Jak dokładnie należy czyścić prywatne obszary noworodków?


16

Martwię się o higienę prywatnych części mojej nowo narodzonej córki. Po robieniu rzadko między kulkami warg sromowych znajdują się kulki kupki, ale czasem tak się dzieje. Co więcej, „płynna” kupa również ma szansę się tam dostać - i czasami tak się dzieje.

Jak mocno powinienem czyścić te obszary? Po prostu na powierzchni i delikatnie usuń kuleczki lub poszerz obszar dwoma palcami i dokładniej oczyść obszar wokół otworu pochwy?

Odpowiedzi:


16

Powinieneś sprawdzić kał między wargami sromowymi i w razie potrzeby zetrzeć kulki. Zakażenia mogą i będą powstawać, jeśli pozwolą się tam siedzieć. Możesz delikatnie rozłożyć wargi sromowe, aby dobrze się przyjrzeć i upewnić się, że nic nie „ukrywa” się w fałdzie.

Mydła i inne środki czyszczące również mogą powodować problemy, więc zamiast ściereczki używaj zwilżonej wacika lub wacika. O ile pamiętam, siusiu z mlekiem matki jest dość niegrzeczne. Pamiętam, jak wycierałem moje dziecko na zewnątrz wraz z bardzo delikatnym przecieraniem warg sromowych, ale nie musiałem się zbytnio przejmować, że jestem wyjątkowo dokładny.

Ważne jest również, aby wycierać od przodu do tyłu, a nie od tyłu do przodu, ponieważ bakterie, które znajdują się z tyłu, mogą zarazić moczowód - kiedy nadejdzie czas, aby nauczyła się, jak się wycierać, ważne będzie również nauczenie jej.

Inną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że przez kilka pierwszych dni można spodziewać się, że będzie wyglądać trochę inaczej. Jest biały materiał, który pokrywa skórę dziecka podczas przebywania w macicy, zwany vernix. Większość z nich wychodzi sama przed porodem i podczas porodu, ale rzeczy w narządach płciowych dziewczyny często najdłużej schodzą. Zostaw go tam, ponieważ skóra go wchłonie i jest to przyjemna nawilżająca warstwa ochronna w międzyczasie.

Możesz także oczekiwać, że jej narządy płciowe będą trochę spuchnięte, a czasem nawet zobaczysz odrobinę krwi w jej pieluszce w tych pierwszych dniach. To dlatego, że była narażona na hormony mamy, gdy była jeszcze w łonie matki, więc nie ma się czym martwić.

Naprawdę miłą rzeczą o tym wszystkim jest to, że wkrótce przyjdziesz do pediatry, więc jeśli coś jest nie tak, lekarz może to złapać i będziesz mógł uzyskać potwierdzenie, że wszystko jest w porządku, jeśli masz jakieś nawiedzające obawy. Ciesz się nią!

http://www.babycentre.co.uk/a115/caring-for-your-babys-genitals


Zdaję sobie sprawę z zasady front-to-back i zapobiegania infekcjom, ale dziękuję, że o tym wspomniałem, mogą być przydatne, jeśli ktoś inny odwiedzi to pytanie. Twoja odpowiedź nie dotyczy jednak moich wątpliwości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie ma widocznych odchodów, gdy leży z rozłożonymi nogami, powinna być w porządku?
Dariusz

Jeszcze jedno pytanie uzupełniające: wydaje się, że ma biały śluz (?) Między libia minora i wargami sromowymi (nie między libia minora). Wygląda trochę jak złuszczająca się skóra noworodka. Próbowałem go usunąć zwilżonymi wacikami i częściowo to zrobiłem. Potem zaczęła być „kopiąca”, a ja przestałem, ponieważ staramy się unikać jej silnego unieruchomienia. Czy ten śluz powinien zostać usunięty? Zajrzyj do tego w swoim pytaniu zamiast komentarza.
Dariusz

2
:-) Zredagowałem, aby odpowiedzieć i odpowiedziałem na jeszcze jedną rzecz, która może dotyczyć Ciebie lub innych osób, która jest również powiązana. Mam nadzieję, że to pomoże i witamy zarówno społeczność, jak i „klub rodzicielski”
zrównoważona mama

Dzięki! Bardzo mi pomogłeś. Twoja odpowiedź wydaje się teraz kompletna, aby ją zaakceptować.
Dariusz

1
Biały materiał pokrywający skórę dziecka nazywa się vernix.
beansa
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.