1983 Mercedes Diesel - Z czasem traci moc


10

Wziąłem ten samochód w prezencie i pierwszego dnia pojechałem do domu ponad 370 mil. Po pierwszych 160 kilometrach zauważyłem, że samochód walczy o utrzymanie prędkości na autostradzie. Zatrzymałem się więc i zatrzymałem na chwilę. Kiedy ponownie wjechałem na autostradę, wróciłem do normalnej wydajności. Jednak po kolejnym odcinku jazdy (około 160 mil) zauważyłem, że znów miał problem z utrzymaniem prędkości 70 km / h. Tym razem zjechałem z autostrady, wyłączyłem samochód, a potem natychmiast wróciłem i wydajność wróciła do normy.

To mój pierwszy diesel i po raz pierwszy prowadzę ten pojazd.

Samochód ma mnóstwo „dziwactw”, ale z biegiem czasu działa (głównie) dobrze, oprócz spadku mocy. Naprawdę nie jest to problem w codziennej jeździe, ale coś, o czym chciałbym kiedyś porozmawiać. Mamy nadzieję, że nie oznacza to zbliżającego się losu.

Zawory zostały niedawno wyregulowane, a konserwacja wydaje się w większości aktualna. Ogólnie nie znam się na olejach napędowych, więc jako dodatek tutaj poprosiłbym o wszelkie informacje, które pozwoliłyby mi skorzystać z instrukcji obsługi tej starej dziewczyny.

Edycja: dodatkowe specyfikacje samochodu.

300D Turbo Diesel

Zgodnie z artykułem z Wikipedii, silnik to: 3,0 L OM617 A I5 turbodiesel


3
Zastanawiam się, czy w zbiorniku paliwa nie ma przeszkody, która zsuwa się z pickupa po wyłączeniu silnika ... Wątpię w to, ale wydaje się to przynajmniej wykonalne. Silniki Diesla powinny zachowywać się jak każdy inny. Gdyby nie było problemu, jechałbyś z tą samą prędkością przez cały dzień bez kłopotów ... oznacza to dla mnie problem.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

2
Kolejna myśl, ponieważ powiedziałeś, że zawory zostały niedawno wyregulowane, zastanawiam się, czy podnośniki podnoszą się z czasem i powodują, że tracisz kompresję z powodu zaworów lekko się otwierających (lub nie zamykających się całkowicie) ... innego ciasta w wyjaśnienie nieba, ale przynajmniej wykonalne.
Pᴀᴜʟsᴛᴇʀ2

Który to model? Jaki jest rozmiar silnika?
Zaid,

Czy rozwiązałeś problem?
DucatiKiller

3
Czy kiedykolwiek wymieniłeś filtry paliwa? Prawdopodobnie jest jeden w zbiorniku, a drugi w komorze silnika. Nie ma nic więcej niż problem z paliwem, ponieważ nie ma takiego układu zapłonowego.
Sam

Odpowiedzi:


6

Upuść zbiornik paliwa i sprawdź zawartość, szukając meduz, puchu, wody, brudu i kości jaszczurek ...

Pierwszy komentarz Paulster2 był na miejscu. Chociaż wątpię, aby była to pojedyncza „przeszkoda” w pojeździe tego wieku (zwłaszcza oleju napędowego, który może być niekonsekwentny), można jednak zebrać całkiem sporo biblioteki brudnych rzeczy w zbiorniku paliwa.

Długa podróż zapewnia odpowiednią ilość rozlewając i stałej „Suck”, który rysuje niegrzeczne bitów przeciwko / screen pickup paliwo skarpety, ostatecznie dławiąc dopływ paliwa i tworzenie utratę stanu zasilania. Jednak olej napędowy jest śliski, a kawałki odpadają z ekranu, gdy tylko zatrzymuje się główna pompa - nawet przy krótkiej przerwie na odpoczynek.

Tak więc, jeśli wszystkie filtry paliwa zostałyby wymienione (te same objawy), moją pierwszą linią ataku byłoby upuszczenie i dokładne zbadanie zawartości zbiornika i ekranu pobierania paliwa.

Podczas edycji: po obejrzeniu linku wideo @Zaid przyszło mi do głowy, że możesz doprowadzić zbiornik do opróżnienia, a następnie użyć jednej z tych niedrogich elastycznych kamer inspekcyjnych, aby sprawdzić zbiornik bez wyjmowania go. (Łatwe, ponieważ olej napędowy nie ma ograniczenia wlewu.) Mam swój w Home Depot, to marka „Rigid SeeSnake ”, ale istnieje wiele innych niedrogich chińskich jednostek, które są prawie identyczne (i to zabawna zabawka, errrrrr Mam na myśli i tak cenne narzędzie ):

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Dziękujemy za wyjaśnienie, w jaki sposób szybki „reset” może rozwiązać problem z paliwem / filtrem. I dla humoru… Wydaje się, że kolejna diagnostyka może polegać na tym, że problem pojawia się częściej, gdy zbiornik się wyczerpuje.
dlu

@dlu YW ... ale to było samolubne; to moja szansa na zdobycie odznaki „Nekromanta”. 8-)
SteveRacer

Nie samolubny, strategiczny :-) To wyjaśnienie jest bardzo przydatne, myślałem, że gunk będzie się trzymał przez jakiś czas i że szybki reset wykluczył problemy związane z paliwem.
dlu

1
Zobacz, co znalazłem: youtu.be/IbYMo4HafGY
Zaid

Zamieniono filtr wbudowany. Zastąpi również główny filtr. Może nie zobaczę problemu ponownie przez kilka miesięcy (z powodu braku podróży), ale zajrzę do zbiornika i zobaczę, co mogę tam znaleźć. Prawdopodobnie potrzebuje tylko więcej krwi geparda.
Joe

3

Wydaje mi się, że silnik / ECU może mieć „tryb awaryjny”, z którego korzysta ECU w celu utrzymania pracy silnika, ale ze zmniejszoną mocą wyjściową, gdy wykryje brak kontroli nad parametrami roboczymi silnika - na przykład, jeśli ECU wykrywa stan nadmiernego doładowania z turbosprężarki.

Problem mechaniczny, taki jak zatkany filtr paliwa, prawdopodobnie nie zareaguje natychmiast na cykl wyłączania / ponownego uruchamiania. Ta wskazówka, przynajmniej dla mnie, bardzo wyraźnie wskazuje na ECU i na coś, co jest przejściowe lub wymaga „gromadzenia dowodów” podczas pracy silnika.

Pierwszym krokiem do śledzenia tego jest uzyskanie dostępu do instrukcji serwisowej silnika i sprawdzenie, czy istnieje jakakolwiek diagnostyka pokładowa, która może powiedzieć coś o tym, dlaczego silnik przechodzi w tryb niskiego poboru mocy (jeśli to jest rzeczywiście tym, co się dzieje). Przeczytaj w instrukcji i on-line, jak zarządza się silnikiem. Mój instynkt mówi, że problem może dotyczyć turbosprężarki i jej systemu zarządzania.

Inną rzeczą, którą warto zrobić, jest sprawdzenie, czego można się dowiedzieć o historii samochodu. Na przykład, czy kiedykolwiek był zasilany biodieslem lub olejem kuchennym?

Ponadto z pewnością nie zaszkodzi przejść i wymienić materiały eksploatacyjne, takie jak filtry.


1

Objawy brzmią zgodnie z głodem paliwa. Najpierw wymień filtry, ale niekoniecznie musisz wyjmować zbiornik, jak sugeruje SteveRacer. Sitko jest dostępne spod samochodu, a algicydy, takie jak BioBor, można nakładać na szyjkę wlewu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.