Jakie jest najprostsze programowalne urządzenie IoT, które można połączyć z Wi-Fi?


44

Próbuję zbudować tani moduł do śledzenia zasobów, który może być zasilany przez zestaw akumulatorów. Potrzebuję tylko urządzenia IoT, aby połączyć się ze znanymi punktami dostępu do sieci WiFi. Mam dostęp do systemu zaplecza, który zarządza punktami dostępu WiFi.

Myślałem o komputerze CHIP lub PiZero W, ale oba mają moc przetwarzania, której nie potrzebuję. Szukasz kompletnej płyty z Wi-Fi.


5
Jeśli Twoim głównym problemem związanym z Raspberry Pi Zero W jest zużycie energii, sprawdź tę stronę: raspi.tv/2017/how-much-power-does-pi-zero-w-use - wykorzystuje maleńkie 100-150mA !
Dan Esparza

3
@DanEsparza Dzięki za link. Chociaż zużycie energii stanowi problem, nie potrzebuję mocy obliczeniowej. To przesada dla moich potrzeb. Potrzebuję tylko małego urządzenia IoT, które mogę zaprogramować, aby połączyć się ze znanymi punktami dostępowymi WiFi. Podobne do tego, co robi Tile lub TrackR, ale łączy się z Wi-Fi.
barany

7
@DanEsparza Uważam, że cokolwiek powyżej 5mA jest bardzo energochłonne dla urządzenia, które z grubsza nie wykonuje żadnej pracy (tj. Sporadyczne pingi domowe ograniczone przez aktywność czujnika).
Sean Houlihane

2
Oprócz zużycia energii, dlaczego przejmujesz się, że dostępna jest większa moc obliczeniowa niż potrzebujesz?
user253751

3
@immibis - Dokładnie pod względem zużycia energii. Jeśli na Twojej platformie jest zainstalowany system Linux, nie będzie on miał małej mocy. Część <200 MHz z uruchomionym RTOS jest tutaj właściwym wyborem, a celem dobrej odpowiedzi powinno być wybranie dobrego urządzenia (a nie konkretnej części).
Sean Houlihane,

Odpowiedzi:


38

Sprawdź moduły ESP. Mam 3 płyty NodeMCU działające w domu, sprawdzające temperaturę i wilgotność oraz kontrolujące gniazda zasilania i listwy led. NodeMCU można znaleźć za około 4-5 $.

Jeśli chcesz odpowiedniego wsparcia i szansy na zmianę kodu z każdego miejsca, spójrz na Particle Photon , to trochę więcej (około 20 $), ale działa naprawdę bardzo fajnie.

Jeśli chcesz kupić tanio, zdobądź NodeMCU, ale Photon jest świetną deską do majsterkowania.


6
Jeśli szukasz referencji na temat ESP8266 (prawdopodobnie jednego z bardziej znanych modułów ESP), Internet rzeczy z ESP8266 jest przydatny do czytania i zawiera wiele szczegółów na temat lokalizacji zakupów itp.
Aurora0001

4
Nic nie warte tego, że ESP8266 (zwykłe płyty, które można dostać) są w stanie uruchomić zmodyfikowaną wersję Arduino - co znacznie ułatwia ich dostęp.
Knetic

4
Naga płyta ESP8266 kosztuje mniej niż 2 $.
Codo

2
@codo - oczywiście zależy od jakości płyty. ESP01 jest brudny, może nawet 1 USD, jeśli kupujesz luzem, ale ma tylko 2 GPIO i oba wymagają ustawienia określonych wartości podczas uruchamiania, więc nie są szczególnie przydatne w rzeczywistych interakcjach ze światem. OTOH, właśnie kupiłem kilka ESP201, które są o wiele ładniejsze: 7 GPIO, z których 1 może być używany jako ADC i opcjonalne zewnętrzne połączenie antenowe. Ponadto używają jednorzędowych listew kołkowych, dzięki czemu można je łatwo stosować w desce rozdzielczej, czego nie potrafią ESP01. Zapłaciłem za nie po około 3 USD i są zdecydowanie tego warte.
Jules

2
Istnieją małe płytki z modułem ESP8266, 22 punktami lutowniczymi i anteną za mniej niż 2 USD.
Kod

18

Jest Omega2 z firmy Onion . Kosztują 5 $. Nadal korzystają z finansowania społecznościowego, dlatego nie jestem pewien ich niezawodności i nie korzystałem z nich. .

Jak wskazał @ Aurora0001, Cebula zakończyła finansowanie społecznościowe i udało im się przydzielić 45 razy więcej środków niż pierwotny cel, co IMO czyni z nich wiarygodnymi.

Ma procesor 580 MHz, 64 MB pamięci DDR2 i b / g / n Wi-Fi. Opisują tablicę jako komputer IoT w swoim Kickstarterze:

Przedstawiamy Omega2, komputer IoT za 5 USD.

