Obecnie pracuję jako projektant UX / UI, a mój szef (programista back-end) nie ufa moim decyzjom i zachowuje się tak, jakby potrzebował artysty produkcyjnego


11

Potrzebuję porady w zakresie kariery. Pracuję w małym, celowo odosobnionym dziale rozwoju sieci w większej firmie. Wszyscy pozostali członkowie zespołu są programistami front-end lub back-end i wyznają mizantropów, którzy nie znają się na projektowaniu. Jednak kiedy próbuję wykonywać swoją pracę (projektuję interakcje klientów z witryną, rozwiązuję zgłaszane przez nią problemy, szukam lepszych rozwiązań, rozwiązuję problemy z wydajnością biznesową, po prostu ogólnie ułatwiam witrynie), walczę na każdym kroku. Przedstawię mojemu szefowi badania (z miejsc opartych na danych, takich jak http://www.nngroup.com/) niech zgodzi się ze mną, a następnie usłyszy go następnego dnia, zatwierdzając fundamentalne zmiany, które programista chce wprowadzić, aby ułatwić kodowanie. Rozmawiałem z nim na osobności, przeglądałem z nim artykuły naukowe i analityczne google, ale nic się nie zmienia, bez względu na to, ile czasu się zgadza. Sesjonuje także moje makiety i rysuje (szczerze mówiąc, głupie) druciane ramy i oczekuje, że „sprawię, że będą ładne”, denerwując się, gdy nie stworzę „Co miał na myśli”.

Środowisko jest również toksyczne. Zostałem wykrzyczony i przeklęty na (Mój szef zajął się tą kwestią dopiero po zaangażowaniu HR). Współpracownicy są wobec siebie wrogo nastawieni, obrażają się i kłócą ze sobą (dla zabawy?). Miałem współpracowników, którzy oglądali filmy osób zastrzelonych na maksymalnym poziomie głośności (z komentarzem rasistowskim). Poza tym jestem najnowszą, najmłodszą i jedyną kobietą w dziale.

Moje pytanie brzmi: to moja pierwsza praca z UX, dziedzina, którą jestem bardzo zainteresowany. Byłem tam tylko 8 miesięcy. Czy powinienem trzymać się tego przez „minimalny” rok, czy powinienem przejść dalej? Moje poprzednie prace były głównie pracą tymczasową na studiach i nie chcę wyglądać na skoczka, ale nic, co projektuję, nie jest w rzeczywistości wdrażane i nie mogę odłożyć żadnej z moich zrujnowanych prac z tej pracy, ponieważ jest zastrzeżona. Co powinienem zrobić?


4
Cześć Elle, witamy na GD.SE. Przepraszam, że jesteś w trudnym miejscu w pracy. : \ To jest moja opinia, ale mój Boże, odejdź. Projektanci UX są teraz na topie, szczególnie głodni i dbający o projektowanie świetnych rozwiązań zorientowanych na użytkownika. Wygląda na to, że nie jest to priorytetem dla firmy, w której się obecnie znajdujesz, i to jest ich przywilej, ale nie wydaje się, że istnieje duża szansa na rozwój jako projektant UX w tym środowisku. Wyjdź stamtąd i znajdź miejsce, które ceni swoich użytkowników i pozwoli ci się rozwijać.
Vicki

Dzięki za odpowiedź. Chodzi o to, gdzie jestem teraz, myśląc, że gdziekolwiek chciałbym pracować, nie szukałem tylko określonej liczby, a więcej umiejętności i talentu. Biorąc to pod uwagę, czy masz jakieś wskazówki, jak sobie radzić z tak krótkim stażem pracy?
Elle Kelsheimer,

Zastanów się nad stworzeniem portfolio, które pokaże, jak rozwiązać problem. Niezależnie od tego, czy chodzi o próbki projektów graficznych, projektowanie stron internetowych, druty UX, cokolwiek, wielu projektantów UX pochodzi z różnych środowisk. Moje ulubione portfele UX prezentują rzeczy w formacie „studium przypadku” (to był problem, tak to rozwiązałem). W rozmowach z potencjalnymi pracodawcami staraj się rozmawiać z rzeczami, których nauczyłeś się w ciągu ostatnich 8 miesięcy, ale że szukasz miejsca, w którym możesz lepiej się rozwijać i promować siebie jako projektanta UX.
Vicki,

