Czy powinienem znak wodny mojej pracy?


26

Jestem studentem sztuki, który próbuje przesłać cyfrowe prace na stronie internetowej. Czy graficy zazwyczaj znakują swoje prace znakiem wodnym? Jeśli nie, w jaki sposób graficy chronią swoją pracę?

Aktualizacja: Witryna, z której korzystam, to squarespace. Praca cyfrowa, którą przesyłam, składa się z pracy typograficznej (logo, litery), infografiki, projektu opakowania i marki. Zauważyłem, że ilustratorzy przesyłali swoje prace z rozdzielczością 72 dpi i znakiem wodnym. Z drugiej strony graficy - nie tyle. Nadal jestem nowy w całym problemie praw autorskich, więc zastanawiałem się tylko, czy znak wodny był „rzeczą” dla grafików.


Odpowiedzi:


37

Zależy, dlaczego znak wodny

Nie powinieneś się przejmować innymi, przesuwającymi twoje projekty. Należy zwracać uwagę na to, jak znaleźć klientów i zarabiać. Nie wpadnij w pułapkę myślenia, że ​​na tym etapie stracisz pieniądze z kopiowania, ponieważ nawet jeśli tak się stanie, nie ma prawdziwego sposobu, aby zamienić je w pieniądze.

Dbaj tylko o pieniądze, które możesz faktycznie zarobić. Możesz spojrzeć na wszystkie wirtualne pieniądze, które straciłeś, ale wszystko, co cię dostaje, to złe przeczucia i niekonstruktywne. Nie będziesz bardzo skuteczny w przekształcaniu tego wysiłku w więcej pieniędzy. To marnowanie zasobów.

Po drugie, nawet jeśli podłożysz znak wodny swojej pracy, nadal nie można jej użyć bezpośrednio. Zamiast tego wzięliby twój pomysł i wykorzystali go ponownie, ponieważ bardziej niż prawdopodobne jest, że muszą zmienić twoją wiadomość. W takich przypadkach znak wodny nie pomaga, ponieważ nie ma w tym nic nielegalnego.

Ilustratorzy mają nieco inną propozycję wartości, ponieważ ich obrazy mogą mieć zastosowanie w szerokim zakresie zastosowań. Mimo to nie powinni się tym przejmować. Naprawdę nie możesz się zabezpieczyć, dzielenie się niesie ryzyko ponownego przeznaczenia.

Używanie znaku wodnego jako promocji

Teraz znak wodny nie jest strasznie dobrą obroną dla ciebie. Zamiast tego może służyć jako link do ciebie. Znaki wodne o tej pojemności działałyby bardziej jak podpisy i rzeczywiście powinieneś rozważyć, aby nie używać widocznego znaku wodnego, ale raczej mieć łatwy do usunięcia (np. „Zrobione przez XXX w sprawie pracy na XYZ.org” itp.)

To jest darmowa promocja. W rzeczywistości pokazanie swojej pracy to darmowa promocja. Traktuj to jako takie, a nie coś, co inni biorą. Nawet jeśli tak, nie przejmuj się, jest to nieistotne. Traktuj tych, którzy lubią twoją pracę z szacunkiem i nie zaśmiecaj ich rzeczami, które degradują twoją pracę, to są te, na których chcesz się skoncentrować. Rób rzeczy promocyjne ze stylem i szacunkiem.


13

Tylko znak wodny, jeśli próbujesz uzyskać licencję

Jest tylko jeden raz znak wodny - gdy próbujesz sprzedać prawa do obrazu, takie jak grafika giełdowa. to jest to!

Dobry znak wodny, który może kogoś spowolnić, i mówię, że zwolnij, a nie zatrzymaj, to taki, który rujnuje twoje zdjęcie, grafikę lub ilustrację. Wszystko, co zrobi, sprawi, że twoja sztuka będzie mniej atrakcyjna dla ludzi.

Jeśli szukasz promocji, po prostu umieść na dole bardzo małą nazwę swojej firmy lub stronę internetową. Jeśli ktoś to przycina, no cóż.

Weź również pod uwagę dodatkową przestrzeń i czas na znak wodny. Aha, czy Twój znak wodny nie działa na tym obrazie, więc musiałeś stworzyć wariant znaku wodnego, niesamowite jeszcze więcej pracy dla Ciebie bez powodu.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy próbujesz sprzedać ten faktyczny kawałek.

