Badania: ziarnisty / hałaśliwy gradient


13

Poniżej zamieściłem plakat stworzony przez Malwina Béli Hürkeya, w którym ziarnisty / hałaśliwy gradient został wykorzystany do stworzenia trójwymiarowych kształtów. Czy ktoś może wskazać mi metodę tworzenia takich gradientów?

Plakat Malwina Béli Hürkey:

PosterByMalwinHürkey

Do tej pory po prostu użyłem Effect -> Texture -> Grainopcji w programie Illustrator, która daje kilka interesujących pierwszych wyników zmierzających we właściwym kierunku. Zobacz .jpegponiżej migawkę wyniku uzyskiwanego za pomocą tej metody:

Zrzut ekranu bieżącego wyniku

Problem z tą metodą polega jednak na tym, że efekt ziarnistości zastosowany w programie Illustrator wydaje się być bardzo zbzikowany, tzn. Oparty na pikselach. Jest to problem, ponieważ zamierzam utworzyć sitodruk z tego pliku. Piksele / kształty inne niż wektorowe będą trudne do odtworzenia za pomocą sitodruku, ponieważ potrzebuję krawędzi tak ostrych, jak to możliwe dla procesu naświetlania.

PixelatedGrain

Oto kolejny wynik, który udało mi się wypracować (teraz rozdzielczość pozostaje jedyną rzeczą, która mnie martwi, ponieważ nie jestem pewien, czy będzie to możliwe do wydrukowania na ekranie):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Szukam metody, która pozwoli mi stworzyć ten sam typ ziarnistego gradientu, ale w sposób, który nie będzie oparty na pikselach lub wystarczająco ostry do wydrukowania na ekranie.


Podczas pracy nad tym problemem natknąłem się na podobny problem, nakreśliłem go tutaj: nie można zastosować efektu ziarna do gradientu


Oto kilka innych przykładów obrazów podobnych do efektu, który chciałbym osiągnąć:

Przykład 1 Przykład 4 Przykład 2 Przykład 3

(Bez kradzieży własności intelektualnej, cały kredyt należy się oczywiście pierwotnemu projektantowi, jestem tylko zainteresowany poszerzeniem swojego horyzontu w zakresie technik wizualnych)


1
Jedno podejście w programie Illustrator tutaj
Cai

@Cai Odpowiedź, do której linkujesz, działa bardzo dobrze do celów ekranowych, ale nie zapewnia wystarczającej rozdzielczości do drukowania sitodruku. Czy myślisz / wiesz, czy istnieje inna metoda na ziarniste / teksturowane / gradienty hałasu?
JoSch,

@JoSch, o ile „piksele” szumu są wystarczająco duże dla rozmiaru siatki ekranu, nie powinno być problemu. I tak masz całkowitą kontrolę nad rozdzielczością efektu, więc nie ma problemu. Wszystkie zamieszczone przykłady z pewnością i tak wykorzystują hałas.
Cai

W każdym razie opublikuję odpowiedź z innym możliwym rozwiązaniem, jestem teraz trochę zajęty rodziną.
Cai

@Cai Dzięki, nie mogę się doczekać! Rozdzielczość mnie martwi, poczekam na twoją odpowiedź, a następnie ostatecznie przeprowadzę test ekspozycji, aby zobaczyć, jak plik przekłada się na siatkę. Ciesz się czasem z rodziną i jak zawsze: wielkie dzięki za wsparcie.
JoSch,

Odpowiedzi:


4

Używam innej metody w Photoshopie, aby osiągnąć podobne wyniki. Wszystko sprowadza się do uzyskania większej ilości szczegółów w szumie (poprzez utworzenie go na większym obrazie / warstwie) i powiększenia kontrastu.

Oto krótki opis procesu:

1. Utwórz nowy projekt co najmniej dwa razy większy niż oryginalny obraz

Jeśli chcesz dodać efekt do całego obrazu, wybierz co najmniej dwukrotność rozmiaru obszaru roboczego. Dwukrotnie zwykle pasuje mi dobrze, ponieważ możesz bardzo szybko napotkać problemy z wydajnością komputera, jeśli tworzysz ogromne obrazy. Upewnij się, że DPI nowego obrazu odpowiada oryginalnemu obrazowi.

