Czy klasyczne samochody są bezpieczne?


67

Czy klasyczne samochody są bezpieczne? Chciałbym poznać różnice między nowoczesnymi pojazdami a starymi pojazdami z lat 60. XX wieku.

 • Jak w przypadku wypadku klasyczny pojazd różni się od nowoczesnej maszyny?
 • Czy funkcje bezpieczeństwa w nowych pojazdach naprawdę ratują życie?
 • Czy można coś zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo klasycznych pojazdów?
 • Czy klasyki są wystarczająco bezpieczne, aby można je było stosować jako codzienny kierowca?

6
Oczywiście w porównaniu do motocykla ...
Guy Schalnat,

1
@GuySchalnat zależy od tego, kogo zapytasz.
Hᴇʀʙɪᴇ

4
Najprostsza odpowiedź może pochodzić z Listy zgonów w samochodach w USA według roku . W szczególności przyjrzyj się trendom w kolumnie „Liczba ofiar śmiertelnych na 100 milionów VMT” w latach 60. XX wieku, a następnie w najnowszym numerze z 2014 r.
użytkownik2338816

1
Z pewnością pytanie brzmi: dlaczego ludzie uważają, że nowoczesne samochody są „bezpieczne”, kiedy ludzie w nich giną codziennie? Myślę, że każdy samochód jest bezpieczny, jeśli jest używany prawidłowo i nie ulega awarii. Nie ma dwóch takich samych wypadków i żaden samochód nie jest naprawdę bezpieczny.
Steve Matthews

3
@ SteveMatthews „Myślę, że każdy samochód jest bezpieczny, jeśli jest używany poprawnie i nie rozbił się” To bardzo niebezpieczna rzecz do myślenia. Możesz korzystać z własnego samochodu tak dobrze, jak chcesz, ale masz zerową kontrolę nad dowolnym innym pojazdem na drodze lub jakimkolwiek innym przedmiotem, który może wjechać na drogę. Nawet jeśli jesteś w domu i oglądasz telewizję z samochodem zaparkowanym w garażu, zostaniesz zabity przez kogoś, kto wjeżdża ciężarówką do twojego domu.
David Richerby

Odpowiedzi:


77

Bezpieczeństwo fizyczne

Nowoczesne samochody są niezwykle bezpieczniejsze niż samochody klasyczne. Faceci, którzy są w klasycznych samochodach, często rzucają zwrotami takimi jak „Nie robią ich tak, jak kiedyś!” lub „Jest zbudowany jak czołg z prawdziwą amerykańską stalą!”, ale gdy spojrzysz na klasyczny samochód w wypadku, wyniki są dość oczywiste.

W 2009 r. Ten test zderzeniowy przeprowadzono między Chevy Bel Air z 1959 r. A Chevy Malibu z 2009 r .

Kliknij, aby zobaczyć wideo

Następstwa katastrofy Źródło: http://www.iihs.org/iihs/sr/statusreport/article/44/9/2

Następstwa wypadku pokazują, w jaki sposób nowoczesne „strefy zgniotu” prawie całkowicie chronią obszar kierowcy w 2009 r., Podczas gdy kierowca z 1959 r. Z pewnością zostałby poważnie zmiażdżony.

Oprócz stref zgniotu wbudowanych w ramę, istnieją inne przemyślane funkcje, takie jak składane kolumny kierownicy, a jako opcja zaawansowana technologicznie samochód zadzwoni i zgłosi wypadek dla ciebie.

Z komentarzy (dzięki tallpaul): oto kolejne wideo Volvo z 1980 roku i Renault 2000. Nie klasyczny sam w sobie, ale pokazuje wyraźną różnicę technologiczną nawet w ciągu 20 lat.

Układy przeciwblokujące

Nowoczesne samochody są również wyposażone w system ABS, który zmniejsza drogę hamowania przy zachowaniu poziomu kontroli kierowania. Różnica między poślizgiem samochodu do niekontrolowanego zatrzymania a szybkim zwalnianiem przy jednoczesnym pokonywaniu przeszkód, a nawet po prostu pozostaniu na drodze jest ogromna.

Systemy ograniczające

Samochody z lat 60. i wcześniejszych nie mają nawet 3-punktowego pasa bezpieczeństwa (pasy naramienne), ale nowoczesne samochody muszą je mieć, a wiele z nich ma również systemy napinania pasów, które napinają pas i utrzymują cię w fotelu w nagłych wypadkach .

Oprócz lepszych pasów nowoczesne samochody mają również kilka poduszek powietrznych, które amortyzują pasażerów w razie wypadku.


