Dlaczego miałbym mierzyć moment obrotowy podczas odkręcania śruby lub nakrętki?


22

Odpowiedź na pytanie dotyczące konserwacji klucza dynamometrycznego wspomina, że ​​nie należy używać określonego rodzaju klucza dynamometrycznego do poluzowywania śrub. To mnie zastanowiło.

Myślę, że lepiej najpierw poluzować śrubę, a następnie użyć klucza dynamometrycznego, aby ponownie dokręcić śrubę. Dlaczego ktoś miałby chcieć użyć klucza dynamometrycznego specjalnie do poluzowania śruby?


9
Odbywa się to zawsze podczas pracy na krytycznych maszynach, takich jak spacery kosmiczne. Dopuszczalna jest tylko pewna siła, a jeśli do poluzowania śrub potrzeba więcej siły, należy podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.
David Schwartz

4
@DavidSchwartz: Cóż, myślę, że rezygnuje z konieczności zadawania tego pytania w SX.
Ellesedil

Odpowiedzi:


25

Czasami chcesz zmierzyć moment rozruchowy. Dzięki temu dowiesz się, czy element złączny zaczął się poluzować z powodu wibracji, czy też został zbyt mocno dokręcony, a śruba / kołek mogła się rozciągnąć lub osłabić, lub element mocujący miał gwint poprzeczny i należy go wymienić. Należy zauważyć, że wartości momentu zrywalnego często są wyższe niż podana specyfikacja momentu obrotowego, ponieważ moment zrywalny mierzy moment statyczny (łącznik się nie porusza), podczas gdy moment dokręcania jest wartością dynamiczną (ponieważ łącznik wciąż się porusza).


6

Jeśli obawiasz się, że nakrętka lub śruba są zajęte, i nie chcesz uszkodzić części, do której jest przymocowana, z nadmierną siłą, użyj klucza dynamometrycznego, aby ostrzec, że przekraczasz moment obrotowy, co może spowodować zerwanie śruby / kołek lub w inny sposób uszkadzający łącznik.

Jest to również przydatne, jeśli wiesz, że łącznik przejmie siłę, ale z jakiegokolwiek powodu masz narzędzie niespełniające norm. Na przykład niedawno uszkodziłem specjalny bit Torx podczas usuwania śrub pasów bezpieczeństwa. Gdybym użył klucza dynamometrycznego, przestałbym przykładać siłę i zastosowałbym dodatkowe metody poluzowania śruby przed ponownym przyłożeniem siły.


5

Innym, nieco innym aspektem jest to, że klucze dynamometryczne „tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara” nie są odpowiednie do gwintów lewych - w przypadku, gdy jest to dla Ciebie ważne. Oczywiście dokręcenie lewego gwintu jest tym samym, co poluzowanie prawego. Klucze dynamometryczne typu skala (wskaźnik i wskaźnik) są niezawodne i niedrogie, a wszystkie, które widziałem, będą działać w obu kierunkach.


4

Innym zagadnieniem jest to, że klucz dynamometryczny wygląda / działa jak młot, dlatego kusi go, aby poluzować nakrętki / śruby


1
Nie sądzę, że to naprawdę odpowiedź. To przykład kogoś, kto nie wie, co robią, co może być odpowiedzią na pytania typu „dlaczego miałbym to robić”.
Ellesedil

3
ale często potrzebne są ostrzeżenia właśnie po to, aby powstrzymać ludzi, którzy nie wiedzą, co robią, którzy mogą pomyśleć: „Potrzebuję więcej dźwigni, pozwólmy wykorzystać tę wielką długą rzecz tutaj”, a to rujnuje kalibrację klucza dynamometrycznego ...
Nick C

1
@NickC: Każdy klucz dynamometryczny typu belkowego, który widziałem, który wyświetlał niezerową wartość w spoczynku, robił to po „dolnej stronie”: to znaczy, ktoś użył go jako pręta do łamania i zgiął go.
TMN

2
@TMN Dokładnie o to mi chodzi - dlatego potrzebne są ostrzeżenia!
Nick C

0

Walczyłem z tym problemem związanym z posiadaniem przyzwoitego narzędzia do usuwania opon / podstawowego narzędzia do naprawy samochodu w samochodzie, ponieważ oryginalny klucz do usuwania nakrętek kół jest zbyt krótki, a mechanicy notorycznie zbyt mocno dokręcają rzeczy. Obecnie mam w samochodzie klucz dynamometryczny i drążek zapadkowy z długim gniazdem, ale zauważam, że Aldi ma teraz w sprzedaży przyzwoite klucze dynamometryczne (2018/10, Niemcy) za około 22,00 USD, w tym podatek. Zestawy są dostarczane z trzema gniazdami i przedłużeniem w plastikowym pudełku do przechowywania. W tej cenie można mieć jeden klucz dynamometryczny do dokręcania i jeden do odkręcania. Przewagą nad listwą wyłącznika jest funkcja zapadkowa gniazda. Wszystko, co musisz zrobić, to dokręcić klucz dynamometryczny do najwyższego poziomu, a to wciąż dwa razy więcej niż moment obrotowy prawie każdej śruby w samochodzie, którą chciałbyś poluzować. Oczywiście należy pamiętać o poluzowaniu klucza dynamometrycznego na końcu. Wiem, że te klucze dynamometryczne nie są takie same jak znanych marek, ale po 20 latach dokręcania śrub naprawdę nie trzeba płacić ponad 150 USD, aby od czasu do czasu dokręcić kilka śrub.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.