Co się dzieje, gdy w silniku samochodu nie ma wystarczającej ilości oleju?


61

Gdy samochód jest uzupełniany olejem, dla większości osób jasne jest, że należy go napełnić do zalecanej ilości określonej przez producenta (zwykle na bagnecie).

Jakie dokładnie są wszystkie wady uruchamiania silnika, gdy olej staje się zbyt niski?


10
Nie wiedziałbym nawet, od czego zacząć Max. Czekam jednak na odpowiedzi.
DucatiKiller

Odpowiedzi:


69

Olej silnikowy ma znacznie większe znaczenie dla silnika niż smarowanie. Zapewnia chłodzenie, sprzątanie i wiele innych obowiązków. Wiesz już, że działanie silnika ulega pogorszeniu, gdy zabraknie oleju. Zobaczmy, czy uda nam się to sprecyzować, aby lepiej zrozumieć, jak to się dzieje.

Powiedzmy, że z braku argumentów silnik pracuje z niewielką ilością oleju lub bez oleju. Kontrolka oleju silnikowego świeci się podczas pracy silnika. Płyn przeciw zamarzaniu to już tabaka, ale to nie przestanie się przegrzewać zbyt długo. Oto co się dzieje:

Gdy cokolwiek jest ograniczonego oleju w silniku, jest tłoczone, robi się coraz cieplej. Robi się cieplej, ponieważ olej nie ma wystarczająco dużo czasu na ostygnięcie, zanim trzeba będzie wrócić do silnika i zrobić to samo. W takim przypadku olej zużywa się szybciej. W pełni syntetyczny olej wytrzyma dłużej niż olej dino (rafinowany), ale prędzej czy później poniesie klęskę. Z olejem zachodzi kilka reakcji, w tym utlenianie, degradacja termiczna i ogrzewanie pod ciśnieniem. Pamiętaj, że wszystkie te rzeczy powstają w normalnych warunkach użytkowania (a więc z tego powodu zmieniamy oleje, kiedy powinniśmy), ale w ekstremalnych warunkach, jak sugerujesz, wszystko dzieje się znacznie szybciej .

To świetny obraz, który opisuje, co dzieje się na stronie smarowania maszyn -

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Cały ten podział tworzy regularne: tar; osad; lakier; sadza; itd. Wszystkie te rzeczy zaczynają osadzać się na elementach wewnętrznych silnika, takich jak pierścienie, łożyska, ściany cylindrów ... gdziekolwiek normalnie płynie olej. Jeśli wrócisz do nauk chemicznych, prawdopodobnie pamiętasz, że duża część oleju to węgiel. Wszystkie wspomniane wcześniej nieprzyjemne substancje są tak naprawdę produktami ubocznymi węgla. Ponieważ te substancje węglowe nadal się osadzają, każda część, która się z nimi styka, ulega zużyciu, ponieważ węgiel może stać się dość twardy i / lub lepki w odpowiednich okolicznościach. To zaczyna generować więcej tarcia na tych częściach. Więc teraz zamiast chłodzenia / smarowania / czyszczenia olej się zepsuł, teraz nagrzewa się (z powodu większego tarcia), tworzy osady i czyni silnik naprawdę brudnym miejscem. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że teraz robi wszystko, co pierwotnie miał zastąpić.

Każda obrobiona powierzchnia w silniku jest podatna na zwiększone zużycie. W miarę jak olej w dalszym ciągu ulega rozkładowi w coraz szybszym tempie, temperatura wewnątrz silnika na powierzchniach maszyn staje się coraz gorętsza. Nosić się coraz szybciej, aż coś daje. Najczęściej w takich sytuacjach pierwszą rzeczą jest pręt lub łożysko główne. Jeśli tylna część łożyska pręta jest wystarczająco mocna, gdy tak się stanie, możesz rzucić pręt.

Rzut prętem polega zasadniczo na tym, że tarcie na łożysku w czopie wału korbowego jest wystarczająco silne, aby pokonać siłę samego pręta i ma katastrofalne odkształcenie plastyczne metalu. Tłok może opuścić otwór i nie powróci. Może wypaść z dna, a następnie rzucić się do wnętrza miski olejowej, albo sam pręt pęknie i wypchnie się i / lub tłok z boku bloku silnika.

