Jak projektant może wyjaśnić swoją pracę osobom nie kreatywnym?


37

Jednym z problemów, którym osobiście się zajmuję, jest to, w jaki sposób jako projektant mogę skutecznie wyjaśnić moją pracę potencjalnym klientom lub osobom, które nie mają kreatywnej strony. Wiem, jak wyjaśnić, jakie oprogramowanie lub proces został użyty, ale w jaki sposób projektant może wyjaśnić sposób myślenia komuś, kto nie ma pojęcia? Myślałem o wdrożeniu listy punktowanej, kiedy przeglądam projekt i zapisuję kluczowe frazy, podobnie jak niektórzy ludzie wymyślają projekt logo. Czy istnieje badanie lub metryka, za pomocą których można powiedzieć, że należy uwzględnić x, yiz, na przykład:

 • Kolor
 • współczynnik kształtu
 • grupa docelowa

Najbliższym rozwiązaniem, które znalazłem za pośrednictwem Google, był artykuł autorstwa Design Tuts zatytułowany „ Przygotowanie i rozmawianie o twoim portfolio projektów graficznych

To nie jest łatwe

Sztuka mówienia o twojej pracy nie jest czymś naturalnym dla projektantów - wiem, że na początku nie było mi łatwo. Ale to dobra umiejętność uczenia się i uczenia się tak wcześnie, jak to możliwe. Nie bój się popełniać błędów i traktuj każde spotkanie jako okazję do rozwinięcia tej umiejętności. Ułatwi to nie tylko rozmowę o twoim portfolio, ale także sprawi, że będziesz lepiej prezentować koncepcje i prace projektowe, zarówno swoim współpracownikom, jak i klientom.

Prostą zasadą jest tutaj zaangażowanie. Twoim celem powinno być wzbudzenie zainteresowania pracą, a nie wygłaszanie przemówień lub wykładów. Pamiętaj, że pokazywanie swojego portfolio innym osobom dotyczy również nich, nie tylko Ciebie.

Kiedy przychodzisz do każdego projektu, porozmawiaj o nim krótko, aby go przedstawić, ale nie mów zbyt długo. Zobacz, jak reagują, pozwól im zadawać pytania lub pozwól im po prostu wyglądać. Jeśli patrzą raczej na ciebie niż na pracę, porozmawiaj o projekcie - powiedz mu, co cię zainteresowało. Poszukaj znaków, że nadszedł czas, aby przejść do następnego projektu.

Aby pomóc Ci przyzwyczaić się do mówienia o swojej pracy, wypróbuj ją na innych ludziach, gdy tylko będzie taka okazja. Jeśli nie są projektantami, pomoże to jeszcze bardziej, ponieważ ćwiczysz nie używanie żargonu projektanta do opisu każdego projektu.

Więc moje pytanie brzmi: w jaki sposób kreatywny projektant może wyjaśnić projekt portfela nie-kreatywnej osobie?


9
Więcej o uczuciach mam niż „zimne fakty”. Na przykład powiem „dążyłem do ciepłego tonu, wyrażając życzliwość i gościnność”. zamiast „Jest pomarańczowy”. Tak, klient też to widzi.
PieBie

Odpowiedzi:


27

Zacznę od stwierdzenia, że ​​mam negatywne umiejętności społeczne z przyprawą Aspie. Biorąc to pod uwagę, proszę bardzo.

Opierając się na mojej pracy w terenie podobnej do Spocka, dowiedziałem się, że moi kreatywni klienci (mam również kreatywnych klientów) są zorientowani na rozwiązywanie problemów . Zazwyczaj koncentrują się na problemach, które mają, i są bardzo zainteresowani tym, jak możesz pomóc im je rozwiązać. Są również zafascynowani danymi. W szczególności: czas, liczba klientów i pieniądze .

Dowiedziałem się również, że mają uproszczony pomysł, że potrzebują mojej pomocy, ponieważ sprawię, że ich produkty, biznes lub oprogramowanie będą wyglądać ładnie. Mają uprzedzenie, że mam obsesję na punkcie piękna tylko dlatego, że nie jestem w stanie w żaden sposób obiektywnie uzasadnić.

