RGB i CMYK: Dlaczego oba?


31

Każdy z was, który ma co najmniej niewielkie doświadczenie z oprogramowaniem do projektowania graficznego, fotografią lub profesjonalnym drukowaniem, musiał - prawie bez wątpienia - przejść przez: „walkę” przestrzeni kolorów RGB i CMYK.

Teraz jest wiele pytań dotyczących kwestii „ które wybrać ”, „ co jest co ” i konwertowania problemów, ale tak naprawdę nie o to tu chodzi.

Jako grafik z zaledwie kilkuletnim doświadczeniem wciąż mam tę walkę od czasu i uważam, że cała sytuacja wyboru / konwersji / zapisywania CMYK / RGB jest dość myląca. Wiem, że RGB jest przeznaczony do cyfrowych celów końcowych, a CMYK nadaje się do drukowania.

Zawsze zastanawiałem się nad koniecznością tego wszystkiego. Moje pytanie brzmi więc: dlaczego są te dwa profile kolorów, a nie tylko jeden?

Czy nie byłoby o wiele łatwiej, gdyby drukarki lub oprogramowanie mogły zamiast tego przekonwertować dowolny plik RGB na dokument drukowania CMYK? Jestem pewien, że nie istnieją już w drodze, bo drukując plik RGB czasami po prostu drukuje odpowiednie kolory dla mnie. Niestety, nie zawsze (wydaje się, że nie jest to związane z drukarką oprogramowania, z którego drukuję).


Przeszedłem przez kilka pytań związanych z RGB vs. CMYK i znalazłem, na przykład, ( na tej stronie ) odpowiedź użytkownika DKuntz2 (dzięki DKuntz2):

RGB to teoria oparta na świetle. Wszystkie kolory zaczynają się od czarnej „ciemności”, do której dodawane są różne „światła” w celu uzyskania widocznych kolorów. „Maksima” RGB w kolorze białym, co odpowiada włączeniu wszystkich „świateł” przy pełnej jasności (czerwony, zielony, niebieski).

CMYK to teoria oparta na kolorach. Wszystkie kolory zaczynają się od białego „papieru”, do którego dodawane są atramenty w różnych kolorach w celu uzyskania kolorów wyjściowych. CMYK „maksima” w kolorze czarnym, w którym to momencie wszystkie „atramenty” są nakładane w 100% (cyjan, magenta, żółty, czarny).

Nie jestem jednak pewien, czy jest to całkowicie słuszne, ponieważ niektórzy ludzie nie zgadzali się z DKuntz2:

Nie zgadzam się. Z RGB zaczynasz od czerni - brak światła; z CMYK zaczynasz od białego papieru.

- e100

Mimo że dość dobrze to wyjaśnia różnice, nadal nie widzę sensu dwóch profili kolorów (/ spacji)


Pytanie poboczne: Co dzieje się, gdy pracujesz w dokumencie RGB w Photoshopie, a następnie naciskasz ctrl+y? Photoshop twierdzi, że dokument jest RGB/8/CMYK, ale nie może to być jedno i drugie. Dobrze?

EDYTOWAĆ:

Wielkie dzięki za odpowiedzi, trzy (obecne) trzy poniżej są bardzo pouczające i interesujące. Rozumiem to wszystko nieco lepiej, chociaż dla mnie wszystko jest bardzo skomplikowane i dogłębne. Zwłaszcza, gdy czytam o terminach takich jak modele kolorów, profile kolorów, przestrzenie kolorów, widma kolorów i gamut.

O ile chciałbym przyjąć odpowiedź tak, jak pożądaną, czuję, że moje podstawowe pytanie nie zostało jeszcze w pełni wyczerpane. Co naprawdę chciałbym podkreślić to, co poprosiłem o wcześniej: Wouldn't it be a lot easier if printers or software could convert any RGB file to a CMYK printing document instead?. Jak wyjaśnił Alan Gilbertson , przyczyną jest - jeśli dobrze rozumiem - w zasadzie „zagubiona w tłumaczeniu” rzecz, która powoduje, że konwersja nie jest w 100% dokładna, a kolory mogą być nieco zniekształcone.

Nadal jednak nie widzę, w jaki sposób rozwiązaniem nie może być automatyczna konwersja wykonana przez drukarkę. Powinno być to możliwe dzięki nowoczesnej technologii; jeśli możesz przekonwertować RGB na CMYK w Photoshopie, dlaczego drukarka nie może zrobić tego samego dla Ciebie? Jak powiedziano również w odpowiedziach, najmniejsze różnice w kolorach i przestrzeniach kolorów nie są widoczne dla ludzkiego oka. I to wszystko sprowadza się do: tego, co chcemy zobaczyć. Czy to na ekranie, czy na kartce papieru.

Fakt, że to pytanie ma trzy bardzo długie odpowiedzi, a nawet fakt, że jest tak wiele pytań na temat tych dwóch modeli kolorów ( teraz znam odpowiedni termin, tak ) dowodzi, że jest to o wiele bardziej skomplikowane niż powinno być .