W tym momencie nie ma już powrotu (w większości przypadków). Silnik jest gotowy i będzie wymagał wymiany.

Jeśli nadal będziesz pracował z silnikiem o bardzo niskiej zawartości oleju, nastąpi zniszczenie ... i nie ... Nie jestem z tego powodu melodramatyczny.

EDYCJA: Oto kilka filmów, które opisują, co się stanie, gdy nie zmienisz oleju w pojeździe. Tak dzieje się z olejem, gdy jest go za mało ... przy braku oleju nie potrzeba 130 000 km, żeby tak wyglądać.

https://youtu.be/KC-SxrsgEwo

https://youtu.be/oIkxlWpJ6bk


18

W większości silników po napełnieniu olejem spływa on do zbiornika na dnie silnika, zwanego miską olejową. Rurka bagnetu przechodzi prosto do tego zbiornika, aby zmierzyć poziom oleju. Innym ważnym elementem znajdującym się w tym zbiorniku jest rura zbierająca do pompy olejowej.

Tak długo, jak rura zbierająca pompy pozostaje poniżej poziomu oleju, odpowiedź na twoje pytanie brzmi „niewiele”. Możesz stracić trochę zdolności chłodzenia ze względu na zmniejszoną objętość oleju, ale wszystko będzie działać poprawnie i nie zobaczysz żadnych ostrzeżeń, ponieważ twoje ciśnienie oleju będzie w porządku.

Również w większości samochodów lampka ostrzegawcza oleju jest uruchamiana przez spadek ciśnienia oleju, który może być spowodowany niskim poziomem oleju. Aby tak się stało, poziom oleju musi być BARDZO niski. Wcześniej byłem o 2 kwarty / litr niski i widziałem, jak zapala się moje światło oleju przy szybkim pokonywaniu zakrętu. Mały olej pozostały na misce olejowej spadłby na bok, a rurka podbieracza wyschła i ciśnienie spadło.

NIGDY nie należy prowadzić samochodu, jeśli lampka oleju jest włączona lub ciśnienie oleju nie jest normalne, ale brak oleju nie zaszkodzi, dopóki nie stanie się zbyt niski . Gdy stracisz ciśnienie oleju, uszkodzenia mogą znajdować się tuż za tobą.

Olej silnikowy służy do smarowania i chłodzenia, a spadek ciśnienia oznacza, że ​​olej nie dostanie się wszędzie tam, gdzie powinien, lub przynajmniej nie będzie pracował wystarczająco szybko, a zacznie się przegrzewać i rozkład, co spowoduje również utratę smarowania.


Tak, czy możesz rozwinąć swoją odpowiedź, wyjaśniając, co dzieje się, gdy ciśnienie oleju nie jest optymalne lub pompa nie jest objęta? Co się dzieje, kiedy olej jest „za niski” ? Jakie szkody mogą być spowodowane?
Max Goodridge,

Zaktualizowano do pewnego momentu. Nie wiem, co najpierw powoduje utrata smarowania i ile czasu zajmuje „niewielka” lub „poważna”, ale naprawdę może szybko zepsuć silnik.
JPhi1618,

W tym momencie, o ile mogę stwierdzić, jedyną wadą bardzo niskiego poziomu oleju jest to, że silnik zepsuje się z powodu przegrzania. Poczekaj, aż silnik ostygnie i znów jesteś w drodze, aż się przegrzejesz - prawda? Przepraszam, ale nadal jestem trochę zaskoczony.
Max Goodridge,

@MaxGoodridge brak oleju może doprowadzić do katastrofalnej awarii silnika, nie popełnij błędu
Zaid

1
@MaxGoodridge: Posiadanie kilku elementów w silniku podczas rozgrzania bloku, gdy cały blok jest chłodny, jest znacznie gorsze niż rozgrzanie całego elementu. Funkcja termiczna oleju nie tyle chłodzi gorące punkty, co wyrównuje temperaturę wszystkiego.
supercat

7

Zastrzeżenie: Pracuję ze starszym silnikiem 6-rzędowym 6 Holden w landrover, więc moja perspektywa jest nieco starodawna. Jednak podstawowe podstawowe pojęcia są takie same.

