Co to jest „wartość alfa czerni”?


11

Próbuję zrozumieć następujący akapit w wytycznych Google dotyczących projektowania materiałów:

Inne elementy, takie jak ikony i przekładki, również korzystają z wartości alfa czarnej zamiast jednolitego koloru, aby mieć pewność, że działają na tle dowolnego koloru.

źródło

Co to znaczy? Wartość alfa 00 byłaby całkowicie przezroczysta, prawda?


Myślę, że „of black” było / jest literówką. A przynajmniej bardzo źle sformułowane, co oznacza „wartość alfa DLA czarnego”
Scott,

Tak, masz rację, wartość Alpha odnosi się do przezroczystości koloru. Wartość zmienia się od 00 do FF w systemie szesnastkowym, gdzie 00 jest całkowicie przezroczysty, a FF jest stały / nieprzezroczysty. W Androidzie podajesz go jako pierwsze dwa znaki w formacie szesnastkowym, np. # FF000000 jest jednolicie czarny.
Samy S.Rathore,

Odpowiedzi:


5

Pełny kontekst jest następujący:

Użyj wartości alfa dla szarego tekstu, ikon i dzielników

Aby przekazać hierarchię informacji, możesz użyć różnych odcieni tekstu. Standardowa wartość alfa dla tekstu na białym tle wynosi 87% (# 000000). Drugi tekst, który znajduje się niżej w hierarchii wizualnej, powinien mieć wartość alfa 54% (# 000000). Wskazówki tekstowe dla użytkowników, takie jak pola tekstowe i etykiety, mają jeszcze niższą widoczność i powinny mieć wartość alfa 26% (# 000000).

Inne elementy, takie jak ikony i przekładki, również korzystają z wartości alfa czarnej zamiast jednolitego koloru, aby mieć pewność, że działają na tle dowolnego koloru.

Dodatkowo istnieją dwa przykładowe obrazy.

Problem polega na tym, że wydają się używać nowej definicji „wartości alfa”.

Dodatkowo podane przez nich wartości hex-rgb są niepoprawne, a przykładowe wartości procentowe dotyczą zilustrowanego przykładu białego tekstu na czarnym tle (tekst mówi, że wartości dotyczą czarnego tekstu na białym tle).

Z tego, co mogę powiedzieć, sugerują, aby przy określaniu tekstu i reguł używać wartości przezroczystości oprócz wartości kolorów.

W przypadku ikon, być może sugerują sylwetkę przedmiotu i zapewniają nie-biały kanał alfa w przeciwieństwie do ustalonego koloru matowego, dzięki czemu można programowo zmieniać kolory bez dostarczania nowej grafiki dla każdej możliwej wartości.

TLDNR; sekcja jest źle napisana i wymaga kopiowania


2
Jeśli spojrzysz na ilustrację poza tym akapitem, myślę, że to, co mówią, na przykład 26% (# 000000) to RGBA (0,0,0,0,26) lub „czarny z kryciem 27%”, który na górze bieli wyglądałby jasno szary, jak na zdjęciu.
cockypup

@cockypup To ma sens. Nadal uważam, że mają tutaj problem z klarownością: być może sugerują użycie czerni we wszystkich przypadkach i użycie wartości alfa jako sposobu symulowania „trybu mieszania nakładek” lub czegoś w tym rodzaju
Yorik

1
@yorik to także moja interpretacja. Chcą, abyś użył alfa czarnego zamiast szarego, aby „nakładał” kolor.
DA01,

@ DA01: „zamiast jednolitego koloru” = nie tylko szary, ale dowolny kolor (?) Nie mam pojęcia!
Yorik

16

Wartość alfa jest używana w przestrzeni kolorów RGBA w celu wskazania przezroczystości koloru. Wartość alfa wynosi od 0 do 1, gdzie 0 jest całkowicie przezroczyste, a 1 w ogóle nieprzezroczyste.

Pozwala to na „kompozycję alfa”, która w kategoriach laików polega na umieszczeniu obrazu na tle i połączeniu kolorów w celu uzyskania iluzji przezroczystości. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej przestrzeni kolorów, możesz Google „przestrzeń kolorów rgba” lub odwiedzić tę stronę Wikipedii

Kolor RGBA jest zwykle oznaczany za pomocą 4 wartości, 3 dla każdego ze składników RGB i ostatniej dla wartości alfa (np. (0,0,0,0,5)), chociaż w dokumencie Styl koloru, do którego się odwoływałeś, są one oznaczone z wartością% przed szesnastkową wartością RGB (np. 50% (# 000000)).

Wartość alfa czerni ”, przynajmniej w zakresie przywoływanego dokumentu, byłaby krótkim sposobem na wskazanie dowolnego z kolorów w przestrzeni RGBA, które mają wartość RGB jako czerni (0,0,0). Wynoszą one od 100% jednolitej czerni (0,0,0,1) do całkowicie półprzezroczystej czerni (0,0,0,0) przechodząc przez wszystkie możliwe wartości przezroczystości.

Na przykład 57% wartości alfa czerni, oznaczonej jako 57% (# 000000), byłoby „wartością alfa czerni”, gdzie alfa jest równe 0,57, co oznacza, że ​​57% jest nieprzezroczyste.

Na tym obrazie widać „wartości alfa czerni” sugerowane w dokumencie Styl koloru. Umieściłem je na biało-czerwonych, aby można było zobaczyć „kompozycję alfa” w akcji.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Masz rację, ale patrząc na dokument Google, do którego odwołuje się PO, wydaje się, że używa nowej definicji wartości alfa.
Yorik,

Jak to odpowiada, jaka jest „wartość alfa czerni”? Nie znam też tej terminologii i to nie wyjaśnia IMO. Twój Czarny kwadrat ma wartość alfa 100% (1), ale jaka jest wartość alfa czerni? Powiedz na Placu Czerwonym, jak byś nadał mu wartość alfa czerni?
Ryan

3
Słuszna uwaga. Edytowane, aby odpowiedzieć zarówno na tytuł pytania, jak i pytanie na końcu ciała. Dodano także odniesienia do dokumentu, do którego odwoływał się PO, i użył koloru dokumentu jako przykładów na obrazie.
cockypup

Myślę, że
złamałeś
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.