Czy używanie podnośnika hydraulicznego jako podstawy jest bezpieczne? Jeśli nie to dlaczego?


33

„Jeśli podnośnik może podnieść ładunek, to z pewnością wytrzyma ładunek przez dłuższy czas ?!”

Natknąłem się na sprzeczne pomysły dotyczące tego tematu:

 • Instrukcja obsługi mojego niskoprofilowego podnośnika hydraulicznego ostrzega przed użyciem go jako podstawy do pracy w warunkach statycznych. Sparafrazowane, mówi, że podnośnik powinien być używany nie dłużej niż to konieczne i nie powinien być używany przez dłuższy czas.

 • Często widzę, jak mechanicy przydrożni używają tych podnośników do podnoszenia pojazdów podczas pracy nad nimi (nie dlatego, że uważam je za przestrzegające standardów bezpieczeństwa, ale wydaje się, że działają one dla nich).

 • Te gniazda są zwykle zaprojektowane w taki sposób, że trudno je przypadkowo zwolnić.

 • Chyba że uszczelnienia w podnośniku zostaną wystrzelone, nie widzę, jak obciążenie spowodowałoby, że podnośnik z czasem się „ugiął”.

Czy istnieje jakiś nieznany mi powód, który tłumaczy, dlaczego podnośnik sprawia, że ​​stojak jest kiepski?


2
W oparciu o tę logikę powinieneś być w stanie położyć się pod ciężarem ciężaru nośnego 1000 funtów siłownika na dłuższy czas. Naprawdę chodzi o to, „gdzie będziesz, gdy nadejdzie katastrofa?”
MonkeyZeus,

18
Praca wykonana przy użyciu podnośnika (zwłaszcza na poboczu drogi) ogranicza się do zadań, które nie wymagają wsiadania do samochodu , takich jak zmiana przebicia opony. Do wszystkiego innego używaj podstawek - są to tanie ubezpieczenia!
Dave Tweed

6
Osoba, która zarabia w ten sposób, niekoniecznie jest „profesjonalistą”. Profesjonalista używałby podstaw nawet w tym scenariuszu.
Dave Tweed,

13
Oprócz informacji o awariach dostarczonych przez Adama i Paulstera hydraulika nigdy nie jest bezpieczną formą wsparcia. Regularnie omijam stojaki podnośnika, jeśli wiem, że będę tylko przez chwilę pod samochodem, ale regularnie sprawdzam podnośnik. Podnośniki hydrauliczne czterosłupowe w stylu komercyjnym mają mechaniczne blokady z tego samego powodu. Poleganie na niektórych pieczęciach spowodowało awarię promu kosmicznego Challenger. Widziałem, że dźwigi o wartości 30 tys. Dolarów mają pęknięte węże lub wewnętrzne uszczelki, jeśli masz windę na swoich zamkach bezpieczeństwa ... nic się nie dzieje. Kiedy tego nie zrobisz, samochód spada ... i szybko.
finleyarcher

6
„Chyba że pieczęcie w podnośniku zostaną wystrzelone” - taaaaaa. Powiedz mi - czy chcesz zaufać swojemu życiu dzięki utrzymaniu pieczęci, która została wyprodukowana przez najtańszego producenta w Godonlyknowswhereistan przez osobę z wykształceniem szóstej klasy, której poświęcenie w tworzeniu wysokiej jakości produktu można opisać jako „podejrzany” „? Jestem pewien, że jak cholera nie. Podnośniki hydrauliczne mają wiele trybów awaryjnych, których podstawa podnośnika po prostu nie ma, ponieważ jest to niezwykle proste urządzenie. Mniej sposoby rozkładają oznacza mniej sposobów na to, aby Cię nie zawiedzie - albo pozwolić ciężki ładunek w dół na ciebie . Ale to twoje życie ...
Bob Jarvis - Przywróć Monikę

Odpowiedzi:


51

Nie ma czegoś takiego jak „absolutnie, idealnie, w 100% bezpieczny”.