Dziękuję za radę, Vicki. Aktualnie pracuję nad nowym portfolio, ponieważ moje obecne jest bardziej ogólne i nie koncentruje się na UX. Miłego wieczoru!
Elle Kelsheimer,

Naprawdę solidne, Elle. Podoba mi się, że pokazuje twoją osobowość, ale także dobrze wskazuje i pokazuje twoją pracę. Ostatecznie zobaczenie ostatecznej witryny nie jest krytyczne (przynajmniej jeśli patrzę na portfele). To pokazuje wiele przemyślenia, szczegółów i planowania, i właśnie tego powinien szukać ktoś zatrudniony. Myślę, że z łatwością powinieneś uzyskać z tym wywiad. :)
Vicki

Odpowiedzi:


4

Niektóre reakcje ze strony klientów są powszechną frustracją dla projektanta. Ale jest kilka rzeczy, które nie są normalne w tym środowisku:

  • To nie jest normalne, że firma jest prowadzona przez programistów, dla programistów. Twój szef zwykle nie byłby programistą, a osoba dzwoniąca o twoich projektantów byłaby zwykle kierownikiem projektu lub „właścicielem produktu”, którego zadaniem jest równoważenie względów biznesowych, marketingowych, logistycznych, interfejsu użytkownika i estetyki.
  • Każde środowisko pracy znajduje się gdzieś na skali - od kooperatywnej do wojowniczej - brzmi to tak, jakby znajdowało się na krańcu walki. Wygląda na to, że każdy powinien walczyć w swoim kącie, co pasuje niektórym ludziom, a nie innym. Wydaje się również, że jest to uprzedzenie kulturowe, co oznacza, że ​​aby projektant mógł się tam dobrze rozwijać, musieliby być naturalnie waleczni, bardzo grubi, i bardzo dobrzy w „myśleniu jak programista” i przekazywaniu pomysłów deweloperowi.
  • A „rasistowskie filmy z morderstwami na najwyższym poziomie w godzinach pracy”… Tak, to byłoby przestępstwo do popełnienia w każdym miejscu, w którym pracowałem.

Opierając się na tym, powiedziałbym, że komentarz Vickiego ma swoje miejsce. Pracuj nad swoim portfolio - i nie bój się dołączać odrzuconych projektów. Poszukaj miejsc, które najbardziej Ci odpowiadają - będzie to 99% miejsc pracy.

A zanim odejdziesz, uważaj to za „chrzest ognia”, pomagający rozwinąć ważną umiejętność projektanta, by być gruboskórnym i profesjonalnie radzić sobie z ostrą krytyką. Opieraj swoje projekty na badaniach użytkowników - 99% miejsc pracy to doceni.

Powiedziałbym, że jeśli potrafisz to trzymać, dopóki nie znajdziesz czegoś lepszego, zrób to. Gdzieś za kilka miesięcy, a ty nadal będziesz o to pytany w wywiadzie, ale niekoniecznie będzie wyglądać źle i da ci przewagę nad absolwentami z mniejszym doświadczeniem. Praca, która trwała tylko kilka miesięcy, na początku będzie wyglądać źle - choć jeśli twoje portfolio jest dobre, powinieneś mieć szansę na wyjaśnienie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wyjaśniając, ogólnie nie jest dobrym pomysłem, aby badmouth ostatni pracodawca, nawet jeśli są tak źle. Na przykład, chociaż każdy rozsądny człowiek może zrozumieć, że wychodzisz z biura „rasistowskiego morderstwa”, jest tak ekstremalny, że ryzykujesz osłabienie twoich umiejętności - chciałeś być zapamiętany jako „doskonałe projekty oparte na badaczach użytkowników”, a nie „rasistowskich” pani biura zabójstwa wideo ".

Trzymaj się pozytywów - chcesz pracować gdzieś, gdzie ceniony jest projekt skoncentrowany na użytkowniku i gdzie badania użytkowników są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Chcesz pracować w kooperatywnym miejscu pracy o wysokich standardach profesjonalizmu przez cały czas. Dla większości współczesnych pracodawców będzie to dokładnie to, co chcą usłyszeć.

