Co jest nie tak z Comic Sans?


216

Jest wielka rozmowa TEDxExeter przez mojego kolegi, Simon Peyton-Jones, o niedawnych postępów w języku angielskim gimnazjum „informatyka” programowych. Jak wszystkie swoje slajdy, przez cały czas używa Comic Sans. Przygnębiająco, choć nieuchronnie, jeden z komentatorów YouTube krytykuje go za wybór czcionki, stwierdzając, że jego użycie Comic Sans to „projektowy odpowiednik umieszczenia na ekranie gigantycznego obrazu środkowego palca; obraza dla edukacji”. To skłania do dalszego komentarza, który wskazuje na 41:32 w innym przemówieniu Simona, w którym członek publiczności pyta Simona, dlaczego używa komiksu. Oto odpowiedź Simona:

To bardzo zabawne pytanie: „Dlaczego warto korzystać z Comic Sans?” Tak więc we wszystkich moich rozmowach używam Comic Sans i często widzę takie uwagi, jak „Simon Peyton-Jones, świetna rozmowa o Haskell, ale dlaczego używał Comic Sans?” ale nikt nigdy nie był w stanie mi powiedzieć, co jest z tym nie tak. To miła, czytelna czcionka, podoba mi się. Więc dopóki ktoś mi nie wyjaśni ... Rozumiem, że to ma być trochę naff, ale nie obchodzą mnie nafty, zależy mi na tym, żeby je przeczytać. Więc jeśli masz jakieś ... racjonalne powody, dla których nie powinienem, to ich wysłucham. Ale po prostu jest niemodny? Nie obchodzi mnie to.

Simon rozmawia tutaj od razu, więc myślę, że przez „racjonalny” rozumie on wpływ na czytelność, szybkość czytania, rozumienie i tym podobne. Czy są jakieś badania dotyczące czcionek dla tego rodzaju środków? Jeśli tak, skąd bierze się Comic Sans?

(Uwaga: nie mogę przestać myśleć, że jest to dobry wybór projektowy, którego dokonał. Celowo wybrał czcionkę, której nikt nie znałby przy projektowaniu slajdów. Sugeruje to, moim zdaniem, pewien rodzaj autentyczności; ale Argument między przywiązaniem do marki a autentycznością wciąż mi się gubi).


44
Crocs świata projektowania
SaturnsEye

32
Ciekawy. Moja 21-letnia córka nie pozwoli mi opuścić domu w moim Crocsie i zmarła ze wstydu w dniu, w którym nosiłam je do pracy w weekend. Ja też tego nie rozumiem!
dumbledad

101
Nie wiem dlaczego, ale jakoś to pytanie sprawia, że ​​czuję się głęboko nieswojo.
ComicSansMS

25
Częściowo mnie nienawidzi, ponieważ używa go każdy głupi, naff, idiota, który próbuje być „przyjazny”. Narzucając mi życzliwość i „kumpel” Nie chcę ani nie uważam za stosowne. Widziałem to używane w stopkach w wiadomościach e-mail od pracowników rządowych („Przeszliśmy przez twoją aplikację i jesteś winny rażącego niewłaściwego postępowania, przyjdziemy po samochód, telewizor, garaż, żonę i całe oprogramowanie). (komiks bez podpisu w czterech kolorach "). Nienawidzę.
benteh

21
Ten obraz przychodzi mi na myśl ...
Neil

Odpowiedzi:


190

U podstaw Comic Sans nie ma nic złego. Został zaprojektowany z myślą o jednym celu - przede wszystkim pęcherzyków mowy w stylu komiksu . Spełniło to dobrą robotę - jeśli chcesz, aby Microsoft Bob porozmawiał z tobą na ekranie, Comic Sans czuje się bardziej „słusznie” niż Times New Roman.

Moim zdaniem trzy rzeczy przyczyniły się do niepopularności Comic Sans.

Po pierwsze , ekspozycja. Pojawia się wszędzie i jest wystarczająco wyraźny, aby ludzie mogli to zauważyć. Twoja przeciętna osoba nie patrzy na Helveticę, Arial, Gotham i Franklin Gothic i świadomie postrzega je jako wszystko inne, ale Comic Sans był stosunkowo wyjątkowy i łatwo dostępny. Czasami, gdy rzeczy stają się bardzo popularne naprawdę szybko, ludzie odczuwają luz, który nie lubi popularnych rzeczy.

Po drugie , a jest to bardziej uzasadniona krytyka, jest odpowiedniość. Deklaracja niepodległości, Magna Carta itp. - to formalne dokumenty o wysokim stopniu grawitacji. Gdyby Jefferson podał pióro do najbliższego dziecka w pokoju, wynik byłby czymś, czego król nie wziąłby poważnie.

