Czcionka ze starych amerykańskich schematów inżynieryjnych z lat 70


49

Szukam konkretnej czcionki używanej w starych dokumentach technicznych (około 70-tych i wcześniejszych amerykańskich schematów elektronicznych i / lub schematów blokowych) i próbowałem zidentyfikować ją w Internecie, ale nie znalazłem nazwy czcionki ani pliku do pobrania (za darmo lub w przeciwnym wypadku). Dziwna jak na czcionkę technologiczną, ma niejednoznaczność między „1” i „I” oraz między „0” i „O”.

Wiele, jeśli nie wszystkie, diagramy, które widziałem skanowane online dla Misji Księżycowych Apollo, na przykład używało tej czcionki. To samo dotyczy wielu starych schematów zastawkowych (lampa próżniowa), tranzystorów, a nawet niektórych starych schematów układów scalonych (układy scalone, układy scalone).

Wydaje mi się (ale nie jestem pewien), że teksty tych schematów zostały wykonane przy pomocy reguły literowej, plastikowej opaski z znudzonymi literami / cyframi. Pióro podążające za krawędziami narysuje litery na papierze. Aby obniżyć koszty obróbki, linijki te zwykle używały tego samego kształtu dla zera i „O”; duże „R” było zwykle wykonane z „P” plus trochę nachylenia, to samo nachylenie zostało użyte z „O”, aby utworzyć „Q”. Zarówno wielkie litery „I”, jak i „1” były zwykle pojedynczą linią pionową.

Wszystkie rogi i zaślepki były oczywiście okrągłe ze względu na taki długopis.

Wypróbowałem wszystkie internetowe witryny do zgadywania czcionek oprócz szeryfowego, nigdy nie widziałem, aby ta czcionka miała zdefiniowane małe litery, a wielkie litery to sans-serif. Żadna strona nie znalazła zadowalającego dopasowania. Niektóre były bliskie, ale były bardzo różne w przypadku konkretnych glifów.

To jest przykład czcionki - i ogólnego stylu diagramu - dla mikroprocesora awioniki z początku lat 70., prawdopodobnie używanego w F-16:

Schemat blokowy mikroprocesora z początku lat 70

Jeśli dostępne jest bezpłatne pobieranie, nie mam nic przeciwko!


9
Czcionki techniczne, które sprawiają, 1i Iwyglądają tak samo można palić w piekle!
Cort Ammon

3
Dokładnie przestudiowałem ten schemat, więc byłem zaskoczony, że losowo go tu zobaczyłem. Jeśli masz jakieś pytania techniczne dotyczące tego procesora (MP944), skontaktuj się ze mną.
Ken Shirriff

@Cort Ammon: Wiem i zgadzam się, ale w każdym razie potrzebowałem czcionki do projektu w stylu retro, nad którym wciąż pracuję - wzmacniacza zaworu. To w 100% stara gra!
zxMarce

Odpowiedzi:


6

Człowieku, to podmuch z przeszłości. Na początku lat 80. pracowałem w firmie zajmującej się tworzeniem map. Rysownicy i kobiety użyły napisu Leroy. Był to mały samowystarczalny pantograf, który śledził litery skierowane na patyk. O ile pamiętam, patyki, które kupiliśmy od Keufel & Esser.

Napisali litery na powlekanym mylar, zeskrobując powłokę. Potem mylar został wydrukowany. W przypadku wysokiej klasy miejsc pracy został skopiowany do powiększalnika fotograficznego o wymiarach 12 na 18 stóp.

Mieliśmy jedną pracę wojskową. Pułkownik chciał, abyśmy zrobili szablon jego podpisu, abyśmy mogli zapisać go na każdej mapie. Myślę, że nasz kierownik produkcji w firmie namówił go, pytając, czy możemy pożyczyć jego książeczkę czekową.

