Jak decydujesz, czy film jest odpowiedni dla małych dzieci?


39

Filmy mają oceny, które różnią się nieco na całym świecie, ale oceny po prostu nie dają pełnego zrozumienia niektórych scen, które mogą być przerażające dla małych dzieci. Na przykład:

  1. Monsters, Inc. opowiada o humorystycznych, puszystych potworach, które żyją w innym świecie, ale ich celem jest odstraszenie małych dzieci od światła dziennego, aby „wykorzystać krzyki”. Dlatego jest wiele scen „boo”, które są dość przerażające, jeśli masz dwa lata i nie wiesz, że nadchodzą.

  2. Sleeping Beauty to piękny / klasyczny film Disneya z piękną oprawą graficzną i ładnymi piosenkami, ale ma najbrzydszą, wredną, najstraszliwszą złą czarownicę ze wszystkich, które pamiętam. Obejrzyj jeszcze raz, jeśli nie pamiętasz - Nazywa się Maleficent. Naprawdę wredne, naprawdę przerażające - koszmary.

Oba filmy mają ocenę „U - Universal”.

Moje pytanie brzmi: w jaki sposób można ustalić, czy film jest odpowiedni dla 2, 3 lub 4-letniego dziecka?


12
Przestań, kiedy się przestraszą. Zawsze bądź w pobliżu i oglądaj film razem.
Barfieldmv

1
Pamiętam, jak oglądałem Gremlinsa z tatą. Och, to było złe; wkrótce opuściliśmy kino.
Torben Gundtofte-Bruun

2
Gremliny były specyficznym filmem, który spowodował dodanie oceny PG-13 w stanach.
Andrei Freeman,

2
@Andrei Były to zarówno Gremlins, jak i Indiana Jones oraz Świątynia Zagłady
M. Dudley

5
Świetne pytanie. Odcinek 1 Gwiezdnych Wojen to „U”, a postać zostaje pokrojona na dwie części za pomocą lekkiej szabli, a dwie części spadają osobno do dużej dziury. Paskudny.
Fenton

Odpowiedzi:


42

Common Sense Media to niesamowity zasób do tego celu. Zapewnia przegląd skoncentrowany na rodzicach i szczegółowe informacje na temat scen zawierających zarówno pożądaną, jak i niepożądaną aktywność.

Filmy są oceniane pod względem wieku i w każdej z następujących kategorii:

Pożądany

  • Wartość edukacyjna
  • Wiadomości
  • Modele ról

Niepożądany

  • Przemoc / rzadkość
  • Seksowne rzeczy
  • Język
  • Konsumpcjonizm
  • Randki, narkotyki i palenie

Możesz także wyszukiwać filmy według wieku. Ponadto na stronie znajdują się recenzje witryn, aplikacji, telewizji, książek, muzyki i gier.

Oto szybka recenzja dla „Gone With The Wind” , która ma ocenę G:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
To doskonały zasób. +1
Andrei Freeman

1
Uzgodnione - jest to doskonały zasób. Chciałbym, żeby oddzieliły płeć od nagości - niektóre kultury mają różne tolerancje w tych obszarach. Ich oceny za Terminator 3, Monsters Inc i Sleeping Beauty są dobre, a wyjaśnienia dają uzasadnienie.
JBRWilkinson 15.04.11

2
kids-in-mind.com zapewnia podobną usługę.
Mark McDonald

Niezłe. Naprawdę ładnie wspominają Malificent :)
Konerak

@Konerak dziękuje za wskazanie tego linku ... dla innych, Malificent jest czarownicą w przykładzie PO Śpiącej Królewny
David LeBauer

14

Wydaje mi się, że sprowadza się to do dobrego samopoczucia rodziców. Znasz swoje dziecko. Obejrzyj wcześniej ten film, a następnie oceń, czy uważasz, że jest odpowiedni na każdym etapie, na którym obecnie znajduje się Twoje dziecko.

Niektóre dzieci są oczywiście bardziej wrażliwe na pewne rzeczy, więc musisz tylko wiedzieć, co może być dla niego przerażające.

