Co jest nie tak z moim samochodem?


4

Mój samochód miał zepsuty tłok i całkowicie się zepsuł. Kupiłem nowy silnik i kazałem go zainstalować. wszystko wydawało się działać oprócz cichego kliknięcia podczas jazdy z silnika. Byłem w stanie pokonywać duże odległości.

Pewnego dnia, kiedy prowadziłem radio, po prostu wyłączyłem się bez powodu. Miałem przyjaciela, który jechał przyspieszeniem, aby sprawdzić, czy samochód nadal jedzie. Samochód poruszał się dobrze. Mimo to zatrzymał się. Kiedy zatrzymał się, wyłączył go.

Od tego dnia nie włącza się ponownie. Wymieniłem baterię i to nic nie dało. Skakanie nic nie robi. Nie wydaje nawet dźwięku kliknięcia ani nie próbuje się przewrócić. Czy to mój alternator? Coś gorszego?

Wkrótce go odholuję do mechanika, ale zanim zmarnuję pieniądze, by powiedzieć mi, że będzie to kosztować więcej niż samochody warte naprawy, pomyślałem, że zapytam.

Odpowiedzi:


4

Jeśli twój samochód działał dobrze, to alternator przynajmniej zapewniał ładunek. Fakt, że nie można go włączyć ponownie po zatrzymaniu, sugeruje, że akumulator nie utrzymywał żadnego ładunku. Więc początkowo zgaduję, że to bateria (po ostatecznym rozszyfrowaniu twojego pytania zdaję sobie sprawę, że już próbowałeś to zastąpić)

Sugeruję, abyś również spojrzał na alternator - zwłaszcza przy tykającym hałasie może się zdarzyć, że alternator jest na ostatnich nogach.

Poza tym bardzo trudno jest zdiagnozować przez Internet bez dodatkowych informacji, więc moim zaleceniem jest nadal, aby Twój mechanik dobrze się przyjrzał. Może gdzieś to tylko podejrzane połączenie.


3

Zgaduję, że wadliwy włącznik zapłonu jest uszkodzony. Radio zwykle włącza się, gdy kluczyk zapłonowy znajduje się w pozycji 1, a zapłon w pozycji 2. Radio przestało działać, a po przekręceniu przełącznika zapłon przestał działać.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.