Jakie są zalety benzyny premium (wysokooktanowej)?


77

Tutaj, w Wielkiej Brytanii, stacje benzynowe (benzyny) często oferują benzynę bezołowiową zwykłą i „premium”. Rzeczy premium są (naturalnie) droższe i często zastanawiałem się, jaka jest rzeczywista różnica. Czy muszę za każdym razem uzupełniać premię, aby cieszyć się tymi korzyściami, czy też podlewanie samochodu okresowej pomocy w jakiś sposób?

Edycja : Wygląda na to, że istnieją regionalne różnice w odniesieniu do paliw sprzedawanych jako „premium”. S_Niles mówi w odpowiedzi poniżej, że w USA „premium” oznacza „wysoki oktan”, czysty i prosty. W Wielkiej Brytanii „premium” oznacza „wysokooktanowy plus dodatki”. ( Oto przykład ) Interesują mnie te „wysokooktanowe plus dodatki”.


2
Nie jest jasne, o co tak naprawdę pytasz. Podałeś link do szczegółowych informacji o roszczeniach dotyczących danego produktu ( tesco.com/Momentum99/productBenefits-specs.asp ); wątpisz w marketing czy co? Ma wyższą liczbę oktanową (99 vs 95) i wyższą zawartość energetyczną („wyższe MPG”). Prawdopodobnie jest bardziej wyrafinowany i jest wstępnie zmieszany z formułą leczenia. Jeśli jesteś sceptyczny, po prostu go nie kupuj!
Potatoswatter

1
Bani jest, że wszystkie dobre odpowiedzi dotyczą paliwa o wyższej liczbie oktanowej. Ciekawe jest paliwo z dodatkami. Firmy gazowe twierdzą, że zwiększa przebieg, fajnie byłoby wiedzieć, jak blisko jest to prawdy.
Nie mam pojęcia, co robię

Odpowiedzi:


71

Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby używać paliwa o wyższej liczbie oktanowej, chyba że Twój samochód tego wyraźnie wymaga.

Im wyższy oktan, tym więcej sprężania / ciepła wymaga spalanie paliwa. W silnikach o wysokiej wydajności (turbodoładowanie, cylindry o wysokim sprężaniu itp.) Potrzebne jest paliwo o wyższej liczbie oktanowej, aby paliwo nie przedwcześnie się paliło (stukanie).

Jeśli umieścisz to paliwo w „normalnym” silniku, może to nawet mieć szkodliwe skutki, ponieważ silnik będzie trudniej spalać paliwo o wyższej liczbie oktanowej.

Nawet jeśli Twój samochód wymaga paliwa o wyższej liczbie oktanowej, może być możliwe użycie paliwa o niższej liczbie oktanowej z powodu zmiennego rozrządu i innych magii. Twój podręcznik by to stwierdził. Jednak nie będzie miał tak dużej wydajności, ponieważ czas jest opóźniany, aby zapobiec uderzeniu.

Uwaga: Zakładam, że w Wielkiej Brytanii premia = wysoka liczba oktanowa, taka sama jak tutaj w Stanach Zjednoczonych. Tutaj premium jest TYLKO oznaczeniem liczby oktanowej i nie ma nic wspólnego z pakietem dodatków itp.


1
Dziękuję za to. To jest coś, co dostajemy w Wielkiej Brytanii pod marką „benzyna premium”: tesco.com/Momentum99/productBenefits-overview.asp
Simon Whitaker

7
Hmm, to dużo mowy marketingowej, która sprawia, że ​​jestem bardziej zdezorientowany niż wykształcony. Twierdzi, że ma lepszy pakiet dodatków niż ich zwykłe paliwo, więc w tym konkretnym przypadku paliwo klasy premium może mieć większą różnicę niż tylko oktan. Jeśli to prawda, powstaje pytanie, czy Twój samochód korzysta z dodatkowych dodatków. Nie można powiedzieć na podstawie zbyt szerokich wypowiedzi na tej stronie.
S_Niles,