Sugeruję również obejrzenie filmu z nimi przynajmniej za pierwszym razem i uważnie obserwuj, jak reagują na niektóre sceny.


Myślę, że to najlepsza odpowiedź, jaką można udzielić na to pytanie. To zależy od tego, co rodzic uważa, że ​​jego dziecko może sobie z tym poradzić, i co rodzic uważa, że ​​jest odpowiednie dla jego dziecka.
MasterZ

@Shpigford oglądanie filmu wcześniej jest niezawodnym, ale czasochłonnym podejściem. Dlaczego nie przeprowadzić badań w tle? Rozmawiać z przyjaciółmi?
David LeBauer

@David - Z pewnością dobry początek, jeśli znasz kogoś, kto ma dzieci w podobnym wieku / osobowości. Wydaje mi się jednak słuszne, że ostateczne źródło wiedzy o tym, co jest odpowiednie dla ciebie i twojego dziecka, leży po twojej stronie.
Saiboogu

@David Dlaczego nie przeprowadzić badań w tle? Ponieważ, jak powiedziałem, każde dziecko jest inne i tylko dlatego, że dziecko twojego kumpla Toma nie przestraszyło się, nie oznacza, że ​​twoje nie. Jasne, prawdopodobnie pomocne jest ogólne poznanie innych rodziców, ale nie ma sposobu, aby wiedzieć, dopóki sam nie obejrzysz filmu.
Shpigford

3
@Shpigford Nie zapytałbym „czy twoje dziecko się przestraszyło”, oczekiwałbym, że mój przyjaciel pozwoli mi, gdybym się tym martwił. Wcześniejsze obejrzenie filmu nie jest w rzeczywistości niezawodne - dzieci mogą bać się nieoczekiwanych rzeczy. Nie jestem przekonany, że oglądanie filmów to najlepszy sposób, aby spędzić ograniczony czas, który mam dla moich dzieci, gdy większość pracy została już wykonana przez innych rodziców. Myślę, że informacje dostępne na stronie takiej jak www.commonsensemedia.org są dość solidne.
David LeBauer

7

BBFC (British Board of Film Classification) ma bardzo dobrą reputację w zakresie oceniania filmów, a następnie wyjaśnia, DLACZEGO film jest tak oceniany.

To oni są odpowiedzialni za ocenę prawną brytyjskich filmów, ale kluczową zaletą takiego rodzica, jak ty, jest to, że generalnie obejmują one DLACZEGO podjęli tę decyzję oraz dokładną listę wszystkich potencjalnie niepokojących scen.

Ich strona internetowa jest tutaj: http://www.pbbfc.co.uk/, a także robią aplikację na urządzenia mobilne.


Szczególny faworyt: „Beverly Hills Chihuahua” to komedia o rozpieszczonym małym psie, który gubi się w Meksyku. Film został uznany za „U” i zawiera bardzo łagodne zagrożenie. Zagrożenie występuje w kilku scenach, w których bohaterka psiaka jest narażona na niebezpieczeństwo. Najsilniejszą sceną jest prawdopodobnie ta, w której umieszcza się ją na arenie walk z dobermanami, ale nie ma obnażania zębów ani warczenia, a duży pies niewiele, ale wącha Chihuahua. nieustannie podczas spotkania pomaga usunąć wszelkie prawdziwe napięcie. ”
deworde

1
Dobra, to dobra strona internetowa. Kiedy zobaczyłem Terminator 3, byłem przerażony, że w kinie było z nami 5-latków (w Wielkiej Brytanii jest to 12A), zwłaszcza, że ​​w całym kraju występuje niemal nieprzerwana przemoc, nawet jeśli jest to tylko między dwiema postaciami robotów. Analiza PBBFC faktycznie to wywołuje, co jest świetne, ale nadal uważam, że film jest bardziej (15) niż (12), biorąc pod uwagę sadystyczną przemoc między robotami - które wyglądają idealnie jak ludzie.
JBRWilkinson


2

Trudno przewidzieć. Nie sądzę, że naprawdę możesz polegać na ocenach.