Gotycki biuletyn pasuje do topu The New York Times . Komiks Sans nie byłby. I odwrotnie, zwykły rozmowa superbohatera z gotyckim biuletynem w komiksie również byłaby nieodpowiednia.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Dlaczego więc Comic Sans jest „odpowiedni” w pewnych sytuacjach? Najbardziej przypomina nieformalne pismo ręczne, a tym samym przekazuje nieformalność. Gdyby ludzie nie pisali kursywą i nigdy nie widzieliśmy żadnej innej czcionki niż Comic Sans, nie znalibyśmy różnicy! Ale robimy i mamy, więc taka konotacja istnieje.

Nie wiedząc nic o tym facecie, wygląda na to, że byłby osobą, która nosiłaby skarpetki pod jego Crocsem, ponieważ jest to wygodne i nie obchodzi go to. I to dobrze - Crocs są naprawdę lekkie i wygodne, i chronią cię przed upałem i nierównościami na drodze. Ale jeśli kandydujesz na prezydenta lub próbujesz znaleźć pracę w C-Suite firmy z listy Fortune 500, zakładasz buty do przebierania się, ponieważ tak robią ludzie w tym otoczeniu.

Trzeci powód zabrzmi snobistyczny, ale myślę, że byłoby wyjaśnić wiele o tym, jak projektanci mają tendencję do myślenia o tego typu rzeczy. Wyobraź sobie, że jesteś koneserem wina i gdziekolwiek się wybierasz, widzisz, że ludzie nie tylko kupują wino w pudełkach, ale mówią, że to świetne wino i że wiedzą coś o winie, ponieważ znaleźli to pudełko w sklepie stanowym.

Chodzi o to, że wyszkoleni projektanci i tak naprawdę nie lubią osób korzystających z Wydawcy, więc są bardziej skłonni do nienawidzenia projektów, które wykonują amatorzy, którzy wybierają Comic Sans, ponieważ „wygląda zabawnie” lub cokolwiek. Następnie, gdy już ustaliłeś, że fajnie jest wybrać Komiks, wszyscy zostają zaliczeni do tej grupy.


8
Świetna odpowiedź, ale chciałbym trochę naciskać na „odpowiedniość”. Kiedy patrzę na iluminowane rękopisy, bezczelne rysunki, które mnisi dodają do Biblii, wywołują u mnie uśmiech, a nie gniew.
dumbledad

16
@dumbledad - Prawdopodobnie nie jesteś typem wściekłego komentowania wyborów czcionek na YouTube :) Naprawdę myślę, że wiele nienawiści z Comic Sans to nienawiść z modą ... Myślę, że to samo stało się z takimi rzeczami jak dyskoteka i Nickelback. Trzeci przypadek może być taki, że to, co projektant myśli o osobie używającej Comic Sans, jest analogiczne do tego, jak czuje się znakomity szef kuchni, gdy ktoś jedzie do McDonalda na hamburgera.
Brendan

5
Chociaż efekt opisany w tej odpowiedzi istnieje, nie wyjaśnia, dlaczego czcionka została pierwotnie odrzucona. Z perspektywy projektowania czcionek jest uważany za kiepski z powodu niespójnych krawędzi i kątów. Oczekuję, że coś takiego zostanie wymienione w każdej dobrej odpowiedzi na stronie z grafiką.
trlkly

39
Potwierdzony: nie działa .
wchargin

2
@dumbledad powiedział, że formalne badania po prostu nie istnieją. Kwestie związane z komiksami są głównie po stronie subiektywnej i estetycznej, a nie obiektywnych badań czytelności (które znowu są nieliczne i dalekie między nimi i zwykle niejednoznaczne i / lub zbyt wąskie w kontekście).
DA01,

154

Istnieją techniczne , kompatybilne , prawne , autentyczne i subiektywne powody, dla których nie należy go używać. Omówię kolejno kolejno przykłady i przykłady.

Począwszy od:

xkcd komiks bez Windows 7 beta

Hitler wariuje na punkcie komiksu

Powody techniczne

Istnieje kilka czysto technicznych powodów, aby z niego nie korzystać.

Pierwszym był brak kursywy. Comic Sans Pro próbował to naprawić, a nowe warianty zostały połączone w Comic Sans przez Microsoft w Windows 8.

Po drugie, Comic Sans po prostu nie jest bardzo dobrą czcionką komiksową, ma nieoptymalne i chwiejne postacie ze słabym kerningiem:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Należy zauważyć, że pomimo tego, komiczne wyniki sans są bardzo wysokie pod względem czytelności w niektórych badaniach - Diemand-Yauman, C .; Oppenheimer, DM; Vaughan, EB (2011). „Fortuna sprzyja odważnym (i kursywą): wpływ niekorzystności na wyniki edukacyjne”.

Comic Sans pojawia się również z powodu krytyki dotyczącej trudności w czytaniu i jest nieodpowiedni dla dużych bloków tekstu.