4
Czy ktoś ma wiarygodne źródło informacji dla tej informacji? tj. ktoś obiektywny i wiarygodny, gdy nie ma konfliktu interesów w sprzedaży paliw o wyższej liczbie oktanowej?
Guy

3
@Guy, na jaki konflikt interesów zwracasz uwagę? Mieszanki paliwowo-powietrzne w nowoczesnych ECU są dobrze zrozumiałe i zmotywowane. Pukanie jest złe => zmniejszenie prawdopodobieństwa pukania wymaga co najmniej jednego z: zwiększonego oktanu, opóźnionego pomiaru czasu lub większej ilości paliwa. Możesz kupić pierwszy, drugi jest szkodliwy dla emisji i energii, a trzeci zużywa więcej gazu.
Bob Cross

2
Ta odpowiedź zawiera nieprawidłowe informacje: benzyna o wyższej liczbie oktanowej nie jest „trudniejsza” do spalania w silniku benzynowym, który zapala paliwo za pomocą iskry.
footwet

22

W przypadku niektórych samochodów wymagany jest wysoki oktan: np. Samochód z turbodoładowaniem prawdopodobnie będzie wymagał wyższego oktanu, aby zmniejszyć ryzyko detonacji przy wyższych temperaturach ładowania. Aby uzyskać optymalną moc z dostrojonego samochodu, wymagana jest również wysoka liczba oktanowa: odpowiednio zaawansowana synchronizacja zwiększy moc i oszczędność (oczywiście nie w tym samym czasie).

Niektóre samochody mogą wykorzystywać najwyższą dostępną liczbę oktanową, w zależności od programowania ECU (nie jest to tak powszechne).

Niektóre samochody mogą tolerować niższą liczbę oktanową przez czas nieokreślony, opóźniając czas. Zmniejsza to ekonomię i zwiększa emisje, ale pozwoli ci uciec do domu przy mniejszym zużyciu paliwa.

To powiedziawszy, sprawdź instrukcję obsługi i użyj zalecanej liczby oktanowej. Jeśli użyjesz zbyt niskiej liczby oktanowej, ryzykujesz uszkodzenie silnika. Jeśli użyjesz zbyt dużej liczby oktanowej, marnujesz swoje pieniądze.

Kontynuacja mojego konkretnego przykładu: moja instrukcja obsługi mówi, że 91 oktan jest wymagany do codziennej pracy z niższym oktanem tolerowanym przez krótkie okresy (2004 Subaru WRX). Stacje benzynowe w pobliżu mają tylko 93 oktany, więc technicznie te dodatkowe dwa punkty oktanu są marnowane.

EDYCJA CZASU PÓŹNIEJ:

Zgrzeszyłem, wybrałem Accessport i przełożyłem ECU zgodnie ze specyfikacją Cobba na etapie 1. W tym nowym programie ECU wymaga co najmniej 93 oktanów, więc moje wcześniejsze uwagi na temat dwóch zmarnowanych punktów nie są już istotne.

Accessport zapewnia również bieżące i średnie zużycie paliwa poprzez monitorowanie rzeczywistego wtrysku paliwa i przebytych mil. Pomiary potwierdzają punkty z pierwszego akapitu: zwiększona liczba oktanowa pozwala samochodowi wytwarzać więcej mocy w szczycie, a także większą oszczędność, gdy prowadzi się go jak dorosły mężczyzna z dziećmi i który powinien wiedzieć lepiej ...

Nawiasem mówiąc, samochód jest rozkoszą po reflash. Byłem wcześniej sceptyczny i teraz jestem bardzo zirytowany sobą, że nie podjąłem się wiele lat temu.


10

Liczba oktanowa reprezentuje, ile paliwa można skompresować, zanim wybuchnie samo. Działanie paliwa zapalającego się samorzutnie z powodu nadmiernego ciśnienia powoduje, że mechanicy nazywają to knockinglub pinging. Pukanie ma zdolność wyrządzenia prawdziwych obrażeń . Unikanie go za wszelką cenę to bardzo dobry pomysł. Czasami , knockingmoże być słyszany przez kierowcę, a czasem nie.