-,

W krótkim okresie coś, co często pomaga trudnym klientom, oferuje kilka alternatywnych opcji, nawet w przypadku prostych prac. Ułatwia im to udzielanie konstruktywnych informacji zwrotnych. Będzie to również pomocne w budowaniu portfolio i doskonaleniu umiejętności pomimo braku informacji zwrotnej na temat jakości - jeśli twój szef nie pomaga ci naciskać na tworzenie coraz lepszych projektów, konkuruj ze sobą. Dla każdej pracy wymyśl koncepcję, opracuj ją, a następnie spróbuj ją najlepiej.


1

Niestety najpierw musisz zaakceptować, że masz rolę, którą chce od ciebie szef. Następnie zatrzymaj „opór” i idź z prądem, jeśli nadal chcesz tam pracować.

Niektóre miejsca pracy są takie jak te, które opisałeś; Twoja rola może nie polegać na jak najlepszej pracy, ale po prostu stworzyć konkretny rezultat „wizji” szefa. To może nie być miejsce, w którym wystąpisz; może to być miejsce, w którym będziesz zarabiać pieniądze, zdobywać umiejętności negocjacyjne i doświadczenie. Walka z tym jest bezużyteczna, ale nauczenie się, jak dzielić się pomysłami i zatwierdzać je, jest również bardzo dobrą umiejętnością; jesteś w miejscu pełnym tego rodzaju wyzwań i postrzegaj to jako coś pozytywnego, co zyskasz dzięki temu doświadczeniu!

Jeśli oprzesz się tej atmosferze w miejscu pracy, znajdziesz się w bardzo złej sytuacji, a nawet możesz postawić przeciwko tobie swoich kolegów ... co może prowadzić do sabotażu, odrzucenia, złej reputacji itp. I ostatecznie popadniesz w depresję a nawet wypalić się.

Inni pracownicy, którzy idą z nurtem, mogliby po prostu zaakceptować przeciętność i / lub po prostu pracować dla pieniędzy lub brakuje w tobie szczegółów, które możesz poprawić. Mówiąc najprościej, być może jako jedyny pracujesz z myślą o tym celu i może się to zdarzyć w miejscach, w których taki sposób myślenia istnieje od lat lub gdzie starsi pracownicy kształtują nowe. Możliwe też, że są po prostu lepszymi negocjatorami niż Ty i wiedzą, jak nie być zbyt technicznym podczas prezentacji projektu; wielu bardzo inteligentnych i wykwalifikowanych ludzi ma trudności z prezentowaniem swoich pomysłów, a to, co dla nich oczywiste, nie jest dla innych. Czasami trochę neurolingwisty bardzo pomaga! Istnieje wiele czynników, dlaczego Twoje pomysły nie są wdrażane. To może być nawet stary, dobry patriarchalny seksizm, jeśli „

Jeśli naprawdę pokazałeś liczby, statystyki i PRAWDZIWE korzyści, a jeśli twoje pomysły były nadal odrzucane, po tej stronie nie możesz nic więcej zrobić. Albo jest problem z komunikacją z twórcą, w którym pracujesz, albo naprawdę jesteś w miejscu, w którym pracownicy nie współpracują. To, co sprawi, że twój szef zmieni zdanie, to udowodnienie mu, że twoje pomysły pozwolą mu zarobić / zaoszczędzić więcej pieniędzy. To takie proste.

Masz co najmniej 3 opcje:

1) wdrażasz swoje pomysły bez zgody szefa, a następnie radzisz sobie z konsekwencjami / korzyściami (jeśli zadziała, szef zyska zaufanie do twojego osądu). Wiem, że nr 1 wydaje się ryzykowną radą, ale czasami bycie buntownikiem jest konieczne i to także stanowi źródło wszelkich innowacji.

2) zaczynasz szukać nowej pracy.