Oto mały blok po lewej stronie architekta, a po prawej komiczny sans:

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Chociaż komiks Sans jest bardzo lubiany przez wielu nauczycieli i autorów promujących czytelnictwo, w rzeczywistości z powyższych fragmentów widać, że w stosunku do czcionki po lewej stronie ma ona wiele fantazyjnych cech literowych, drugi fragment jest bardziej jak to, co według ciebie pilny nauczyciel zapisałby na tablicy. Prawdopodobnie wiara, którą czasami słyszysz o tym, że Komiks jest bardzo czytelny, naprawdę oznacza, że ​​nauczycielom, cóż, po prostu to lubią.

zaczerpnięte z http://typoface.blogspot.co.uk/2009/11/typefaces-for-disabilities.html#comicasb

Przykłady fantazyjnych listów obejmują znak euro:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

„UE ma nas o to pozwać”. - Vincent Connare

Chociaż jest krytykowany, jest również zalecany do użytku przez innych. Przeprowadzono niewiele badań, aby to udowodnić, a większość poparcia ze strony Comic Sans usprawiedliwia się prostotą i osobistymi anegdotami („no cóż, mój brat jest dysleksyjny i mówi…”)

Warto zauważyć, że Comic Sans ma pewne funkcje, które pomagają w tym względzie, np. Asymetryczne glify dla b / d, p / q itp.

Oto stanowisko British Dyslexia Associations :

Zapytaliśmy członków forum dysleksji. Odpowiedziało tylko kilka osób. Więc może nie być palącym problemem dla większości osób z dysleksją. Prawdopodobnie długość linii, odstępy między wierszami i rozmiar czcionki są równie ważne. Niektórzy kochali Komiks Sans, ale inni go nienawidzili. Niektórzy lubili Century Gothic, a nauczyciele lubili Sassoon do kupienia. Preferencje na ekranie i wydruku mogą się różnić.

Więcej informacji na temat dysleksji i krojów pisma w odniesieniu do Comic Sans

Oto pytanie Skeptics Stack Exchange „Czy czcionka Comic Sans jest łatwiejsza do odczytania dla osób z dysleksją?”

Własny egzemplarz Microfofs Comic Sans w Comic Sans Café cytuje:

Comic Sans to świetna czcionka skryptowa dostarczana z Windows 95 Plus! i jest teraz dostępny dla Apple Macintosh. Chociaż może to być postrzegane jako nowatorski krój pisma, który świetnie nadaje się do tytułów, jest również niezwykle czytelny na ekranie w małych rozmiarach, co czyni go przydatną tekstem.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Powyższy cytat oraz pełną stronę internetową Microsoft Comic Sans z pełnym wzorem można znaleźć tutaj

Zgodność

Zgodność - komiks Sans nie jest tak szeroko dostępny, jak ludzie myślą. Zobacz to pytanie na temat superużytkownika obsługującego system Comic Sans MS w systemie Linux , używanie komiksu sans nie gwarantuje zgodności .

Jeśli korzystasz z systemu Ubuntu, oto jak zainstalować czcionki Microsoft Core .

„Jeśli ta strona NIE wygląda jak komiks, bez wątpienia używasz Linuksa!” - Strona Uncyclopedia w Comic Sans

Prawny

Z prawnego punktu widzenia , Comic Sans nie jest otwartą i darmową czcionką , jest po prostu bardzo, bardzo rozpowszechniona, i jest mało znana prośba o licencję użytkowania od Microsoft & Monotype. Użycie w css @font-facewymaga również subskrypcji fonts.com. Niestety autor nie otrzymuje tantiem, ponieważ Vincent był pracownikiem, kiedy wyprodukował czcionkę. Głównym powodem, dla którego ludzie mogą z niego korzystać, jest to, że Microsoft Apple i inni płacą za te licencje.

Autentyczność i szczerość

Istnieją powody autentyczności, aby nie używać Comic Sans. Podczas gdy większość z nich jest rozwiązana przez prosty fakt, że Comic Sans jest cyfrową czcionką, idea komiksowych czcionek polega na tym, że są one analogiczne do rzeczywistych prób ręcznego pisania.

Na przykład

wprowadź opis zdjęcia tutaj

SMBC

Lub ten xkcd:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Teraz porównaj je z tym zestawem komiksów w całości w Comic Sans, aby zobaczyć przykład skuteczności Comic Sans jako czcionki komiksu:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kilka dobrych uwag dotyczących szczerości zostało zawartych w instalacji artystycznej o nazwie Maszyna szczerości:

Kliknij by zagrać

Kliknij powyżej, aby zagrać

Szczerość była maszyną do pisania ustawioną całkowicie w Comic Sans

Subiektywny

Istnieją jednak następujące subiektywne powody, aby go nie używać:

  • Istnieją czcionki o doskonałej stylistyce i funkcjach technicznych, takich jak Comic Neue
  • Komiks sans został zbudowany dla komiksów w erze ekranów o niskiej rozdzielczości. Nigdy nie był przeznaczony do drukowania na billboardach i umieszczania w slajdach PowerPoint
  • Komiks sans nie jest poważną czcionką, a użycie w poważnych aplikacjach jest satyrą lub wskazuje na brak powagi lub profesjonalizmu
  • Istnieje więcej czytelnych i czytelnych czcionek

Vincent Connare

Jest też świadectwo autora Comic Sans:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

https://twitter.com/VincentConnare/status/8806817764

Jego własnymi słowami podanymi w artykule na deezen.com:

„Myślę, że ludzie, którzy nie lubią komiksów, nie wiedzą nic o projektowaniu” - powiedział Connare Dezeen. „Nie rozumieją, że masz projekt w skrócie”.

