Jak ręcznie zidentyfikować czcionkę w przypadku awarii usług automatycznych?


12

Typowy problem : Projektant zauważył pyszną czcionkę używaną w trybie offline / offline, ale nie ma żadnych odniesień do nazwy czcionki. Projektant albo otrzymuje niezadowalające wyniki z usług automatycznej identyfikacji, albo nie jest w stanie zapewnić cyfrowego obrazu czcionki.

Pytanie brzmi: jak nasz smutny projektant powinien opisać używaną czcionkę, aby uzyskać zadowalające wyniki z ogromnych baz danych czcionek, takich jak myfonts.com lub fonts.com ?

 • Czy istnieje dobra lista kontrolna, której można przestrzegać?
 • Gdzie powinienem patrzeć na czcionkę?
 • Co definiuje i kategoryzuje czcionkę?
 • W jaki sposób specjaliści / entuzjaści projektowania graficznego udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące identyfikacji czcionek tutaj lub na innych stronach crowdsourcingowych (np. Typophile ) - czy jest to coś więcej niż zapamiętanie kilkuset krojów pisma?

Wiele pytań cząstkowych, ale wszystkie dotyczą tego samego problemu: jak ręcznie zidentyfikować nieznaną czcionkę?


2
Miłe pytanie. potrzebujemy guru czcionek, aby sporządzić listę instrukcji krok po kroku, aby odpowiedzieć na to pytanie :))
Flavius ​​Frantz

1
Próbna odpowiedź: jak ręcznie zidentyfikować nieznaną czcionkę? Zamieść jego zdjęcie na Graphicdesign.stackexchange.com lub w jak największej liczbie miejsc online i zapytaj wszystkich :)) w ten sposób To prawdopodobnie jeden z najszybszych sposobów ...
Flavius ​​Frantz

5
Przepraszam, wspominając ... Kiedy zacząłem publikować na komputerze, w sklepie z używaną książką znalazłem przykładową książkę, która była obszernym katalogiem obecnych czcionek cyfrowych sprzedawanych przez największe firmy tego typu. Zawierał pełne pokazy każdej postaci w każdej wadze i stylu po 12 pkt. Ta książka towarzyszyła mi przy każdej pracy, jaką kiedykolwiek miałem od ponad dekady, niezliczoną ilość razy wyciągałem tyłek z ognia i przetrwałem kilka prób kradzieży. Nie sądzę, żeby ktokolwiek mógł zrobić tę książkę ponownie, co przy tak silnych prawach i OpenType. Nawet dzisiaj leży na mojej półce z książkami.
Philip Regan,

1
@Philip fontshop.com/products/fontbook jest nadal publikowany jako aplikacja na iOS oraz książka drukowana.
e100

@ e100: To takie fajne. Szkoda, że ​​jest wyprzedany (przynajmniej tam). Gdzie indziej widziałem inne książki tego typu, ale wszystkie wyglądają na przestarzałe. Książka, którą mam, została mniej więcej zabita przez firmę określonego typu, która nie zostanie nazwana z powodu problemów z prawami.
Philip Regan,

Odpowiedzi:


4

Projektant zauważył pyszną czcionkę używaną w trybie offline / offline, ale nie ma żadnych odniesień do nazwy czcionki. Projektant albo otrzymuje niezadowalające wyniki z usług automatycznej identyfikacji, albo nie jest w stanie zapewnić cyfrowego obrazu czcionki.

więc naprawdę trudno jest pomóc :) i jeśli zauważył tę czcionkę w projekcie (zdjęcie), możemy zgadnąć i przynajmniej znaleźć czcionkę w pobliżu lub udostępnić coś produktywnego.