1
Istnieją dwie przestrzenie kolorów z powodu ... nauki! Są to po prostu dwa różne sposoby generowania kolorów i uzyskiwania różnych zakresów kolorów. Obwiniaj matkę naturę. ;)
DA01

Mój komentarz, który cytujesz powyżej, wydaje się zbędny; Jestem prawie pewien, że pierwotna odpowiedź zawierała coś zupełnie innego
e100

1
Zastanawiasz się, dlaczego nie ma zautomatyzowanego procesu. Jest. Po prostu nie zgadzasz się z wynikami konkretnego automatycznego procesu używanego przez twoje oprogramowanie / drukarkę. Dlatego stworzono wszystkie zdefiniowane specyfikacje kolorów ... aby uczynić tę konwersję bardziej przewidywalną. Ponieważ RGB i CMYK nie mają tego samego zestawu kolorów, nie można magicznie automatycznie ukryć ich bez jakiejś formy wskazówek od projektanta.
DA01

1
Jeśli dopiero zaczynasz projektowanie graficzne i zajmujesz się głównie drukowaniem, wydaj pieniądze i zainwestuj w wysokiej jakości zestaw książek Pantone Spot i CMYK. To ostatecznie ułatwi sprawy.
DA01,

2
Niezależnie od tego, czy jesteś nowy, czy stary, jeśli zajmujesz się drukowaniem, zainwestuj w kilka zestawów próbek Pantone.
DA01

Odpowiedzi:


17

RGB to spektrum addytywne ... DODAJ kolory, aby uzyskać biel. Dkuntz poprawnie twierdzi, że RGB jest oparte na świetle. To jest. Wykorzystuje widmo światła widzialnego do wyświetlania kolorów.

CMYK to spektrum odejmujące ... USUWAJ kolor, aby uzyskać biel. Użycie przez DKuntz terminu „teoria oparta na kolorach” jest naprawdę bezsensowne. Ponieważ RGB jest również spektrum kolorów. Bardziej odpowiednim terminem byłby system atramentowy.

Addytywne i odejmujące są preferowanymi terminami z mojego doświadczenia.

RGB może wytwarzać większy zakres („gamut”) kolorów niż CMYK. Różnica w tym zakresie jest krytyczna podczas projektowania. Często bardzo żywe kolory RGB nie mogą być odtwarzane w CMYK, dlatego te kolory (zwane „poza gamutem”) muszą zostać zmienione, aby mieściły się w gamie CMKY lub w zakresie możliwych kolorów.

Wraz z postępem oprogramowania i zarządzania kolorami w środowiskach cyfrowych (komputery stacjonarne, naświetlarki, matryce, prasy itp.) Potrzeba pośredniego rozdzielenia tych dwóch zmniejszyła się do pewnego stopnia, ponieważ oprogramowanie stało się wystarczająco inteligentne, aby podejmować mądre decyzje podczas konwersji między dwa. Mówiąc dokładniej, podczas konwersji z RGB na CMYK.

Jednak cyfrowe zarządzanie kolorami nie zawsze było obecne. W ciągu ostatnich 5-7 lat stał się niezawodny i użyteczny. I naprawdę tylko solidne w ciągu ostatnich 3-5 lat. Wcześniej wyniki mogą być bardzo niedokładne, chyba że masz kogoś, kto ma oko orła i może poprawić wszystko po konwersji z RGB na CMYK. Lub w niektórych przypadkach zarządzanie kolorami nie było nigdzie obecne w środowisku prasowym. Dlatego projektant pracujący cyfrowo musiał ręcznie przekonwertować przestrzenie kolorów przed wysłaniem czegokolwiek do druku. W ten sposób, jeśli nastąpiłyby jakiekolwiek zmiany kolorów, z powodu braku kolorów gamy, można by je rozwiązać, zanim cokolwiek uderzy w prasę i zacznie podnosić rachunki.

Większość oprogramowania Adobe, a także wiele innych pakietów, teraz konwertuje RGB na CMYK po wydrukowaniu w razie potrzeby. Tak więc do pewnego stopnia rzeczy mogą wydawać się niewidoczne. Na przykład, jeśli eksportujesz plik PDFX1-a z Adobe Indesign, a plik Indesign zawiera obrazy RGB, Indesign automatycznie przekonwertuje RGB na CMYK podczas eksportu. Ta konwersja opiera się na profilach kolorów osadzonych w obrazach / dokumentach, a także na ustawieniach profilu kolorów dla aplikacji. Nieprawidłowe profile kolorów dadzą nieoczekiwane rezultaty na papierze.

Nadal uważam za bardzo cenną praktykę ręczną konwersję z RGB na CMYK jako ostatni krok we wszystkich edycjach obrazu, jeśli obraz jest przeznaczony do druku. O wiele łatwiej jest przekonwertować na CMYK, a następnie poświęcić 15-20 minut na modyfikowanie dowolnych kolorów, jeśli jest to potrzebne, niż na ponowne wydrukowanie dużej serii fizycznych elementów (i to taniej).

Istnieją oczywiście góry książek i stron internetowych, które możesz przeczytać, aby dowiedzieć się więcej o różnicach między tymi dwoma spektrami kolorów.

