Jaka jest różnica między glifem a czcionką?


23

Przeglądałem jeden dokument i natrafiłem na ten termin „glif”. Ten termin był dla mnie nowy, więc sprawdziłem definicję wiki. Czułem, że zarówno glif, jak i czcionka są takie same. Mam rację? W przeciwnym razie powiedz mi, jaka jest różnica między tymi dwoma.

Edytować:

Jestem nowicjuszem w tej dziedzinie. Czuję się trochę trudny do zobrazowania odpowiedzi. Jeśli możesz dodać przykłady w swoich odpowiedziach, które będą bardzo pomocne.

Odpowiedzi:


24

Może to być mylące, ponieważ często zdarza się, że ludzie używają terminu „czcionka” otwarcie, aby odnieść się do wielu rzeczy w typografii. Oto ożywiona dyskusja na temat czcionek i krojów pisma.

Tradycyjnie czcionka jest terminem używanym przy omawianiu zestawu znaków określonego kroju pisma i tej samej rodziny. Czcionka została również użyta do opisania oprogramowania używanego do tworzenia kroju pisma w twoim projekcie, co wyjaśnia, dlaczego mamy licencje na nasze czcionki.

Glif jest różnorodność wzorów pewnego charakteru. Jeśli masz kolekcję 3 różnych wzorów litery A, masz 3 glify.


21

Glif jest indywidualny charakter. Może to być litera, litera akcentowana, ligatura, znak interpunkcyjny, dingbat itp.

Czcionka jest plik cyfrowy, który jest używany do wyświetlania czcionki, która zawiera całą małych oraz wielkich alfabetu oraz znaków interpunkcyjnych, cyfr i innych znaków specjalnych.


5
Nie musi zawierać wszystkich znaków, łatwiej powiedzieć, że jest to zestaw glifów, prawda?
joojaa

1
@joojaa Ściśle mówiąc, tak, masz rację. Czcionka nie musi zawierać wszystkich znaków i może być poprawnie opisana jako pakiet lub kolekcja glifów. Osobiście wkurza mnie, gdy krój pisma (taki, który nie jest zestawem ligatur lub dingbatu), a tym samym jego czcionka nie zawiera znaków, które uważam za standardowe.
Lauren-Reinstate-Monica-Ipsum

2
Jasne, ale podstawowe i pospolite postacie różnią się w zależności od regionu, więc dla mnie często brakuje podstawowych postów, ponieważ używamy umlautów, które można dość łatwo dodać, inne regiony mają inne problemy. Dlatego ludzie mają różne oczekiwania wobec wspólnych, a tym samym różne oczekiwania. Więc mniej denerwuję się zadumaniem postaci, ponieważ jest to dość powszechne.
joojaa

@joojaa Umlaut jest łatwy do dodania? Czy masz na myśli ręcznie, czy wpisując umlaut po U i kernując go -1000, aż będzie wyglądał dobrze? Ponieważ to dla mnie kiepski przepływ pracy.
Lauren-Reinstate-Monica-Ipsum

Laurem, nie, mam na myśli, że twórca czcionek łatwo go dodać. I łatwo jest edytować czcionkę, aby uzyskać umlaut, jeśli ktoś zechce. Ale nie o to chodzi, punkt jest niezbędny, zmienia się, gdy piszę fiński: nie obchodzi mnie, jeśli czcionka ma litery b, c, f, g, w, x, z. Dlatego może być dla mnie sensowne pominięcie ich podczas projektowania czcionki, ponieważ ich nie potrzebuję. Z drugiej strony potrzebuję ä i ö, ponieważ są one niezbędne dla języka i NIE, nie można ich przepisać jako ae lub oe, to po prostu nie ten sam dźwięk. W każdym razie z tego powodu to, co uważam za istotne, różni się od twojego.
joojaa

7

Jest tu pięć pojęć:

  1. Zestaw znaków : odwzorowuje liczby na znaki abstrakcyjne.
  2. Charakter : abstrakcja przedstawienia postaci w danym medium. Ponieważ mówimy o projektowaniu graficznym, zwykle mówimy o jakimś podstawowym obrazie. Na innym nośniku, takim jak audio, postać miałaby dźwięk.
  3. Typ czcionki : określony zestaw konwencji wizualnych używanych dla wszystkich powiązanych glifów w danej czcionce.
  4. Czcionka : odwzorowuje znaki abstrakcyjne na glify zgodne z typem czcionki.
  5. Glyph : Obrazowa reprezentacja postaci.