1. Czy istnieje dobra lista kontrolna, której można przestrzegać?

Odp .: tak, znajdź te punkty jeden po drugim

 • Czy postacie mają szeryfowe?
 • Jaka jest pozycja wielkiej litery „Q” ogona?
 • Jakim stylem jest „$” (dolar)? i tak dalej zobacz tego rodzaju pytania tutaj

2. Gdzie powinienem patrzeć na czcionkę?

Odp .: Ta sama strona, o której wspomniano powyżej, jest prostym testem pokazującym, jaki rodzaj czcionki wygląda ... i gdzie należy szukać.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Find fonts by appearance
Find fonts by name
Find fonts by similarity
Find fonts by picture
Find designers and publishers

3. Co definiuje i kategoryzuje czcionkę?

Odp .: Oni też chcą wiedzieć

i zobacz Kategoryzacja czcionek

Based on: Font on which it is based on, if any (example: Bitstream Vera)

Ranges: Unicode group ranges (like Latin, Greek, Greek Extended)

OpenType layout tables: (like Latin, Cyrillic, Devanagari)

Font Family: (like Serif, Sans Serif)

Font Styles: (like Roman, Oblique, Bold, BoldOblique)

License: (like shareware, public domain, Open Font License, GPL)

4. W jaki sposób specjaliści / entuzjaści projektowania graficznego udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące identyfikacji czcionek tutaj lub na innych stronach crowdsourcingowych (np. Typophile) - czy jest to coś innego niż zapamiętanie kilkuset krojów pisma?

Odp. Jest tak wiele narzędzi do rozpoznawania czcionek, i są ograniczone czcionki, które są używane (to znaczy większość używa zwykłych czcionek, które widzimy gdzieś codziennie), więc ma to sens. a ponieważ wszystkie takie pytania otrzymały odpowiedź na tej stronie, wszystkie mają podobne pytania i wszystkie są podobne w odpowiedzi ... jest tylko kilka witryn, które zapewniają takie odpowiedzi identyfikacyjne ...


Przeczytałem te linie w artykule „Nauka zatapia miliony dolarów w algorytmach rozpoznawania twarzy, ale nigdy nie powiela ono potężnego połączenia oka i mózgu. To samo dotyczy rozpoznawania czcionek - jedyną rzeczą, która może pokonać frajera czcionki jest gigantyczna horda frajerów. Po raz kolejny Internet zapewnia! Większość stron z czcionkami ma pomocne fora. Dwa, które zasługują na szczególną uwagę, to miłośnicy czcionek na Typophile.com i forum identyfikacji czcionek Flickr. Jeśli nie mogą znaleźć twojej czcionki, może nie istnieje."

Chciałbym dodać jedno: wiesz, że jesteśmy facetami, którzy tworzą automatyczne usługi do identyfikacji czcionek (lub do identyfikacji czegokolwiek), więc musisz być wystarczająco ostry, aby zobaczyć i rozpoznać czcionkę bez pomocy automatycznych usług ... faceci zrobili wszystko automatycznie na podstawie niektórych koncepcji i programów. Jeśli znasz tę koncepcję i sposoby rozwiązywania problemów, możesz być FURT GURU ...

Mam nadzieję, że to trochę pomoże ...


Wszystkie doskonałe linki i dobre zasoby.
Alan Gilbertson,

2

Jak mówi Jack, Identifont.com to doskonały zasób i nie można go zastąpić tak obszerną książką, jak FontBook lub jej odpowiednik w aplikacji. Ta strona na FontShop.com zawiera również fantastyczne zasoby. Doskonały nowy interfejs sklepu z czcionkami TypeDNA (beta) może być doskonałym sposobem na pogłębienie szczegółów . Na razie mają one tylko około 7500 czcionek online, ale można je filtrować i porównywać bardzo szybko i łatwo.

Pierwszym krokiem, jeśli zauważyłem świetny krój pisma, jest zrobienie jego zdjęcia aparatem, skanerem lub zrzutem ekranu. Im więcej glifów, tym lepiej. To kwestia wiercenia. Wizualnie łatwiej jest mi najpierw zidentyfikować duże punkty struktury, a następnie przejść do bardziej szczegółowych szczegółów w tej sekwencji:

 • Kategoria (Serif / Sans / Script / Decorative)

 • Okres lub „styl” (renesansowy, romantyczny, „nowoczesny”, egipski, geometryczny, groteskowy)

 • Względna wysokość x i względna szerokość glifów.

 • Pociągnięcia (waga, jednolite, kaligrafowane, niuansowe).

 • Miski i liczniki

 • Otwory

 • Terminale (na przykład natychmiastowy sposób na odróżnienie małych liter Arial i Helvetica).