Każde narzędzie ma swoje właściwe i niewłaściwe zastosowanie, a każde działa równolegle z innymi narzędziami w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności lub szeregowo z innymi narzędziami, ostatecznie zmniejszając bezpieczeństwo i niezawodność.

Czy podnośnik hydrauliczny bezpiecznie utrzyma samochód? Zależy to od poziomu ryzyka, jakie chcesz podjąć. W podnośniku hydraulicznym istnieje kilka trybów awarii:

 1. Zniszczenie konstrukcji (zmęczenie metalu, uszkodzenie łącznika, uszkodzenie spoiny)
 2. Poślizgnięcie, upadek
 3. Foka
 4. Zawory (3 - zwalniające i dwa zawory jednokierunkowe)
 5. Niewłaściwy montaż / konserwacja / płyn

Ponadto niektóre z nich to powolne, prawie niezauważalne tryby awarii. Jeśli uszczelnienie lub zawór wycieka wystarczająco wolno, abyś tego nie zauważył, możesz rozpocząć pracę, nie odkrywając aż do późna, że ​​pojazd opuszcza się i nie możesz wyciągnąć ciała z powoli opuszczanego pojazdu. Jeśli masz szczęście, możesz wezwać pomoc. Jeśli nie...

Jeśli masz pewność, że wszystkie z tych ryzyk są dopuszczalne, to na pewno dla twojej definicji być może podnośnik hydrauliczny jest „bezpieczny”. Nie zaufałbym temu mojemu życiu, nie poleciłbym go innym, ale jeśli to tylko ty, to nawet rząd nie zmusi cię do stosowania lepszych praktyk bezpieczeństwa.

Spójrzmy na tryby awarii podstawki:

 1. Awaria konstrukcyjna (zmęczenie metalu, awaria sworznia / zapadki, awaria spoiny)
 2. Poślizgnięcie, upadek

Po prostu nie ma zbyt wielu rzeczy, które są bezpieczniejsze niż podstawka podnośnikowa pod względem wspierania pojazdu ... oprócz większej liczby podstawek podnośnikowych.

Jednak dla mnie to wciąż nie jest wystarczająco bezpieczne. Jedna podstawa podnośnika oznacza, że ​​jedna awaria - być może mało prawdopodobna - może spowodować obrażenia lub śmierć. Więc przynajmniej nadal używam podnośnika hydraulicznego i stojaka podnośnika, ale częściej używam dwóch stojaków podnośnika dla każdego punktu podnoszenia i wyjmuję podnośnik hydrauliczny po prostu dlatego, że zajmuje tyle miejsca.

To, co naprawdę musisz ustalić, aby odpowiedzieć na twoje pytanie, to jaki jest poziom akceptowalnego ryzyka i jaki jest koszt. Jeśli wystąpi awaria, jaki jest koszt awarii? Biorąc pod uwagę twoje życie i kończynę, koszt awarii jest tak wysoki, że dla mnie dodatkowy czas i koszt ustawienia podstawki podnośnikowej zawsze są tego warte.


4
@ Ruslan Falling stwarza wiele niebezpieczeństw, a spód pojazdu nie zapewnia tak stabilnej powierzchni, jak można by się spodziewać ...;)
Adam Davis

6
@ Ruslan Czy niektóre akumulatory ołowiowe rozlewają kwas po odwróceniu do góry nogami?
BlueRaja - Danny Pflughoeft

19
@ BlueRaja-DannyPflughoeft Dzięki, przekonałeś mnie, że przewrócenie samochodu do góry nogami w celu naprawy było niepraktyczne na kilka chwil przed próbą
wedstrom

4
@ jpmc26 Jeśli chcesz przeprowadzić analizę ryzyka przy użyciu twardych liczb, wynajmujesz profesjonalną firmę inżynieryjną, nie pytasz przypadkowych nieznajomych w Internecie.
grill

2
Może chcesz zwiększyć ryzyko przewrócenia. Gdy podnośnik podnosi samochód, zmienia się środek masy i może powodować jego przechylenie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku podnośników do butelek. Podnośniki podłogowe nieco zmniejszają ryzyko, przesuwając podstawę podnośnika, gdy się podnosi, ale nadal może przechylać się w dwóch kierunkach.
grill

25

TL DR: Nie, powiedziałbym, że nie.