Pytanie poboczne ....

Command-y w Photoshopie to „Proof Colors”, co oznacza, że ​​nadal pracujesz w RGB, ale Photoshop po prostu wyświetla obraz, tak jak pojawi się w CMYK (na podstawie twoich profilów roboczych). Zasadniczo zmieniasz to, co widzisz, nie zmieniając samego obrazu.


1
@Scott. Ani RGB, ani CMYK nie mają żadnej naturalnej liczby kolorów.
e100

1
„RGB jest w stanie stworzyć około 16 milionów kolorów” - RGB 8 8 8. RGB 16 16 16 lub RGB 32 32 32 może mieć więcej.
Marc Edwards,

2
I porównując podobnie z podobnymi, system CMYK 8 8 8 8 byłby w stanie określić 256 razy więcej kolorów niż RGB 8 8 8 ...
e100

1
16 bitów RGB oznacza 2 ^ 16 możliwych do zapamiętania wartości kolorów na kanał. 8bit RGB oznacza 2 ^ 8 możliwych do zapamiętania wartości kolorów na kanał. Oczywiście, możliwe jest „więcej kolorów” w 16-bitowym RGB, chyba że przedefiniujesz słowo „kolor”, aby oznaczać dowolny możliwy odcień R, G lub B, w którym to przypadku masz tylko 3.
horatio

1
„RGB 256 kolorów każdego odcienia” - ponieważ 8bit = zakres 0–255. Czy mówisz o tym, co jest technicznie możliwe lub co widzi ludzkie oko? Zapewniam cię, że RGB 16 16 16 może reprezentować 281,474,976,710,656 różnych kolorów (jest to bardzo podstawowa teoria programowania).
Marc Edwards,

12

Nie umniejszając doskonałej i wyczerpującej odpowiedzi Marca, jest kilka punktów, które warto nieco wyjaśnić. To duży temat. To robi się dziwaczne, zanim staje się lepsze, więc bądźcie ze mną i podążajcie uważnie. :)

CMYK i RGB to „modele kolorów”, a nie profile kolorów. Model kolorów jest sposobem reprezentowania kolorów za pomocą liczb . Istnieją inne modele, w tym egzotyczny model kolorów o nazwie Lab, który rządzi nimi wszystkimi, ponieważ opiera się nie na tym, jak kolory są reprodukowane , ale na tym, jak są postrzegane .

Kolor może być reprezentowany w CMYK za pomocą czterech liczb lub kanałów, odpowiadających ilości atramentu na każdej z czterech płyt prasy offsetowej. W modelu kolorów RGB istnieją trzy liczby, odpowiadające poziomom jasności każdej z trzech emitujących światło kropek tworzących piksel.

Jednak ile różnych kolorów można przedstawić i ile faktycznie można wyprodukować, to nie to samo. Zakres , które mogą być odtwarzane w dowolnym szczególnym nośniku nazywany jest gama kolorów i jest drugim z czterech wielkich rzeczy trzeba wiedzieć, aby zrozumieć świata rzeczywistego koloru.

Trzecia wielka rzecz to przestrzeń kolorów. Przestrzeń kolorów to sposób dopasowania liczb w modelu kolorów do kolorów w prawdziwym świecie. Liczby w modelu kolorów są dopasowywane („mapowane na”) do zakresu powtarzalnych kolorów ( gama kolorów ) na określonym medium, aby uzyskać przestrzeń kolorów .

Byłoby dobrze, gdyby ludzie zostawili samą terminologię, ale najczęściej zobaczysz RGB i CMYK określane jako „przestrzenie kolorów”, ponieważ termin ten jest używany nieco luźno. Właściwie sRGB i Adobe RGB to dwie różne przestrzenie kolorów RGB . SWOP v2 i FOGRA to różne przestrzenie kolorów CMYK . Niestety, są one zwykle nazywane „profilami kolorów” (do których za chwilę przejdę), co jeszcze bardziej zamazuje wody.

Profile kolorów (czwarta wielka rzecz) zostały wymyślone, ponieważ różne typy wyświetlania, różne metody przechwytywania obrazu oraz różne kombinacje prasy drukarskiej i papieru dają różne wyniki, nawet jeśli liczby są takie same . Profil kolorów interpretuje podstawowe liczby, dzięki czemu to, co widzisz jako wynik końcowy, jest akceptowalnie zbliżone do oryginału, nawet jeśli zmieni się urządzenie wyjściowe.

Przestrzeń kolorów sRGB została opracowana tak, aby 8 bitów na kanał zapewniało akceptowalne renderowanie obrazów fotograficznych na monitorach dnia. Jest to interpretacja liczb w trzykanałowym modelu RGB do tego, co było wówczas możliwą do uzyskania gamą kolorów. Stało się standardem internetowym. Standard kolorów telewizji w USA był zasadniczo taki sam.