Co do cholery jest komputerem IoT? Jest to komputer z systemem Linux zaprojektowany specjalnie do budowania podłączonych aplikacji sprzętowych. Łączy niewielki rozmiar i wydajność energetyczną Arduino z mocą i elastycznością Raspberry Pi.


5
Osiągnięcie 45-krotności pierwotnego celu po prostu mówi, że wiele osób uważało, że produkt wyglądał seksownie. Nie mówi nic o tym, jak niezawodnie potrafią go wyprodukować, skoro mają pieniądze. Zano mikro-dron jest znanym przykładem: to był największy w Europie kiedykolwiek Kickstarter i podniósł 2.300.000 zł (~ $ 3M według bieżących kursów walutowych), około 18 razy początkowej bramki. Firma poniosła porażkę i nigdy nie dostarczono żadnego produktu, który byłby zgodny z deklarowanymi specyfikacjami.
David Richerby

1
@DavidRicherby Prawda, ale Omega2 jest w magazynie do natychmiastowego zakupu za pośrednictwem magazynów Amazon; więc mają produkt wysyłkowy. Osiągnięcie tego kamienia milowego nie gwarantuje, że będą one dostępne za kilka lat; ale jedynym sposobem na odpowiedź jest odczekać kilka lat i zobaczyć, co się stanie. Jeśli PO planują zbudować z nimi tylko niewielką skończoną liczbę urządzeń, warto zabezpieczyć zakłady kupując, zamawiając wszystko, co będzie potrzebne teraz w jednej transakcji.
Dan Neely

1
Przeczytaj własne fora, a przekonasz się, że te fora - a zwłaszcza ich oprogramowanie - miały wiele problemów. Są również całkowicie nieprzystosowane do długotrwałego zasilania bateryjnego.
Chris Stratton,

Świetna mała płytka z Linuksem we flashu, a nie na karcie SD. Istnieje również funkcja flash użytkownika dla programów i można uzyskać modele z kartą SD.
Mawg,

Uwielbiam te tablice, ale nie są one oparte na ARM, a konfiguracja zestawu narzędzi C / C ++ to prawdziwy ból. Są jednak świetne dla Pythona lub HTML i JS.
Mawg

13

Jednym z tych, na których obserwowałem, ale jeszcze nie próbowałem, jest VoCore . Był również finansowany z funduszy społecznościowych, jak Omega2.

Obiecuje urządzenie za 4 USD - 18 USD, ale te dostępne zaczynają się od 17,99 USD. To, co jest ważne w VoCore, to to, że ma w pełni otwarty sprzęt i oprogramowanie . Więc teoretycznie możesz uzyskać niską cenę jednostkową na dużą skalę. Szczegóły techniczne i źródło są tutaj .

Mały rozmiar: Jeden cal kwadratowy, łatwy do osadzenia w urządzeniach.

OpenWrt / LEDE: Łatwy do kodowania, kompilacji; stabilny system.

Niski koszt: 4 ~ 18 USD za każdą, niezrównaną wydajność.

Interfejsy: obsługa sprzętu USB, Ethernet, I2C, SPI itp.

OpenSource: Zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt, całkowicie ZA DARMO


Nie jest to tak naprawdę odpowiednie do długotrwałej mocy baterii, biorąc pod uwagę wysokie zużycie podczas pracy i długi czas rozruchu, który byłby ucierpiony, nawet jeśli można by dodać jakiś nadzorca o niskiej mocy spoczynkowej, aby okresowo go aktywować.
Chris Stratton,

13

Jako jeszcze tańszą alternatywę dla odpowiedzi NodeMCU od Luisa chciałbym wspomnieć o nagim ESP-12E lub ESP-12F *, module używanym w NodeMCU. Są nawet tańsze niż NodeMCU, pobierają mniej energii (ponieważ brakuje im konwertera USB) i mogą być zasilane bezpośrednio z baterii 3 V. Będziesz potrzebował jednego konwertera USB na szeregowy (3,3 V **, na przykład CP2102) i będziesz musiał przylutować do nich przewody (lub piny, jeśli dostaniesz kartę adaptera), aby je zaprogramować.

* Jedyną różnicą wydaje się być kształt anteny
** W tej chwili nie mogę potwierdzić, że działa z 5V


1
Tak, używanie nagiego espa będzie tańsze, ale także trudniejsze i musisz zająć się lutowaniem i projektowaniem płytek drukowanych (przynajmniej na desce chlebowej lub perfboard), ale dziękuję za zwrócenie na to uwagi
Luis Diaz

1
„Będziesz potrzebował jednego konwertera USB-na-szeregowy” - pamiętaj, że potrzebujesz takiego, który obsługuje wyjścia 3,3 V, ponieważ układ ESP8266 nie jest przyjazny dla TTL.
Jules

1
@LuisDiaz - możesz kupić gotowy ESP-12F zamontowany na płycie Breakout kompatybilnej z płytką za około połowę kosztu NodeMCU.
Jules

1
@Jules Cool! Nie widziałem tego wcześniej! Miło wiedzieć :)
Luis Diaz,

1
Chociaż ESP8266 wydaje się tolerować 5 V, CP2102, którego używam, to konwerter 3,3 V, więc dodałem informacje, o ile nie potwierdziłem inaczej.
AndreKR

10

Określenie żywotności baterii (i być może rozmiaru baterii) powie Ci, jak długo musi trwać twoja rzecz. Może to następnie prowadzić do decyzji o włączeniu go tylko wtedy, gdy (a) musisz dokonać odczytu i (b) kiedy przesłać dane.