Kiedy byłem młodym mężczyzną, mój tata zawsze mi powtarzał: „ Użyj narzędzia, które jest przeznaczone do tego zadania. Na przykład, jeśli próbujesz usunąć śrubę z zawieszenia z ramieniem A, nie zrobiłbyś tego użyj młotka, aby go wyprowadzić, użyjesz czegoś o nieco większej wysokości, na przykład sanki o wadze 5 funtów lub coś podobnego. Jestem pewien, że jeśli użyjesz młota, możesz go w końcu wyciągnąć, ale tak naprawdę nie jest przeznaczony do tego rodzaju pracy.

Podobnie jak młot, podnośnik jest taki sam. Jego celem jest podniesienie samochodu, gdy jest to potrzebne. Tak jak powiedziałeś, jack może mieć katastrofalną awarię, gdy najmniej się tego spodziewasz. Niezależnie od tego, czy jest to pieczęć, czy co masz, konsekwencje byłyby katastrofalne, gdybyś był pod pojazdem. Wszystko potoczyłoby się tak szybko, że nie byłbyś w stanie zejść mu z drogi. Wtedy najprawdopodobniej wpadłbyś w pułapkę. Odpowiednim narzędziem do tego zadania jest stojak na podnośnik, który ma na celu utrzymanie pojazdu w stanie podniesionym po podniesieniu go przez podnośnik hydrauliczny.

Kolejną rzeczą do przemyślenia jest nie przypadkowe zwolnienie, ale niewłaściwe zamknięcie zaworu spustowego. Użyłem podnośników, przed którymi, kiedy zacząłem podnośnik, zdałem sobie sprawę, że zawór zwalniający nie był całkowicie zamknięty. Podczas podnoszenia pojazdu zaczną one również obniżać się bardzo powoli, gdy ciśnienie zostanie zwolnione przez zawór. Mogę sobie wyobrazić sytuację, w której osoba robiąca podnośnik może nie zamknąć go wystarczająco, a następnie zacznie obniżać się bardzo wolno, co może być niezauważalne. Następnie osoba wsiada pod samochód, gdy zaczyna powoli obniżać. Gdyby osoba nie zdawała sobie z tego sprawy wystarczająco szybko, byłaby uwięziona pod pojazdem i bardzo powoli bolesna śmierć. Wzdłuż tych samych linii, jeśli zawór spustowy został lekko uszkodzony lub zużyty. W obu przypadkach podnośnik podniósłby pojazd, ale nie „


4
Zapomniałem o zaworze zwalniającym, cieszę się, że o nim wspomniałeś
Zaid

2
Widziałem podobne zachowanie do twojego ostatniego akapitu z przemysłowym sprzętem do podnoszenia zaprojektowanym do łagodnego opuszczania - nakrętka złapana w dźwignię zwalniającą i uniemożliwiająca jej pełny powrót może prowadzić do bardzo delikatnego opuszczania.
Chris H

Delikatne opuszczanie jest niebezpieczne. Próbowałem stanąć pod samochodem, nad którym pracowałem kilka lat temu, i musiałem dokręcić nakrętkę zaworu i ponownie podnieść samochód. Upadł kilka centymetrów między mną, opuszczając podnośnik, wyciągając stojak spod samochodu, ponieważ był zbyt niski, dostosowując jego wysokość i wkładając go z powrotem pod samochód. Gdybym siedział pod samochodami oblewającymi stojak, mógłbym mieć poważne kłopoty.
Miller86,

@ Miller86 to z pewnością prawda. Mając na uwadze rzeczy, które miałem na myśli, obniżanie w tempie typowego podnośnika może łatwo złamać coś bardzo kosztownego, więc umiejętność delikatnego opuszczania jest ważna - i dlatego popierasz to czymś solidnym
Chris H

Kluczem jest tutaj „Właściwe narzędzie”.
Peter - przywróć Monikę

16

Nie, myślałem, że to również może. Pewnego razu miałem w powietrzu Corollę, gdy walczyłem z kablem prędkościomierza (co oznaczało, że wchodziłem z góry samochodu, od spodu i przez nadkole). Odszedłem od samochodu, żeby zdobyć klucz, wróciłem i szukałem, gdzie mogę wyjąć śrubę. Potem zauważyłem, że samochód był bardzo nisko.