Zamiast więc złościć się na stereotyp (próbowałem tego przez jakiś czas, to nie zadziałało) staram się przedstawić siebie jako „twórczego sojusznika”. Ponieważ już założyli, że tworzę „ładne rzeczy”, używam tego na swoją korzyść. Podziwianie „wyglądu tego” jest prawie oczywiste, dlatego staram się je uczyć z uśmiechem, podobnie jak komentarz, na temat tego, jak moje „ładne kreacje” były również świetnymi narzędziami biznesowymi dla moich poprzednich klientów.

Kiedy wyjaśniam im moje projekty, staram się skupić na tym, jaki problem próbowałem rozwiązać i jeśli go rozwiązałem. Jasne, że wygląda wspaniale, ale staram się wyjaśnić, w jaki sposób podjęte przeze mnie decyzje projektowe pomogły ulepszyć konkretny biznes i osiągnąć konkretny cel . Nadal mówię o decyzjach projektowych, ale staram się podkreślić ich obiektywną i funkcjonalną stronę .

Jeśli nie udało mi się osiągnąć określonego celu, to również to wyjaśniam. To sprawia, że ​​brzmię obiektywnie i niszczy inny stereotyp, o którym zwykle myślą, że jestem divą. To także uświadamia im, że kilka razy byłem w pobliżu, więc nie boją się, że zatrudniają początkującego.

Przykłady:

Na przykład, kiedy prezentuję projekt opakowania, mogę wyjaśnić:

 • Jak projekt poprawił rozpoznawalność produktu dzięki charakterystycznemu wykorzystaniu ilustracji
 • Jak mój wybór kolorów Pantone zamiast CMYK, nawet jeśli są nieco droższe, zapewni stabilny wizerunek marki
 • Jak rozmiar kopii jest łatwy dla oka, aby klient nie musiał się męczyć, aby ją przeczytać, zmniejszając odrzucenie produktu
 • Jak kolory sprawią, że będzie się wyróżniał na tle konkurentów siedzących na tej samej półce
 • Jak niewielka powierzchnia pudełka pozwoli im pochwalić się ekologicznością i łatwo wycisnąć się z ciasnych nisz detalistów; jak udało mi się sprawić, że „wygląda atrakcyjnie i inaczej”, ale mimo to mrugam okiem do wszystkich standardów branżowych.

Staram się jednak pamiętać, że rozmawiają ze mną, ponieważ zdecydowali, że potrzebują kreatywnej osoby, więc nawet kiedy staram się brzmieć tak obiektywnie i jak to możliwe, staram się afiszować, w przyjazny sposób, moją kreatywną stronę, którą zwykle tłumaczę dla nich jako „skłonną do piękna, zorientowaną na szczegóły i rynkową”.

Jest to wydajność, jak każda inna transakcja biznesowa, którą staram się dostosować dla każdego klienta. Jak w każdym innym przypadku, staram się być ich sprzymierzeńcem, być po ich stronie, kiwać głową w smutku, rozpaczać nad ich żałobami i pokazywać im, w jaki sposób mogę mieć wiedzę (i doświadczenie), które mogą pomóc im w ich problemach.


2
Bardzo dobrze powiedziane. Zawsze skup się na „to był problem i oto moje rozwiązanie”. Ułatwia wszystkim zrozumienie.
Dave Kanter,

20

Dla mnie zawsze tak jest .

Natknąłem się na wiele sytuacji, w których klient początkowo jest zaniepokojony moją pracą. Nie dlatego, że wprost tego nie lubią, ale dlatego, że nie sądzą, że pasuje to do „tego, co widzieli”. Kiedy klienci są przyzwyczajeni do oglądania tego samego w kółko od siebie, jak i innych konkurentów, wyzwaniem może być złamanie ich sposobu myślenia i spojrzenie na rzeczy z innej perspektywy.

Nauczyłem się wizualnie przeprowadzać klienta przez dowolny kawałek i wyrażać moje wybory w jasny i specyficzny sposób.

Krótko mówiąc , musisz być w stanie wyjaśnić swoje wybory projektowe w sposób zrozumiały dla klienta, używając słów, które klient „zatrzaśnie się” na „tak, chcemy tego”. To sprzedaż. I często musisz sprzedawać swoje projekty w sposób, który klient może uznać za korzystny. Musisz być przygotowany na sprzedaż w dowolnym momencie podczas rozmowy z klientem. Odpowiedzi takie jak „Jest pomarańczowy, ponieważ podoba mi się jego wygląd” nigdy nie przejdą dobrze.