Później porównuje czcionkę do różowych dresów i Justina Biebera:

„Na każdym komputerze zainstalowanych jest 200–300 czcionek, ale ludzie wybierają Comic Sans, ponieważ jest inny i wygląda bardziej jak pismo odręczne i nie przypomina starej szkoły podręcznika” - wyjaśnił Connare. „To osobista decyzja. To samo można zapytać o to, dlaczego ludzie tacy jak buty Ugg, Justin Bieber lub różowe dresy”.

„Komiks Sans pasował do briefu, briefu całego działu Microsoft Consumer Division, aby umieścić komputer w każdym domu i uczynić coś popularnym dla mieszkańców tych domów i ich dzieci. Comic Sans jest kochany przez dzieci, mamy i wielu ojców Tak więc spisał się bardzo dobrze. Pasował do briefu! ”

Aby uzyskać więcej informacji, oto historia Comic Sans od Mashable


10
Comic Sans ma również okropne kerning, w wyniku czego nawet nie nadaje się do komiksowego pisania.
puszysty

4
Zauważ, że komentarze Vincenta do Comic Sans są niezwykle sarkastyczne.
DA01

3
Dlaczego zakładasz, że „w stosunku do czcionki po lewej stronie ma ona wiele fantazyjnych cech literowych”, co może sprawić, że będzie mniej czytelna? Z mojego doświadczenia wynika, że ​​wizualny kształt słów ułatwia mi (ciężka dysleksja) i mojej żonie (niedowidzących) czytać. Z pewnością byłoby to sprzeczne z drugą stroną. Rzeczywiście, podany przez ciebie przykład (z innym tekstem po każdej stronie) pokazał, że komiks jest łatwiejszy do odczytania. Myślę, że twoje rozumowanie wymaga więcej informacji.
Francis Davey,

9
+2 - to jedna z najbardziej wyczerpujących odpowiedzi spoza społeczności, jakie widziałem w życiu na SE
vaxquis

2
Zaktualizowano z notatką na temat autentyczności jako czcionki komiksu. @DavidRicherby Nie znalazłem nic na ten temat, ale jeśli znajdziesz referencję, dołączę ją
Tom J Nowell,

49

Comic Sans to źle wykonana czcionka, ponieważ nie przypomina ani pisma odręcznego, ani drukowanych liter. Dla porównania, tutaj jest dobrze zaprojektowana czcionka komiksu o nazwie Crimefighter BB.

Crimefighter BB

Powyższy przykład jest pisany kursywą i wielkimi literami, więc chociaż jest świetną czcionką do komiksów, nie jest do końca uniwersalny. Ale istnieje wiele innych świetnych czcionek pisma ręcznego, takich jak Felt Tip Roman. Ma naturalny przepływ, zmienność szerokości linii i jest przyjemny dla człowieka.

Felt Tip Roman

Co zatem musiałaby zrobić prawdziwa osoba, aby pisać pismem przypominającym Komiks Sans? Będą musieli używać sharpie, aby powoli i ostrożnie wykonywać każde uderzenie w rodzaju idealnie obliczonej brzydoty, zatrzymując się na tyle długo, aby uzyskać subtelną, ale nieprzekonującą kropkę krwawienia przy zatrzymaniu uderzenia, i zwracając szczególną uwagę, aby nachylenie było niespójne między literami. Wygląda na to, że cyborg próbuje naśladować pismo ucznia. Spróbuj napisać Comic Sans. Spróbuj, dopóki nie będzie wyglądał jak komiks, a założę się, że nienaturalność doprowadzi cię do szaleństwa. Ludzie tacy jak projektanci, którzy są wrażliwi na ruchy linii, wychwytują to niezręczne zderzenie mechanicznej i sfałszowanej formy organicznej, w wyniku czego stają się mdłości lub drażliwość.

Spójrz tylko na tę ohydę:

Komiks Sans

Celowo wyliczone haki na wielkich literach C i małych literach S. Ale paradoksalnie te same haczyki nie pojawiają się na małych literach C i wielkich literach S. Spójrz na małe litery A ~ E i to, jak są one wyraźnie prześledzone po idealnych okręgach, ale celowo po prostu wystarczająco aby wyglądało na to, że nie są. Zauważ, że wielka litera Q jest nie tylko nachylona inaczej niż wielka litera O, ale także jest zaokrąglona i szersza bez powodu. Zauważ, że A i E mają pociągnięcia, które przecinają się nieznacznie przez inne pociągnięcia, tak jakby powiedzieć „zdajemy sobie sprawę, że prawdziwe pismo ręczne ma niedoskonałości, więc dodaliśmy pewne planowane niedoskonałości”. Potem zrobili wielkie litery F, H, I i K bez takiego skrzyżowania, wiesz, nie wydają się zbyt wymykający się spod kontroli. Twórcy skrupulatnie obliczyli, co według nich powinno wyglądać niechlujnie. Dlaczego pętle wielkich liter D i R opadają, a pętle P i B nie? Również wielka litera M nie ma takiego biznesu na dole. To nie tylko wielkie litery, małe litery i cyfry również mają wiele problemów, po prostu trudniejsze do opisania i nie chcę tutaj pisać powieści. Najważniejsze jest to, że żaden człowiek nigdy nie napisałby tak! A gdyby tak zrobili, wymagaliby oceny psychologicznej.