Aby uzyskać właściwe kolory na konkretnym monitorze z obrazu sRGB, wymagany jest profil kolorów właściwy dla tego monitora, aby „dostosować” interpretację, aby pasowała do tej konkretnej marki i modelu. Kiedy „kalibrujesz monitor”, dostosowujesz ten profil do swojego indywidualnego ekranu. Aby zobaczyć różnicę między przestrzenią kolorów sRGB a profilem kolorów monitora , wystarczy spojrzeć na ten sam JPEG na dwóch różnych monitorach. Oba są sRGB, a liczby są takie same, ale o ile monitory nie zostaną skalibrowane, rzeczywiste kolory obrazu będą inne.

Nowoczesne przestrzenie CMYK, takie jak FOGRA i GRACOL, mają znacznie szerszą gamę kolorów niż domyślny SWOP v2 (którego należy unikać w większości celów). Technologia się rozwinęła, dlatego potrzebna była lepsza interpretacja liczb CMYK, aby dopasować ją do nowszego sprzętu. Większość drukarek, nawet te z niższej półki, ma profile kolorów, które mogą ci dać, które dokładnie pasują do ich maszyn.

Odpowiedź na „dlaczego RGB i CMYK?” nie leży w modelach kolorów ani profilach kolorów, ale w gamie kolorów . Istnieją kolory RGB, których nie można odtworzyć na papierze w żadnej przestrzeni CMYK (szczególnie w odcieniach niebieskiego, niebiesko-zielonego i pomarańczowego), a także kolory CMYK (na przykład 100% żółty), których nie można odtworzyć na ekran w RGB. Bez względu na to, co mówią liczby, te kolory po prostu nie występują w prawdziwym świecie.

W druku można używać różnych atramentów kolorów dodatkowych (lub niestandardowych mieszanin atramentów), aby uzyskać ogromną gamę kolorów. Ale w tym momencie cyfrowo masz do czynienia z więcej niż czterema kanałami - rozszerzonym modelem kolorów.

Kolory RGB mogą być teraz reprezentowane i manipulowane przy użyciu 16 bitów na kanał (kolor 48-bitowy,> 280 bilionów kolorów) lub nawet 32 ​​bitów na kanał (kolor 96-bitowy, zadziwiające 79 228,162,458,924,105,385,300,197,375 różnych kolorów!). To nie znaczy, że oko widzi tyle osób, ani że istnieją urządzenia zdolne do ich wyświetlenia. Najlepsze profesjonalne monitory wyświetlają kolor 10 bitów na kanał, „zaledwie” 1 miliard kolorów, ale tylko w systemach Windows lub Unix, które obsługują kolory 10-bitowe. OS X nie robi jeszcze 10-bitowych kolorów.

Co więc się stanie, gdy „Konwertujesz na profil” w aplikacji Adobe, albo w modelach kolorów RGB lub CMYK, albo podczas konwersji z przestrzeni RGB na przestrzeń CMYK?

Pomyśl o przetłumaczeniu dokumentu z jednego języka na inny. Słowa można tłumaczyć, ale idiomy i pojęcia kulturowe, które istnieją tylko w jednym języku, nie mogą. Tłumaczenie dosłowne jest zwykle niezrozumiałe. Najlepszym tłumaczem jest próba zachowania sensu i intencji oryginału tak blisko, jak to możliwe. Mimo to niektóre rzeczy są „zagubione w tłumaczeniu”.

Podobnie jak w przypadku tłumaczenia dokumentu, liczby na obrazie są tłumaczone na nowy profil kolorów lub przestrzeń kolorów za pomocą jednego z czterech algorytmów. Jedynymi dwoma, których powinieneś kiedykolwiek potrzebować lub używać jako projektanta, są „Percepcyjna” i „Względna kolorymetryczna”, które dostosowują sposób interpretacji liczb kolorów w celu zachowania ich wyglądu , zamiast idealnie matematycznego „dosłownego tłumaczenia”, które wygląda okropnie.

Te algorytmy są całkiem dobre, a nowoczesne przestrzenie kolorów CMYK mają znacznie szerszą gamę kolorów niż dziesięć lat temu, ale nie są idealne, więc gdy kolor jest krytyczny, musisz podjąć dodatkowe kroki, aby upewnić się, że wynik naprawdę pasuje oryginalny.


Dzięki, cieszę się, że wyjaśniłeś niektóre terminologie (profile / modele / etc). I miałeś rację w pierwszym akapicie, o ile więcej geekier może to uzyskać? Wydaje się, że całe badanie po prostu próbuje zastosować się do wszystkich wyjaśnień
zawartych

Jednak czytanie o różnych przestrzeniach kolorów, takich jak SWOP v2 i FOGRA , o których wspomniałeś, zjawisko, o którym nawet nie wiedziałem, nie ułatwia tego. Cieszę się, że do tej pory nie musiałem wiedzieć, jak to zrobić. Nie odważę się nawet dotknąć tych opcji w PS!
paddotk

@poepje to nie są inne przestrzenie kolorów. Są to raczej różne standardowe sposoby przedstawiania CMYK - lub, w przypadku Pantone, kolory dodatkowe. Tak czy inaczej, oba używają subtraktywnych kolorów (w porównaniu z dodatkiem RGB).
DA01,

@ DA01 Nie wiem, to właśnie dostałem od Alana ..
paddotk,

Tak, myślę, że ten termin jest trochę niewyraźny. Chodzi jednak o to, że istnieją dwa sposoby tworzenia kolorów: addytywny i odejmujący. Szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób można zidentyfikować kolory w ramach tych dwóch metod, obejmują różne wymienione specyfikacje kolorów.
DA01,

10

Jest to w rzeczywistości o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest to, że najlepiej jest przekonwertować na najbardziej natywny format tak wcześnie, jak to możliwe.