9
Czytałem kontrowersje dotyczące tego testu zderzeniowego, że w Bel Air nie było silnika.
Jonathan Musso,

3
@JonathanMusso, to interesujące - chciałbym przeczytać o tym więcej. W pośpiechu wygląda na to, że odpowiedziałem tylko na twoje pierwsze pytanie i może połowę drugiego. Pozostawia miejsce na więcej odpowiedzi!
JPhi1618,

7
Nie mogę rozmawiać ze starszymi samochodami, ale ostatnio zostałem trafiony w przedni prawy panel ćwiartki z prędkością ~ 45 mil na godzinę w moim sedanie Infiniti G35 6sp w wersji 06 (RIP: c), to niesamowite, jak dobrze samochód wchłonął zniszczyć i chronić siebie i moją dziewczynę. Boczne kurtyny i poduszki powietrzne prawdopodobnie uratowały jej życie, a my oboje odeszliśmy z niewielkim siniakiem i bólem, pomimo tak dużej siły uderzenia, że ​​dolne ramię kontrolne zostało przecięte na pół (przyznane ramiona kontrolne nie są zaprojektowane tak, aby widzieć tak dużo Ładowanie boczne).
MooseLucifer


3
@ JPhi1618 Animowany gif naprawdę pomaga wyciągnąć wymiona.
DucatiKiller

29

Nie, nie są bezpieczne

Dotychczasowe standardy bezpieczeństwa nie były tak rygorystyczne jak obecnie.

Im później wrócisz, tym mniej będą bezpieczni.

Bezpieczeństwo jest kierowane przez rządy, a ponieważ przepisy z czasem stały się bardziej rygorystyczne, producenci samochodów byli zobowiązani do przestrzegania obowiązujących przepisów. Niezależnie od tego, czy wynikało to z regulacji czy działań legislacyjnych.

„Klasyczny” samochód z lat 50. nie będzie miał.

 • zerwać mocowania silnika

 • oderwać kolumnę stearing

 • poduszki powietrzne od uderzenia z przodu do kurtyny pasażerskiej

 • napinacze pasów bezpieczeństwa

 • wzmocnione pręty boczne w drzwiach

 • hamulce przeciwblokujące

Opracowano również proaktywne środki i technologie zapobiegania awariom, aby zwiększyć świadomość sytuacji krytycznej, zanim stanie się ona katastrofą.

 • monitorowanie ciśnienia w oponach

 • wykrywanie martwego pola

 • adaptacyjny tempomat

 • Ostrzeżenie przed zjechaniem z pasa ruchu / bezpieczeństwo podczas przebudzenia

 • Wspomaganie hamowania awaryjnego / łagodzenie kolizji

 • Kamery cofania

Wszystkie te technologie, a także wiele niewymienionych na liście, przyczyniły się do zwiększenia przeżywalności wypadków w czasie.

Wniosek

Nowoczesne samochody są bardziej bezpieczne. Klasyczne samochody są mniej bezpieczne niż nowoczesne samochody. Bądź bezpieczny.


4
Mam problem ze sformułowaniami u góry tej odpowiedzi, ponieważ nie są one tak naprawdę jasne i każą mi zadać mnóstwo pytań wyjaśniających. Kiedy mówisz, że klasyczne samochody nie są bezpieczne, co to oznacza? Czy to pułapki śmierci, a ja mam zagwarantowany ponury i makabryczny koniec? Jeśli klasyczne samochody są „niebezpieczne”, to jakie lata modelowe są uważane za „bezpieczne”?
Ellesedil

„oderwać kolumnę kierownicy” oznacza składaną kolumnę kierownicy.
Moab

@Ellesedil powiedział, że są one mniej bezpieczne, im bardziej w przeszłość odejdziesz, jest to kontinuum. To, co nazywacie „Niebezpiecznym”, jest w końcu wezwaniem do osądu, ludzie w przeszłości się poruszali. Dlaczego po prostu nie kupili samochodu w 2016 roku w 1960 roku? Hmm ... Nasze samochody są „niebezpieczne” w porównaniu z tym, co będzie za 50, 200, 5000 lat ... Idź do muzeum, popatrz na samochody z każdej dekady. Zdecyduj, w których chciałbyś umieścić swoją rodzinę. Gotowe. Jeśli będziesz jechał wystarczająco długo, w końcu dostaniesz wypadek. Podobnie jak „awaria” dysku twardego jest nieunikniona. Miałem dwa wypadki, które łącznie lub prawie miały miejsce.

1
@nocomprende: Rozumiem to wszystko i nie kwestionuję tego. Sprzeciwiam się sformułowaniu z pierwszego stwierdzenia, które podsumowuje jego odpowiedź: „Nie, nie są bezpieczne”. Przydałoby się to korygowanie, aby być bardziej obiektywnym, ponieważ prowadzi do szeregu innych bardzo subiektywnych pytań.
Ellesedil

2
Ze wszystkich argumentów, które mógłbyś podać, poszedłeś z elektronicznymi gadżetami, które nie robią prawie tyle, co kompletna zmiana w sposobie budowania. Przeszli od „tak sztywnego, jak to możliwe” do „zapadnięcia się w odpowiednich miejscach, aby stłumić uderzenie i utrzymać kluczowe miejsca nienaruszone”. A to tylko jeden ze zmodernizowanych modeli samochodów.
Maszt

22

Widziałeś już porównania bezpieczeństwa.

Biorąc to pod uwagę, klasyczne samochody są świetną zabawą. Jeśli szukasz bezpieczeństwa, klasyczny samochód nie jest dla Ciebie. Jeśli chcesz się dobrze bawić, wybierz to.