Kiedy odpowiedni jest Comic Sans

Istnieją pewne przypadki użycia, w których zła czcionka jest dokładnie właściwą czcionką.

Weźmy na przykład ten świetnie wykonany wehikuł czasu wymiany stosu !

Stack Exchange 2019 Prima Aprilis - Wehikuł czasu wymiany stosów

Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, żadna inna czcionka po prostu nie zadziała!


9
+1 bardzo dobry punkt. Comic Sans nie jest tak naprawdę doskonałym przykładem twarzy, na którą można rozważyć użycie Comic Sans. Innymi słowy, w sytuacjach, w których Comic Sans może być odpowiednim krojem pisma, wciąż jest o wiele więcej krojów pisma, które byłyby jeszcze lepsze w danej sytuacji.
DA01

2
Ostatni akapit jest jedyną częścią tego pytania, która nie jest „czystym bełkotem”, jedyną obiektywną częścią pytania. Mimo to ratuje go przed przegłosowaniem. (a co do innej kwestii, jest problem z Felt Tip Roman: Wygląda nieco bardziej „agresywnie” niż Comic Sans).
Medinoc,

@ Medinoc, masz na myśli „pytanie” czy „odpowiedź”?
dumbledad

1
Nie! Miałem na myśli odpowiedź. I jest teraz o wiele za późno na edycję ... :-(
Medinoc,

2
@Mentalist pomysł, że ręczne odszukanie komiksu Sans, aby poczuć, jak działa czcionka pisma odręcznego, jest fascynujący i nie przyszedł mi do głowy. Uderza mnie jednak to, jak trudno jest wyśledzić czyjeś pismo odręczne, więc chociaż zyskasz wgląd, nie jestem pewien, czy jest to świetna miara pisma ręcznego.
dumbledad

28

Jak piszesz, to jak się ubierasz. Nie chodzi o praktyczność, chodzi o to, jak się prezentujesz. Odzwierciedla ile myśli i wysiłku wkładasz w swój wygląd. Silnie wpływa na pierwsze wrażenie na publiczności, zanim jeszcze otworzysz usta, i koloryzuje to, co masz do powiedzenia podczas prezentacji.

W tej metaforze Futura byłby trzyczęściowym garniturem, Times New Roman byłby wygodną parą jeansów, a Comic Sans jest odpowiednikiem noszenia piżamy na scenie. Jeśli nie robisz tego dla efektu, oznacza to, że włożyłeś zero wysiłku w wygląd.


15
Ma założone sandały, więc myślę, że można argumentować, że wybór projektu jest spójny.
dumbledad

„Comic Sans to odpowiednik noszenia piżamy” = ładnie ujęte! To całkiem ładnie podsumowuje.
DA01,

Tylko z twoim zestawem założeń (komentujących). Jest bardziej zwrotny niż ręczne pisanie, nie musi oznaczać, że jest nieformalny, to tylko sugeruje nazwa. Ale wygląda na to, że ktoś to napisał. Formalne nie oznacza roboty, pomyślałoby, że może być nieosobowe w pewnym sensie, ponieważ nie jest ujmujące. Ale ludzie odnoszą się do tego, co napisali inni, myślę o komiksie bez sensu, że jest źle nazwany, ale jest to ładna czcionka i dobrze nadaje się do bardzo formalnych listów, nawet jeśli nie przy założeniu, że ludzie wczytują to imię.
cognacc

5
@DawnPaladin to nie jest zbyt dobry krój pisma do komiksów - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że istnieją dziesiątki krojów zaprojektowanych specjalnie do pisania komiksów. Comic Sans jest pod wieloma względami krojem pisma bez określonego celu.
DA01

1
„Odzwierciedla to ile myśli i wysiłku wkładasz w swój wygląd” To absolutnie nieprawda, ja sam jestem całkowicie opóźniony, jeśli chodzi o projektowanie. Mogę włożyć w to całą „myśl i wysiłek”, ale to nie gwarantuje, że cały ten wysiłek znajdzie odzwierciedlenie w mojej pracy.
Kevin

22

Nie ma nic złego w korzystaniu z Comic Sans, gdy jest to właściwe: w przypadku komiksów (duh), nieformalnych publikacji i aplikacji skierowanych do dzieci. Ma mieć zarówno czytelne, jak i odręczne atrybuty. Oto dwa całkowicie uzasadnione przykłady:

Przykłady użycia Comic Sans

Ponieważ jest to czcionka dostarczana z systemem Windows, a większość użytkowników nie pobiera ani nie instaluje dodatkowych czcionek, łatwo jest zauważyć, kiedy jest niewłaściwie używana. Stało się to „wewnętrznym żartem”, kpiącym z używania Comic Sans.