Przyczyna: Niski poziom oleju w misce olejowej, na samym dole silnika. Zwykle olej powinien być odczytany bezpośrednio na linii pełnej na bagnecie, gdy pojazd jest wypoziomowany, a silnik jest zimny i nie pracuje przez kilka godzin. Dzięki temu olej z górnej części silnika spływa z powrotem do miski.

Objaśnienie: Olej jest pobierany z miski do rury zwanej zbiornikiem oleju. To twarda rura, która zwisa w dolnej części miski olejowej. Tak długo, jak ta część jest cały czas pokryta olejem, jesteś dobry. Na stromym wzniesieniu lub zejściu olej może odejść od podbieracza, co jest w takim samym stanie, jak w przypadku niskiego poziomu oleju przez cały czas. Ostre pokonywanie zakrętów może również prześlizgiwać się po oleju, dzięki czemu odbiór jest na chwilę wyraźny.

Oto wlot oleju i ekran. Patelni nie ma, a ten silnik jest odwrócony do góry nogami.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jeśli przetwornik nie zostanie wykryty, będzie próbował zasysać powietrze ze skrzyni korbowej, a nie czysty olej. Ponieważ powietrze jest znacznie bardziej ściśliwe niż olej, efektywne ciśnienie oleju spada wraz z powietrzem w przewodzie. Pompa olejowa powinna przepychać większość pęcherzyków powietrza, ale w najgorszym przypadku może skończyć się pustym olejem i zamiast tego napełnionym powietrzem. Może to spowodować zamknięcie powietrzne, a olej po prostu przestanie płynąć.

Efekt: Twój silnik pompuje olej z boku silnika do głowicy, gdzie znajduje się wiele ruchomych części, takich jak krzywki i popychacze. Mój silnik ma popychacze i wahacze oraz trzpienie zaworów, które muszą być stale smarowane. Przy niższym ciśnieniu oleju z pompy mniej oleju jest wypychane na szczyt silnika, a te ruchome części mogą pracować bardziej sucho.

Ponadto w różnych miejscach wokół głównego wału korbowego znajdują się miotacze oleju i procarze. Łapią i zgarniają olej i wrzucają go w miejsca, które wymagają smarowania, takie jak ścianki cylindra, gdy tłok jest podniesiony, oraz w łożyska oczkowe korbowodu. Gdy poziom oleju spadnie nisko, smarowanie dolnego silnika jest zmniejszone, a rzeczy pracują na gorąco, ze zwiększonym tarciem i zużyciem.

Pamiętam, że przeciętny silnik samochodu przerzuca cały zapas oleju przez silnik 4 razy na minutę. Podejrzewam, że częściej w nowszym silniku.

Źródło - warto to obejrzeć: http://www.youtube.com/watch?v=CDXXkpGiLU0

Nie wszystko jest złe - istnieją bardziej nowoczesne systemy, takie jak suche miski olejowe w samochodach wyścigowych, w których olej jest pompowany pod ciśnieniem do zbiornika, a następnie podawany do silnika, dzięki czemu ma zbiornik oleju na narożniki. Nadal nie powinieneś kończyć, ale możesz pokonać zakręt bez utraty smarowania.

Opis: Samochód mojej drugiej połowy brzmiał bardzo szczęśliwie, ale poza tym działał dobrze. Dopiero gdy wjechała samochodem na przyzwoitą klasę, zapaliła się lampka kontrolna ciśnienia oleju. Miał 2 litry i ledwo rejestrował się na bagnecie. Kilka dni później wyprowadziła samochód z garażu, a następnie sprawdziła olej. Odczyt był naprawdę niski, ponieważ silnik właśnie pracował. Włożyła więc dodatkowe 2 litry i jechała przez 30 minut. Samochód jechał naprawdę źle, dmuchając niebieskim dymem, gdy olej tłoczył się wokół pierścieni obok tłoków i do komory spalania. Odpompowaliśmy trochę i wszystko było dobrze.

Więc to za dużo jest złe, niewystarczające jest złe, i dobrze jest w sam raz.