Kilka ogólnych pomysłów ...

 • Zrobiłem ten niebieski, ponieważ niebieski promuje emocje bezpieczeństwa, ochrony i pomocy - pomyśl o szpitalach, policji i bankach
 • Wybrałem ten krój pisma, ponieważ szeryf często nadaje wrażenie przyjazności, elegancji lub wysokiej jakości produktów, a bezszeryfowe - w postaci informacji lub oficjalnych ogłoszeń.
 • Ten rozmiar jest lepszy, ponieważ publiczność oglądająca utwór jest starsza. Podanie większego typu może wydawać się nie na miejscu, ale jeśli utwór jest łatwiejszy do odczytania dla docelowej publiczności, nie zrobi nic poza zwiększeniem retencji.
 • To zdjęcie modelu zastąpiłem młodszym modelem. Badania pokazują, że ludzie na ogół uważają się za około 15-20 lat młodszych niż mogą być. Ponieważ fotografujemy dla średniego przedziału wiekowego XI, użyłem modelu, który wyglądał na około 15 lat młodszego. (nie działa, jeśli „15-letni młody” przekroczy przedział wiekowy nastolatka lub dziecka).
 • Ten obraz jest skierowany w lewo. Kontroluje to, jak oko porusza się po stronie. Kiedy czytasz, czytasz od góry do dołu od lewej do prawej. Posiadanie tego obrazu skierowanego w lewo zachęca użytkownika do śledzenia go z powrotem w lewym górnym rogu strony po trafieniu w prawy dolny róg.
 • Umieszczam tutaj dane kontaktowe i logo, ponieważ jest to ostatnia rzecz, którą zobaczysz na stronie i będzie w lepszej pozycji, aby pomóc czytelnikowi zapamiętać firmę, jeśli nie same dane kontaktowe.
 • Usunąłem w tym celu animację, ponieważ nie zawierała ona absolutnie niezbędnych informacji i była wizualną rozrywką na stronie. Nieświadomie przyciągnęło to uwagę i sprawiło, że czytanie tekstu stało się mniej konieczne.
 • Umieściłem nawigację w górnej części strony, ponieważ listy rozwijane są konieczne, aby skondensować bogactwo obecnych stron w drzewie po prostu maksymalnie dwoma kliknięciami. Dzięki temu użytkownik może dostać się w dowolne miejsce witryny za pomocą jednego lub dwóch kliknięć. Nawigacja na pasku bocznym byłaby tak długa, że ​​może przekraczać wysokość ekranu użytkownika, co wymaga przewijania w celu wyświetlenia całej nawigacji.

Tego rodzaju rzeczy. Są one na ogół bardzo specyficzne dla projektu, dlatego trudno jest udzielić obszernych odpowiedzi innych niż nauczyć się wyjaśniać wykonywaną pracę. .

Nie musisz automatycznie uruchamiać się na tym boisku sprzedaży. W rzeczywistości sugerowałbym, aby w ogóle nie wchodzić w to, ale raczej odpowiadać na pytania lub wahać się z ukierunkowanymi odpowiedziami, jak napisałem powyżej. Nie po prostu zacznij wyrzucać z siebie decyzje. Pozwól klientowi wchłonąć kawałek i zareagować. Na podstawie ich reakcji możesz wyjaśnić obszary, w których mogą czuć się niekomfortowo.

Z mojego doświadczenia absolutnie potrzebuję mieć załadowane i gotowe wyjaśnienia oraz być świadomym decyzji, które podjąłem podczas projektowania. Lub przynajmniej być w stanie wyjaśnić w locie podczas kontaktów z klientem.


Anegdota: Kiedyś pracowałem w miejscu, gdzie sprzedawcy byli pośrednikami, aby przekazywać pomysły projektowe do i od klientów. Nie miałem bezpośredniego kontaktu z klientem. To było trudne. Gdyby jednak sprzedawcy byli dobrzy, często słuchali mnie, jak rozmawiać z klientami o moich projektach. Często prowadzi to do szybszych decyzji klientów i mniej kreatywnego docierania do klientów.