Druk w pełnym kolorze zwykle wykorzystuje cztery atramenty do stworzenia fotorealistycznego obrazu. Teoretycznie cyjan, magenta i żółty powinny wystarczyć do wydrukowania obrazu o wysokiej jakości, ale dodanie czerni pomaga w procesie drukowania, dając lepsze wyniki, ponieważ tekst jest często czarny, a dodanie koloru cyjan, magenta i żółtego wydaje się mętne po zmieszaniu. Niektóre procesy drukowania wykorzystują co najmniej 6 kolorów (mówię o drukowaniu pełnokolorowym, a nie o kolorach specjalnych).

Tak więc CMYK jest rodzimym drukiem.

Jak sugerują podane przez Ciebie cytaty, komputery, telewizory, urządzenia mobilne zaczynają się od braku światła i wykorzystują elementy emitujące światło czerwone, zielone i niebieskie, aby utworzyć obraz. Tak więc RGB jest rodzimy dla tego typu urządzeń.

Profile kolorów dla CMYK

Profile kolorów są naprawdę przydatne w niektórych scenariuszach. Zasadniczo każda część równania jest profilowana i porównywana. Różnica pomaga wprowadzić wymagane poprawki.

Załóżmy, że robiłeś zdjęcia do katalogu. Zrobiłbyś zdjęcie, a aparat miałby profil, który mógłby brzmieć „Robię zdjęcia, które są trochę ciemne i trochę zbyt czerwone”. Profil kamery zostaje dodany do zrobionego zdjęcia, aby nadać wartościom plik zawiera pewien kontekst („to jak interpretować dane”). Będąc kamerą, przechwytującą światło, będzie to RGB.

Zdjęcie może skończyć się na komputerze, na którym będzie podłączony wyświetlacz. Profil wyświetlania komputera może być „Mam mniej czerwieni niż powinienem”. Profile zostaną porównane, a dodatkowy czerwony kolor z kamery może anulować brak czerwonego wyświetlacza. Konieczne będzie dostosowanie, aby wyświetlić zdjęcie tak dobrze, jak to możliwe. To ogromne uproszczenie, ale podstawowa teoria jest słuszna.

Podobnie dzieje się podczas drukowania. Chodzi o to, że profil jest dołączany do obrazu na początku procesu i jest utrzymywany do końca. Oznacza to, że konwersję można wykonać, gdy obraz jest wyświetlany lub drukowany jako działanie nieniszczące, zamiast kilkakrotnie niepotrzebnie przetwarzać plik, co obniża jakość.

Profile kolorów dla RGB

Ten sam proces działa dla RGB, z kilkoma zastrzeżeniami: aplikacje komputerowe, aplikacje mobilne i inne obrazy używane do projektowania ekranu często nie mają profilów lub nie mogą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest podgląd na natywnym urządzeniu docelowym (strony internetowe mają pewne wsparcie, w zależności od przeglądarki).

Zdecydowanie są sytuacje, w których profile kolorów powinny być używane do pracy RGB, ale zazwyczaj nie do interfejsu użytkownika i projektowania ikon.

Czy nie byłoby o wiele łatwiej, gdyby drukarki lub oprogramowanie mogły zamiast tego przekonwertować dowolny plik RGB na dokument drukowania CMYK?

RGB i CMY można bezstratnie i idealnie konwertować ... wystarczy odwrócić kanały. To czarny (K) kanał i profile kolorów sprawiają, że wszystko jest bardziej zagmatwane. Jak wspomniano wcześniej, konwersja na najbardziej natywny format tak wcześnie, jak to możliwe, jest najlepszą jakością.

Photoshop może wykonać konwersję. RIP (procesor obrazu rastrowego) drukarki może wykonać konwersję. Istnieje wiele, wiele sposobów konwersji między CMYK a RGB. Problem nie dotyczy tego, czy jest to możliwe, ale kiedy i jak to się robi.

dlaczego są te dwa profile kolorów, a nie tylko jeden?

W środowisku, w którym używane są profile, zwykle istnieje profil dla każdego obrazu i urządzenia, czy to wyświetlacza, drukarki, skanera, aparatu itp.

Warto zauważyć, że nie wszystkie obrazy mają profile i nie wszystkie formaty obrazów mogą mieć profile ICC.

Pytanie poboczne: Co się dzieje, gdy pracujesz w dokumencie RGB w Photoshopie, a następnie naciśnij ctrl + y? Photoshop twierdzi, że dokument to RGB / 8 / CMYK, ale nie może to być jedno i drugie. Dobrze?