Jak większość rzeczy w życiu, musisz ocenić równowagę. Nikt nie może odpowiedzieć na to za ciebie. Musisz to zrobić dla siebie.

Czy chcesz podjąć ryzyko, ponieważ naprawdę kochasz samochód? Jeśli tak, to idź. Ale jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo zamiast codziennej zabawy kierowcy, wybierz nowy samochód. Musisz zdecydować, gdzie leżą twoje priorytety. Osobiście jeżdżę Nissanem Frontier 2006, głównie dlatego, że nie stać mnie na Forda Falcona z 65 roku.

Mając prawie 40 lat, nadal jeżdżę na motocyklach i chcę klasyczny samochód. Tam leży moje serce. Nikt nie może ci powiedzieć, gdzie leży twoje serce. To zależy od Ciebie.


1
Jak dotąd najbardziej sensowna odpowiedź.
Moab

4
Zakładając, że pieniądze nie są przedmiotem (którym zawsze są), równie dobrze może być unikanie korzystania z klasyki jako codziennej jazdy w godzinach szczytu ze względów bezpieczeństwa, a także zużycia i oszczędzania na specjalne okazje. Mniej mil na cichszych drogach powinno równać się znacznie mniejszej szansie na wypadek.
Chris H

18

Klasyczne samochody są znacznie mniej bezpieczne niż samochody nowoczesne. W klasycznym samochodzie trudniej jest uniknąć wypadku, a bardziej prawdopodobne jest, że odniesiesz poważne lub śmiertelne obrażenia w razie wypadku . Jest to pierwszy punkt, który chciałbym podkreślić w tej odpowiedzi.

Po pierwsze, klasyczny samochód nie będzie miał takich funkcji, jak ABS, kontrola trakcji lub kontrola stabilności. Oznacza to, że znacznie trudniej jest utrzymać kontrolę nad pojazdem w niesprzyjających warunkach, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Nawet jeśli jesteś doświadczonym i bardzo bezpiecznym kierowcą, warunki poza twoją kontrolą, takie jak jeleń biegnący przez ulicę z ograniczoną widocznością lub pojazd wymykający się spod kontroli skręcający na twoją ścieżkę, mogą zmusić cię do manewrów wymijających, które są znacznie trudniej odnieść sukces bez tych zabezpieczeń.

Po drugie, jak wspomnieli inni, nowoczesne pojazdy są zaprojektowane w taki sposób, aby pochłaniały siły uderzenia i kierowały je z dala od pasażerów; klasyczne samochody zwykle nie są do tego przystosowane i przenoszą znacznie większy wpływ na kierowcę i pasażerów. Odpowiedź JPhi1618 pokazuje to dobrze, więc zostawię to przy tym.


1
+ 1 za brak twierdzenia, że ​​ABS zawsze skutkuje krótszą drogą hamowania.
mao47

16

Zadajesz dwa różne pytania - czy są bezpieczne i tak bezpieczne, jak nowoczesny samochód.

Drugie pytanie - Nie. Starszy samochód bez wszystkich nowoczesnych zabezpieczeń nie ochroni Ciebie, Twoich pasażerów lub pieszych, a także nowoczesny samochód w razie wypadku - Nie masz poduszek powietrznych, stref zgniotu, Oceny ABS, NCAP i tak dalej.

Po pierwsze, tak naprawdę zależy to od tego, co masz na myśli mówiąc o bezpieczeństwie - jeśli jeździsz klasycznym samochodem, zazwyczaj nie będziesz jechał tak szybko, a będziesz lepiej dostosowany do otoczenia - masz mniej kierowcy pomaga, zmuszając Cię do koncentracji bardziej niż „przeciętnego” kierowcy. Miejmy nadzieję, że zmniejszy to prawdopodobieństwo wypadku - ale oczywiście nie izoluje cię od innych ludzi! To, czy pozwala to na bezpieczną jazdę klasycznym samochodem, ponieważ codzienny kierowca zależy od wielu czynników - nigdy nie zrobiłbym tego w ciężkim mieście dojeżdżającym do pracy, ale chętnie bym to zrobił, gdybym tylko krążył po wiejskich pasach.

Oczywiście inne opinie mogą się różnić!


16
Nie, po prostu nie. „Zmuszony do większej koncentracji” to po prostu inny sposób powiedzenia „mniejszy margines błędu” i zawsze powinieneś pamiętać, że błąd jest ludzki. Nadal będziesz mieć te same przeszkody obecne na drodze; po prostu bardziej prawdopodobne jest, że skończysz martwy lub w ER, jeśli popełnisz błąd. W każdym razie pomoc kierowcy zmniejsza rozproszenie uwagi: im więcej maszyna robi dla ciebie, tym mniej musisz odrywać uwagę od podstawowego zadania polegającego na utrzymaniu samochodu na miejscu i nie uderzaniu w nic innego, aby zrobić to ręcznie !
Mason Wheeler,