W szczególności pamiętam jeden przypadek, w którym sprzedawca zobaczył mój projekt i zanim pokazał go klientowi, skomentował: „Nie spodoba im się to. To nie jest tak, jak robią to konkurenci i nie jest tak naprawdę tym, czego oczekują”. Zapytałem go „dlaczego”, a on wyjaśnił 4 lub 5 rzeczy, o których myślał, że się wycofają.

Siedziałem przez 5 minut, prowadząc go przez projekt, wyjaśniając moje wybory projektowe i dlaczego myślę, że moje traktowanie tych 4 lub 5 przedmiotów było lepsze. Niechętnie zgodził się pokazać to klientowi.

Kiedy wrócił ze spotkania z klientem, jego pierwsze słowa do mnie brzmiały: „Nigdy więcej nie będę cię przesłuchiwał. Miałem rację, że początkowo nie lubili tego projektu. Jednak raz wyjaśniłem im to w sposób, w jaki to wyjaśniłeś dla mnie były one w 100% opóźnione w stosunku do projektu i byli tak szczęśliwi, że zastanowili się nad projektem. ” (Parafrazuję.)


2
Na szczęście twoi pośrednicy rozumieją i idą za ciebie.
Voxwoman

Popieram to. Powód, dla którego dokonujesz wyboru projektu, zawsze będzie lepiej pasował do nie-kreatywnych klientów i jest to szczególnie ważne, gdy masz do czynienia z markami i produktami firm. Nikt nie lubi niczego narzuconego im, kiedy jest dla nich oczywiste, że nie ma za tym uzasadnienia.
marcusdoesstuff

7

Zanim udzielę bezpośredniej odpowiedzi, myślę, że warto podać ogólną definicję tego, co my, projektanci, robimy. Mianowicie projektujemy , zdefiniowany przez słownik Oxfordu jako

Cel, planowanie lub intencja, która istnieje lub uważa się, że istnieje za działaniem, faktem lub przedmiotem materialnym.

Innymi słowy, projektowanie jest zamierzone . Mamy myśl lub pragnienie, które chcemy, aby widz zrozumiał lub zrozumiał, i chcemy stworzyć coś, co by to przekazało. Ta myśl lub pragnienie może być czymkolwiek, ale jest to powód, dla którego tworzymy coś w pierwszej kolejności. Może to być na przykład pragnienie produktu, który sprzedajemy, przekazujemy informacje lub pomagamy w jakiś sposób zrozumieć, ale istnieją niezliczone powody.

Mając to na uwadze, najważniejszą rzeczą, jaką możesz przekazać, jest cel projektu i wyjaśnienie, w jaki sposób twój projekt to realizuje . To powinien być ostateczny cel, należy zrobić wszystko, aby osiągnąć ten cel. Tak jak chcesz, aby widzowie projektu otrzymali Twoją oryginalną myśl lub pragnienie, tak samo chcesz przekazać to samo swoim klientom - tylko bardziej szczegółowo i szczegółowo. Oznacza to również, że musisz wiedzieć, co to jest i projektować wszystko z myślą o tym celu.

Dlatego w przypadku ważnych aspektów projektu powinieneś być w stanie wyjaśnić swoje rozumowanie w krótkim akapicie lub dwóch. Im mniej aspektów musisz omówić i im mniej problemów / pytań klient ma, tym lepiej (ogólnie rzecz biorąc), ale powinieneś być również przygotowany na podanie co najmniej jednego lub dwóch zdań na temat uzasadnienia bardziej drobnych decyzji projektowych w przypadku, gdy wchodzą w wątpliwość.

Jeśli klient potrzebuje bardziej przekonujących przykładów, przykłady są doskonałym sposobem na ułatwienie rozumowania. Wiele osób ma problemy z konceptualizacją rzeczy, które im mówisz, gdy jest to nieznany temat, ale jeśli pokażesz im dobry i zły przykład i każesz im powiedzieć , co jest lepsze, i ich przemyślenia na temat tego, dlaczego, pomaga im to lepiej zrozumieć i możesz dać wszelkie dalsze niezbędne szczegóły po tym. Oczywiście nie zawsze masz czas lub zdolność, aby to zrobić, ale zdecydowanie pomaga, jeśli to możliwe.

Podsumowując, dowiedz się, jaki jest cel, projektuj z tym celem i wyjaśnij, w jaki sposób twój projekt osiąga ten cel.