Co jeśli masz zbyt głośną muzykę, aby ją usłyszeć? Nie martw się, są czujniki zwane Knock Sensors, które są przykręcone do bloku silnika i stale nasłuchują knocking/ pinging. Jeżeli zostaną wykryte, będą próbowały skorygować ten stan, instruując układ zapłonowy, aby opóźnił ( opóźnił ) synchronizację zapłonu (gdy pojawi się faktyczna iskra) . Jeśli się nie powiedzie, podświetli się lampka kontrolna silnika_

 • Niższą liczbę oktanową mniejsze ciśnienie może obsłużyć.
 • Im wyższy oktan, tym więcej ciśnienia jest potrzebne do wybuchu.

Oktanową ocenę pojazdu można zwykle znaleźć w instrukcji obsługi (w zależności od obszaru, powinieneś zobaczyć co najmniej trzy z nich jako średnią pompę 87,88,89,90,91,93) . Liczba oktanowa, z którą pochodzi pojazd, zależy głównie od stopnia sprężania silnika. Pod uwagę brane są również inne rzeczy, takie jak typ zasysania (turbosprężarki / turbosprężarki / itp.)

 • Pojazdy o wysokich osiągach (wolnossące, o wysokim stopniu kompresji) będą wymagały wyższego stopnia sprężania.
  • Zwiększenie stopnia sprężania w silniku zwiększy całkowite ciepło wytwarzane podczas sprężania gazu podczas suwu w górę.
 • Pojazdy z turbosprężarkami lub sprężarkami zwykle nie mają wysokich współczynników kompresji. Ale ze względu na sumator mocy będą wymagały wyższej liczby oktanowej.
  • Wymuszoną indukcję można generować w dowolnym miejscu od 8psi - 19psi + (liczby mogą się różnić w zależności od zastosowania) i będą odgrywać dość duży wpływ na końcowe ciśnienie w cylindrze.
 • Osoby, które modyfikują swoje samochody. Wraz ze wzrostem mocy należy zwiększyć liczbę oktanową, aby zapobiec uderzeniu.
  • Modyfikując komponenty i instalując największy kolektor dolotowy, korpusy przepustnicy o większej średnicy będą miały bezpośredni wpływ na ogólne ciśnienie w cylindrze.
  • Również czynniki takie jak temperatura powietrza dolotowego, temperatura rdzenia silnika (chłodziwa) i rozmiar zaworu są czynnikami wpływającymi na utrzymanie ciśnienia w cylindrze.

Sprawdź instrukcję swojego pojazdu, jeśli mówi o użyciu oktanu 91, to właśnie do tego pojazd został zaprojektowany. I właśnie tego należy użyć. Jeśli nie podano tego wyraźnie w dokumentacji pojazdu, oznacza to 100% stratę pieniędzy na umieszczenie wyższej liczby oktanowej w pojeździe.

Uwaga : Jeśli słyszysz pukanie lub pingowanie silnika, przy następnym napełnieniu umieść w nim wyższą liczbę oktanową. Czasami rozwiązuje problem i oszczędza ci podróży do mechanika.


2
Cześć cinelli - choć poprawne, tak naprawdę nie dodaje niczego do już udzielonych odpowiedzi.
Rory Alsop

1
W tej odpowiedzi brakuje również dyskusji o temperaturze, która jest tak samo zła, jak kompresja w sensie idealnego prawa gazu.
Bob Cross

1
@ BobCross, moglibyśmy siedzieć i wymieniać rzeczy, które mogłyby podnieść temperatury w komorze spalania przez cały dzień. Dlatego użyłem najważniejszego, ponieważ jest to tak ważny czynnik. Od kiedy paliwo jest testowany, aby znaleźć to oktanowa to biegł na jednym silniku testowym cylindra gdzie kompresja jest podniesiony aż nastąpi detonacja ..
CINELLI