12
Mason - zbyt wiele pomocy dla kierowców sprawia, że ​​jesteś mniej czujny i częściej masz dłuższe czasy reakcji. Nick ma rację tutaj. Różne organy, takie jak RAC i IAM w Wielkiej Brytanii, popierają stanowisko, które nakreślił Nick.
Rory Alsop

3
„Różne organy… wspierają pozycję…” Podobnie towarzystwa ubezpieczeniowe. Składki na klasyczne samochody są O wiele mniejsze niż na nowoczesne. Chcesz ubezpieczyć nowoczesny samochód, który będzie równie przyjemny w prowadzeniu jak klasyczny Porsche 911 za około 100 £ (powiedzmy 150 $) rocznie? Powodzenia w szukaniu okazji. Dla Porsche nie ma problemu!
alephzero

5
@alephzero: Większość „klasycznych samochodów” nie jest tak naprawdę bardzo warta i bardzo łatwa do naprawy (zakładając, że istnieją części). Który samochód według Ciebie jest wart więcej: Corvette z 1975 roku czy Corvette z 2015 roku? Wskazówka: różnica cen między dwoma modelami wynosi dziesiątki tysięcy dolarów. '75 musiałby być w nieskazitelnym stanie, aby zbliżyć się do niego, i nadal byłby niższy od ceny używanego 2015 o ~ 20 tys. Wartość samochodu i łatwość naprawy ma o wiele większy wpływ na koszt ubezpieczenia niż jakiekolwiek wyposażenie samochodu.
Ellesedil

11
@alephzero, efektem ubocznym nowoczesnej konstrukcji bezpieczeństwa jest to, że potrzeba znacznie mniej wypadków, aby pozostawić samochód w całkowitej stracie. Zderzenie czołowe z prędkością 25 km / h we współczesnym samochodzie może spowodować obrażenia o wartości 20 000 USD, a kierowca nie odniesie obrażeń, podczas gdy ta sama awaria w klasycznym modelu może spowodować uszkodzenie w wysokości 1 000 USD i miesiące leczenia. Jeśli chcesz porównać koszty ubezpieczenia, porównaj komponent odpowiedzialności , który jest zasadniczo miarą prawdopodobieństwa uszkodzenia mienia innej osoby, a tym samym (w przypadku podobnych samochodów) miarą prawdopodobieństwa wypadku.
Mark

16

Biorąc pod uwagę twierdzenie, że większość wypadków samochodowych ma miejsce przy prędkości 12 MPH lub mniejszej , większość klasycznych samochodów należy uznać za bezpieczną. Twoje szanse na przeżycie wypadku przy prędkościach parkingowych są bardzo dobre. Jednak twoje szanse na odejście z tylko niektórymi siniakami są znacznie niższe niż w przypadku nowoczesnego samochodu. Nawet w zderzeniu z prędkością kroczącą klasyczny samochód przeniesie na ciebie znaczną część energii uderzenia dzięki sztywnej ramie i konstrukcji nadwozia. Połącz to z prostym pasem biodrowym i w pełni metalowymi deskami rozdzielczymi, a zobaczysz, skąd wzięły się chorobliwe komentarze, takie jak „po prostu wymień chłodnicę i spuść deskę rozdzielczą i sprzedaj ją ponownie”.


1
Należy pamiętać, że jeśli zderzenie ma miejsce przy 12 MPH, nie oznacza to, że samochody jechały przy 12 MPH. Miałem kiedyś wypadek samochodowy (i nie byłem kierowcą), ale chociaż początkowa różnica prędkości była prawdopodobnie bliższa 40 MPH, wypadek miał miejsce przy 5 MPH. Dlaczego? Ponieważ tylny kierowca zauważył samochód i zaczął się wcześniej psuć. W takich okolicznościach jakość systemów hamowania i innych rzeczy, które uległy poprawie, odróżnia „wypadek” i „brak wypadku”. Przy wyższych prędkościach, wolniejszym czasie reakcji itp. Może występować różnica między „śmiertelnym obrażeniem” a „uszkodzeniem”.
Maciej Piechotka

(Poza tym myślę, że wolę mieć co roku kilka plusów niż ten jeden raz, kiedy umrę).
Maciej Piechotka

1
Czekaj, co? „Bezpieczny” nie jest dokładnym określeniem, ale nie wydaje się słuszne całkowite ignorowanie całej klasy złych rzeczy, które mogą ci się przytrafić (urazy przy prędkości> 12 km / h) tylko dlatego, że jest to mniej niż 50% większej klasy złych rzeczy które mogą ci się przydarzyć (wszystkie obrażenia kolizji). Kiedy mówimy o tym, jak bezpieczny jest pojazd, mówimy między innymi o zderzeniach z większą prędkością. Fakt, że kolizje na parkingu (lub, w tym przypadku, uderzanie głową w ościeżnicę podczas wysiadania) są częstsze, nie oznacza, że ​​jest to jedyny rodzaj wypadku, który informuje o „bezpieczeństwie” samochodu.
Steve Jessop

Gdyby (dla argumentu) w Stanach Zjednoczonych istniała tylko jedna lub dwie kolizje z większą prędkością rocznie, byłby to wystarczająco niski wskaźnik, który powiedzielibyśmy: „to naprawdę nie ma znaczenia, jak twój samochód sprawdza się w zderzeniach z większą prędkością, bezpieczeństwo na drodze w praktyce wynosi około <12 mil na godzinę ". Ale „mniej niż 50% obrażeń” jest zbyt wysokie, aby uznać scenariusz za nieistotny.
Steve Jessop

13

Jak w przypadku wypadku klasyczny pojazd różni się od nowoczesnej maszyny?

