Co sprawdzić przy zakupie używanego samochodu?


60

Chcę kupić używany samochód. Jak myślisz, co powinienem sprawdzić (mechanicznie) przed zakupem (zwłaszcza jeśli jest to olej napędowy)?


11
Jeśli nie masz całkowitej pewności co do możliwości całkowitego sprawdzenia samochodu, rozważ zaplanowanie kontroli przed sprzedażą u lokalnego mechanika. Kosztują <100 USD i mogą informować o problemach, których nigdy nie widziałeś. W przypadku mojego ostatniego zakupu używanego samochodu wydałem 80 USD na inspekcję, która wykazała przeciekający wstrząs, i oszacowałem 600 USD na zastąpienie pary amortyzatorów oraz potwierdziłem na papierze, że tylne opony były zużyte i należy je wymienić. Sprzedawca obniżył cenę, aby uwzględnić wymianę amortyzatora i wymienił opony dla mnie w ramach umowy. To było dobrze warte $ 80 osób.
Ricket

3
Sprawdź, czy jest to witryna entuzjastów <umieść tutaj swój przyszły samochód> i sprawdź, czy ktoś opublikował typowe rzeczy do sprawdzenia. Mam Land Cruisera i przed zakupem sprawdzam stronę internetową IH8MUD, a oni mają fajne FAQ na temat słabych punktów tego konkretnego modelu. Powodzenia!
Gabriel Mongeon,

I chociaż generalnie unikam sprzedawców w celu konserwacji, są one doskonałym miejscem do przeprowadzenia kontroli, ponieważ zwykle będą w stanie sprawdzić wszelkie zaległe gwarancje lub prace TSB.
Chris

Najważniejsze dla mnie przy zakupie używanych jest to, czy samochód był regularnie serwisowany i czy mogę uzyskać niedrogą przedłużoną gwarancję mechaniczną. Gwarancja zastąpi wszystko, co się zepsuje (z wyjątkiem rzeczy takich jak klocki hamulcowe itp.). Więc nie muszę się martwić o ukryte problemy.
Kapitan Kenpachi,

Odpowiedzi:


49

Wewnątrz samochodu

Ręcznie: sprawdź instrukcję obsługi historii serwisowej. Czy regularnie świadczył usługi w autoryzowanym salonie?

Popielniczka: Pachnie jak papierosy? Poprzedni właściciel był dla mnie osobiście palaczem, łamiącym umowy.

Wnętrze: Czy stopień zużycia odpowiada przewidywanemu zużyciu dla samochodu w tym wieku i przebiegu?

Bagażnik: czy jest koło zapasowe? Jack jest obecny? Stan dywanu?


Pod maską

Silnik: czy to wygląda na czyszczenie? Jeśli warsztat oczyści silnik, najprawdopodobniej ma defekt taki jak wyciek oleju

Czapka olejowa: białe kremowe rzeczy po wewnętrznej stronie czapki? Może wskazywać na zerwaną uszczelkę głowicy lub samochód był używany podczas wielu bardzo krótkich podróży. Odejdź, będzie cię to kosztować dużo pieniędzy za naprawy.


Zewnętrzny

Stan lakieru: wiele małych wgnieceń i rys wskazuje na niechlujstwa poprzedniego właściciela. Zwróć uwagę na krawędzie drzwi i narożniki błotników.

Przedni błotnik: Spójrz na spód, dużo zarysowań? Poprzedni właściciel nie zwolnił z powodu zwalniania prędkości. Może cię kosztować nowe wstrząsy, przeguby kulowe itp.

Klamki: Dużo zadrapań wokół klamek? Kobieta była właścicielem samochodu przed tobą, spodziewaj się znaleźć w samochodzie małe zabawki i biżuterię. ;)

Uszkodzenia postojowe na felgach: dużo szkód? Odejdź, naprawa obręczy jest droga, a elementy sterujące będą bardziej zużyte niż w przypadku ostrożnych kierowców


Jazda testowa

Kierowanie: Przyspiesz do 50 km / h na pustej prostej drodze i zdejmij ręce z kierownicy. Czy samochód nadal jedzie w linii prostej?