Podnośnik upadł i ani ja, ani mój przyjaciel tego nie słyszeli.

Po prostu nie jest tego warte. Stojaki na osie nie są drogie i są o wiele tańsze niż twoje życie.

EDYCJA: Aby wyjaśnić, co rozumiem przez „upadek”, kiedy podniosłem samochód, ramię było całkowicie w powietrzu. Kiedy zauważyłem, że się zapadł, ramię przesunęło się do normalnej pozycji domyślnej. Potem zacząłem podnosić samochód, a kiedy go podkręcałem, pozostawał przez kilka sekund, a potem powoli opadał. Wewnętrzna pieczęć pękła, więc nie utrzymywała presji.


Czy potrafisz wyjaśnić, jak się zawaliło? Brak zamknięcia zaworu lub mechaniczne zapadnięcie się?
Sean Houlihane,

@SeanHoulihane Zredagowałem swoją odpowiedź
mickburkejnr

2
Wiem, że zawalenie nadal działa w sposób, w jaki go używasz, ale kiedy po raz pierwszy go przeczytałem, wyobrażałem sobie gwałtowne i nagłe zawalenie. Edycja naprawdę pomaga, a pieczęć zdecydowanie wydaje mi się głównym punktem niepowodzenia.

3
Nie mogę ci powiedzieć, jak szybki lub gwałtowny był pierwszy upadek / upadek, ponieważ ani mój przyjaciel, ani ja nie zauważyliśmy tego ani nie zauważyłem żadnego dźwięku. Mogło to być szybkie, może to być powolny upadek. Ale tak czy inaczej żadne z nas tego nie słyszało, co, jak sądzę, zwiększa niebezpieczeństwo takiej porażki.
mickburkejnr

2
Jeśli znajdujesz się pod pojazdem, gdy zawodzi układ hydrauliczny, nawet zejście płynnie z prędkością kilku centymetrów na sekundę może być zbyt szybkie, abyś mógł podjąć jakąkolwiek znaczącą akcję i gdy nie jedziesz :: splat :: wciąż się zmiażdżysz i zmieszany.
dmckee,

13

NIE i nie rozumiem, dlaczego nie odwołujesz się do standardowej praktyki warsztatowej, która polega na podniesieniu pojazdu, a następnie postawieniu pod nim odpowiednich podstawek.

Niestety zdarza się zbyt wiele wypadków, w których wypadają pojazdy lub przyczepy wywrotki z powodu awarii hydrauliki oraz zranienia lub zabijania ludzi.

Nie polegaj na hydraulice, aby utrzymać masę w powietrzu: stojaki lub kliny lub fizyczne urządzenie blokujące ...


1
Powodem, dla którego przywołałem „niestandardową” praktykę, było pokazanie, że jest to coś zrobionego w prawdziwym świecie. Jestem ciekawy, w jaki sposób hydraulika może katastrofalnie ulec awarii w tym kontekście (tj. Mechanika awarii).
Zaid

2
Katastrofalne awarie mogą wynikać z długotrwałego obciążenia pieczęci ze słabym punktem lub wpływem temperatury itp. - Problem polega na tym, że hydraulucs może zawieść, a większości wypadków można zapobiec ...
Solar Mike

1
Oto link do jednego przykładu, ale nieco inny, ponieważ pracował nad bingiem
Solar Mike

3
Zastanawiam się tylko, jak to w ogóle odpowiada na pytanie: Wyjaśnij, dlaczego jack powoduje słabą postawę. „Dajesz dobre powody, aby nie używać jednego, ale nic, co może być
trybem

2
@SolarMike - Nie, tytuł stwierdza, ale nie pytanie.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

11

Stojaki są prostymi urządzeniami mechanicznymi w tym sensie, że typowe awarie (pęknięcia, zgięcia) można łatwo zaobserwować za pomocą prostej kontroli wzrokowej. Właśnie dlatego są z natury bezpieczne.

