Wymagania dotyczące oleju silnikowego


5

Jeżdżę na Yamaha FZ-07 2015 (okolice San Francisco / Bay Area), który jest chłodzony wodą i obsługuje oleje motocyklowe 10w30, 10w40, 10w50 i 20w50.

Jednak instrukcja mówi, aby nie używać oleju 10w30, gdy temperatura otoczenia przekracza 70F / 21C (i zaleca zamiast tego 10w40 lub cięższy).

Dlaczego lżejsze oleje są przeciwwskazane dla wyższych temperatur otoczenia?

Jeśli używam pełnego oleju syntetycznego (który prawdopodobnie będzie trudniejszy), czy nadal jest źle prowadzić lżejszy olej, gdy na zewnątrz jest cieplej?

Sama temperatura silnika i tak jest znacznie wyższa, i pozostaje prawie taka sama (180F / 82C) bez względu na temperaturę otoczenia.


1
Czy jest jakiś powód, dla którego rozważasz pójście wbrew zaleceniom producenta? Czy siedzisz na zapasie niewłaściwego oleju czy coś takiego?
cory

Odpowiedzi:


2

Jeśli olej jest zbyt „lekki”, będzie zbyt cienki, gdy będzie gorący. Temperatura otoczenia absolutnie wpływa na temperaturę silnika, a przynajmniej może. Przeciwdziała to w dużym stopniu w nowoczesnym, chłodzonym wodą silniku, ale prawdopodobnie nie jest to ostrożne, standardy z wcześniejszych czasów i ogólna najlepsza praktyka.

Jeśli powiedziano, że powyżej 70F, nie używaj lekkich olejów, oznacza to, że olej nie będzie odpowiedni w temperaturach innych niż zimne - jeśli jesteś prawie zawsze w najwyższym przedziale ciepła, do którego jest przeznaczony silnik, to też jest cienki, aby być idealnym, a zobaczysz szybsze zużycie silnika.

Nawiasem mówiąc, „w pełni syntetyczny” olej będzie miał mniej zanieczyszczeń, ale to nie wpływa na to, jak należy interpretować jego ocenę. Lepkość i temperatura są zgodne z oceną, w pełni syntezator lub w inny sposób.

tl; dr: postępuj zgodnie z instrukcjami firmy Yamaha, aby uzyskać najlepszą żywotność silnika. Prawdopodobnie sprzedasz to, zanim zobaczysz efekty dowolnego wyboru oleju, oczywiście ... Ale dobrą karmą jest dbanie o nowy silnik. ;)


Tak więc, zbyt lekki olej w wyższych temperaturach może spowodować złe pierścienie tłok / olej? ?
ManRow

@ ManRow Wszystkie punkty tarcia cierpią z powodu zbyt lekkiego oleju. To byłyby łożyska, cylindry, sprzęgło itp. W samochodach przekładnie mają oddzielne porównanie oleju, ale w większości motocykli przekładnia wykorzystuje ten sam olej (jeden z głównych - ale nie tylko - powód, dla którego ropa szybciej się rozpada w motocyklach). Pełna synteza nie ulegnie wolniejszej degradacji - jest po prostu wolna od zanieczyszczeń. Problemem nie jest załamanie - to lepkość. Cieńszy olej w wyższej temperaturze nie będzie wystarczająco lepki, syntezator czy nie. Rozgrzać olej. Im wyższa jest temperatura robocza, tym grubszy jest olej.
Kyle Baker

Aby było jasne: prawdopodobnie nie doprowadzasz silnika do stanu wystarczająco gorącego, aby uszkodzić olej. Ale jeśli silnik będzie zbyt gorący, aby uzyskać lepkość oleju, olej stanie się cienki podczas gdy temperatura jest wysoka . Jednak olej jest w porządku. Wróci do bycia grubym, kiedy znów zrobi się zimno. Jednak silnik nie będzie miał wystarczającego smarowania, jeśli olej jest zbyt cienki, powodując nadmierne tarcie i uszkodzenie. Oleje silnikowe wykorzystują specjalnie zaprojektowane cząsteczki, aby były cieńsze w niskich temperaturach i grubsze w wyższych temperaturach, aby przeciwdziałać naturze i zapewniać stałą lepkość w różnych temperaturach, ale mają ograniczony zasięg.
Kyle Baker
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.