Nasze 2,5yo oglądało Królewnę Śnieżkę na DVD wiele razy - czasem prosił o nią przed swoją starszą siostrą. Jazda Królewną Śnieżką w Magic Kingdom wystraszyła go z piekła rodem (ma dużą liczbę występów przy wiedźmie) tak bardzo, że jechał całymi Piratami z Karaibów z rękami nad oczami.

Ponadto niektóre starsze treści (takie jak Charlie Brown) pokazują naprawdę bardzo obelżywe relacje między dziećmi („zamierzam cię wkurzyć”), a moje dzieci chyba to wychwyciły.

Ponadto, jeśli film ci się nie podoba, polecam go wyrzucić - jeśli możesz! Niektóre filmy z Barbie i Truskawkowymi Ciastkami są po prostu śmieciem, a jeśli nawet trochę nie angażują dorosłych, prawdopodobnie nie mają dla dzieci jakości odkupienia. Mam jednak problem z ich ukryciem.


Świetna uwaga na temat rezygnacji z kiepskich filmów - dzięki różnym dostawcom streamingu, którym próbowaliśmy, dzieciom zawsze udało się znaleźć coś, co ma bardzo niską wartość edukacyjną lub szerzy się konsumpcjonizm.
JBRWilkinson

2

Często korzystam z funkcji Podłączony online . Jest finansowany przez Focus on the Family i uważam, że jest uczciwy i uczciwy w swojej ocenie filmów. Ich recenzje pochodzą od konserwatywnego POV, ale nie oczerniają żadnej grupy.


2

Ważną kwestią do rozważenia jest DLACZEGO wyświetlasz film. W tym młodym wieku większość tego, co robisz z dzieckiem, powinna być zamierzona. Jeśli uważasz, że ma przesłanie, które chcesz przekazać swojemu dziecku, lub jeśli jest to przedmiot, który podoba się Twojemu dziecku (i jest odpowiedni do wieku), to na pewno. Jeśli jednak to dla własnej przyjemności lub dlatego, że „jest powszechnie oceniany, dlaczego nie?”, Ponownie zastanowiłbym się.

Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrii zaleca, zerowy czas telewizyjny dla dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy, a tylko do 1 godziny dziennie (wysokiej jakości) TV do lat 5. Ponownie, punkt zostać wykonana jest intencjonalność: Jaki jest cel pokazujesz to swojemu dziecku?


2

Użyj oceny jako ogólnego przewodnika, ale usiądź z dzieckiem przez film, a jeśli są przerażające fragmenty, pozwól mu przytulić się do ciebie, aby się uspokoić. W tym wieku powinieneś być najbezpieczniejszą rzeczą w ich świecie, a pokazanie, że lubisz oglądać filmy, może im pomóc bez obaw.

Duża część decyzji sprowadza się również do tego, jak dojrzałe jest Twoje dziecko w oddzielaniu faktów od fikcji. 2 moich dzieci uwielbiało bać się, ale z jakiegoś powodu trzecie było o wiele bardziej wrażliwe (tj. Tak bardzo boi się Doktora, którego po prostu nie będzie oglądać, podczas gdy pozostałe dwa w tym samym wieku będą patrzeć zza poduszki, cieszenie się przerażającymi kawałkami).

Ciekawe przejście do pytania „czy powinienem pozwolić mojemu pięciolatkowi oglądać wiadomości ” - moi dwaj starsi uważają wiadomości o wiele bardziej przerażające niż filmy, ponieważ wiedzą, że są prawdziwe, podczas gdy moje najmłodsze wcale nie uważają wiadomości za przerażające . Mam wrażenie, że nie łączy się z rzeczywistością w wiadomościach, więc filmy są dla niej bardziej ekscytujące / przerażające.


1

Naprawdę musisz sam obejrzeć film lub zapytać innych rodziców, którzy go widzieli. Każde dziecko również dojrzewa inaczej, więc może być konieczne zabranie go po jednym dziecku na raz.