1
„Ale ze względu na sumator mocy będą wymagały wyższej liczby oktanowej”: jest to szczególne miejsce, w którym zarówno kompresja, jak i temperatura są ważne. Współczynnik kompresji w Fiacie Abarth jest najwyraźniej 9,8: 1 (wyższy niż mój stary Mustang V8) z maksymalnym doładowaniem 18,1 psi. Oznacza to, że bez doładowania samochód powinien być w stanie obsługiwać zwykły gaz. W miarę dodawania podwyższenia temperatury, gaz o niskiej liczbie oktanowej szybko stanie się problematyczny.
Bob Cross

2
W Twojej uwadze na temat „sumatora mocy” brakuje tego , dlaczego wymagają wyższej liczby oktanowej. W następnym punkcie sugerujesz, że każda dodatkowa moc będzie wymagała wyższej liczby oktanowej. Tak nie jest: lepsze wlot i wydech w samochodach NA często poprawiają moc bez wpływu na wymagania dotyczące liczby oktanowej. Jak napisano, odpowiedź jest niekompletna, granicząca z niepoprawną.
Bob Cross

9

Główną korzyścią jest ograniczenie stukania w silnikach o wyższym stopniu sprężania.


7

Słyszałem, że cokolwiek z tego nie robi absolutnie nic, co mogłoby pomóc twojemu silnikowi, tak naprawdę boli silnik.

Chociaż nie wierzę, że może to zranić twój silnik, chyba że twój silnik go potrzebuje, ale sądzę, że nie zrobi nic, aby pomóc.

Jeśli usłyszysz pukanie silnika podczas normalnej jazdy, powinieneś spróbować tankowania paliwa następnego gatunku, aby sprawdzić, czy pukanie ustąpiło. Jeśli po uaktualnieniu do wersji Premium nadal masz pukanie, coś jest nie tak z silnikiem, a mechanik musi to sprawdzić.

Im wyższy oktan, we wszystkich celach i celach, zapobiega jedynie przedwczesnemu zapłonowi paliwa w silniku. Przedwczesny zapłon paliwa powoduje dźwięk stukania.

Dla porównania, komentarz „boli silnik” przyszedł do sprzedawcy u amerykańskiego dealera Toyoty.


1
Jak omówiono w wielu postach związanych z paliwem, niewłaściwa liczba oktanowa paliwa może uszkodzić silnik ... zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski. Użyj paliwa określonego w instrukcji. patrz mechanics.stackexchange.com/questions/1447/…
Rory Alsop

1
@RoryAlsop - to pierwsze stwierdzenie, jakie kiedykolwiek widziałem, że stosowanie benzyny o wyższej liczbie oktanowej może spowodować jakąkolwiek szkodę. I nigdy nie widziałem argumentów ani teorii na poparcie takiego twierdzenia.
footwet

1
Powinieneś google więcej :-) Wyższa liczba oktanowa niż w samochodzie może nie spalać się odpowiednio, więc gromadzą się węgiel i inne osady. To nie jest dobre dla silników.
Rory Alsop,

6

Premium wytrzyma dłużej siedząc w zbiorniku. Z tego właśnie powodu Chevrolet zaleca premium dla Volta. Według dyrektora Volt Vehicle Line Tony Posawatz (cytowany przez gm-volt.com):

Jeśli ludzie często nie korzystają z możliwości zwiększonego zasięgu, paliwo premium trwa nieco dłużej ”- powiedział


3
Wydaje się bardziej odpowiednie (i tańsze) stosowanie stabilizatora paliwa, jeśli jest to Twoim problemem.
Matthew

5

O ile mi wiadomo, paliwo premium jest (lub było) lepiej dostosowane do silników o wyższych stopniach sprężania (10: 1 lub więcej), ponieważ paliwo o niższej liczbie oktanowej jest bardziej prawdopodobne przed zapłonem świecy zapłonowej.