3) możesz sprawdzić, czy istnieje sposób na zbudowanie lepszej współpracy z zespołem programistów lub innymi działami ; buduj swoje projekty, prosząc o więcej opinii, zanim przejdziesz za daleko, są większe szanse na ich wdrożenie. To zupełnie normalne, że twoje sugestie nie zawsze są akceptowane w 100%, a jeszcze trudniej jest pracować z wieloma kolegami wykonującymi różne funkcje. W pewnym momencie wymyślisz formułę, która dobrze działa z szefem i zespołem, a Twój wskaźnik sukcesu wzrośnie.

Jest mało prawdopodobne, że cokolwiek się zmieni; zależy to również od tego, jak bardzo lubisz projekty, nad którymi pracujesz i ile energii chcesz włożyć w rozwiązanie swojego problemu. Atmosfera w miejscu pracy jest często odzwierciedleniem postawy szefa i wiesz, że szef pozostanie. Czasami szef po prostu nie ma wskazówek i musisz znaleźć sposób na mówienie tym samym językiem co on lub ona (np. Zazwyczaj pieniądze). Ale komunikację z innymi działami zawsze można poprawić. O ile chcesz, aby Twoje pomysły zostały wdrożone, twórcy również mają w tym swój interes. Znajdź i zrób to.

8 miesięcy to nie jest tak krótki okres, a jeśli myślisz o rzuceniu palenia, lepiej jest rzucić palenie, dopóki twoja moralność jest dobra, niż mieć nadzieję na coś lepszego w miejscu pracy! W rzeczywistości niektóre firmy mają złą reputację, inni pracownicy zanim przeszli przez to samo, przez co przechodzą i najwyraźniej znaleźli nowe miejsca pracy, w których zostali zatrudnieni; nawet nie wiedząc o tym, konkurenci często wiedzą o tym wszystkim. Dlatego teraz odejście pokazuje szacunek do samego siebie i nie oznacza, że ​​jesteś jak ludzie w firmie, w której pracujesz.


3
Pierwsza połowa to okropna rada, a druga połowa zaprzecza pierwszej połowie. A przynajmniej tak mi to brzmi. Jaka jest twoja ostatnia rada? Porzucić? Zmiana? Przekonać? Zaakceptować?
KMSTR

1
@KMSTR Są to logiczne opcje. Nie podejmuję decyzji i nie powiedziałbym komuś innemu, aby zrezygnował z pracy, ponieważ istnieją inne czynniki (np. Wyzwania życiowe, rodzina do utrzymania, ubezpieczenie medyczne, transport, świadczenia itp.). Nie ma sprzeczności, to po prostu rzeczywistość. Dla freelancerów ten rodzaj szefa jest taki sam, jak klienci, którzy proszą szwagra o opinie na temat twojego projektu i zmian w prośbie, dostarczając ładny plik Excel jako model. Ci ludzie też zatrudniają ludzi. W końcu chodzi o negocjacje, zawieranie sojuszników, po prostu zrób to lub rzucić palenie. Zależy, ile energii chcemy na to zainwestować.
go-junta

Dlatego to zdanie nie miało dla mnie sensu w tym kontekście: „Niestety, musisz najpierw zaakceptować rolę, jaką ma od ciebie szef. Następnie powstrzymaj„ opór ”i idź z prądem, jeśli nadal chcę tam pracować ”.
KMSTR

@KMSTR Tak, to się nazywa RZECZYWISTOŚĆ! Oznacza to, że przestaniesz być sfrustrowany i zobaczysz, jaka jest sytuacja. Następnie działaj zgodnie z tym za i przeciw (których nie znamy). Opieranie się tej rzeczywistości po prostu doprowadzi PO do nienawiści pracy i skupi się na rzeczach, których (być może) nie można zmienić. To proste zarządzanie problemami, nie ma sensu walczyć z falą, jest o wiele mądrzejszy do surfowania po niej. Każdy projektant wykonał projekty, których nie kochał, ale były „wystarczająco dobre” zgodnie z wymaganiami; to ten sam rodzaj problemu. To nie koniec świata i zależy to od priorytetów projektanta.
go-junta,