Kilka nieustraszonych dusz stworzyło czcionki komputerowe FOSS naśladujące szablony K&E. Ale ten styl jest niepowtarzalny.

https://www.myfonts.com/fonts/nicksfonts/planscribe-nf/

https://webonastick.com/routed-gothic/


To, Routed Gothic Font, jest czcionką, której szukałem, dzięki wielkie !!! Prawie zapomniałem, że zadałem pytanie, jakby się poddałem.
zxMarce

38

Ze względu na przedział czasu najprawdopodobniej są one rysowane ręcznie. Prawdopodobnie za pomocą szablonu, aby zaoszczędzić czas *. Używając szablonu wyjaśnia dlaczego 0, O, I, 1a także stóp R są wykonywane w ten sposób, po prostu są one ponownie przy użyciu szablonu w celu zaoszczędzenia miejsca.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zdjęcie 1 : Rysunki techniczne z okresu wykonano przy użyciu podobnych szablonów. Obraz szablonu dzięki uprzejmości Smith Drafting dostępny również z tego samego źródła.

Teraz wykonanie tej czcionki prawdopodobnie potrwa kilka godzin. A jeśli chcesz dokładnie taki sam wygląd i styl, możesz nie mieć dużego wyboru w tej sprawie. Jeśli możesz znaleźć czcionkę ściśle pasującą do otwartego kodu źródłowego, po prostu edytuj tę czcionkę, aby naprawić kilka rzeczy, które Ci przeszkadzają.

* Napis techniczny ręcznie stanowi ból w tyłku.


1
+9 FFS! Nie przedstawiłem nawet, jak można zrobić tę czcionkę w około 2-3 godziny za pomocą notatnika (ok, więc nie litera S, która zajmuje tyle pracy, ile reszta razem wzięta).
joojaa

6
Robisz czcionki w Notatniku? Jak - wprowadzając surowe instrukcje typu 1? (Nieco przypomina „dobrze, że w moich czasach musieliśmy oszczędzać na dysku, wykreślając bity za pomocą namagnesowanej igły ...”)
usr2564301

5
@RadLexus Tak, po wykonaniu pierwszej litery (zwykle E), kolejne kilka (F, I, L, H, T, X, Y, Z) zajmuje około 15-30 sekund każda (jest to szybsze niż ich narysowanie) . Górne litery są wykonywane w mgnieniu oka, z wyjątkiem litery S, która jest po prostu trudna do zrobienia ręcznie. Teraz małe litery są nieco bardziej bolesne.
joojaa

1
Dla każdego, kto jest zainteresowany czcionką typu 3, jest jeszcze łatwiej to zrobić, jak wskazano w tym poście @RadLexus, a następnie stosunkowo łatwo ją odczytać, powiedzmy, fontforge, aby przekonwertować go na OTF
joojaa

Wydaje mi się prawdopodobne, że zostały one ustalone ręcznie - przy tej rozdzielczości naprawdę nie można powiedzieć. Ale w 1970 roku mieliśmy skład fotograficzny i, oczywiście, dobra maszyna do pisania ol-electric równie dobrze mogła ustawić ten typ. Więc równie dobrze można to zrobić mechanicznie.
DA01

19

Coniglio Sublime wygląda na dobre cyfrowe dopasowanie do tego szablonu, choć z jednoznacznym hakiem na „1”.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

DIN 17 SB nie jest zbyt daleko, ale jego zaokrąglone litery, takie jak „C”, mają pionowe proste boki, a cyfry wcale nie są bardzo podobne; nie ma też drobnych, ręcznie napisanych nieprawidłowości, jakie ma Sublime.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


16

Jeśli były one wytłoczone tuszem, użyli zestawu wykonanego przez zestaw liter KOH-I-NOOR, który miał szablony z literami poprowadzonymi do plastiku i szczelinę, która biegła na całej długości szablonu (były w różnych rozmiarach punktowych). Pisałeś list, używając urządzenia, które miało trzy nogi. Nadal mam większość mojego zestawu na stole kreślarskim.

Jednym z nich była metalowa, drobna, zaokrąglona końcówka, którą można było prześledzić po listu prowadzonym przez litery. Innym był szerszy styl, który spoczywał w automacie. Na koniec miał pióro atramentowe do szybkiego wkręcania w obrotowe ramię. Obracanie ramienia pozwoliło na utworzenie kursywy. Zmieniając punkty pióra, możesz kontrolować grubość napisu. Powinieneś być w stanie znaleźć tę czcionkę, jeśli szukasz w oparciu o KOH-I-NOOR lub RAPIDOGRAPH.