Źle.

Czy funkcje bezpieczeństwa w nowych pojazdach naprawdę ratują życie?

Tak.

Czy można coś zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo klasycznych pojazdów?

Z pewnością można wprowadzić ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa. Możesz lepiej montować hamulce i opony. Czasami możesz zmodernizować składane kolumny kierownicze. Możesz dopasować lepsze systemy siedzeń / pasów bezpieczeństwa, aby lepiej zabezpieczyć pasażerów podczas zderzenia (jest to genetycznie lepszy pod względem szczytowego zmniejszenia prędkości odczuwanego przez twoje ciało podczas zderzenia, aby być ciasno przywiązanym niż latać do przodu).

To, na co tak naprawdę niewiele można zrobić, to zachowanie nadwozia / podwozia podczas zderzenia z twardym przedmiotem. Nowoczesne samochody zostały zaprojektowane w taki sposób, aby obszar przed ludźmi rozpadał się, podczas gdy obszar, w którym ludzie są zamknięci, pozostaje solidny, zmniejszając szczytowe opóźnienie odczuwane przez pasażerów i upewniając się, że nie zostaną zmiażdżone przez zawalający się samochód.

Klatki bezpieczeństwa w stylu wyścigowym sprawdzają się w przypadku zawodników, którzy są bezpiecznie zapięci i zapięci w kasku, ale nie są świetnym pomysłem na drogi.

Czy klasyki są wystarczająco bezpieczne, aby można je było stosować jako codzienny kierowca?

To naprawdę zależy od twojej tolerancji na ryzyko. Ludzie jeździli tymi samochodami przez cały czas, gdy byli nowi. Większość z nich przeżyła, ale znacznie więcej niż dziś zginęło lub zostało poważnie rannych w wypadkach.


1
Jednym ze sposobów na zwiększenie ich bezpieczeństwa jest usunięcie drutu łączącego cewkę zapłonową z pokrywką dystrybutora. Zapobiega to bardzo skutecznie wypadkom. Zapobiega kradzieży. Zmniejsza zużycie silnika. Bardzo polecam tę bardzo prostą zmianę! Możesz także zrobić coś z nakrętką, która trzyma kierownicę.

@nocomprende to dobry początek, ale za mało. Od czasu do czasu dzieci bawiące się w chowanego wsiadają do bagażnika starszego samochodu. Jeśli zamkną pokrywę, nie ma wyjścia - w przeciwieństwie do nowoczesnych samochodów ... bardzo niebezpieczne. Polecam albo na stałe zamknąć bagażnik, albo całkowicie zdjąć pokrywę.
emory

1
@emory tak, istnieje tak wiele niebezpieczeństw. Być może najlepiej jest całkowicie zdemontować samochód lub umieścić go w muzeum, bezpiecznie za aksamitnymi linami lub pleksi. Trwa to również znacznie dłużej. Każdy problem ma rozwiązanie!

12

Jak powiedzieli inni, zadajesz różne pytania, więc odpowiem na nie osobno.

Klasyczne samochody są bezpieczne w prowadzeniu

Klasyczne samochody to po prostu starsze samochody. Sukcesem kierowali ludzie tamtych czasów, którzy w nich nie zginęli, i nic nie zmieniło zasadniczo bezpieczeństwa samochodu od tego czasu, pod warunkiem, że są odpowiednio utrzymywane. Jeśli jeździsz klasykiem w taki sam sposób, jak jeździsz nowoczesnym samochodem w codziennym użytkowaniu, nadal masz małe szanse na śmierć lub zranienie. Jak zawsze możesz zmniejszyć - ale nie wyeliminować - ryzyko dzięki rozsądnym, defensywnym technikom jazdy.

Nowoczesne samochody są znacznie bezpieczniejsze w prowadzeniu

Rozważ ten wykres przedstawiający liczbę zgonów na 100 000 osób w USA (czarna linia, prawa oś) i zauważ dramatyczny spadek:

Zgony na drodze

Następnie zastanów się, że stało się to pomimo dużego wzrostu liczby przejechanych kilometrów na osobę i liczby samochodów na drodze. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego jest duża poprawa bezpieczeństwa samochodu: lepsze hamulce, strefy zgniotu, poduszki powietrzne, układy przeciwblokujące, ostrzeżenia o pasach i tak dalej. Tak więc chociaż klasyczne samochody są bezpieczne w prowadzeniu, są one znacznie mniej niż nowoczesne samochody; - jak zawsze - od Ciebie zależy ocena względnej wartości, jaką przywiązujesz do przyjemności prowadzenia klasycznego samochodu, oraz wyższe ryzyko dla twojego bezpieczeństwa fizycznego.