Z kolei podnośnik hydrauliczny jest na tyle zaawansowany, że ma ukryte tryby awarii (nieszczelne uszczelnienia / zawory itp.), Które nie są od razu oczywiste i można je łatwo przeoczyć.

Ostatecznie liczy się ryzyko, które podejmujesz. Jeśli wykonujesz naprawy samochodu DIY w samochodzie, możesz sobie pozwolić na ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia (jeśli tego nie zrobisz, i tak powinieneś wiedzieć). Tak więc, jeśli dodatkowe ryzyko awarii podnośnika spowoduje uszkodzenie tylko twojego samochodu, możesz chcieć to wziąć. Problem zaczyna się, gdy ryzykujesz życie, nie korzystając z podstawek, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy.


9

Nie, to nie to samo, co podstawka podnośnikowa, a nawet cegła lub opona na boku.

Moim głównym lękiem / doświadczeniem jest to, że walet się przewróci. Adam Davis wyjaśnia ryzyko powolnego wycieku, co jest rzeczą, ale Twoim bardziej bezpośrednim ryzykiem jest przewrócenie się podnośnika. Spójrz na konstrukcję podstawki podnośnikowej: jest ona szeroka u dołu i nie ma kół. Teraz spójrz na waleta. Poza dźwigami podłogowymi o masie ponad 4 ton większość pozostałych jest proporcjonalnie bardzo wąska, a nawet szerokie dźwigary podłogowe mają koła, co oznacza, że ​​nie są przeznaczone do siedzenia w miejscu.

Do tego stopnia, że ​​przypadkowo się obniża, podnośniki i podstawki podnośnika poruszają się w górę i w dół, ale podstawa podnośnika ma fizyczny zaczep, który należy przesunąć na bok, aby umożliwić jej obniżenie. To samo dotyczy podnośników hydraulicznych również w sklepach. Zazwyczaj - jeśli nie wszystkie - mają fizyczne zaczepy, które należy przesunąć, aby winda mogła opuścić. Walety nie mają tego bezpieczeństwa.

Jeśli twój podnośnik ma fizyczne zaczepy, a także nie jest wąski i dlatego ma skłonność do przewracania się, powiedziałbym, że SURE go użyje.

Ale ja też postawiłbym pod nim podstawkę;)


2
Cegła jest podobna. Geometrycznie niesłyszalny i przechodzi z właściwego kształtu do proszku bez ostrzeżenia.
Sean Houlihane

@ SeanHoulihane poprawnie - cegła jest wypiekanym piaskiem. To nie jest skała, choć wygląda podobnie.
Criggie

2
Chciałbym dodać problem z tym, że przechylanie polega na tym, że podnośnik jest zaprojektowany tak, aby był odporny na siły skierowane w dół. To jest sedno problemu i jest wskazane tylko w innych odpowiedziach, które mówią, że jack nie jest do tego przeznaczony, ale nie mów dlaczego . Ilość siły bocznej potrzebnej do wywrócenia podnośnika jest znacznie mniejsza niż ciężar, który jest utrzymywany, ponieważ podnośnik nie jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać dużą siłę boczną.
Michael

8

Cios hydraulicznych uszczelek podnośnika.

Ponieważ dmuchane uszczelnienia podnośnika hydraulicznego nigdy nie należy wkładać części ciała pod ładunek (pojazd) podniesiony za pomocą podnośnika hydraulicznego.

Pozwólcie, że stwierdzę to jeszcze raz, aby zapadła się: hydrauliczne uszczelnienia podnośnika dmuchają .