Zestaw liter KOH-I-NOOR


1
Mój ojciec pracował w latach 60. jako grafik dla wojska i pamiętam te narzędzia zawsze na jego biurku (zwłaszcza z jakiegoś powodu kolorowe beczułki w paski)
Dominic Cerisano

Tak! Tego właśnie używaliśmy w ciągu dnia. Nazwaliśmy to literą Leroy. Szablony były zbyt wolne i nieuporządkowane. Ten sprzęt był szybki, schludny i wszechstronny (pod dowolnym kątem, natychmiast po przechyleniu szablonu z literami. Kolorowe cylindryczne pióra różnicowały średnicę pióra tak, aby była proporcjonalna do wysokości litery. Odstępy między literami zostały wykonane wizualnie. Zacząłem używać tego systemu w Lata 50. i wciąż używam i używam tego od czasu do czasu, ponieważ jest szybki. Elektroniczny odpowiednik dla mnie na komputerze Mac to Arial Bold MT regularny.
Stan

14

Standardowa czcionka dla większości programów CAD to ASME Y14.5M (nie jest to najbardziej chwytliwa nazwa, ale spełnia swoje zadanie):

podgląd czcionek

Z biegiem lat zmienia się on nieznacznie, włączając w to różnicowanie 1 i I oraz 0 i O. Wyszukaj czcionkę według roku (np. Y14.5M-2009 to czcionka, którą mam). Powinno być za darmo.

Oto link, aby uzyskać nowoczesną wersję TTF do pobrania .


2
Nie jest to bardzo zbliżone do przykładu OP. Czcionka szablonu OP ma owalne kształty O, C i G, poprzeczki E i F powyżej środka i ogólnie różne proporcje.
Russell Borogove


4

W zależności od tego, jak surowe są wymagania dotyczące glifów (np. 1Kreska dla cyfry , wspólna „zero” i wielka litera „O” itp.), Może istnieć realna opcja FontSquirrel, Blogger Sans :

Blogger Sans

Aby zilustrować tekst ze schematu:

test tekstowy

Występuje w czterech gramaturach z prawdziwą kursywą. Do odwołania należy doliczyć koszt: bezpłatny (licencjonowany przez CC 4.0 publicznie). Nie jest to „retro”, ale dość dobrze przywołuje „wygląd / odczucie” dostarczonej próbki.


4

W Niemczech jedna taka czcionka została znormalizowana jako tak zwana „Normschrift” (niemiecka strona WP na tej stronie : https://de.wikipedia.org/wiki/Normschrift , wyszukiwane hasła: „DIN 6776” lub „ISO 3098”) i istnieją na nim różne cyfrowe czcionki, takie jak:


2
Czy możesz dołączyć podgląd tej czcionki?
usr2564301

@RadLexus Myślałem o tym, ale ponieważ ta strona dotyczy projektowania graficznego, najlepiej by była w skali szarości AAed, prawda? ;) (Lub jeszcze lepiej, grafika wektorowa).
phk

@RadLexus Dodałem uwagi, jak zobaczyć podgląd bez konieczności jego pobierania.
phk

1
Spójrz na inne odpowiedzi - wystarczy prosty zrzut ekranu, aby pokazać ogólny pomysł 😀
usr2564301

0

Byłem podekscytowany tym pytaniem i czytałem odpowiedzi, aby sprawdzić, czy ktokolwiek wspomniałby o zestawie literackim Leroy z Keuffel & Esser. Jest to temat bliski i drogi memu sercu, ponieważ mój dziadek był wiceprezesem ds. Produkcji w K&E, kiedy wprowadzili System Leroy. Gdy usłyszałem tę historię, szablony nadeszły z jednego źródła, a pióra z innego, a on złożył je jako zintegrowany produkt. Jestem pewien, że inni producenci zrobili to samo, ale nie wiem, czy K&E był pierwszy.


0

Kilka rzeczy na tej czcionce, takie jak szeroki / wysoki „R” i „G” bez ogona, wyglądają trochę jak Wenus , i to byłaby moja sugestia, jeśli chcesz mieć „profesjonalną” czcionkę o podobnej estetyce. Ale może to być niestandardowy projekt producenta sprzętu do drukowania schematów. To tylko moje przypuszczenie - nie wiem, jak je wydrukowano ani jaka technologia została zastosowana - ale wygląda na nieco czystsze niż napisy z napisem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.