Photoshop wyświetla podgląd dokumentu RGB jako CMYK. Jest to więc dokument RGB, oglądany na ekranie RGB, możliwie dokładnie podglądany jako CMYK. To tylko podgląd, ponieważ Photoshop nie może wyświetlać obrazu CMYK natywnie na wyświetlaczu RGB.

Mam nadzieję, że to pomaga!


3

Krótka odpowiedź, przeznaczona jako towarzysz innych świetnych odpowiedzi powyżej :)

Nadal jednak nie widzę, w jaki sposób rozwiązaniem nie może być automatyczna konwersja wykonana przez drukarkę. Powinno być to możliwe dzięki nowoczesnej technologii; jeśli możesz przekonwertować RGB na CMYK w Photoshopie, dlaczego drukarka nie może zrobić tego samego dla Ciebie?

RGB i CMY można doskonale konwertować. Problemami są:

  • Tworzenie czarnego kanału. „K” wymaga dużo zgadywania i zależy od wielu czynników. Również czarny dodany w kanale K oznacza usunięcie danych z innych kanałów. Dlatego konwersja RGB na CMYK nie jest czystym procesem. Tam właśnie pojawia się gra z profilem kolorów. Zasadniczo należy wiedzieć więcej o każdym pikselu niż „Mam kolor RGB, którym chcę być CMYK”.

  • Drukarka może przekonwertować wszystko za Ciebie. Chcą tylko, abyś wykonał własną pracę przygotowawczą. Jestem pewien, że jeśli poprosisz swoją drukarkę, zrobią to wszystko za Ciebie (koszt = czas).

  • Proces ten można zautomatyzować podczas wykonywania blach, ale jak wspomniano powyżej, proces nie jest prosty, więc najlepiej jest go wykonać w czymś takim jak Photoshop.

  • Jak wspomniano w mojej drugiej odpowiedzi, najwyższą jakość uzyskuje się, usuwając wszelkie duże konwersje tak wcześnie, jak to możliwe. Jeśli oryginalne obrazy są w formacie RGB (ponieważ są to zdjęcia z aparatu lub zostały zeskanowane), to naprawdę chcesz przekonwertować na CMYK jako pierwszy krok przed retuszem.

Jak powiedziano również w odpowiedziach, najmniejsze różnice w kolorach i przestrzeniach kolorów nie są widoczne dla ludzkiego oka.

Myślę, że nie rozumiesz, jak ważne jest dobre zarządzanie kolorami i jaką różnicę może mieć dobry przepływ pracy. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​jeśli popełnisz błąd, różnice w kolorach są bardzo, bardzo oczywiste. I nie mówię o rzeczach, które wyglądają inaczej niż u wytrenowanego oka ... różnica może być czymś, co każdy natychmiast uznałby za niewłaściwy.


4
„RGB i CMY można idealnie przekonwertować” = z wyjątkiem przypadków, gdy gamuty kolorów się nie nakładają.
DA01,

Dobry telefon, ale mówię o sytuacji teoretycznej, która ignoruje profile i gamut (który i tak jest ruchomym celem) ... konwersja między znormalizowanym RGB a znormalizowanym CMY. Twój punkt jest jednak dobry. Warto o tym pamiętać. (AKA długie odpowiedzi na tej stronie wciąż nie oddają tematu sprawiedliwości!)
Marc Edwards

1
Przypuszczam, że jeśli znormalizujesz te dwa, konwersja byłaby nieco dyskusyjna. Oznacza to po prostu, że będziesz pracować ze zmniejszoną paletą kolorów. Może być jednak odpowiednie w sytuacjach. Wierzę, że PhotoShop oferuje to jako opcję, w której podkreśli dla ciebie kolory spoza gamy.
DA01

2

Oto przykład niektórych praktycznych problemów z przepływem pracy RGB z automatyczną konwersją do CMYK.

Przez większość czasu nie pracujesz tylko z kolorowymi zdjęciami RGB. Chcesz wydrukować dużo czystego (lub bogatego) czarnego tekstu i grafiki liniowej. I chociaż można to przedstawić jako rgb (0,0,0), zdecydowanie nie chcesz drukować części rgb (0,0,0) swoich zdjęć jako czystej czerni.

I chociaż byłoby możliwe automatyczne obsługiwanie czarnego tekstu / wektorów RGB inaczej niż czarnych obrazów rastrowych RGB, prawdopodobnie będziesz musiał zrobić coś podobnego również dla elementów czysto cyjanowych, magenta lub żółtych.

Ale wtedy zawsze będą wyjątki, które to utrudniają - otrzymasz logo jako rastrowe, a nie wektorowe, lub musisz dołączyć rastrową miniaturę innego dokumentu, lub potrzebujesz tekstu lub grafiki wektorowej, aby dokładnie kolor pasuje do części obrazu rastrowego.

Ostatecznie zazwyczaj łatwiej jest pracować w docelowej przestrzeni kolorów niż omijać problemy.


