Co powinno się stać, jeśli wykonane przeze mnie logo jest podobne do innego?


13

Uwaga: jest to kanoniczny post utworzony, abyśmy mogli zamknąć wiele podobnych pytań jako duplikaty omówione w tym poście z meta .

Stworzyliśmy logo dla klienta, który je uwielbia. Rozpoczęliśmy już przygotowywanie materiałów, które będą zawierać nowe logo.

Jednak po stworzeniu logo znaleźliśmy logo innej firmy, które wygląda niesamowicie podobnie. Nie stworzyliśmy celowo nowego logo, aby wyglądało jak logo innej firmy, w rzeczywistości nawet nie wiedzieliśmy, że istnieje wcześniej, ale niezależnie od tego.

Co powinniśmy zrobić? Czy to plagiat? Czy nasz klient może korzystać z utworzonego przez nas logo? Powinni? Czy też musimy wymyślić inne logo, które będzie bardziej inne?

Odpowiedzi:


17

Jak stwierdzić, czy logo są naprawdę podobne

Są szanse, że jeśli spojrzysz na ten post, są. Ale oto kilka testów, które możesz wypróbować:

 • Sprawia, że ​​oba są w skali szarości.
 • Wyświetlanie ich z daleka (lub bardzo małych wersji).

Czy są jeszcze bardziej podobne do którejkolwiek z tych odmian, być może nawet w połączeniu ich? Jeśli tak, logo jest prawdopodobnie zbyt podobne.

Jednak podstawowe kształty są właśnie takie - podstawowe i są używane w kompozycji do tworzenia bardziej złożonych rzeczy, więc jeśli są podobne, nie jest to takie duże. Na przykład Scott Hanselman wskazuje w blogu, że jest tylko jedna ikona chmury . Podstawowych kształtów można używać w różnych logo. Jeśli logo jest zarówno złożone, jak i podobne, będziesz miał o wiele więcej powodów do zmartwień.


Czy te logo są zbyt podobne?

Z prawnego punktu widzenia

Na podstawie tego postu , jeśli możesz rozróżnić logo, które są obok siebie, a logo nie wyglądają jak nowsze / starsze wersje, powinieneś być w porządku.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wyraźnie nie ma próby celowego wprowadzenia konsumentów w błąd, a firmy nie konkurują o ten sam rynek. Istnieje kilka znanych firm, które mają podobne logo , ale ponieważ są na różnych rynkach niż one, jest w porządku. Pamiętaj, że jest to podobne do działania praw autorskich dotyczących kolorów .

Plagiat to podejmowanie cudzej pracy i próbowanie jej uznać za własne, co, o ile wiem, jest zawsze nielegalne. Na podstawie twojego opisu, tak się nie stało w tym przypadku.

Pamiętaj, że nie jestem prawnikiem, ani nie wiem, jakie orzeczenie w twojej jurysdykcji dotyczy tego tematu. Ten post nie ma uprawnień prawnych dotyczących tego, czy możesz korzystać z utworzonego logo . Aby uzyskać prawdziwą poradę prawną, zatrudnij prawnika w swojej okolicy.

Ale pytanie brzmi: powinieneś , nawet jeśli jest to zgodne z prawem ?


Z perspektywy brandingu

Czy naprawdę chcesz, aby logo wyglądało jak inna firma? Czy firma naprawdę chce, aby ludzie mieli szansę na pomylenie Twojej firmy z inną? Odpowiedź na to naprawdę nie powinna brzmieć, zwłaszcza jeśli ta inna firma działa na tym samym lub podobnym rynku, co firma, dla której stworzyłeś logo.

Ale nawet jeśli firmy działają na różnych rynkach, jakie to uczucie lub konotacja wydziela? Czy naprawdę chcesz tego uczucia lub konotacji, gdy ludzie zobaczą Twoje logo?


Z perspektywy projektowania

Czy naprawdę jesteś zadowolony z zaprojektowania czegoś, co wygląda prawie dokładnie tak, jak praca innej osoby? Twoim obowiązkiem jest iść naprzód i być innowacyjnym, jednocześnie wykonując pracę, do której zostałeś zatrudniony.


Jak podejść do tego tematu z klientem

Jeśli naprawdę uważasz, że logo jest zbyt podobne do innego, musisz o tym powiedzieć klientowi. Najprawdopodobniej klient nie będzie zadowolony, że utworzone logo jest podobne do innej firmy, zwłaszcza jeśli jest zadowolony z logo, ale i tak musisz z nim porozmawiać. Wyjaśnij im, że byłoby znacznie gorzej, gdybym został pozwany lub że konsumenci byliby zdezorientowani. W interesie wszystkich leży zmiana tego.

Jeśli chodzi o ceny, to naprawdę zależy od ciebie. Możesz zapłacić więcej lub nie, w zależności od poczucia winy. Mamy nadzieję, że stworzyłeś inne odmiany, które możesz realizować lub wymyślić sposób na zmianę tej odmiany, aby odróżnić to logo od innej firmy.


Jak zmienić logo, aby było inne

Oto kilka wskazówek dotyczących zmiany logo, które jest podobne do innego, aby uczynić je bardziej innym:

 • Zrób to jak najszybciej . Pomoże to utrzymać koszty zmiany logo na jak najniższym poziomie.
 • Zmień jego części .

  • Obracaj części lub całość.
  • Zmień kolory znacząco, ale upewnij się, że wersja czarno-biała również wygląda inaczej.
  • Dodaj lub usuń złożoność. Dawny. jeśli oba logo mają coś w rodzaju 3 liści, spróbuj dodać kilka z nich.
  • Dodaj lub usuń kolor wypełnienia z przynajmniej części logo.
  • Dodaj lub usuń inny składnik / ikonę do niego lub jako jego część.
 • Wymyśl inne warianty . Mam nadzieję, że stworzyłeś inne odmiany, kiedy to wymyśliłeś. Spróbuj wykonać jedną z nich. Jeśli żadne nie jest zadowalające, zacznij od zera wymyślając nowe pomysły na logo.

Jest to oczywiście, oprócz wskazówek, jak stworzyć dobre logo.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.