7

Podstawowym wyzwaniem dla twojego pytania jest komunikacja między poziomami . „Głupi” swój język na temat swojej pracy, ale nie brzmi to jednocześnie protekcjonalnie lub pedantycznie.

Zamiast istniejących dobrych odpowiedzi, chciałbym podać ogólne zasady, mówiąc o projektowaniu z „outsiderami”. Przekonałem się, że niektóre z nich pomagają uczynić moje wędrówki nieco dostępnymi dla przypadkowego laika.

 • Zawsze zaczynaj od ustalenia zakresu i intencji projektu. Nawet jeśli jest to prezentacja dla klienta, dla którego stworzyłeś projekt: pomaga przypomnieć ludziom o zakresie i tym, co powiedzieli, że chcieli podczas ostatniego spotkania.

 • Unikaj żargonu. Nie mówić o kerningu, ale zrobić wzmiankę „przestrzeń pomiędzy literami”.

 • Nie zwracaj uwagi na drobiazgi, gdy nie są one kluczowe dla projektu, szczególnie jeśli przeciętny laik i tak nie zauważyłby różnicy. Czy wspomnieć, że wyodrębnione część logo do wykorzystania jako lista kulą, nie nacisk na fakt, że wybrali Merriweather nad Gruzją.

 • Mówiąc o krojach: nie rób tego. (dotyczy Q: Jak Pan przedstawić opcje czcionki do swojego zespołu w trakcie rebrandingu ) Dokonaj wyboru kroju pisma i zrobić wspomnieć, że wybrał serifu do tego, i bezszeryfową do tego. Nie idź dalej, wiele osób będzie musiało wyjaśnić, jaka jest różnica między sans a serif.

 • Podkreśl, że istnieją pewne zasady projektowania, które zdecydowałeś się zastosować. Zwłaszcza dla osób, które naprawdę nie rozumieją kratowości, ponieważ „wszystko to tylko kwestia gustu”, zwracając uwagę na fakt, że istnieją pewne twarde zasady, których możesz przestrzegać, pomogą.


6

Oto moje podejście jako outsidera, to znaczy nie jestem projektantem, jak go postrzegasz, ale raczej projektantem mechanicznym, który projektuje maszyny. Chociaż w przeszłości zajmowałem się projektowaniem graficznym.

Większość ludzi rzeczywiście nie rozumie tego procesu. Nie jest to zaskakujące, niewiele osób rozumie konstrukcję mechaniczną, hydraulikę, ikebanę itp. Chodzi o to, że nie jest to żadna szczególna rzecz pochodząca od ludzi kreatywnych i nie kreatywnych. Problem polega na tym, że projekty graficzne są bardzo powszechne i bardzo widoczne, więc wszyscy wydają się mieć opinię, jak na przykład degustacja jedzenia.

Nie próbuj narzucać innym swojego poglądu na świat, jeśli są bezinteresowni, zostaw to w tym miejscu. Zamiast szczegółowo opisywać najdrobniejsze szczegóły procesu, wyjaśnij, że za tymi rzeczami należy wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju zaskakujące szczegóły. Znajomość tych rzeczy pomaga uniknąć niepowodzeń, bycie ładnym nie pomaga zbyt wiele, jeśli nie można osiągnąć rezultatów. Jeśli ich ciekawość po tym wywołała, wlej dodatkowe informacje na wysokim poziomie. Mówienie uzasadnienia rzeczy jest w porządku.

Pewnie wszyscy lubimy rozmawiać o tym, co kochamy, ale nie oczekuj, że wszyscy to zrozumieją. Jestem pewien, że wielu z was pomyślałoby, że jestem dziwny, gdybym wyjaśnił wam, jak zaprojektować ukryty zawias. Reakcja innych może być taka sama przy wyborze koloru.

Więc ile naprawdę muszą wiedzieć?

Sytuacja zmienia się nieznacznie, jeśli chcesz sprzedać swój projekt. Następnie musisz wyjaśnić, dlaczego coś jest korzystne. Jest to jednak problem związany z każdą sprzedażą, a poza tym jako projektant prawdopodobnie lepiej odpowiadasz na to pytanie niż ja. Ale główną koncepcją przypominającą sobie i klientowi jest to, że projekt jest przeznaczony dla odbiorców docelowych. Nie ty, a być może nie bezpośrednio do klienta.