Powiedziawszy to, z powodzeniem zastosowałem przepływ pracy RGB z automatyczną konwersją przez drukarkę na dwa kolory (czarny + plamka) dla dokumentów technicznych. Opierał się na zastosowaniu niestandardowej tabeli konwersji kolorów względem zakresów RGB, przy czym elementy spoza tych zakresów były oflagowane w przygotowaniu do druku; wszystkie obrazy rastrowe są drukowane w skali szarości, chyba że określono inaczej itp.


> zdecydowanie nie chcesz drukować części zdjęć rgb (0,0,0) jako czystej czerni. Dlaczego nie ? Dla mnie należy używać jak największej ilości czerni („tańsze”, czystsze) i używać CMY do ukończenia
francuski

2

Oto wyjaśnienie (nietechniczne) konieczności obu.

Mieszkam w Bostonie. Mieszkasz w innym mieście; Powiedzmy Nowy Jork. Poruszanie się po Bostonie nie stanowi problemu, mam mapę.

Możesz poruszać się po mieście - zgaduję - z taką samą łatwością. Masz także mapę, nawet jeśli jest tylko w twojej głowie. Wiesz, jak poruszać się po swoim mieście. Fajne.

Gdybym powiedział: „Jestem w centrum miasta. Idź do centrum swojego miasta”, możesz to zrobić bez problemu.

Załóżmy, że odwiedzasz mnie w Bostonie (moja uczta). Mówię ci, żebyś spotkał się ze mną tego samego dnia na lunchu w centrum miasta. Masz swoją mapę Nowego Jorku. Centrum Nowego Jorku jest wyraźnie zaznaczone na mapie. Boston z pewnością ma centrum miasta.

Nie ma problemu.

Problem.

„Dlaczego potrzebuję innej mapy?” ty pytasz?

Używając własnych współrzędnych mapy Nowego Jorku, nie możesz dostać się do centrum Bostonu bez wskazówek od kogoś (lub czegoś). Istnieje wiele powodów. Nowy Jork jest zaprojektowany przez inżynierów i urbanistów w doskonałej siatce z numerowanymi ulicami i alejami. Boston wędrowały krowy.

Wiele osób mieszka w Bostonie, a także wielu w Nowym Jorku. Dla wszystkich tych, którzy wracają do przodu z Bostonu do Nowego Jorku, wystarczy wykonać ten sam zestaw instrukcji, aby dostać się do centrum miasta. Ale jest wielu ludzi, którzy nie mieszkają w Nowym Jorku, którzy chcą odwiedzić centrum Bostonu. Każdy z nich ma już własną mapę swojego miasta. Będą musieli obliczyć różnicę i zrekompensować ją.

Teraz udawaj, że model Boston jest podobny do modelu RGB. Istnieje wiele różnych urządzeń RGB wykorzystujących różne „zestawy” oświetlenia RGB dzięki naszym prawom patentowym. Udawaj, że Nowy Jork to CMYK. Istnieje wiele różnych barwników, takich jak atramenty, tonery, farby, barwniki, kolory podstawowe , oparte na systemie odejmowania. Wszystko inne. Każda z nich jest inną mapą. Mapy wydają się być matematyczne; ale są prawdziwe i umożliwiają łatwe poruszanie się w każdym innym systemie.

Krótko mówiąc, potrzebujesz mapy, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi, i potrzebujesz mapy, aby znaleźć drogę do celu. Potrzebujesz obu.

Język staje się mylący, ponieważ często są używane poza kontekstem lub niepoprawnie. CMYK jest bardzo specyficznym przypadkiem związanym z procesem opracowanym w celu stworzenia złudzenia pełnego, ciągłego odwzorowywania kolorów przy użyciu tylko trzech, starannie zrównoważonych odcieni (atramentów), które są przezroczyste, i czwartego, kluczowego, nieprzezroczystego czarnego dla odwzorowania tonalnego.

Zastrzeżenie: Być może nie byłem tak ostrożny z moimi definicjami, jak powinienem być. Dążyłem do znalezienia odpowiedniej metafory, która posłużyłaby się wyjaśnieniem w celu zaspokojenia PO. Aha, ja też mieszkam teraz w Montrealu. :)


1

Oto nieco inny kąt do rozważenia: ZAWSZE jest to prawda.

Dodatkowe kolory podstawowe są ciemniejsze niż dodatkowe kolory dodatkowe. Oznacza to, że mieszane kolory są zawsze jaśniejsze niż odcienie używane do mieszania razem. Czerwony i zielony po zmieszaniu dają kolor żółty, który jest jaśniejszy niż czerwony lub zielony.

Subtraktywne kolory podstawowe są jaśniejsze niż subtraktywne kolory wtórne. Oznacza to, że mieszane kolory są zawsze ciemniejsze niż odcienie używane do mieszania razem. Przetwarzaj niebieski (cyjan) i przetwarzaj żółty po zmieszaniu daje kolor zielony, który jest ciemniejszy niż cyjan lub żółty.


0

Również RGB to małe skupiska / piksele koloru na podświetlanym ekranie komputera, polegasz na świetle, które daje ci świetlistość, a brak światła, aby dać ci ciemność.