Hamulce: Idź na pusty parking, przyspiesz do 50 km / h i mocno wciśnij hamulec. Czy samochód hamuje w linii prostej bez ciągnięcia za kierownicę? Czy odczuwasz wibracje hamulców przeciwpoślizgowych (jeśli występują)?

Skrzynia biegów / sprzęgło: czy płynnie się przesuwa? Czy sprzęgło jest zużyte? (Zaangażuj się bardzo późno, nie zwleka po włączeniu sprzęgła bez podania gazu).

Hałas silnika: jak to brzmi? Brak dziwnych dźwięków?

Wstrząsy: słuchaj piskliwych dźwięków lub dudniących dźwięków.

Temperatura silnika: czy samochód osiąga normalną temperaturę roboczą po kilku milach / kilometrach?

Klimatyzator / nagrzewnica: Czy klimatyzator jest naprawdę zimny? Upewnij się, że wentylator wentylatora nie wydaje dziwnych dźwięków.

Światła: wszystko działa?


Negocjacja ceny

Pasek rozrządu prawie się zbliża? Postaraj się zdobyć nowy, w tym pompę wody zawartą w cenie

Klimatyzator nie jest wystarczająco zimny? Poproś sprzedawcę o uzupełnienie płynu chłodzącego.

Zużyte opony? Brak nowych (dobrych!) Opon = brak umowy

I myślę, że pełny zbiornik paliwa jest częścią umowy. :)


6
Muszę tu coś dodać. Niedawno kupiłem używany samochód dla mojej żony. Spojrzałem na opony i pomyślałem, że wyglądają dobrze. Niedługo potem moja żona zaczęła słyszeć odgłosy uderzeń dobiegające z opon. Zaprowadziłem samochód do mechanika, który odkrył, że opony były zużyte nierównomiernie, tak że na zewnątrz, ale po stronie zwróconej do podwozia, były miejscami zużyte do metalu. W końcu zapłaciłem za cztery nowe opony i ustawienie, aby naprawić samochód.
Ciastka z mąki ryżowej,

1
Co oznacza punkt korek wlewu oleju? „Białe kremowe rzeczy po wewnętrznej stronie nasadki? Może wskazywać na pękniętą uszczelkę głowicy lub samochód był używany podczas wielu bardzo krótkich podróży.”? Jakieś zdjęcie? Jak to ? To pytanie zostało przeniesione tutaj .
hhh

2
Chcę tylko dodać, że jeśli znalazłeś dobrą ofertę, ale jest zapach dymu, możesz użyć generatora ozonu, aby pozbyć się zapachu. Tak właśnie zrobiłem, kiedy kupiłem samochód z drugiej ręki i naprawdę całkowicie pozbyłem się zapachu. Więc jeśli masz świetny samochód, warto wydać 50 USD na wynajem generatora ozonu.
Ben

W przypadku pojazdów znajdujących się w „Pasie rdzy” warto wsiadać na czworakach i sprawdzać spód pojazdu pod kątem rdzy. Tutaj, w północno-wschodnim Ohio, samochody mają problemy z rdzą wiele lat przed wydaniem głównych części mechanicznych (silnik, skrzynia biegów).
Olaf

20

Są to rzeczy, które sprawdzam przed zakupem samochodu (oprócz porady Alexa):

 1. Upewnij się, że ma płyn chłodnicy (na odpowiednim poziomie). Jeśli płyn chłodnicy jest pusty, prawdopodobnie ma wyciek z chłodnicy, prawdopodobnie go nie obserwowali, a silnik prawdopodobnie ma uszkodzenie cieplne. Termometr nie będzie działać bez płynu chłodnicy, więc nie zobaczą, że samochód się przegrzał.

 2. Upewnij się, że olej i płyn przekładniowy są na właściwych poziomach. Upewnij się, że wyglądają czysto.

 3. Przeciągnij palcem (lub szmatką) wokół wnętrza wydechu (gdy jest zimno). Jeśli na palcu (lub szmatce) znajduje się wiązka czarnej sadzy, prawdopodobnie spala olej.