1
@KMSTR „musisz najpierw zaakceptować, że masz rolę, którą chce od ciebie szef.” Oznacza to coś w stylu: „Twój szef chce cię używać jako operatora Photoshop / Wireframe. Teraz z tego punktu widzenia powinieneś spróbować sobie z tym poradzić”. i radzenie sobie z tym mężczyzną „a. wyjdź b. konfrontacja c. zaakceptuj to i zamknij się”.
KSPR

1

Z podobnego doświadczenia, jeśli kontynuujesz swoje obecne zatrudnienie, sugeruję edukację zespołu w zakresie projektowania UX (jeśli to w ogóle możliwe). Zaangażuj je w tworzenie swoich koncepcji i wreszcie, jeśli to możliwe, rozpocznij testy użyteczności z zidentyfikowanymi użytkownikami, którzy pasują do zidentyfikowanych osób. Testy użyteczności pozwalają wykazać, czy użytkownik może korzystać z oprogramowania lub czy mają problemy z proponowanymi koncepcjami. Jeśli Twój szef może oglądać nagrania z testów użyteczności, pokazujące wszystkie pozytywne i negatywne strony obecnego prototypu, będziesz przedstawiać prawdziwym użytkownikom prawdziwe opinie, z których cały zespół może się uczyć. Jeśli nie chcą słuchać opinii użytkowników ... nie będziesz mógł pełnić swojej roli projektanta UX i powinieneś odejść.


Mój szef mówi: „Użytkownicy skorzystają z formularza opinii, jeśli coś nie działa”. Co, jak powie każdy, kto kiedykolwiek był w Internecie, jest całkowicie błędne i po prostu opuści stronę i pójdzie gdzie indziej. Poprosiłem go, aby pozwolił mi sondować użytkowników, co byłoby łatwe, ponieważ mamy sklepy stacjonarne, w których mógłbym ustawić stół i oferować karty podarunkowe itp. Podobnie ignoruje Google Analytics, mówiąc, że użytkownicy odchodzą wcześniej kupując, bo postanowili iść do sklepów. W rzeczywistości chce on zmieniać zdanie z minuty na minutę bez względu na użytkowników.
Elle Kelsheimer,

Tak, niektórzy ludzie po prostu nigdy nie zaakceptują zmiany sposobu, w jaki musimy teraz budować oprogramowanie. Wydalasz za dużo energii w coś, co zmieni się tylko wtedy, gdy będzie za późno. Przygotowałbym się do wyjścia i pójścia gdzieś, gdzie możesz coś zmienić i mieć pozytywny wpływ.
stephen8989,

Tak, prawdopodobnie masz rację. Mogłem oglądać za dużo „Nigdy się nie poddawaj!” anime jako dziecko. Ha ha. Po prostu nie wiem, co robić ze sobą przez cały dzień, ponieważ mam bardzo mało pracy, a praca, którą wykonuję, jest nadpisana. Znudzony znudzony znudzony.
Elle Kelsheimer,

0

Trochę późno, ale - wykorzystaj wszystkie odrzucone / zmienione informacje w swoim portfolio, dają świetny materiał. Podczas poszukiwania pracy (ponieważ nie mam wątpliwości, że pozostanie tam jest dla ciebie opcją), ostrożnie korzystaj z sytuacji, które pojawiły się, aby pokazać, że jesteś zdolny do adaptacji, a nie jednomyślności, dezaprobaty i niezdolności do dopasowania (to ok, aby odrzucić te filmy). Mówienie potencjalnym pracodawcom, że nie było to miejsce dla ciebie, nie szkodzi, ale musisz pokazać, że możesz dostosować się do różnych środowisk, szczególnie na początku kariery. Krótko mówiąc, przeżyj pozytywnie swoje CV i wyjdź!


Mała aktualizacja: odrzuciłem makiety w moim portfolio i zawiesiły mnie (Nie, nigdy nie podpisałem NDA), a następnie zagroziły, że skuszą mnie, kiedy odejdę. Teraz jestem ograniczony do pracy non-profit, którą wykonałem :(
Elle Kelsheimer,

0

Będę szczery, że nie przeczytałem każdego artykułu, ale oto moje 5 centów.