2. Zastosuj hałas w nowym, większym projekcie (filtr> hałas> dodaj hałas)

Upewnij się, że hałas ma pełną moc i jest monochromatyczny.

3. Skopiuj warstwę z powrotem do oryginalnego pliku, przeskaluj w dół i ustaw ją jako nakładkę

Inne tryby mieszania też będą działać, ale ja najczęściej tego używam.

4. Zwiększ kontrast swojego projektu / gradientu o bardzo silny margines.

I masz swój efekt!

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub innych technik, opisałem to bardziej szczegółowo tutaj: Samouczek Photoshopa na temat tworzenia głośnych / ziarnistych gradientów


2
Cześć Stefan. Proszę podać tutaj więcej informacji o tym, jak to zrobić. Jeśli nie utrzymasz swojej witryny za rok, ta odpowiedź byłaby dość bezużyteczna.
Ryan

Hej Ryan, masz rację! Zrobię teraz.
Stefan Hürlemann

2

Aby uzyskać bardziej szczegółową kontrolę nad teksturami, sugerowałbym użycie umieszczonego pliku PhotoShop jako maski zamiast używania systemu rastrowego AI (co, jak już zauważyłeś, prowadzi do problemów z rozdzielczością)

  • PS - stwórz plik tekstury, zapisz go jako .psd
  • AI - Umieść plik nad pożądanym obiektem
  • AI - Na karcie Przezroczystość kliknij Utwórz maskę

Możesz edytować teksturę na żywo, a zmiany zostaną wprowadzone.


0

Inną opcją powodującą hałas może być funkcja oparta na fraktali (której nie jestem świadomy), kup, że możesz skończyć z problemami mory po przetłumaczeniu na jedwab dodatni.

Nazywa się to ditherem dyfuzyjnym. Moim zdaniem to „musi” być oparte na pikselach, abyś miał prawdziwą kontrolę nad tym, co naprawdę się dzieje.

Ale musisz zdefiniować dokładną linię dodatniego wyniku , aby każdy piksel był drukowany poprawnie.

Ta dokładna linia zależy od używanego jedwabiu, co ostatecznie zależy od atramentu. Ale ponieważ jest to w dużej mierze zależne od drukowania każdej pojedynczej kropki, prawdopodobnie musisz wybrać rozdzielczość niższą niż normalnie zalecaną dla jednolitych kształtów, prawdopodobnie 2 razy mniejszą.

Jeśli w tym przypadku zwykle drukujesz z rozdzielczością 90lpi, możesz wybrać plik 45ppi w 100%. Nie używaj formuły „normalnej” do wysyłania pliku z podwójnym wyjściem lpi, potrzebujemy dokładnie odwrotnie.

Plik powinien być również w 1-bitowym formacie , a nie RGB, a nie CMYK, który będzie miał tendencję do konwertowania na półtonów.


Jako jądra rasteryzacji można użyć tekstury w skali szarości. Jeśli intensywność jądra jest mniejsza niż kolor, wyślij czarny / kolor, w przeciwnym razie włącz kolor bg.
joojaa

Ale w tym przypadku nie pozwoliłbym, aby proces wyjściowy decydował o moim wahaniu gradientu. Jest nieodłączną częścią wyglądu.
Rafael

Nie musisz, możesz wykonać ten proces w programie Photoshop w trybach warstw. Możesz więc nie tylko zaprojektować wzór, ale możesz to zrobić na żywo.
joojaa

ponieważ istnieje wiele przejść, nie ma powodu, aby wszystkie przejścia kolorów miały niższą rozdzielczość, prawda? W pierwszym przykładzie można wydrukować niebieski na „normalnym ekranie linii”, a następnie nałożyć białą rozprysk / dithering o niskiej rozdzielczości, jak sugerujesz?
Yorik
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.