 4. Przy zimnym silniku zdejmij korek płynu chłodnicy i uruchom silnik. Jeśli po kilku minutach pojawią się bąbelki, odejdź. Prawdopodobnie ma dmuchaną uszczelkę głowicy. Poziom płynu w chłodnicy jest normalny, ponieważ zwiększa się z powodu ciepła. Upewnij się, że płyn wygląda na czysty. Jeśli jest w nim coś, mogli użyć produktu szybkiej naprawy do usunięcia wycieku.

 5. Po założeniu korka chłodnicy objedź silnik i pozwól mu się rozgrzać. Następnie ściśnij duży wąż wychodzący z chłodnicy (szmatką lub rękawiczkami, aby chronić przed gorącem). Powinien być pod ciśnieniem. Jeśli wąż nie będzie pod ciśnieniem, może to oznaczać wyciek z chłodnicy lub coś innego może być nie tak, a silnik może się przegrzać. Będziesz musiał porównać ze zdrowymi samochodami, aby zobaczyć, jaka presja jest normalna.

 6. Zdejmij korek oleju i zajrzyj do środka. Jeśli wszędzie jest dużo ciemnych suchych grudek oleju ... silnik prawdopodobnie przegrzał się w pewnym momencie i prawdopodobnie pali olej.

 7. Niech ktoś przyspieszy samochód naprawdę szybko. Jeśli zobaczysz chmury ciemnoniebieskiego dymu, prawdopodobnie pali olej. Jeśli zobaczysz chmury białego dymu, może mieć rozerwaną uszczelkę na głowie. Poczuj, jak powinien wyglądać, zwracając uwagę na zdrowe samochody.

 8. Sprawdź opony, aby sprawdzić, czy mają równomiernie zużyty bieżnik. Jeśli zużycie występuje tylko po jednej stronie opony, koła prawdopodobnie będą wymagać wyrównania. Jeśli wymaga wyrównania, możesz spróbować użyć go, aby bardziej obniżyć cenę. Jeśli opony są u kresu żywotności, zastanów się, że prawdopodobnie będziesz musiał wydać kilkaset dolarów na nowe opony, jeśli dostaniesz samochód.

 9. Upewnij się, że alternator działa . Napięcie akumulatora można sprawdzić za pomocą miernika uniwersalnego przed i po uruchomieniu samochodu. Napięcie powinno być wyższe po uruchomieniu samochodu.

Jeśli widać oznaki przegrzania, wycieku płynu chłodnicy, rozdmuchiwanej uszczelki głowicy lub wycieku / płonącego oleju ... nie kupiłbym samochodu.


Mój termometr zdecydowanie działa bez płynu chłodzącego. (92 Civic) Pozostaje na samym szczycie. O ile nie będzie padał zimny deszcz, wtedy będzie idealnie chłodny, nawet przy pustym układzie chłodzenia. :-)
R ..

+1 dobra uwaga na temat alternatora - zawsze miej przy sobie multimetr. Jeśli alternator jest zepsuty, jaki jest szacunkowy koszt jego wymiany? Wygląda na część mechaniczną, krótkie googlowania dają od 40-500USD w zależności od tego, czy robisz to sam, czy od ceny części c.
hhh

@JamesT Jeśli chodzi o punkt 3, jak stwierdzić, czy czarne rzeczy są sadzą, czy tylko brudem lol .... ?? Czy niektórzy producenci produkują samochody, które i tak spalają olej? Tj .: Mercedes-Benz.
Dan

15

Dziwię się, że nie wspomniano o tym.

Zlecić wykonanie testu kompresji silnika. Ujawni to wiele poważnych problemów z silnikiem, takich jak wycieki uszczelki głowicy, uszkodzone zawory / ziemie zaworów lub pierścienie. Jest to prosty, niedrogi test, który może uchronić Cię przed niektórymi z najdroższych napraw, jakich może potrzebować pojazd.

Uznałbym, że test sprężania jest absolutnie obowiązkowy dla każdego silnika z wymuszoną indukcją (turbodoładowaniem lub doładowaniem).