Mam dziwne relacje z interesariuszami. UWIELBIAM to, co robię. Mam problem z rozwiązaniem, rozmawiam z właścicielami produktu o projekcie. Przygotowuję osobne prezentacje, aby przekazać im koncepcje projektowe, ponieważ wierzę, że różni ludzie potrzebują różnych technik komunikacji i uczą się różnych rzeczy. Więc chociaż oznacza to, że tworzę wiele dokumentów, szybko załatwiam sprawy, informuję ludzi i ułatwiam różnym interesariuszom zrozumienie problemu.

To znaczy, że właściciel produktu ma inne potrzeby informacyjne niż programista, więc mocno wierzę, że w tym przypadku musisz użyć innego tonu głosu w różnych momentach.

Ale moja BOSS NIENAWIDZ TO, ponieważ wolałaby, abyśmy zawsze trzymali się bardzo sztywnych szablonów.

Rozumiem to częściowo, ponieważ ma sens, że w firmie masz szybki sposób, by ludzie mogli szybko odebrać dokument i przeczytać go. ALE, gdzie to się psuje, gdy masz nowy problem, aby rozwiązać problem, że szablon tak naprawdę nie działa i nie czujesz się komfortowo pracując z szablonem. Więc zejście ze stoku to jedyna droga.

Ale, jak mówię, mój Szef tego nienawidzi i da mi 30 minut żalu, ponieważ wysłałem coś do interesariusza w zwykłym pliku PowerPoint, kiedy jest bardzo cenna w dokumentach Visio.

Teraz mogę się z tego częściowo śmiać, bo wiem, że nie ma mowy, żeby w ogóle spojrzała na PowerPoint, więc to całkiem zabawne, jak mnie zasmuci z powodu PowerPointa, którego nigdy nie czytała ;-).

Ale widzę dużo MOVE & Jump Ship. Okej, jednym niebezpieczeństwem jest to, że ** Wszędzie w społeczności UX i projektantów ** znajdziesz coś, co jest trochę [wstaw obrazę tutaj].

Więc :

  • Wystaw to
  • Zaprzyjaźnij się i zrób mini rant w [wstaw obrazę tutaj]
  • Zachowaj, skanuj wszystko, nad czym pracujesz, wiedząc, że będzie to świetny kawałek portfela Aktualizuj swoje portfolio
  • Rozwiń grubą skórę
  • Dowiedz się, jak radzić sobie z [obrażeniami] i jak nimi zarządzać, aw moim przypadku uczę się zarządzać własnym menedżerem.
  • Unikaj skakania do pracy
  • Zachowaj szczegółowe informacje o tym, kiedy zostałeś osłabiony

Będę też szczera, rzeczy nie zmienią się w nocy. Ponieważ wszyscy wyłapali złe nawyki. Wyjaśnij przyczyny trasy. Nadal będziesz obwiniony za problemy i doświadczenia, ale to w większym stopniu zależy od drugiej osoby, a nie od ciebie. Ale pokaż wyraźnie, gdzie coś pójdzie nie tak.


Mała aktualizacja: odrzuciłem makiety w moim portfolio i zawiesiły mnie (Nie, nigdy nie podpisałem NDA), a następnie zagroziły, że skuszą mnie, kiedy odejdę. Teraz jestem ograniczony do pracy non-profit, którą wykonałem :(
Elle Kelsheimer,

-1

Pracując w wielu firmach i walcząc o UX, znalazłem mieszankę ludzi, którzy dostają UX, a stara szkoła umiera ciężko, zawsze robili to w ten sposób 20 lat plus blok monolitowy. Ten ostatni poświęci wiele wysiłku, aby cię zdyskredytować przede wszystkim dlatego, że nie mają umiejętności rozumienia UX i postrzegania UX jako ograniczenia kariery dla nich!

Więc włączcie, przestrzegajcie zasad. Otrzymasz wsparcie od innych i będziesz promować promocję UX i stopniowo wygrasz. Ale uważaj, dinozaury będą krążyć wokół i próbować cię zdyskredytować, dopóki meteoryt UX nie trafi ich między oczy i grozi im wyginięcie.

UWAGA - są to moje osobiste opinie i nie są związane z żadną konkretną firmą, w której byłem zatrudniony w swojej karierze.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.