Jeśli chcesz się tylko obudzić, powiedz co godzinę, to chcesz czegoś z zegarem czasu rzeczywistego (RTC) lub czegoś liczącego sekundy na pokładzie lub dostępnym jako jednostka podrzędna, aby powiedzieć mikrokontrolerowi, aby zaczął działać.

RTC może wtedy powiedzieć Wi-Fi, aby się włączyło, wykryło, czy znajduje się w zasięgu dozwolonej sieci, zalogować się i przesłać dane.

Drugą stroną tej monety jest po prostu ciągłe naprawianie czegoś takiego jak GPS (co sekundę) i ciągłe odpytywanie Wi-Fi. W tym scenariuszu niewielka bateria może trwać kilka godzin zamiast tygodni lub miesięcy, gdybyś mądrze korzystał z prądu.

W skrócie, to byłby twój początkowy dylemat.

Zrobiłem to, co uważałem za staranną staranność, zanim przystąpiłem do tego rodzaju podobnych rzeczy, i polecam spojrzeć na mikrokontroler Espruino . Jeśli masz umiejętności JS, możesz szybko uzyskać wyniki - poczujesz się jak w domu. Espruino mają RTC, są już 3,3 V i zużywają niski prąd z założenia. Uderzenie GPS jest niezwykle łatwe.

Sugeruję, abyś wziął normalne zielone Espruino do zabawy, a następnie wypróbował nowe Espruino Wifi zamiast samemu walczyć o dodanie ESP8266 (nie próbowałem tego, BTW). Espruinos nie są najtańsze, ale są dobrze wykonane (IMO) i cieszą się dobrym wsparciem. Na ich forum zwykle można uzyskać potwierdzenie od faceta, który je tworzy.

Te informacje są prawdopodobnie bardziej pomocne, jeśli masz umiejętności JS i nieistotne umiejętności EE (takie jak ja).


3
Jest to kluczowa część odpowiedzi - opis funkcji niezbędnych do wyboru. Bezczynność zasilania jest ważna - i prawdopodobnie oznacza to, że naprawdę chcesz jak najwięcej integracji w jednym SoC, jak to możliwe. Szukaj nowszych urządzeń - to nowe zapotrzebowanie.
Sean Houlihane,

9

Przycisk AWS IoT

AWS IoT Button to programowalny przycisk oparty na sprzęcie Amazon Dash Button. To proste urządzenie Wi-Fi jest łatwe do skonfigurowania i zaprojektowane dla programistów, którzy chcą rozpocząć korzystanie z AWS IoT, AWS Lambda, Amazon DynamoDB, Amazon SNS i wielu innych usług Amazon Web Services bez pisania kodu specyficznego dla urządzenia.

Myślę, że byłoby to dla mnie najprostsze programowalne urządzenie Iot

W tym artykule Ted Benson opowiada o tym, jak zhakował przycisk Amazon Dash za 5 USD, aby robić rzeczy, gdy urządzenie uruchamia się i podłącza do sieci (po kliknięciu).

Jednak urządzenie włącza się i łączy się z Wi-Fi tylko po naciśnięciu i zawiera baterię, której nie można łatwo wymienić.


Będziesz musiał (oczywiście) zhakować. I nie polegaj na przyszłej dostawie. The Dash idzie [End Of Life] ( cnet.com/news/amazon-is-going-to-kill-your-dash-button (za 9 dni, pod koniec sierpnia 2019 r.)
Mawg

1

Polecam używać płyty FireBeetle ESP32 firmy DFRobot. Jest to specjalnie zaprojektowane dla IoT. Chociaż NodeMCU może być również używany, ale nadal zużywa więcej energii, nawet w trybie głębokiego uśpienia. Napotkałem problem ograniczenia zużycia prądu w trybie głębokiego uśpienia za pomocą NodeMCU. Natomiast FireBeetle nadaje się do urządzeń IoT o niskiej mocy, ponieważ jest specjalnie zoptymalizowany do tego celu. Więc nie potrzebujesz dodatkowych wysiłków. Wystarczy podłączyć akumulator i przełączyć go w tryb głębokiego uśpienia, gdy nie jest wymagane wykrywanie. Jest również łatwy do zaprogramowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.