Nie wybrałbym Comic Sans na prezentację TEDx opartą na widowni, która wydaje się być tylko dorosła. Gdyby była to prezentacja skierowana do dzieci, jestem pewna, że ​​byłaby w porządku, ale przemówienie TEDx wydaje mi się bardzo formalną okazją, a użycie Comic Sans wystaje jak obolały kciuk.

Dużo zajmuję się czcionkami, w związku z czym mam własne uprzedzenia. Szczególnie przewracam oczami za każdym razem, gdy widzę użycie Algierii (najsłynniej w logo Patrón ). Powinien mieć „klasyczny” wygląd, ale wszystko, co widzę, to frazes. Jeśli otwierasz włoską restaurację w Ameryce, myślę, że może istnieć prawo, że musisz używać Brush Script MT do swojego logo lub menu. A Trajan to twoja czcionka do tytułów filmowych lub instytucji akademickich (że N jest łatwy do zauważenia, gdy wiesz, jak go szukać!)


20
Papirus też. Naprawdę mnie to zaskoczyło, gdy Avatar używał go do napisów - wydajesz setki milionów dolarów na film i używasz domyślnej czcionki MS, która ma przywoływać starożytne egipskie papirusy?
Brendan

4
Papirus w Awatrze i Spokoju. Dokąd zmierza science fiction !? I faktycznie się nie zgadzam, @JohnB - nie powinniśmy głupić dzieci prezentowaniem im uprzedzonych pomysłów, co zdaniem niektórych głupich pedagogów jest „przyjazne dzieciom”. Traktuj zbyt długo dzieci jak dzieci, a na twoich rękach masz poważną idiotyzm.
benteh

6
Comic Sans nie jest nawet dobrą czcionką komiksową. Patrząc na twój przykład, kąty poprzeczek w literach E i H są przypadkowe, słupki U są dziwnie wygięte i źle ustawione, B jest zbyt wąskie, H jest zbyt szerokie. Porównaj to z faktycznymi, profesjonalnymi napisami do komiksów, takimi jak twarz Tomasza Orzechowskiego z tomu Book . serifsup.com/fonts.htm
Russell Borogove

8
Centrum opieki dziennej StackExchange = serwer Minecraft :)
DA01,

4
Używanie komiksów bez opieki w kontaktach z dziećmi w wieku powyżej 5 lat jest bardzo protekcjonalne . Większość dzieci lubi być traktowana jak dorośli, więc nie przesadzaj na tęczach i czcionkach „dziecięcych”.
GiantCowFilms

18

Comic Sans MS osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie czytelności, szczególnie w przypadku treści edukacyjnych (takich jak ogłoszenie Higgsa-Bosona):

Fortuna sprzyja odważnym ( i kursywą ): wpływowi braku wpływu na wyniki edukacyjne

Jakie czcionki wolą dzieci czytać online?

Tylko projektanci naprawdę mają problem z Comic Sans MS, ponieważ jest zaprojektowany tak, aby łamał prawie wszystkie „formalne” zasady, a następnie wyglądał jak dziecięcy lub kreskówkowy. To bardziej tradycja niż cokolwiek z prawdziwymi zasługami. Badanie po badaniu pokazuje, że jest to skuteczna czcionka, w rzeczywistości została zaprojektowana przez Microsoft specjalnie pod kątem czytelności. Projektanci szczególnie obrażają się ze względu na to, jak trafia do miejsc, które mają tradycję profesjonalizmu, takich jak Higgs-Boson. Gdzie mieszkam, jest nawet po stronie radiowozów.

Mój przyjaciel napisał ten artykuł na temat czcionki Comic Sans na swoim blogu o sztuce:

Nie używaj Comic Sans

Co mówi o pojazdach policyjnych:

Jest to nie tylko niewłaściwe - lekceważy znaczenie policji miejskiej i jej relacji ze społecznością.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Choć można się wydawać bardziej szczerym i być postrzeganym bardziej profesjonalnie. Jest bez wątpienia trudniejszy do odczytania niż MS Comic Sans.


3
Te badania naprawdę nie dają użytecznych wniosków. Porównują tylko bardzo mały zestaw krojów pisma w bardzo małym kontekście.
DA01

20
Jestem po prostu zirytowany, że oba samochody mają niepotrzebne cudzysłowy.
Charles Wood,

7
@CharlesWood, być może, są bardzo potrzebne, ponieważ sarkastycznie to stwierdzają. :)
DA01,

2
To powiedziawszy, używanie komiksu sans do poważnego sloganu ma już sarkastyczny charakter ...
DA01

7
@Newb ciekawostki: po zastosowaniu jako liberia flaga amerykańska ma niebieskie pole gwiazdy („związek”) skierowane w stronę „bieguna” lub, mówiąc prościej, do przodu. Innymi słowy, po umieszczeniu na poruszającym się pojeździe powinien być skierowany w kierunku, w którym prawdziwa flaga wiałaby w tym samym miejscu.
DA01

18

Korzystanie z Comic Sans w prezentacji Powerpoint podczas TED Talk jest równoznaczne z noszeniem koszulki Sponge Bob i pary spodni dresowych podczas prezentacji Powerpoint.

