Dlaczego zawór petcock paliwa powinien być ustawiony w pozycji „Off”, gdy pojazd nie jest używany?


24

W instrukcji obsługi mojego motocykla jest wspomniane, że gdy nie korzystam z pojazdu, powinienem przekręcić kran benzyny (ten, który ma trzy pozycje „Włącz”, „Wyłącz” i „Rezerwa”) do pozycji „Wyłącz”. Nie rozumiem, dlaczego jest to konieczne (i muszę to zrozumieć dla własnej wiedzy i dlatego, że mój brat tego nie zrobi, chyba że dam mu przekonujący powód)?

Więc trzy pytania:

  1. Czy dzieje się tak dlatego, że benzyna może parować lub płynąć do silnika niekoniecznie, gdy pojazd jest zaparkowany i nie jest używany przez pewien czas (np. Przez noc lub tylko przez godzinę lub dwie)?
  2. Czy zaleca się, aby zawsze wyłączać kran benzyny za każdym razem, gdy gdzieś parkuję samochód lub po prostu zaparkować go w garażu na noc?
  3. Ponadto, jako dodatkowe powiązane pytanie: Dlaczego niektórzy ludzie jeżdżą na motocyklach z kranem benzynowym zawsze utrzymywanym w „Rezerwie”? Wujek to robi, ale nie chce tego wyjaśnić.

W edycji, która jest w kolejce moderacyjnej, użyłem dwóch terminów, które są bardziej powszechne w Wielkiej Brytanii (kran benzyny) i w USA. (petcock). Popraw mnie, jeśli „pokrętło paliwa” jest również uzasadnione i rozpoznawalne.
theUg

Odpowiedzi:


30

Powodem jest to, że motocykle tradycyjnie mają zbiornik paliwa wyższy niż gaźnik, a paliwo zasila się tylko grawitacją. Jakie ryzyko to pociąga za sobą konieczność ręcznego wyłączenia? Bez odcięcia, jeśli pływak gaźnika nie zamknie zaworu wystarczająco mocno, aby zatrzymać przepływ paliwa, wówczas gaz będzie nadal spływał do węglowodanów, przelewając miskę i spływając do kanału dolotowego. Gdyby zawór wlotowy był otwarty, napełniłby cylinder. Następnie, przy próbie uruchomienia silnika, nieściśliwa ciekła benzyna spowodowałaby katastrofalną blokadę hydrauliczną .

Bardziej nowoczesne motocykle zmieniły niektóre z nich na kilka sposobów:

  • petcock paliwowy może być sterowany próżniowo, zamykając się przy wyłączonym silniku.
  • zbiornik paliwa może być niższy niż węglowodany, dlatego konieczna jest pompa paliwa.
  • wtrysk paliwa wyeliminował stosowanie gaźników i pływaków do kontrolowania przepływu paliwa.

1
Witamy! dobra odpowiedź!
Mac

Czy możesz podać więcej informacji lub źródeł na temat blokady hydraulicznej i jej uniwersalności? Z pewnością brzmi to realistycznie, ale nigdy nie słyszałem, żeby to była tak wielka sprawa. Jak wskazuje inna odpowiedź, większość martwi się zalaniem komory spalania, co utrudni jej uruchomienie.
theUg

1
Jest często określany jako hydrolock. Oto jedno odniesienie: ridingoutloud.com/what-is-hydrolock-and-how-do-i-avoid-it Zwróć uwagę, że artykuł odwołuje się do kontrolowanych próżniowo zwierząt domowych i wskazuje, że chociaż są one wygodne, mogą zawieść.
Tim B

10

Głównym powodem odcięcia paliwa jest bezpieczeństwo. W motocyklu zbiornik paliwa znajduje się bezpośrednio nad silnikiem. Gdyby wyciekło paliwo, kapałoby bezpośrednio na gorący silnik. To wraz z faktem, że większość motocykli używa gumowego węża zasilającego, który jest narażony na ciepło silnika i wynikający z niego rozkład. W samochodzie paliwo jest zwykle izolowane od ciepła i przenoszone ze zbiornika do silnika za pomocą stalowej linii. Odcięcie paliwa ma trzy położenia: rezerwowy i wyłączony. Różnica między pracą a rezerwą polega na długości rurki doprowadzającej paliwo, która wydobywa paliwo ze zbiornika. „Normalna” rura wznosi się około 35 mm od dna zbiornika. Oznacza to, że gdy przestanie dostarczać paliwo, pozostało około 35 mm paliwa w zbiorniku. Zbiornik paliwa z ustawieniem „rezerwowym” znajduje się na najniższym poziomie zbiornika. Będzie płynąć paliwem, aż zbiornik będzie pusty. Niektórzy kierowcy uważają, że użycie ustawienia „rezerwa” zużywa paliwo na dnie zbiornika, zapobiegając gromadzeniu się wody, co może spowodować rdzewienie zbiornika.


1
drobny dodatek do tego: w wielu motocyklach pozostawienie selektora w pozycji rezerwowej może powodować ciągłe kapanie paliwa na podłogę, dopóki zbiornik nie będzie pusty.
Rory Alsop

1

Sugeruję przejście do pozycji rezerwowej, gdy jesteś w drodze na stację benzynową. Niektóre rzeczy, takie jak woda, są cięższe od gazu i jest to dobry sposób na zminimalizowanie gromadzenia się śmieci w zbiorniku występującym poniżej normalnej rurki podbieracza.


0

Według mojej wiedzy ustawienie rezerwowe służy do rezerwowania ostatniego kawałka gazu. Jeśli rower zacznie się rozpryskiwać, prawdopodobnie masz mało paliwa, możesz wtedy zmienić rezerwę i mieć może jeszcze 50 mil paliwa. Zawsze ustawiam zawór na wyłączony, jeśli nie będzie można go uruchomić w ciągu kilku dni. Ale powódź węglowodanów jest również cholernym dobrym powodem, aby z niej skorzystać. Parkowanie przez chwilę nie spowoduje powodzi.


0

Może zalewasz silnik, naciskając pedał gazu, gdy jest on wyłączony. Nie rób tego Jeśli brakuje Ci paliwa i chcesz go uruchomić. Możesz znaleźć łańcuch poleceń online, jak go zalać. W Hondzie i niektórych innych pojazdach z lat 90. powoli włącza się, wyłącza zapłon x 3, pedał gazu pompy, wyłącza się. Początek.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.