Czy wykres pokazuje liczbę zgonów na 100 000 osób w wypadkach , czy na 100 000 osób, które prowadzą codziennie, czy na 100 000 osób w całym stanie lub kraju? Czy na 100 000 na całym świecie? Czy w ogóle ma to związek z przebiegiem mil lub godzin spędzonych w pojeździe?
Xen2050

Jest to na 100 000 mieszkańców w USA. Nie ma to związku z przebiegiem kilometrów ani godzinami spędzonymi w pojeździe. Te wykresy pokazują bardziej wyraźne spadki, ponieważ, oczywiście, w pokazanym okresie również wzrosło użycie pojazdu.
Jack Aidley

4
Jakie jest twoje źródło tej mapy? Zastanawiam się, co dokładnie stało się przyczyną gwałtowniejszych spadków w latach 1980–82, 1989–92 i 2006–2009.
Dan C

@DanC: Jestem pewien, że ca. Spadek w 1990 r. Wynika z wprowadzenia w tym czasie przepisów dotyczących pasów bezpieczeństwa: en.wikipedia.org/wiki/...
Michael Borgwardt

1
@nocomprende: Zagadnienie, czy samochód jest w dobrym stanie do prowadzenia, to osobna kwestia, czy bezpiecznie jest prowadzić samochód w dobrym stanie. Oczywiście źle utrzymany pojazd może być niebezpieczny.
Jack Aidley

10

Bezpieczeństwo w wypadkach (ochrona ciebie): Ulepszenia są widoczne w skali dekadalnej i mają tendencję do gromadzenia się w miarę upływu czasu. (jest to nieco wspierane przez fabułę z omówionymi powyżej spadkami)

2016: Samochody są zazwyczaj wyposażone w centrowanie pasa, adaptacyjny tempomat, urządzenia, które utrzymują kierowcę w stanie czuwania, oraz funkcje automatycznego zatrzymania.

2010: Prawie każdy samochód jest wyposażony w układ ABS i ESC / Kontrola trakcji. Samochody mają wszędzie poduszki powietrzne oraz zaawansowane komórki zderzeniowe i strefy zgniotu

2000: ABS i podwójne poduszki powietrzne są standardem w wielu nowych samochodach. Środkowi pasażerowie prawdopodobnie mają trzypunktowe ograniczenie. Kotwice do fotelików dziecięcych. Zagłówki pasażerów.

1990: Dostępne są poduszki powietrzne. Wszystkie samochody mają strefy zgniotu.

1980: Zbiorniki paliwa muszą znajdować się w ramie samochodu.

1970: Pasy 3-punktowe zaczynają być powszechne

1965: Niebezpieczne przy każdej opublikowanej prędkości (stąd możesz dodać takie rzeczy jak „dachy, które nie zawalają się, gdy samochód się toczy)

Rzeczy, które pomagają kierowcy być bezpiecznym

2016: Tylne kamery cofania są wszechobecne

2010: Wspólne tylne systemy ostrzegawcze. SUV-y zbudowane na platformach samochodowych dobrze sobie radzą i są odporne na staczanie się. ESC i kontrola trakcji są wszechobecne.

2000: Samochody osobowe są zwykle wyposażone w 4 tarczowe hamulce tarczowe, szerokie opony i abs: lepsze prowadzenie i krótsza droga hamowania.

1990: Samochody są wyposażone w lusterka boczne kierowcy i pasażera. Znalezienie samochodu z napędem na tylne koła jest rzadkie: przeciętny nowy samochód ma lepsze prowadzenie w niskich temperaturach.

1980: Znalezienie samochodu bez wspomagania kierownicy jest rzadkością.

1970: Samochody zwykle są wyposażone w przednie hamulce tarczowe, droga hamowania dramatycznie maleje.

Istnieje kilka obszarów, w których bezpieczeństwo z czasem spadło:

 1. Utrata widoczności wraz ze wzrostem linii pasa, słupki A pogrubiły się, a tylne okna skurczyły się i zostały zatłoczone ograniczeniami szyi pasażera. Świadomość sytuacyjna kierowcy w nowoczesnym samochodzie jest znacznie mniejsza.
 2. Pojawienie się samochodu o mocy 175 koni mechanicznych pozwala ludziom wpaść w kłopoty, zanim będą mogli zareagować. (Łatwa naprawa: zapal światło na gazie)
 3. Duże opony zwykle robią się gorzej podczas śnieżnej pogody niż opony chude w latach 80. i 90., ponieważ nie przebijają się o ziemię. (Po prostu kup łańcuchy)
 4. Nowe samochody mają wiele systemów sterowania i rozrywki. (Oczy na drodze!)

FYI: ABS nie był standardem we wszystkich pojazdach w 2000 roku.
RockPaperLizard

Masz rację. to kiepskie frazowanie. 65% sprzedanych samochodów miało ABS w 2000 roku. ( Crashstats.nhtsa.dot.gov/Api/Public/ViewPublication/811182 )
GearsAndSuch

6

Czy można coś zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo klasycznych pojazdów?

