Multimetr - podstawowa funkcjonalność i instrukcje


15

Multimetry

Szukam odpowiedzi na temat podstaw multimetru dla tagu witryny-wiki, aby wskazywał OP, kiedy chcemy, aby z nich korzystali.

Pytanie brzmi;

 • Jakie są podstawowe funkcje multimetru?

 • Jak rozwiązać problem awarii reflektora za pomocą multimetru?

 • Jak mogę przetestować bezpiecznik za pomocą multimetru?

 • Jak mogę przetestować baterię za pomocą multimetru?


Wiele informacji na tej stronie. sciencebuddies.org/science-fair-projects/... Dużo zdjęć i podstawowa lekcja na temat elektryczności.
Tobin S

@TobinS Staramy się reklamować dane z SE. Doceniam link, ale ostatecznym celem jest to, aby treść była tutaj. Jest to szczególnie ważne w przypadku naszych tag-wiki. mechanics.stackexchange.com/tags
DucatiKiller

Odpowiedzi:


12

Podstawowa funkcjonalność

Obraz Aby zilustrować typowy multimetr

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Multimetr jest narzędziem wielofunkcyjnym. Z definicji łączy kilka dobrze zdefiniowanych instrumentów i multipleksuje elementy sterujące w celu uproszczenia.

Wejścia

Większość multimetrów będzie miała 3 zaciski wejściowe. Zazwyczaj będziesz używać tylko COMi V/mA/Ohmwprowadzać (często odpowiednio Czarny i Czerwony, ale nie na przykładowym obrazie). Trzecie wejście służy do pomiaru szczególnie dużych prądów. Niektóre multimetry mają 4 wejścia dla bardziej precyzyjnych pomiarów z wykorzystaniem Kelvin Sensing . W urządzeniach przenośnych jest to zwykle widoczne w miernikach LCR .

Tryb woltomierza

http://sub.allaboutcircuits.com/images/05078.png

W trybie woltomierza należy zawsze wykonywać pomiary równolegle do mierzonego obwodu, obwód jest zasilany

Podstawową funkcją woltomierza jest pomiar napięć, różnic potencjałów między dwoma punktami w obwodzie. Wirtualnie wszystkie DMM będą miały funkcjonalność woltomierza.

W reprezentatywnym urządzeniu pokazanym na zdjęciu tryby woltomierza są wybierane między godziną 9:00 a 1:00 na tarczy zegara. Płaski pasek reprezentuje tryb prądu stałego, a linia Wiggly przedstawia prąd przemienny. Z każdego trybu można bezpiecznie korzystać zamiennie (wpływając tylko na dokładność odczytu), pod warunkiem przestrzegania wartości znamionowych napięcia. Niektóre multimetry oferują funkcję automatycznego przełączania , która nie wymaga wyraźnego wybierania zakresu na tarczy.

Niektóre sposoby wykorzystania DMM w trybie woltomierza do celów motoryzacyjnych

 • Ustalanie obecności napięcia sterującego na linii sygnałowej, np. Przekaźnikowej linii sterującej, wtryskiwaczach paliwa

 • Ustalanie obecności napięcia zasilania w różnych obwodach

 • Pomiar napięcia wyjściowego regulatora / alternatora lub akumulatora

Tryb amperomierza

W trybie amperomierza należy zawsze wykonywać pomiary szeregowo z obwodem, obwód jest zasilany

http://www.cdn.sciencebuddies.org/Files/4808/6/fig7_multimeter-series-measure-current.jpg

Podstawową funkcją amperomierza jest pomiar prądu elektrycznego. W trybie amperomierza uszkodzi DMM i może spowodować przepalenie bezpiecznika w samochodzie, jeśli podłączysz DMM równolegle do obwodu pod napięciem, czyli w sposób, który mierzyłby napięcie, gdyby był w trybie woltomierza.

W reprezentatywnym urządzeniu pokazanym na obrazku tryby amperomierza są wybierane między 1:00 a 4:00 na tarczy zegara. Pamiętaj, że ustawienie najwyższego zakresu na tym urządzeniu (i wielu innych) wymaga użycia alternatywnego wejścia wysokiego prądu.

Za pomocą amperomierza podczas diagnozowania obwodu pod napięciem, który powinien być włączony (np. Lampa z włączonym włącznikiem), uzyskany odczyt poinformuje cię o rodzaju usterki w obwodzie, odczyt wysokiego prądu oznacza zwarcie, prąd zerowy oznacza otwarty obwód.

Niektóre sposoby wykorzystania DMM w trybie amperomierza do celów motoryzacyjnych

 • Testowanie szczelności - prąd akumulatora przy wyłączonym samochodzie

Tryb omomierza

W trybie omomierza należy wykonywać pomiary równolegle z obwodem, obwód musi być odłączony od zasilania

http://image.slidesharecdn.com/howtouseadigitalmultimeter-100726083407-phpapp01/95/how-to-use-a-digital-multimeter-14-728.jpg

Omomierz mierzy rezystancję między dwoma zaciskami. Rezystancja określa ilość prądu pobieranego przez urządzenie przy stałym napięciu zasilania. Zazwyczaj komponenty „analogowe” w samochodzie, takie jak światła, przekaźniki, przełączniki, bezpieczniki itp., Będą miały stosunkowo niską rezystancję, kilka omów do 100 lub więcej. Odporność na inne elementy (np. Czujniki, wtryskiwacze) można porównać ze specyfikacją w celu wykrycia awarii.