W kreskówkowej koszulce i dresowych spodniach nie ma nic złego. Są wygodne. Wszechstronny. Niedrogie. Ale po prostu „powiedz” niewłaściwą rzecz do rozmowy TED.

Kiedy ludzie marudzą się na punkcie komiksu, niekoniecznie jest to sam krój pisma, ale kontekst, w którym jest używany. W niektórych przypadkach dzieje się tak, ponieważ jest to kontekst, który jest po prostu nadmiernie wykorzystywany lub leniwa implementacja (np. Nauczyciele podstawowi) lub po prostu w kontekście, w którym po prostu nie jest właściwe na początku (na przykład w zjeżdżalni podczas rozmowy TED .)


1
Częściowo mnie nienawidzi, ponieważ używa go każdy głupi, naff, idiota, który próbuje być „przyjazny”. Narzucając mi życzliwość i „kumpel” Nie chcę ani nie uważam za stosowne. Widziałem to używane w stopkach w wiadomościach e-mail od pracowników rządowych („Przeszliśmy przez twoją aplikację i jesteś winny rażącego niewłaściwego postępowania, przyjdziemy po samochód, telewizor, garaż, żonę i całe oprogramowanie). (komiks bez podpisu w czterech kolorach "). Nienawidzę. - Benteh 51 sekund temu edytuj
benteh

Pewnego razu dostałem wykresy do włączenia do książki z prezentacji PPT, w której wyszczególniono liczby przeżyć ataków serca. Tak - w Comic Sans. (Niestety jego podpisy nie wspominały o reakcji publiczności).
usr2564301,

13

Kiedy jestem na widowni, prezentacja w Comic Sans sprawia, że ​​mam wrażenie, że prezenter myśli, że jestem głupia, że ​​jestem w niewłaściwym miejscu. To tak, jakby rozmawiać po prostym angielskim . Wyobraź sobie, że uczestniczysz w rozmowie na temat Haskell, a prezenter zaczyna od „Chcemy pisać listy na naszym komputerze, które mówią naszemu komputerowi, co ma robić”. - to po prostu nieodpowiednie.

Nawiasem mówiąc, często czuję, że ludzie traktują dzieci tak, jakby były głupie. Ale nie są głupi, są po prostu niedoświadczonymi ludźmi. Dlatego używanie Comic Sans podczas rozmowy z dziećmi nie jest moim zdaniem usprawiedliwieniem. Jest to podobne do tego, jak ludzie rozmawiają ze zwierzętami:

Jesteś kotkiem!


Moja żona prowadzi przedszkole. Nie używają Comic Sans, nie dlatego, że mówimy do dzieci, ale ponieważ muszą czcionkę, która używa form nas, że dzieci uczą się dla siebie, czyli „a” jak ten , a nie jak to (jest to nazwa techniczna takie czcionki, ale nie pamiętam, co to jest). Istnieje wiele innych czcionek o tej charakterystyce, ale nie są one tak dobrze znane ani tak łatwo dostępne dla praktyków z wczesnych lat życia, jak Comic Sans
dumbledad

3
To niesamowite, ile pasków xkcd wydaje się dotyczyć Comic Sans ... :)
Vincent

@dumbledad masz już linkrot w tym komentarzu.
TylerH

1
Nazywa się to dwu i trzypiętrowe „a”.
allcaps

2
@allcaps Dzięki za nazwę techniczną, ale czy nie jest to jednopiętrowy i dwukondygnacyjny „a”? Nie są też trzypiętrowe, nie? en.wikipedia.org/wiki/A
dumbledad

10

Są dwie odpowiedzi, o których mogę myśleć. Po pierwsze: nie chodzi o bycie dobrym czy złym per se. Na przykład czarny tekst na ciemnoniebieskim tle jest zły, ponieważ jest trudny, jeśli nie niemożliwy do odczytania. Komiks Sans nie jest nieczytelny (jak wyjaśniły inne odpowiedzi, w rzeczywistości osiąga całkiem dobre wyniki w zakresie czytelności). Co to jest: nadużywane. To samo dotyczy domyślnych szablonów PowerPoint - już nie oryginalnych w żaden sposób. Dodatkowym czynnikiem w Comic Sans jest to, że wydaje się być szczególnie popularny w środowisku dzieci / szkoły; prawie wyhodowaliśmy pokolenie, aby kojarzyć komiks Sans z dzieciństwem, więc możesz nie chcieć używać go w kwartalnej prezentacji danych firmy lub w swoim CV, aby wyglądać naprawdę dorosłym i profesjonalnym.