Możesz przymocować i używać sprzętu bezpieczeństwa, takiego jak siedzenie wyścigowe i uprząż, kask, a nawet klatka bezpieczeństwa: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ten artykuł na temat wyposażenia bezpieczeństwa wyścigowego zawiera wiele informacji, w tym ostrzeżenie o klatkach bezpieczeństwa i hełmach (szczególnie przy umieszczaniu prętów stalowych w pobliżu głowy):

Wypadek z udziałem klatki bezpieczeństwa i kierowcy bez kasku nigdy się dobrze nie skończy

Ta strona ( http://www.cuscousainc.com/products/roll-cage.html ) sprzedaje klatki bezpieczeństwa (najwyraźniej prefabrykowane) dla kilku modeli, w tym wygląda na 5 pojazdów osobowych:wprowadź opis zdjęcia tutaj


Czy klasyki są wystarczająco bezpieczne, aby można je było stosować jako codzienny kierowca?

Jeśli przejedziesz krótki dystans przy ogólnie bezpiecznych ulicach i rozejrzysz się w obie strony przed przejściem przez ulicę (nawet jeśli masz zielone światło), prawdopodobnie jesteś wystarczająco bezpieczny . W porównaniu z rowerem / motocyklem prawie wszystko, co stawia drzwi między tobą a innymi pojazdami, jest prawdopodobnie poprawą.

Może to bardziej zależeć od Twojego pomysłu „wystarczająco bezpiecznego”. Czytałem, że europejska idea bezpiecznego samochodu to taka, która jest wystarczająco szybka i zwinna, aby uniknąć wypadku, podczas gdy amerykańska idea polega na owinięciu się jak największą ilością stali i masy oraz pozwoleniem, aby prawa fizyki wykonały swoją pracę .


6

Żaden samochód nie jest bezpieczny! Może (i) boli i zabija znacznie bardziej niż cokolwiek, co większość z nas często robi. Najlepszym wyposażeniem bezpieczeństwa jest operator pojazdu .... NIC nie zastąpi czujnego, inteligentnego i kompetentnego kierowcy! Każdy, kto wie o swoim pojeździe i jego ograniczeniach, może być bezpiecznym i uprzejmym kierowcą.

Biorąc to pod uwagę, postępy w nowszych samochodach są dość zdumiewające. Mają wiele technologii, które pomogą chronić pasażerów. Jednak luźny 2x4 może przebić się przez nowoczesną przednią szybę / okno tak skutecznie, jak w klasyce.

Ponadto z każdym elementem, który współczesny samochód „zrobi dla ciebie”, większość kierowców uzależnia się od wyposażenia i nie wie, co zrobić, gdy dojdzie do prawdziwego wypadku na drodze. Doskonałym przykładem są hamulce przeciwblokujące. Są wspaniałe i pomogą w hamowaniu awaryjnym. Jednak ten zysk prawie całkowicie wyeliminował przypadkowego kierowcę z doświadczenia w obsłudze poślizgowego samochodu! Wydostałem się z wielu problemów, po prostu nigdy nie doprowadzając mojego samochodu do złej sytuacji!

Jednak chętnie umieszczam swoją rodzinę w bezpieczniejszym, nowszym pojeździe za każdym razem, gdy tylko mam okazję!

Poznaj ryzyko ... poznaj pojazd ... bądź sprytny ... radość z jazdy!


Miałem prawie 2x4: zjechał z ciężarówki przed sobą, skręcając w powietrzu - odruchowo rzuciłem głową i górną częścią ciała w stronę siedzenia pasażera - uderzył o 3 cale szeroką krawędź przedniej szyby / słupka i rozbił się, gdy okno po stronie kierowcy zmieniło się w „puf”! Zatrzymałem się i cieszyłem, że a) zwracałem uwagę b) uderzyłem w słupek c) moje okno zostało zamknięte na wypadek, gdyby zamiast niego nie trafił i wszedł do samochodu przez okno. Żyj wystarczająco długo i wszystko może się zdarzyć. To było 25 lat temu i zamykam okna powyżej prędkości 30 km / h.

5

w odpowiedzi na pierwotne pytanie: „czy nowoczesne samochody są bezpieczniejsze niż samochody klasyczne”

( strażak tutaj ) prosta odpowiedź: Tak. Dużo.

dlaczego?

 • Konstrukcja jest znacznie bardziej stabilny i mniej odkształca się dość znacznie w wypadku (na przykład cięcia rozpórki starego samochodu trwa 2-3 sek, nowoczesny BMW około 15 sekund).
 • Poduszki powietrzne. Dużo więcej, także z boku itp.
 • System zwalniania paska, który nie blokuje się całkowicie i dlatego zwalnia cię wolniej.