2
Nie musi to być nawet samochód z lat 60-tych. Samochody ekonomiczne w latach 90. również nie miały czujników stukowych!
Brian Knoblauch,

Wydaje mi się, że Ford F-150 SVT Lightning Pickup wyprodukowany w latach 1999-2001 z 5.4L Triton V8 z Eaton Roots Supercharger również nie miał czujnika stukowego z tego, co rozumiem.
Syclone0044 23.04.16

0

Nie tylko wydajność cierpi, jeśli używasz paliwa mniej niż zalecane. Robisz niewidoczne uszkodzenie uszczelki na głowie. Zanim będzie zauważalne, jest już za późno i spowodowałeś kosztowną naprawę, której można było uniknąć. Jeśli w instrukcji obsługi jest napisane 87 lub wyżej, przejdź do wyższej! Subaru ma ogromny problem z nieszczelnymi uszczelkami głowicy, ponieważ powiedzieli, że ich samochody mogą pracować na 87. Ich naprawą jest płyn chłodzący, który zawiera zatrzymujący wyciek, co oznacza, że ​​wiedzą, że problem został już rozwiązany z uszczelkami głowicy i „ ponownie nakładam pomoc na problem. Gdyby powiedzieli, że od samego początku używają paliwa o wyższej liczbie oktanowej, nie mieliby wielkiego problemu. Jeśli więc napisano 87 lub więcej, a chcesz, aby Twój samochód miał mniejszą szansę na wysoki rachunek za naprawę,


1
Czy potrafisz wyjaśnić, w jaki sposób bieganie niższego oktanu przy nieobecności iskry powoduje uszkodzenie uszczelki głowicy?
Przenieś więcej komentarzy Link do góry

Zgadzam się z @Larry tutaj. Wiem, że Subies ma problemy z uszczelką głowicy, ale nie słyszałem, że to była przyczyna. Proszę, jeśli potrafisz to wyjaśnić, jestem cały w uszach.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

0

Ten interesujący temat ma wiele zmiennych. Większość opinii opiera się na przypuszczeniu, że silnik będzie pracował przy maksymalnym zapotrzebowaniu na moc.
Z punktu widzenia energii zawartej w paliwie wygrywa niski oktan. Z punktu widzenia poszukiwania największej mocy do pojemności silnika wygrywa wyższy oktan.

W każdym silniku benzynowym paliwo, które ma za mało oktanu, może spowodować uszkodzenie w wyniku detonacji, szybciej, jeśli występuje przy dużym obciążeniu silnika i obrotach. Zbyt wysoka liczba oktanowa może również spowodować uszkodzenie w podobnych okolicznościach z powodu wyczerpania wciąż palącego się paliwa.

Podczas normalnego użytkowania silnik może samodzielnie zarządzać zakresem specyfikacji paliwa. Ale luźna nakrętka za kierownicą może pomóc udowodnić, że to źle.


1
Czy masz odniesienia do czegoś , co tu powiedziałeś? Jak napisano, wydaje się, że jest to garść przypuszczeń i opinii. Proszę przeczytać Jak napisać dobrą odpowiedź, jeśli masz jakieś pytania.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

0

Oktan jest jednym z bardziej stabilnych węglowodorów znajdujących się w mieszaninie benzynowej, więc liczba oktanowa prawie koreluje z tym, jak stabilna / niestabilna jest mieszanina benzynowa pod ciśnieniem. Współczynnik sprężania silnika, tj. Ciśnienie, na jakie wywierana jest mieszanina benzyny, ma zatem bezpośrednią korelację z zalecaną liczbą oktanową pojazdu. Silniki o wysokim stopniu sprężania (samochody o wysokich osiągach) spowodowałyby, że gaz o niskiej liczbie oktanowej spalałby się pod samym ciśnieniem, a nie z powodu zapłonu świecy zapłonowej, powodując stukanie, co jest bardzo szkodliwe dla silnika.

Przeciwnie, zastosowanie wyższej liczby oktanowej niż ta, dla której pojazd jest oceniany, oznaczałoby, że mieszanina benzyny nie paliłaby się tak łatwo, jak tego potrzebuje silnik. Spowodowałoby to w najlepszym razie niższą efektywność paliwową i potencjalnie ogólny spadek wydajności, a nawet w najgorszym przypadku przeciągnięcie.

Długie i krótkie, użyj liczby oktanowej, dla której pojazd jest przeznaczony, którą możesz znaleźć w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.