4

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najlepszym podejściem do wyjaśniania swojej pracy klientom (lub innym nie-kreatywnym typom) jest skupienie się na tym, nad czym pracuje produkt , a nie na tym, co robisz . Jeśli koncentrujesz się na tym, co powinien zrobić produkt, możesz wyjaśnić, w jaki sposób Twoje decyzje graficzne pomagają produktowi wykonać to zadanie. Osoba może nadal nie rozumieć graficznej strony tego, co wyjaśniasz, ale prawdopodobnie zrozumie, w jaki sposób ma pomóc produktowi.

Oto przykład czegoś, co możesz przekazać klientowi:

Jeśli wyjaśniasz zaprojektowaną reklamę, możesz powiedzieć klientowi, w jaki sposób użyłeś koloru, kontrastu i rozmiaru, aby podkreślić i podnieść rangę wizualnej hierarchii tekstu numeru telefonu i wezwania do „zadzwoń teraz” -działanie tekstowe, ponieważ rozumiesz, że głównym zadaniem reklamy jest przekonanie odbiorców, aby zadzwonili pod ten numer.

Powyższe wyjaśnienie powie klientowi:

 1. Jaką podjąłeś decyzję graficzną,
 2. Na co wpływa i
 3. Jaką pracę pomógł produktowi.

Możesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje, ale to może być wystarczające, aby klient zrozumiał, co zrobiłeś i, co ważniejsze, dlaczego.

Oczywiście to podejście działa tylko wtedy, gdy masz dobre informacje, aby podejmować trafne decyzje, więc zanim zaczniesz, koniecznie poszukaj informacji lub poproś klienta o wszystko, czego potrzebujesz na temat celu produktu i docelowych odbiorców. Następnie przekaż związek między tym, co robisz, a tym, w jaki sposób pomaga on w pracy produktu. Klienci mogą nie zgadzać się z twoimi decyzjami, ale to inny temat.

Mam nadzieję, że to pomoże.


2

Mogą być ludzie nieartystyczni , ale bardzo rzadko spotykam ludzi nie kreatywnych . Po prostu ich kreatywność ujawnia się w różnych obszarach oprócz projektowania i sztuki.

Uważam, że jest najbardziej skuteczny, gdy sprzedaje moje koncepcje osobom, które nie są projektantami, podchodząc do rzeczy z punktu widzenia wyników:

 • jaki jest cel tej pracy (broszura marketingowa, logo)? Dlaczego w ogóle wykonujemy tę pracę?

 • Jeśli jest to element marketingowy, jest to dość oczywiste - jest to część kompleksowej strategii sprzedaży produktu lub usługi na rynek docelowy. Możesz wyjaśnić, w jaki sposób rynek docelowy otrzyma ten materiał i jak pomoże on zamknąć sprzedaż. Klient nie musi znać szczegółów tego, jak wymyśliłeś to czy tamto, tylko że będzie on działał zgodnie z przeznaczeniem.

 • możesz uzyskać techniczne dzięki układom i decyzjom projektowym, jeśli zostaną zakwestionowane ( ten kolor i kształt jest używany, aby zwrócić uwagę na ten obraz / tekst lub psychologicznie, pomarańczowy jest podniecającym kolorem lub Jeśli użyłem pełnego spadu w tym obszarze wykrojnika , koszty drukowania wzrosną o 50%, ponieważ będzie więcej odrzuconych sztuk )

 • z logo jest to bardziej dotykowe i staram się uzyskać te informacje od klienta z góry: co to za firma / produkt? Jakie są wartości / wizja? Jak chcesz, aby ludzie się czuli, kiedy to widzą? i mogę uzasadnić decyzje projektowe na podstawie ich odpowiedzi i mojej interpretacji ich odpowiedzi.


1

Wskaż, bądź wizualnie obiektywny i wspieraj swoją pracę sprawdzonymi teoriami.

Kiedy mówisz „nie-kreatywni” ludzie, natychmiast przypominam sobie Seniorów i menedżerów. Więc pomyśl o tym. Ci ludzie mają miliony rzeczy w głowie każdego dnia, więc najlepszym sposobem, aby porozmawiać z nimi o tym, co robisz, jest bycie bardzo obiektywnym. Na serio...