Z mojego własnego doświadczenia jako strażaka (w oddziale ratownictwa drogowego) wydaje się, że są to główne różnice. Wypadki wciąż się zdarzają, a samochód się kruszy, ale istnieje ogromna różnica między starymi i nowymi samochodami (a także tanimi i „drogimi”).
Były to tylko systemy „redukcji szkód”. Nie wspomniałem o wszystkich automatycznych układach hamulcowych, ABS itp., Które pomagają zapobiegać wypadkom

Po prostu obejrzyj wideo z testów wypadków samochodowych. Zobaczysz różnicę;)
Jeśli szukasz bardziej szczegółowych odpowiedzi, przeczytaj pozostałe odpowiedzi lub zapytaj w komentarzu


4

Od wczesnych lat 70. zaangażowałem się w kilka aspektów starego świata samochodów. Temat ten pojawiał się coraz częściej w ciągu ostatnich dziesięciu lat i spędziłem mnóstwo czasu, zastanawiając się nad tym, a moje zaangażowanie w historyczne wyścigi dało mi dodatkowe spojrzenie na temat, który moim zdaniem. Podstawowa odpowiedź brzmi: nie, starsze samochody nie są bezpieczne jako nowsze rzeczy z kilku naprawdę ważnych powodów. Po pierwsze, starsze samochody (przed 69) są pełne ostrych krawędzi we wnętrzu - śmiertelna pułapka w wypadku, jeśli zostaniesz wrzucony do środka. Użycie pasów biodrowych powoduje z kolei własne problemy. siedzenie może się złożyć do przodu w przypadku niektórych uderzeń i poważnych obrażeń - może to spowodować kręgosłup lub po prostu twarz w kierownicę. Instalacja stałych lub blokujących oparć siedzeń z pasami naramiennymi może pomóc, ale nie jest łatwa do zaprojektowania w większości starszych samochodów. Droga hamowania może być znacznie dłuższa w starych samochodach. tutaj, w LA, gdzie ludzie jeżdżą o centymetry od poprzedzającego samochodu, niewiele pomaga. Możesz powiedzieć „zostaw więcej miejsca z przodu” ... Zrobiłem to, a inni kierowcy po prostu skaczą w przestrzeń, którą dla nich zostawiłeś. Inną kwestią, którą zauważyłem jako zawodnik, jest to, że masa własna nowoczesnych samochodów jest w niektórych przypadkach o 50% większa niż starych (nie, nie Lincolns i Cadillac, ale mniejsze samochody sportowe), a nowoczesna Mazda Miata waży więcej niż Ford Falcon. Zmienia to twoją siłę przetargową w przypadku niemal każdej kolizji, jeśli jesteś osobą w starym samochodzie. To moja krótka lista! Zrobiłem to, a inni kierowcy po prostu skaczą do dużej przestrzeni, którą dla nich zostawiłeś. Inną kwestią, którą zauważyłem jako zawodnik, jest to, że masa własna nowoczesnych samochodów jest w niektórych przypadkach o 50% większa niż starych (nie, nie Lincolns i Cadillac, ale mniejsze samochody sportowe), a nowoczesna Mazda Miata waży więcej niż Ford Falcon. Zmienia to twoją siłę przetargową w przypadku niemal każdej kolizji, jeśli jesteś osobą w starym samochodzie. To moja krótka lista! Zrobiłem to, a inni kierowcy po prostu skaczą do dużej przestrzeni, którą dla nich zostawiłeś. Inną kwestią, którą zauważyłem jako zawodnik, jest to, że masa własna nowoczesnych samochodów jest w niektórych przypadkach o 50% większa niż starych (nie, nie Lincolns i Cadillac, ale mniejsze samochody sportowe), a nowoczesna Mazda Miata waży więcej niż Ford Falcon. Zmienia to twoją siłę przetargową w przypadku niemal każdej kolizji, jeśli jesteś osobą w starym samochodzie. To moja krótka lista!


1

To moje doświadczenie ze starymi klasycznymi samochodami. Mój ojciec i ja (on przeszedł) przebudowaliśmy 9 starych moparów, z Chryslera z 1936 roku na Commando 68 Roadrunner 383 (jak również na satelitę 68 w reprodukcję RR z samochodem wyścigowym 440 i 63 Dodge Polara). Nie, starsze samochody nie są tak bezpieczne jak nowsze i zostało to dobrze uwzględnione. Jednak są to rzeczy, które powinieneśzrobić, aby starsze samochody były bezpieczniejsze, jeśli chcesz jeździć nimi po ulicach. Pierwsze są opony. Pozbądź się starych opon radialnych. Ich niebezpieczne. Jeśli nigdy nie jeździłeś z nimi, są one bardzo różne niż opony z pasami stalowymi. Następnie powinieneś zrobić aktualizacje. Przód i hamulce to dwa największe. Przedni koniec pomoże utrzymać samochód na drodze (te stare przednie były znane z krętej jazdy po wiejskim pasie) i hamulce, ponieważ chcesz skrócić drogę hamowania. Z nich zwykle są to małe rzeczy, takie jak wstrząsy i lepsze reflektory. Pamiętaj, że te części były „najnowocześniejsze” w latach 60-tych, teraz mamy lepiej. Jeśli robisz te rzeczy, to tak, stary samochód może być codziennym kierowcą.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.