Korzystanie z podstawek podnośnikowych przypomina noszenie pasów bezpieczeństwa. Może minąć wiele lat, zanim dostaniesz wypadek samochodowy lub zobaczysz uderzenie foki. Ale kiedy to się stanie, upewnisz się, że będziesz przygotowany następnym razem. I następnym razem się stanie.


3
„Ale kiedy to się stanie raz, upewnisz się, że będziesz przygotowany następnym razem.” Przeczytałem cały ten wątek, myśląc, że jest to jedno z tych pytań, które zadajesz sobie do dnia, w którym ci się przytrafi. Miałem awarię podnośnika podczas podnoszenia samochodu - po prostu przestał się podnosić, a następnie delikatnie opadł. Przy wciąż włączonych kołach i nikim pod nim nie było dramatu, ale nie chciałbym utknąć pod tarczą hamulcową ...
Dan

6

To nie jest bezpieczne.

Prawdopodobieństwo, że podnośnik straci ciśnienie powoli, a nawet gwałtownie z powodu ekstremalnej awarii, jest wykładniczo wyższy niż spawana podstawka rozpadająca się.

Istnieje również argument, że gniazda nie mają równego wpływu, co oznacza, że ​​są bardziej podatne na przewrócenie się w jedną stronę. Podstawki nie mają tego problemu, ponieważ podstawa jest jednolita.

Opierasz się również na jednym urządzeniu, które nie zostało zaprojektowane do WSPARCIA pojazdu przez dłuższy czas, zamiast na urządzeniu (JACKSTAND), które jest przeznaczone do UTRZYMANIA pojazdu przez dłuższy czas.

Podstawki podnośnikowe mają mniej punktów awaryjnych, są lepiej zaprojektowane, aby zapobiegać przewróceniu, a stosowanie wielu podstawek podnośnikowych zapewnia najbezpieczniejsze i najniższe ryzyko zgniecenia przez pojazd.

Teraz, jeśli po prostu zmieniasz oponę na poboczu drogi i nie wsiadasz do samochodu, na pewno ..... odejdź. Jeśli samochód spadnie, rzadko wyrządza się jakiekolwiek szkody, dlatego producenci dostarczają gniazda typu śruba napędowa i mówi się, aby nawet nie wsiadać pod pojazd.


4

Zobaczysz, że to zrobione. To nie jest tak bezpieczne jak używanie stojaka. Jest więcej sposobów na awarię waleta niż na trybunę.

Zobaczysz także samochody podparte na stosie cegieł. To też nie jest tak bezpieczne jak stojak.

Ale trybuny też mogą zawieść. Nic nie jest w 100% bezpieczne, poza tym, że w ogóle nie ma go pod samochodem. Ale spodziewam się, że jesteś tam, aby naprawić coś, co sprawi, że jazda będzie bezpieczniejsza? Najlepiej wcale nie zbliżaj się do samochodu!

„Jeśli podnośnik może podnieść ładunek, to z pewnością wytrzyma ładunek przez dłuższy czas ?!” to bardzo błędne rozumowanie. Równie dobrze może powiedzieć: „Jeśli człowiek może go podnieść, może go trzymać na zawsze”. Oczywiście nieprawdziwe.


-2

NIE! _Nie Bezpieczne_Bardzo niebezpieczne! Wspaniałe szczegółowe wyjaśnienia w tym wątku. Jeśli praca, którą wykonujesz w pojeździe, wymaga przejścia pod podwozie, potrzebujesz podstawki podnośnikowej . Pożycz lub kup 2 z nich i korzystaj z nich. Nie pozwól, aby twoje życie stało się punktem danych statystycznych, który dowodzi, że wszyscy powinni korzystać z podstawek podczas robienia czegokolwiek pod samochodem, który został podniesiony przez dowolny rodzaj podnośnika! Czy pozwoliłbyś swojej córce lub synowi pod tym samochodem bez podstawek? Mam szczerą nadzieję, że nie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.