 • Wymień i dobrze przemyśl, co powiesz przed nimi.
 • Syntezuj jak najwięcej.
 • Pokaż grafikę dla każdego punktu, który chcesz zrobić.
 • Jeśli jesteś pytany o swoje decyzje, broń się sprawdzonymi teoriami; numerycy są ich ulubionymi! (jak Golden Ratio, siatki, teoria kolorów)
 • I w końcu DONT EVER marnuje czas.

0

Kiedy po raz pierwszy spotykam potencjalnego klienta, najpierw słucham ich historii i dowiaduję się o ich doświadczeniach. Pomaga mi to wybrać odpowiedni poziom konwersacji do użycia.

Przekonałem się, że większość ludzi jest przytłoczona faktem, że Internet stał się branżą zatrudniającą miliony ludzi, wykonującą zadania, które nie istniały 30 lat temu. Czułbym to samo, gdybym przygotowywał się do podróży na inną planetę. Z tego powodu bardzo pomocne jest powiązanie tego, co robię jako projektant stron internetowych z zadaniami, które znają. Na przykład; inżynieria jest bardzo podobna do tworzenia stron internetowych, SEO ma wiele wspólnego z księgowością, grafika jest podobna do projektowania wnętrz, a tworzenie treści tworzy rozdziały ich książki.

Zrozumienie, że wiele terminów, których używamy, jest również częścią ogólnego słownictwa, jest również ważne, aby uniknąć nieporozumień: kiedy mówisz „program” lub „programowanie” do laika, może on mentalnie odnieść się do swojego ulubionego programu telewizyjnego!

Przetłumacz żargon branżowy na słowa i wyrażenia, które mogą zrozumieć. Większość ludzi może odnosić się do skryptu jako zestawu instrukcji, certyfikatu SSL jako zamka na drzwiach wejściowych, a wyszukiwarka to katalog kart bibliotecznych na sterydach.

To tylko kilka przykładów myślenia o tym, co robisz i nawiązywania relacji z innymi branżami. Chodzi o to, aby stworzyć mentalny obraz w umyśle osoby i lepiej docenić swoje umiejętności. Korzystanie z http://www.thesaurus.com w celu znalezienia synonimów technicznych słów i zwrotów może być bardzo skuteczne.

Co najważniejsze, odpowiadając na ich pytania, trzymaj się zasadniczych zagadnień i upewnij się, że możesz połączyć cokolwiek powiesz, aby osiągnąć wyniki, których chcą doświadczyć, budując stronę internetową.


0

Jeśli chcesz wyjaśnić swoją pracę, abyś mógł ją wygrać jako klient - celem jest przekonanie. Najlepszym sposobem przekonania jest rozmowa z sercem, dlaczego cię zatrudniają.

Każdy klient, który do ciebie przychodzi, nie przychodzi do ciebie tylko dlatego, że chce projektu graficznego, ale dlatego, że wymaga wyniku tego, co przynosi mu projekt graficzny. Zwykle pomaga to ich firmie zarobić więcej pieniędzy, przyciągając więcej klientów. Kiedy wyjaśnisz, dlaczego projektowanie graficzne pomaga ludziom przyciągnąć więcej klientów, nagle tłumaczysz swoją pracę w ich języku. Wszystko, co musisz wiedzieć, to jaki cel chcą osiągnąć i wyjaśnić, w jaki sposób Twoje projekty pomogą im osiągnąć ten cel.

Klienci nie są zainteresowani tym, jak tworzysz projekty, zależy im tylko na tym, czy możesz uzyskać wyniki, których szukają. Dlatego wyjaśnienie wzornictwa i kreatywności oraz pokazanie swojego portfolio nie wyróżnia Cię na tle konkurencji. Niestety dzieje się tak, ponieważ mało prawdopodobne jest, aby klient zrozumiał, co to wszystko dla nich znaczy, co powoduje, że większość projektantów wybierana jest z wrażliwości.

Możesz zacząć od powiedzenia takich rzeczy: „Wyglądający profesjonalnie pomoże Twojej firmie w naliczaniu profesjonalnych cen”, „Dobrze zaprojektowana firma jest bardziej prawdopodobne, że zostanie wybrana na konkurencję”, a jeśli możesz uzupełnić i rozwinąć te z rzeczywistymi przykładami na temat skuteczność twoich własnych projektów oraz sposób, w jaki pomagasz klientom osiągnąć te cele, będzie jeszcze bardziej wydajny.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.