1
Bardziej niż prawdopodobne, że olej przedostawał się do wlotu paliwa po korpusie przepustnicy przez zawór PCV, wchodząc do komory spalania, a następnie palił się. Ropa nie omija pierścieni z powodu typowych poziomów. Gdyby tak było, po zmianie poziomu nadal ominąłby pierścienie.
DucatiKiller,

1
@DucatiKiller Dobra uwaga - nie myślałem o tym. Przesłanie, które próbowałem przekazać, było takie, że zbyt wiele jest równie złe, jak zbyt małe, i że właściwy poziom jest najlepszy.
Criggie

Ta odpowiedź tak naprawdę nie uwypukla faktycznych wad zbyt niskiego poziomu oleju, mówi tylko, że nie powinieneś. Przepraszam, ale to tak naprawdę nie odpowiada na moje pytanie. Czy potrafisz rozwinąć swoją odpowiedź?
Max Goodridge,

@MaxGoodridge Jak to jest? Link do filmu jest naprawdę interesujący, obejrzyj go.
Criggie

Twoja edycja znacznie poprawiła tę odpowiedź. Film był fascynujący i sam w sobie był dobrą odpowiedzią na moje pytanie. Dziękuję Ci.
Max Goodridge,

5

Mogę odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zdarzyło mi się to kilka razy. Istnieje kilka różnych możliwości w zależności od temperatury otoczenia i wieku silnika. Oto trzy prawdziwe scenariusze, które miały miejsce w moim Volvo 850 z 1996 roku:

(1) Gdy poziom oleju spadnie, pierwszą rzeczą, którą możesz zauważyć, jest większy hałas. Olej tłumi silnik, więc gdy olej się obniży, stukot silnika staje się nieco głośniejszy. W końcu pojawia się (miejmy nadzieję) lampka oleju „niskiego ciśnienia oleju”. Jeśli samochód jest nowy, szybko się nagrzewa, ponieważ połączenie między cylindrami i otworem jest szczelne. Jeśli silnik jest stary, może po prostu gnić z powodu luźniejszego dopasowania. Dopóki temperatura się nie nagrzewa, jest w porządku, ale silnik będzie się przyspieszał.

(2) W wysokiej temperaturze otoczenia (w okresie letnim) najpierw wystąpi przeciążenie temperaturowe. Gdy tylko moja lampka niskiego ciśnienia oleju zawiodła, zabrakło mi oleju bez zauważenia. Temperatura silnika rozgrzała się i nie obserwowałem wskaźnika temperatury. Pierwszą rzeczą, którą zauważyłem, była para wydobywająca się z kaptura. I NATYCHMIAST naciągnięta. Z pełnowymiarowym ręcznikiem plażowym otworzyłem maskę i zdjąłem korek chłodnicy, para i gorąca woda eksplodowały, tryskając nad silnikiem; jest to dobre, ponieważ uwolnienie ciśnienia powoduje chłodzenie. Potem wziąłem galon zimnej wody, wlałem i nalałem jeszcze dwa galony bezpośrednio na silnik. Nie wyrządzono trwałych uszkodzeń.

Edycja: pamiętaj, że może to być bardzo niebezpieczne! Płyn chłodzący jest pod ciśnieniem, a otwarcie korka gorącego silnika może spowodować jego wrzenie i wypchnięcie gorącego płynu chłodzącego ze znaczną siłą. Może to spowodować poważne oparzenia. Standardowym zaleceniem jest umożliwienie ostygnięcia silnika przed zdjęciem chłodnicy lub korka zbiornika płynu chłodzącego. W moim przypadku użyłem dużego, pełnowymiarowego ręcznika plażowego, aby stłumić eksplozję. Aby uniknąć poparzeń, konieczne jest użycie tak dużego ręcznika, koca lub innego dużego, grubego materiału.