Twój procesowy kolor CMYK, podobnie jak w tuszach, polega na białym papierze zapewniającym jasność i mieszankę atramentu w celu stworzenia ciemnych odcieni, skutecznie zabijając biały papier, a tym samym jasność.

Również tworzenie projektu w RGB ma znacznie mniejszy rozmiar pliku, wymiary i dpi (zwykle 75 dpi) niż tworzenie projektu do wydruku i CMYK (o rozdzielczości 300 dpi), powiększenie RGB spowoduje pikselację i utratę kolorów z powodu ogromna różnica w dpi (kropki na cal), której drukarka używa do tworzenia / mieszania kolorów. To jak próba pomalowania pięciometrowej ściany pięcioma młynami farby

Zawsze musisz rozpocząć projektowanie tego, co ma być używane. Nawet konwersja RGB na CMYK na twoim komputerze spowoduje różnice kolorów, spróbuj przekonwertować najjaśniejszy obraz z RGB na CMYK ... a następnie spróbuj go wydrukować, ekran daje światło, w którym drukarka umieszcza zielony atrament na białym papierze ... Po prostu użyj różnicy z reguły, powinieneś bardziej martwić się swoimi profilami kolorów ICC, a jeśli drukujesz na papierze powlekanym lub niepowlekanym, czy używasz SWOP lub FOGRA ...

Najlepsze, co możesz zrobić, jeśli chcesz dalej walczyć takim, jakim jesteś, to użyć kolorów pantone .... Wykonaj złoty patone .... jest do bani, ponieważ tylko specjalistyczne drukarki mają metaliczne atramenty ... powód, dla którego ekran jest czarny po wyłączeniu i dlaczego piszesz na białym papierze ... Pomyśl o tym ...


0

dzięki za cenną dyskusję wydaje się, że istnieje podstawowe zamieszanie w stosowaniu właściwych terminów, które powodują problemy mózgu; w pewnym sensie jego walka między logiką a danymi. posortujmy w bardziej precyzyjnym wyborze: 1- RGB jest przeznaczony dla mediów opartych na PROMIENIANIU lub FALI; TV, monitory, kamery, skanery itp., Ponieważ w tych mediach zastosowano koncepcję tarczy Newtona. ze względu na zachowanie fal jest addytywny

2-CMYK jest przeznaczony do mediów na bazie MATERIAŁÓW pigmentowych; odbitki. ze względu na zachowanie materiału jest on odejmujący.

3 - dlatego rozróżnienie między kolorem a światłem jest niewłaściwe, ponieważ rgb i cmyk są kolorami ...

4- musimy rozpoznać fakt, że tłumaczymy się za pomocą innego narzędzia, które powoduje zamieszanie. ponieważ jest to warunkowe, a nie absolutne. to tylko odsyłacz, a nie prawdziwy, jak się wydaje.
ponieważ na końcu używamy na przykład monitora, aby pokazać przybliżony wygląd wydruku według CMYK. lub spojrzeć na gamę na drukowanym materiale ... aby być bardziej przejrzystym. to jest jak naiwna reklama telewizorów, które w reklamie prezentują różnicę między staroświeckim telewizorem w porównaniu z nową technologią ekranu. zapominając, że oglądamy to przez nasz zestaw, który może być zupełnie inną marką. ale widzimy różnicę ... na końcu widzimy to, co widzą nasze oczy ...

5- wydaje się, że węższe wybory ze źródła i szersze wybory w końcowym końcu produkcji mogą być najbezpieczniejszym podejściem do pracy. minimalizuje to awarię mapowania. dlatego na przykład użycie sRGP w projektowaniu jest lepsze niż użycie szerszego programu Adobe 98, ponieważ końcowy interfejs będzie miał węższe dane do obsługi.


-1

Słyszałeś kiedyś o podstawowych kolorach?

Cóż, nie są czerwone, żółte i niebieskie.

W przypadku światła (komputery, światła itp.) W celu stworzenia wszystkich kolorów należy mieszać różne ilości koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego.

W przypadku pigmentu (drukowanie, kolory itp.) W celu stworzenia wszystkich kolorów należy mieszać różne ilości i proporcje kolorów: cyjan, magenta, żółty i czarny.

Drukarki używają CMYK dla swoich kolorów. Jeśli zabraknie jednego koloru, wygląda to dziwnie, ponieważ brakuje jednego z nich. Dlatego. Jeśli próbujesz coś wydrukować, jest to CYMK. Jeśli używasz światła, jest to RGB.


2
Podstawowe kolory to czerwony, żółty i niebieski. ;)
DA01,

1
W modepcie kolorów RGB trzy podstawowe kolory to czerwony zielony i niebieski tak, jeśli możemy je tutaj nazwać kolorami podstawowymi. Nie dzieje się tak jednak w przypadku CMYK lub innych niż cyfrowe, wiem tyle. Niecyfrowo jest to fizyka, zupełnie inna niż kolory cyfrowe.
paddotk

Poza tym wszystko, co tu mówisz, zostało już ujęte w moim pytaniu.
paddotk
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.