 • Pozycje obrysu, takie jak ogon dużej litery Q, szyjki K i R, nachylenie małej litery e, środkowy skok wielkiej litery E i tak dalej.

Gdzieś w tej sekwencji musisz zacząć porównywać z typowymi okazami, a czasem musisz opublikować zdjęcie na typophile.com i zapytać. Najśmieszniejsi maniacy tekstowi spędzają czas, ludzie, którzy żyją i pracują z krojami pism przez cały dzień. A czasami nadal będziesz składać jajko ... :-)


1

Dobry projektant powinien zrozumieć typ. Kiedy już zrozumiesz pisanie, będziesz wiedział, czego szukać, aby zawęzić listę rzeczy. Wybierz dobrą książkę dla początkujących, taką jak „Stop Stealing Sheep” i stań się typowym maniakiem.


1
Komentarze negatywne są o wiele bardziej przydatne, gdy wyjaśnisz dlaczego.
DA01,

1
Zgadzam się, niżej głosującemu, proszę wyjaśnić
Jack

1
karmik +1 dla anonimowego -1
Yisela

0

Zacznę od najprostszego rozwiązania: zapytaj projektanta. Poważnie - przez większość czasu ludzie nawet nie uważają tego za realną możliwość :).

Moim następnym krokiem będzie sprawdzenie dokumentu cyfrowego w poszukiwaniu wskazówek. Jeśli jest to plik PDF, istnieje prawdopodobieństwo, że czcionka lub jej podzbiór zostaną w niej osadzone, a nazwę można łatwo znaleźć we właściwościach dokumentu. Jeśli jest to strona internetowa, można mieć nadzieję na znalezienie nazwy czcionki np. Css, jeśli jest to strona internetowa. Jeśli dokument nie zapewni odpowiedzi, przejdę…

… Do identyfikacji wizualnej. Można to zrobić na dwa sposoby: 1 - użyj podglądu próbki sprzedawców czcionek (self), 2 - zaprezentuj próbkę publicznie (poproś o pomoc).

W pierwszym przypadku wybór grupy czcionek pomaga znacznie skrócić czas wyszukiwania. Zacznę od podjęcia decyzji, czy czcionka to szeryf, sans serif, monospace, ręczne pisanie, inne. W każdej z tych grup możesz również spróbować utworzyć podgrupę, np. „Slaf serif”, ale IMHO nie zawsze jest tego warte. Teraz przejdź do przeglądania wybranych zasobów czcionek. Wybierz odpowiednią sekcję i ułóż tekst, którą czcionkę chcesz dopasować, jako przykładowy podgląd czcionki. Mając to na uwadze, przeglądaj listę czcionek, porównując wizualnie poprzednie próbki z twoją próbką (powinna być widoczna blisko obszaru podglądu). Czasami, jeśli znalazłeś możliwe dopasowanie, ale nie jesteś pewien, czy tak naprawdę jest to jedno, idź z nim - oznacza to, że czcionki są wystarczająco blisko, aby większość ludzi nawet nie zauważyła, że ​​nie są takie same.

W drugim przypadku niezbędna jest szeroka i wyraźna próbka wizualna . Trudno jest zidentyfikować czcionkę, jeśli próbka zawierałaby tylko jedną literę, taką jak „o” lub „i”. Przydałaby się również duża i mała litera. Nie ma też sensu przedstawiać podglądu, który ma tylko kilka pikseli szerokości i wysokości. Często ostateczna decyzja opiera się na niewielkich subtelnościach, takich jak kierunek jednej litery szeryfowej.

Możesz także spróbować wyszukać współczesne popularne czcionki. Np. Jakiś czas temu Frutiger był dość popularny, więc były szanse, że zobaczysz go w wielu fajnych wzorach. Czasami dzieje się tak z darmowymi czcionkami, takimi jak Aller lub Museo (niezupełnie za darmo, ale jeden zestaw jest dostępny jako taki). Nawet „dobrze znane” i najczęściej znienawidzone czcionki mogą być zaskoczeniem, jeśli są umiejętnie używane, np. Times New Roman lub Arial.

To moja metoda.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.