W reprezentatywnym urządzeniu pokazanym na zdjęciu tryby omomierza są wybierane między godziną 6:00 a 9:00 na tarczy zegara. Należy pamiętać, że na tym urządzeniu ustawienie 2000 (2k) Ohm jest multipleksowane dla odczytów ciągłości (więcej o tym później), tryby wtórne są często wybierane za pomocą wszechobecnego „rzucającego się w oczy nieoznaczonego przycisku”. Nie ma żadnej szkody (oprócz ryzyka braku odczytu) przy wyborze niewłaściwego zakresu na urządzeniu

Niektóre sposoby wykorzystania DMM w trybie omomierza do celów motoryzacyjnych

 • Sprawdź rezystancję komponentów elektrycznych, takich jak wtryskiwacze, światła, przekaźniki

 • Zidentyfikuj zwarcia i przerwy w obwodzie, czasami masz bardzo niskie omy „niezbyt krótkie zwarcia”, które nie wyzwolą sygnału dźwiękowego miernika ciągłości

 • Sprawdź ciągłość bezpiecznika

Dodatkowe tryby

Pojemność

Rzadko spotykany w tanich DMM, a nigdy w samochodowych, służących do weryfikacji pojemności. Wiele ostrzeżeń dotyczących użytkowania i nie jest to najbardziej przydatna funkcja do naprawy i diagnostyki motoryzacyjnej

Test ciągłości

Nieco zbędny do trybu omomierza pod względem możliwości diagnostycznych. Podstawową zaletą jest głośny BEEEP, który emituje, gdy występuje ciągłość, co pozwala skupić oczy nie na dmm

Testy diod

Często zwielokrotniany w trybie ciągłości, odczyt, jaki daje ci podczas pomiaru ciągłości, jest napięciem wymaganym do przewodzenia diody.

Cykl pracy

Przydatna funkcja motoryzacyjna, pozwala diagnozować elektryczne komponenty silnika korzystające z modulacji szerokości impulsu - np. Wtryskiwacze

Miernik RPM

Przydatna funkcja motoryzacyjna, która wykrywa obroty silnika na podstawie hałasu wytwarzanego na linii zasilającej.

Charakterystyka tranzystora

Zabawny tryb „hfe” i trzy pinowe złącze służą do testowania tranzystora beta . W pewnym sensie sztuczka i nieprzydatny do celów motoryzacyjnych

Odczyt temperatury

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jeśli Twój DMM ma zabawne żółte złącze z symbolem K, dotyczy to termopar . DMM powinien mieć tryb „C / F” do pomiaru temperatury. Typ sondy jest ważny, więc dopasuj typ litery.


1
To fantastyczna odpowiedź.
DucatiKiller,

Obraz niepoprawny: łączy napięcie prądu przemiennego z prądem stałym, etykieta VOhmmA powinna brzmieć <200mA, pole tekstowe 10ADC powinno brzmieć „do 10A”, nie więcej niż 10A ”
philipsbourn 11.02.16

4

Podstawowe funkcje

Multimetr jest urządzeniem elektrycznym do pomiaru napięć elektrycznych (V, V), prądów (Amper, I) i rezystancji (Ohm, Ω). Większość jest również w stanie mierzyć ciągłość, a wiele z nich ma inne funkcje, takie jak testowanie diod i tranzystorów / Jest używany przez ustawienie go w odpowiednim zakresie i za pomocą dołączonych sond do sprawdzenia testowanego elementu - na przykład do testowania akumulatora napięcie, ustaw na „20 V DC” (tj. mierząc napięcie DC w zakresie od -20 do +20 V) i dotknij czarny przewód do ujemnego bieguna akumulatora, a czerwony przewód do dodatniego bieguna - zdrowa bateria bez obciążenia powinien wynosić około 13,5 V.

Rozwiązywanie problemów elektrycznych

Zobacz to pytanie i odpowiedzi, które opublikowałem w zeszłym roku ...


3

Wygląda bardziej jak 4 pytania lol. Ale tu idzie. Podstawowe funkcje: wiele zakresów pomiaru woltów, omów (rezystancji) i miliamperów. Awaria reflektora: ujemny lub czarny przewód do dobrego uziemienia (ujemny styk akumulatora, czyste miejsce na ramie itp.) Czerwony lub dodatni przewód do zacisków wtyczki reflektora (włączony reflektor). Brak napięcia? Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych przewodów? Sprawdź przełącznik! Masz napięcie? użyj ustawienia Ohm, (WYŁĄCZANIE !!), aby sprawdzić między zaciskami. Testowanie bezpiecznika: w miejscu uziemić czarny przewód, dotknąć czerwonego przewodu do pierwszego końca bezpiecznika, a następnie do drugiego końca. Napięcie na obu końcach, dobry bezpiecznik! Testowanie luźnych bezpieczników: ustawienie Ohm, przewody na przeciwległych końcach bezpiecznika. Auto akumulatory: najlepiej przetestowane za pomocą testera akumulatorów lub higrometru!


Test obciążenia słabego człowieka dla akumulatora. Hak czerwony prowadzi do + (dodatni), a czarny do - (ujemny). Wyłącz zapłon, różni się w zależności od modelu, sprawdź napięcie akumulatora w woltach prądu stałego. Spróbuj uruchomić samochód, odczytuj przy tym licznik, nie powinien spaść poniżej 9,6. Zwolnij klucz i pozostaw włączony, powinien on odczytać w ciągu 1 wolta od pierwotnej kontroli.
Tobin S
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.