(3) W sytuacji niskiej temperatury (zima) w starym samochodzie silnik może się zatrzeć przed przegrzaniem. Zdarzyło mi się to kilka tygodni temu. Czujnik ciśnienia oleju woskowego znów się zepsuł. Z przyjemnością jechałem autostradą, bez żadnych nieprawidłowości temperaturowych, ale ignorując hałas silnika, który powinien był mnie poinformować, miałem niski poziom oleju, BARDZO niski. Zatrzymałem się, żeby zatankować. Napełniłem zbiornik paliwa i pojechałem uruchomić samochód: putt, putt, putt, poszło jak 5 stóp, a potem zatrzymało się. Próbowałem ponownie, prrrr, prrr, erk, stall. Silnik został zajęty. Oznacza to, że jest gorąco, a części się ocierają. Na autostradzie tłoki poruszają się tak szybko i mocno, że jeżdżą dalej, ale po zatrzymaniu tarcie uniemożliwia im ruch: zatarcie. Sprawdziłem olej: zniknął całkowicie. Wlałem olej odpowiednią ilością. Samochód wystartował i jechał normalnie.

Ponieważ mój samochód jest starszy, może nieco tolerować wyższe temperatury i nie jest tak łatwo się przegrzewać. W przypadku nowszego samochodu z ciasno przylegającymi tłokami lub samochodu wyczynowego utrata oleju jest znacznie bardziej niebezpieczna, ponieważ silnik może nagrzewać się tak szybko, że staje się czerwony. Jeśli tak się stanie, głowica może się wypaczyć, a następnie silnik szybko wycieknie olej. W tym momencie silnik jest mniej więcej śmieci.


6
NIGDY NIE WOLNO NIGDY otwierać korka chłodnicy, gdy silnik jest gorący, szczególnie jeśli silnik się przegrzał. Ryzykujesz poparzeniem drugiego i trzeciego stopnia tułowia i twarzy. Żaden silnik ani samochód nie jest tego wart.
TMN

1
Edytuj to ostrzeżenie w odpowiedzi. Otwarcie czapki „Hot Rad” było niebezpieczne i nie powinno być prezentowane jako opcja. Oparzenia parą są bardzo złe.
Mathieu K.,

@TMN Jak powiedziałem w odpowiedzi, użyłem dużego ręcznika, aby osłonić się przed parą, więc nie było szansy na poparzenie. Brak otwarcia chłodnicy może zwiększyć potencjalne uszkodzenie silnika lub układu chłodzenia. (Jeez, millenials handwringing.)
Cooter Davenport,

2
@CooterDavenport: Widziałem przegrzane grzejniki wylewające wodę na ponad pięć stóp w powietrze. Ręcznik nie zrobi ****, jeśli tak się stanie. Miałem również korki chłodnicy, które zwalniają ciśnienie, zanim zostaną całkowicie odłączone; jeśli tak się stanie, gorący płyn chłodzący będzie strzelał w losowym kierunku, prawdopodobnie prosto w Twoją stronę. Jeśli chcesz, zaryzykuj sam, ale zalecanie, by robili to inni, jest w najlepszym razie niedbalstwem.
TMN

@TMN Nie „poleciłem” tego. Dokładnie opisałem, co zrobiłem w tej sytuacji. Moja operacja zakończyła się powodzeniem. Jeśli masz inne pomysły, napisz własną odpowiedź zamiast trollować moją.
Cooter Davenport,

3

Cały układ smarowania silnika ulega awarii, co prowadzi do zarysowania cylindrów i cylindrów, po czym nie działają one płynnie i ulegają szybszej degradacji. tłoki są wykonane z aluminium, a cylindry mają specjalną twardą szklistą powłokę, dzięki czemu bardzo łatwo skrobią, a gdy silnik jest zbyt gorący, aluminium odkształca się i nagrzewa w błędnym kole, dopóki się nie zablokuje lub nie przegrzeje i nie będzie palić.


2

Silnik prawdopodobnie się zatka.

Zdarzyło mi się to raz z kosiarką. Próbowałem kosić trawnik po tym, jak tata spuścił olej, ale zanim go napełnił. Trwało kilka minut, po czym zatrzymało się, jakby ostrze uderzyło w coś twardego, ale bez dźwięku uderzenia o coś.

Mieliśmy dużo szczęścia i mogliśmy go uruchomić po dodaniu oleju i pozostawieniu go do ostygnięcia.