Może to stać się nieco kosztowne we wszystkich testowanych samochodach używanych, krótkie googling pokazuje cenę około 100-400USD. Dziękujemy za udostępnienie +1
hhh

4
Nie musisz tego robić na każdym samochodzie, na który patrzysz, ale powiedziałbym, że głupio byłoby kupić używany samochód z wymuszoną indukcją bez robienia tego. Jest to z pewnością znacznie, znacznie tańsze niż koszt naprawy wszelkich problemów, które ujawniłoby wykonanie testu przed zakupem. A tester kompresji można kupić za mniej niż 50 USD; wykonanie testu nie jest trudniejsze niż wymiana świec zapłonowych. Jeśli sklep podaje ci za to kilkaset dolarów, to jest on zawyżony.
quentin-starin

1
Możesz najpierw wykonać test próżniowy, który jest znacznie łatwiejszy, a następnie test bilansu mocy, jeśli występuje problem (również dość łatwy), a dopiero wtedy, gdy zauważysz problem, wykonaj test kompresji i / lub wyciekania - który są nieco bardziej skomplikowane niż inne.
Robert S. Barnes,


2

Jeśli sprzedawca pokaże Ci rekordy usługi / dziennik, zweryfikuj rekordy. Zadzwoń do dealerów, których znaczki znajdują się w dzienniku pokładowym, i upewnij się, że mają dokumentację serwisową samochodu.

Puste dzienniki można tanio kupić w Internecie i łatwo jest znaleźć podejrzanego mechanika, który stempluje książkę, gdy jego szef nie patrzy.

Przyjaciel niedawno kupił Toyotę za około 50 000 USD z pełną historią dzienników i 120 000 km na dobę. Kiedy zabrał go do lokalnego przedstawicielstwa handlowego na serwis, powiedzieli mu, że według rekordów Toyotas samochód ma ponad 300 000 km. Następnie wezwał mechaników, których znaczek znajdował się w dzienniku pokładowym, i mówią, że nigdy nie serwisowali samochodu. Mój przyjaciel ponownie wycenił samochód i jest wart jedynie około 30 000 $.

Jeśli tak się stanie (przynajmniej w Australii), nie masz absolutnie żadnego regresu prawnego i możesz stracić dużo pieniędzy.


2

Kilka innych rzeczy, o których nikt nie wspomniał, które są dość łatwe do zrobienia lub wymagają jedynie taniego narzędzia.

 • Sprawdź, czy po stronie silnika filtra powietrza nie ma czarnego oleju lub szlamu. Wskazuje zbyt duże ciśnienie w skrzyni korbowej, zmuszając nadmiar oleju i oparów z powrotem do wlotu powietrza. Może to być spowodowane zatkanym systemem PCV (niedrogim do naprawienia) lub z powodu przedmuchu przez pierścienie z powodu nadmiernie zużytych pierścieni (drogich do naprawy).

 • Test bilansu mocy jest naprawdę łatwy do przeprowadzenia na wielu starszych samochodach, wystarczy wyciągnąć wtyczki pojedynczo i upewnić się, że obroty spadają o taką samą wartość na każdym cylindrze. Jeśli nie, masz problem.

 • Zdobądź manometr i wykonaj test próżniowy . Są tanie i łatwe do zrobienia i mogą powodować poważne problemy, takie jak dmuchana uszczelka głowicy i nadmiernie nieszczelne zawory .


1

Przed podpisaniem swojego nazwiska w umowie i całkowitym zapieczętowaniem używanego samochodu, powinieneś również sprawdzić funkcje deski rozdzielczej, takie jak klimatyzacja, system dźwiękowy, światła i wycieraczki oraz klakson. Możesz również sprawdzić prędkościomierz pod kątem przebiegu pojazdu. Po wykonaniu tej czynności otwórz maskę i sprawdź, czy obszar jest zakurzony, czy nie. Możesz także sprawdzić olej w samochodzie. Aby to zrobić, możesz użyć pałeczki do zanurzania, która znajduje się pod maską, aby sprawdzić, czy jest czysta lub brudna. Jeśli olej jest czysty, samochód jest gotowy do jazdy. Ale jeśli olej jest brudny, konieczna jest wymiana oleju, aby uniknąć uszkodzenia silnika samochodu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.