Powiedzmy, że robię portret modelki i zmieniam go w okładkę albumu dla zespołu Acme Band z jego logo i innymi elementami projektu. Nigdy, przenigdy nie zamierzam tego robić.

Z drugiej strony, jeśli zrobię portret modelowego przyjaciela i wystawię go online na licencję, i tylko wtedy będę mógł go oznaczyć znakiem wodnym.


Rozważ muzykę. W ostatnim czasie kradzież muzyki stała się prawdziwym problemem najpierw w przypadku Napstera, a następnie Torrenta. Czy muzycy grają teraz bardzo łagodną pętlę nazwy swojego zespołu przy każdym utworze? Oczywiście nie!


3
Wow, zupełnie zapomniałem o Napsterze! Aby kontynuować swój punkt widzenia na temat muzyki - i udowodnić swój punkt widzenia na temat licencjonowania - w przeszłości, kiedy korzystałem z próbek audio do produkcji muzyki, często miały zapętlone „audio znaki wodne” nad podglądami. Ponieważ były licencjonowane. Jak tylko kupisz licencję, otrzymasz czystą wersję bez znaku wodnego.
Cai

Dobra strategia, Twoja gra tam, gdzie ma to znaczenie. Nigdzie indziej.
joojaa

lol @ "Czy muzycy grają teraz bardzo łagodną pętlę nazwy zespołu przy każdym utworze?"
Michael

dżungla audio. . .
veryRandomMe

@ NᴏᴠɪᴄᴇIɴDɪsɢᴜɪsᴇ tak, jestem tego świadomy. Starałem się mówić krótko przez analogię. Tak, w muzyce jak na zdjęciach można umieścić znak wodny, jeśli jest on przeznaczony do licencji.
Ryan

8

Jeśli jest w Internecie ... znak wodny nie boli ... ale zdaj sobie sprawę , że w Internecie coś zostanie skradzione.

Jeśli jesteś typem nadopiekuńczym, nigdy nie umieszczaj w sieci niczego, czego nie chciałbyś ukraść.

Znak wodny naprawdę odstrasza jedynie przypadkową kradzież, ale każdy, kto poważnie myśli o korzystaniu z pracy, albo:

  • A) nie obchodzi mnie, że jest znak lub
  • B) Użyj Photoshopa, aby usunąć znak najlepiej jak potrafią.

Więc ... cóż ... to jest jak umieszczenie twojego nazwiska na lunchu w firmowej lodówce ... pewnie, że to powinno powstrzymać ludzi przed jedzeniem ... ale zawsze jest jeden facet .....

Fotografowie i ilustratorzy częściej znak wodny, ponieważ ich produktem końcowym jest jedno zdjęcie i dla Internetu, co oznacza, że ​​często jest to tylko wersja RGB ich niskiej rozdzielczości.

Podczas gdy projektanci często stosują „konstrukcję” w wielu aplikacjach, a obraz internetowy jest często jedynie „zrzutem ekranu” końcowego programu InDesign lub HTML. Tak więc projektant ma natywne pliki konstrukcyjne, które są znacznie bardziej zaangażowane - co prowadzi do łatwiejszego dowodu własności w razie potrzeby.

Ostatecznie wykonuję obrazy internetowe ze znakiem wodnym. Nie mam jednak złudzeń, że znak wodny to jakikolwiek prawdziwy środek odstraszający. Zapytaj faceta, który tworzył koszulki z moją grafiką ze znakiem wodnym na miejscu :)


4
+1 tylko za koszulki ze znakiem wodnym! (Reszta też, ale to mnie rozśmieszyło)
Cai

1

W mojej pracy wykorzystuję grafikę wektorową w 95% przypadków. Opieranie wektora na zdjęciu oznaczonym wodą jest tak samo łatwe jak zdjęcie oznaczone innym oznaczeniem.

Jednak absolutnie znak wodny rzeczy, które zamierzasz sprzedać, takie jak pliki wektorowe, fotografie itp. W mojej pracy aktualnie pracuję nad programem, który wykorzystuje obrazy barwione w wysokiej rozdzielczości sublimowane na tkaninie. Jest ktoś, kto zarabia dobrze na mojej firmie, kupując te obrazy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.