2

To nie jest dobre. Niewielka ilość oleju, która pozostała, będzie się przegrzewać i degradować, co inni wyjaśnili lepiej. Przy tak niskim poziomie oleju tak długo, jak długo silnik się jeszcze nie przegrzewa, być może uda się zmusić samochód do zjechania się na odległość 5 lub 10 mil do sklepu, aby uzyskać więcej problemów z brakiem oleju, ale to już jest bardzo ciężko w samochodzie

Zasadniczo twój przebieg ulegnie pogorszeniu (być może trwale, w zależności od smół i żywic utworzonych przez olej degradowany pod wpływem ciepła), a twój silnik będzie cierpiał wykładniczo bardziej niż zwykle, b / c olej nie może wystarczająco dobrze wykonać swojej pracy już więcej

Jeśli będziesz jechał wystarczająco daleko poza tym punktem, silnik w końcu przegrzeje się i zostanie zniszczony - albo rozpadnie się na odkształcenie plastyczne, albo nawet sam spaw się w bardzo drogie dzieło sztuki współczesnej. Przy ekstremalnym przegrzaniu ekspansja termiczna staje się znacząca, więc otrzymujesz dodatnią pętlę sprzężenia zwrotnego w / więcej i więcej ciepła i tarcia. Jeśli elementy wewnętrzne utrzymają się, spowoduje to ich pochwycenie, a przy zaangażowaniu wystarczającej mocy i pędu może przyspawać tłoki do bloku, podobnie jak niektóre koła są wytwarzane przez zgrzewanie tarciowe


1

Przerwa między cylindrem a rdzeniem silnika jest naprawdę bardzo mała. Ta luka jest wypełniona olejem w normalnych warunkach, umożliwiając cylindrowi „ślizganie się” w pojemniku.

Gdy zabraknie oleju, tarcie między cylindrem a jego pojemnikiem znacznie wzrasta, powodując duże zużycie.

Gdy samochód pracuje bez oleju, tarcie między cylindrem a jego pojemnikiem generuje dużo ciepła, powodując dalsze zużycie cylindra. W punkcie krytycznym cylinder staje się tak gorący, że w rzeczywistości „topi się” w pojemniku i blokuje, uniemożliwiając ruch. Niestety, wszystkie cylindry są sztywno połączone z wałem korbowym, a moment obrotowy silnika jest zbyt duży, aby natychmiast zgasnąć (ponieważ inne cylindry wciąż wybuchają i wytwarzają moc), wał korbowy zwykle rozłącza się z cylindrem i uszkadza losową część silnika, rozbijając w nim otwór, zamieniając silnik w śmieci.

Kiedy tak się dzieje, zwykle wygląda to jak „eksplozja”, w której silnik wydaje głośny dźwięk (pękający wał korbowy), a otwory emitują dużą ilość dymu ze spalonego paliwa, oleju i gorącego metalu cylindrów.

Należy pamiętać, że chociaż zależy to od samochodu, jest to naprawdę mały przedział czasowy, silnik może pracować bez oleju, może to być około 30 sekund i maksymalnie kilka minut. Więc kiedy zobaczysz ostrzeżenie o ciśnieniu oleju w kokpicie, natychmiast zatrzymaj samochód i wyłącz silnik.


0

Bez oleju do smarowania metal na powierzchniach metalowych zaczyna się nagrzewać od tarcia. Dodatkowe ciepło powoduje rozszerzanie się metalu. Gdy się wystarczająco rozszerzy, pewna część silnika spróbuje przestać się poruszać, ale inne części mogą jeszcze nie zatrzymać się z powodu pędu lub mocy, powodując zgięcia i pęknięcia wewnętrznych części silnika.

Gdy olej jest zbyt niski, pompa oleju może nie zawsze być w stanie wciągnąć olej, co prowadzi do przerw w smarowaniu, w których dodatkowe ciepło spala się i rozbija pozostały olej, przyspieszając w kierunku ostatecznej awarii.


Witaj, najwyraźniej przez twojego 101 przedstawiciela doświadczyłeś już innych stron SE. Oto link do tego przewodnika. mechanics.stackexchange.com/tour Welcom i na zdrowie, dołącz do czatu.
DucatiKiller
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.