Pamiętaj, że filmy Disneya wymagają aprobaty ogółu odbiorców, co oznacza, że ​​dorośli są wliczeni - w końcu mama i tata płacą za filmy, a nie za dzieci. Wiele filmów Disneya ma w sobie humor, który rozumieją tylko dorośli. Prawdopodobnie większość słyszała o seksu seksualnym, który Disney miał w swoich tradycyjnych animacjach. Wątpię, czy dzieci potrafią uchwycić którąś z tych scen, które czasem trwają milisekundy.

Ostatecznie zależy to od dojrzałości dziecka i tego, co Ty jako rodzic uznajesz za bezpieczne.


1

Netflix ma dobry podział na większość współczesnych filmów pod względem odpowiedniości ich treści dla dzieci. Udzieli ci szczegółowych informacji na temat potencjalnie budzących zastrzeżenia treści w filmie, poda zalecenia dotyczące wieku, dla którego jest odpowiedni, oraz dostarczy tematów dyskusyjnych odpowiednich dla dzieci w oparciu o treść filmu. Uważam jednak, że musisz być członkiem serwisu Netflix, aby uzyskać dostęp do tej zawartości.

Oto przykład

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1

(Skopiuj z mojej odpowiedzi do Gwiezdnych wojen q)

IMDB wymienia certyfikaty wiekowe, które film otrzymał w wielu krajach. Może to stanowić dobrą wskazówkę dotyczącą filmów, których nie widziałeś.

Oto te z Gwiezdnych wojen:

Islandia: L (wydanie specjalne) / Islandia: LH (wersja oryginalna) (ponowna ocena wideo) / Malezja: U / Kanada: G (Kolumbia Brytyjska / Quebec) / Korea Południowa: Wszystkie / Brazylia: Livre / Republika Południowej Afryki: PG / Holandia: 12 (ocena DVD) / Włochy: T / Argentyna: Atp / Australia: PG / Kanada: PG (Manitoba / Ontario) / Kanada: PG (Nowa Szkocja) (wydanie specjalne) / Chile: TE / Dania: 11 (specjalne edycja) / Dania: 12 / Finlandia: K-12 (ocena oryginalna) / Finlandia: K-8 (edycja specjalna) / Francja: U / Niemcy: 6 (edycja specjalna) / Hong Kong: I / Islandia: L (ocena oryginalna ) / Irlandia: G / Meksyk: AA / Holandia: AL / Nowa Zelandia: PG / Norwegia: 11 (wydanie specjalne) / Norwegia: 12 / Peru: PT / Portugalia: M / 12 / Singapur: PG (wydanie specjalne) / Hiszpania : T / Szwecja: 11 / UK: U / USA: PG (certyfikat nr 24925) / Niemcy Zachodnie: 12 (ocena oryginalna) / Kanada: A (Nowa Szkocja) (ocena oryginalna)

http://www.imdb.com/title/tt0076759/parentalguide#certification


1

Właściwie najpierw oglądam film lub czytam podgląd historii, więc mam pomysł, czy jest odpowiedni dla mojego dziecka, czy nie. Najpierw muszę to sprawdzić, żeby wiedzieć, czy mój syn będzie miał z tego dobre wartości. Czasami proszę również o rekomendacje od znajomego lub krewnego, który już oglądał film. Oglądam również z moim rocznym i 11-miesięcznym synem, więc mogę mu wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi (na jego poziomie).


1

Przeszedłem to samo pytanie z mężem; chciał oglądać Charliego i fabrykę czekolady z naszym synem, gdy miał 2,5 roku. Powiedziałem, że to nie jest odpowiednie dla Matthiasa i że zamiast tego powinien oglądać Willie Wonkę z Gene'm Wilderem.

Chciał wiedzieć, dlaczego, ponieważ oba filmy były „o” tej samej fabule i miały tę samą „ocenę”. Powiedziałem po prostu dlatego, że ogólny „ton” Charliego i Fabryki Czekolady jest znacznie ciemniejszy niż Willie Wonka . Po tym jak usiadł i obejrzał to (bez naszego syna), zgodził się.

Naszą zasadą jest, aby najpierw obejrzeć film i spróbować spojrzeć na niego z punktu widzenia naszego syna.


Sekcja jazdy statkiem z Gene Wilderem coraz bardziej dramatycznym jest dość przerażająca!
JBRWilkinson
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.