Czcionka jest więc zwykle zbiorem glifów, w których wspomniane glify są zgodne z tym, co ogólny wzorzec wizualny jest określony przez rodzaj czcionki (pomyśl: serif, vs, san serif).


3

Słowa niestety nie mają ustalonego znaczenia. Glif to jeden konkretny podrozdział z czcionki, litery lub znaku, jeśli możesz. Ale nie musi to być litera, może to być dowolny symbol.

Zobacz czcionka komputerowa to zbiór pojedynczych elementów i zasad formowania typografii, każda czcionka może zawierać dowolną liczbę elementów, nawet wiele alternatywnych elementów dla tej samej rzeczy. Każdy z tych elementów w tym kontekście jest zwykle nazywany glifem.

W rzeczywistości jest to prawdopodobnie bardziej skomplikowane, ponieważ możliwe jest, że jedna litera składa się z wielu glifów, które w połączeniu składają się na postać, jej rzadka część nie jest niespotykana. Glif Ofcourse ma również znaczenie poza typografią komputerową, ale to inna sprawa.

Tak więc glif jest indywidualną postacią w programie czcionkowym.

Czcionka może jednak oznaczać więcej niż jeden pełny zestaw znaków, którymi może opisać rodzinę. Ale także w dół niektórzy ludzie mogą nazywać czcionki glifów i jest to całkowicie akceptowalne.


1

Czcionka to krój pisma o określonym rozmiarze . Glif jest kształtem wektorowym, a w twoim kontekście jest to [kształt wektorowy] określonego znaku z kroju pisma bez określonego rozmiaru .

Poniższy komentarz sugeruje, że czcionki cyfrowe mogą mieć wiele rozmiarów.

Słowo „font” pochodzi od francuskiego fonte , od środkowego francuskiego, od założenia, od Vulgar Latin * fundita, żeńskie z funditus , imiesłów łaciński fundere do założenia lub przelania (w sensie castingu). Odnosi się to w szczególności do założenia kroju pisma ołowiu. Jak zauważył komentator, musi to mieć konkretny rozmiar.

W typografii cyfrowej czcionka odnosi się do renderowania kroju pisma o określonym rozmiarze w pikselach. Ten nietrywialny proces obejmuje podpowiedzi, mieszanie alfa i przyciąganie pikseli zgodnie ze złożonymi regułami i dość dużą ilością metadanych.

W dawnych czasach było to trochę o co prosić w czasie rzeczywistym, a kroje czcionek były wstępnie renderowane w różnych rozmiarach w plikach czcionek. Teraz, gdy renderowanie odbywa się w czasie rzeczywistym na karcie graficznej, nie instalujesz czcionek, instalujesz kroje czcionek, ale dla zapewnienia spójności Apple i Microsoft (i ludzie Linuksa, jeśli o to chodzi) nazywają je czcionkami w zarządzaniu typografią interfejsy użytkownika, co prowadzi do powszechnego błędnego zrozumienia znaczenia czcionki słowa. Okno kompletacji czcionki na danej platformie faktycznie robi wybrać czcionkę, ponieważ określa konkretny rozmiar.

Wszystkim, którzy mówią, że „język należy do ludu”, mówię, że jeśli cały naród nazywa psa krową, to i tak nie da mleka.


fizyczny czcionki, ala drewno lub ołów, byłby tylko jeden rozmiar. Ale czcionka cyfrowa zawiera nieskończone rozmiary.
DA01
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.