraz dziesięciolatka, który w ciągu ostatnich dwóch lat oglądał książkę, którą kupiliśmy dla jego najstarszej siostry około trzy razy, i zawsze znudzony tematem. Po prostu nie jest wystarczająco zainteresowany. (Oczywiście zna podstawy: dlaczego zbudował się inaczej niż siostry, po co to jest itp. - po prostu nie interesuje go bardziej szczegółowa wiedza na temat miłości i seksu.)


1
Najlepsza rada tutaj. Odpowiedz, kiedy zapytają. To nie wszystko musi być obszerny wykład prowadzony tylko raz na raz. Właśnie rozmawiałem z córką po raz pierwszy, a ona ma tylko trzy lata. Pod zlewem znalazła tampony i chciała wiedzieć, po co są. „Idą w waszym„ cha-cha ”. Mamusia używa ich i będziesz ich potrzebować, gdy się zestarzejesz ”. Podobało jej się to wyjaśnienie, odłożyło je z powrotem i wróciło do niepokoenia mnie, gdy siedziałem na jonie. Następnym razem może zapytać, dlaczego idą w „cha-cha”, a ja powiem, ponieważ czasami wylewa się krew. Prawdopodobnie też to akceptuje.

2
@fredsbend w pewnym wieku pojawią się ważne pytania, które nigdy nie będą zadawane. Odpowiedzi są kluczowe dla dziecka.
Dariusz

@Dariusz: IME, moje dzieci są narażone na tyle myśli ze swojego otoczenia, że ​​pomysły są wprowadzane do ich głów szybciej, niż mogą mnie o nie zapytać. (Nie mówiąc już o szybkości, z jaką mogę odpowiedzieć.) Nasze kolacje często kończą się tym, że muszę skonsultować się z książką lub Internetem, ponieważ ktoś chce dowiedzieć się więcej na temat, który pojawił się podczas rozmowy obiadowej. Pomiędzy rówieśnikami, szkołą, rodzicami, starszym rodzeństwem itp. Niewiele pozostało mi do wychowania.
sbi

10

Większość innych porad w tym temacie jest doskonała, ale drobna rzecz do dodania:

Nie trzeba tego mówić, ale wydaje się, że na tym świecie jest wielu rodziców, którzy wolą próbować kontrolować swoje dzieci za pomocą kłamstw. Jeśli kłamiesz na temat seksu, narkotyków i alkoholu, gdy złapią cię w jednym kłamstwie, nie będą ufać innym poradom w tej sprawie.


Chłodna myśl. Ludzie, z którymi jestem w pobliżu, zwykle wolą prowadzić swoje dzieci poprzez uczciwość.
DevSolar,

5

Siedzenie dzieci, aby „powiedzieć im fakty z życia” lub edukować je na temat narkotyków itp., Jest stresującą propozycją dla rodziców i dzieci; często jest konfrontacyjny i niewygodny dla wszystkich zaangażowanych stron. Proaktywne edukacja jest bardzo ważna w niektórych obszarach i reaktywnego podejścia (odpowiadając na ich pytania) jest lepszy w innych, ale który pojawia się, gdy zależy od okoliczności ...

W edukacji seksualnej ważne jest, aby upewnić się, że dzieci rozumieją ich intymną prywatność i odpowiedni / niewłaściwy kontakt na długo, zanim będą musieli poznać mechanikę rozmnażania. Nie jest to coś, o co powinniśmy czekać na dzieci, ponieważ mogą tego nie robić, zwłaszcza że większość przypadków nadużyć ma miejsce w domu lub w przypadku osób, które dobrze znają ofiary.

Inne przedmioty są mniej jednoznaczne, jak alkohol ... Rodzice, którzy piją odpowiedzialnie, uczą dzieci, jakie są skutki. Pokazują, jakie są zmiany w zachowaniu i że jeśli je przesadzisz, pociągają za sobą konsekwencje (nawet jeśli to tylko kac). Rodzice, którzy nie piją lub nie ukrywają tego, muszą świadomie podjąć wysiłek, aby to wychować, aby zapewnić że nie pozostaje to tabu, ale jest uważane za coś, co należy traktować z szacunkiem.


Konfrontacyjna i niewygodna część jest wynikiem części „siadania”. Zazwyczaj zdajesz sobie sprawę, że najwyższy czas powiedzieć dziecku kilka „faktów z życia”, a następnie wybrać odpowiedni moment, w którym możesz swobodnie poruszać temat i wykorzystać naturalną ciekawość dziecka na swoją korzyść.
DevSolar

@DevSolar Nie będę się z tym nie zgadzał, sam stosuję takie podejście. Ale lepiej omówić coś ważnego w nieco niewygodny sposób, niż pozostawić go znajomym lub internetowi.
James Snell,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.