W przypadku drugiej odpowiedzi projektant David Kadavy wyjaśnia to lepiej niż ja: http://kadavy.net/blog/posts/why-you-hate-comic-sans/ .


Ten artykuł Davida Kadavy jest genialny - bardzo pouczający. Dzięki.
dumbledad

To jest właśnie powód, dla którego używam Comic Sans do mojego CV, w ten sposób na pewno nie zostanę zatrudniony przez ludzi, którzy go nie przeczytali
smonff

1
Czy możesz podać zarys zawartości linku?
TankorSmash

Kadavy pokazuje, że jeśli zmrużysz oczy w Comic Sans (lub zastosujesz filtr rozmycia), zobaczysz nierówny obraz z ciemniejszymi i jaśniejszymi łatami, podczas gdy bardziej profesjonalna czcionka dałaby bardziej jednolity odcień szarości w całym tekście. Dlaczego? Weźmy literę e: w dobrej czcionce rozmiar oka, rozmiar otworu i szerokość różnych części obrysu byłyby celowo proporcjonalne, aby litera wyglądała bardziej równomiernie. Comic Sans używa stałego pędzla do wszystkich pociągnięć (nie jest zły sam w sobie, ale utrudnia) i nie równoważy proporcji.
Bristol

10

Comic Sans nie jest złą czcionką samą w sobie, ale był tak nadużywany w niewłaściwych kontekstach ( takich jak ogłaszanie odkrycia Higgsa-Bosona ), że w końcu naprawdę denerwuje projektantów, stał się żartem, a strony takie jak Comic Sans Criminal są tam zeznawać.

Jeśli chodzi o ten konkretny przypadek, nie sądzę, aby publiczność TED była odpowiednią publicznością, aby mieć slajdy w Comic Sans. To jak stawienie się na imprezie, która wymaga formalnego stroju w garniturze klauna. Teraz, jeśli mówca próbuje się oznakować, będąc buntownikiem czcionek i celowo używając niewłaściwych czcionek, to coś innego. Jeśli chodzi o czytelność, nie mam dla ciebie liczb. Osobiście dużo trudniej mi czytać w Comic Sans, ale z drugiej strony staram się go unikać.

Używanie tylko komiksów bez wątpienia nie jest moim zdaniem dobrą rzeczą, ponieważ nie ma wystarczającej grubości (zwykłej, pogrubionej, skondensowanej itp.), Aby stworzyć właściwą hierarchię w tekście innym niż za pomocą różnych rozmiarów czcionek, ograniczając w ten sposób opcje w układaniu tekstu i zwiększaniu jego czytelności dla odbiorców.


1
Zgadzam się, że „Comic Sans nie jest złą czcionką na powiedzenie”, w przeciwnym razie chciałbym usłyszeć przyczynę ;-)
Emilie

Przed opublikowaniem tutaj spojrzałem na Comic Sans Criminal , ale byłem niezadowolony z ich krytyki: że został zaprojektowany z myślą o dziecięcym wyglądzie, że jest używany w wielu nieoczekiwanych miejscach, w których jego komiczny charakter wydaje się nie na miejscu , i chociaż jest to bardzo czytelne dla osób z dysleksją, mogą istnieć jeszcze bardziej czytelne czcionki. (PS -1 nie jest ode mnie.)
dumbledad

3
Nie mam pojęcia, dlaczego istnieje opinia negatywna, ale jako drobna przechodząca pedanteria, cała ta antykomiczna gra bez sensu trwa od co najmniej 10 lat. Ogłoszenie bozonu Higgsa było bardziej ukoronowaniem niż rzecz, która wywołała kampanię.
user568458

1
Głosowałem za tym, ponieważ nie wydaje mi się, abyś w jakikolwiek sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego, a ty bez żadnego potwierdzenia co do czytelności (nie podając liczb), również uważam to za niedokładne. Można powiedzieć, że nie ma wag, ale wiele czcionek nie ma wag.
Ryan

9
„Comic Sans nie jest złą czcionką na powiedzenie” - ta część sprawiła, że ​​się skrzywiłem, ale niewystarczająco, aby głosować. s/per say/per se/
CodesInChaos

9

Właśnie przeczytałem książkę projektanta Roberta Williamsa, która nie jest projektantem. Nawiasem mówiąc, jest to świetna książka dla początkujących.

Patrząc na to, czego się nauczyłem, mogę znaleźć pogwałcenie wszystkich czterech zasad (ponieważ jest to bliskość, wyrównanie, powtórzenie i kontrast) w prezentacji Simona Peytona-Jonesa.

Jednak wiele osób oglądających prezentację prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tych zasad. Ale jest jedna rzecz, która sprawia, że ​​czują się nieswojo: czcionka Comic Sans. To, co rozpoznają, tak mogą nazwać .

Reszta tylko wzmacnia ich poczucie, podprogowo. Ale z powodu braku możliwości nazwania innych naruszeń, nie mówią „Dlaczego naruszasz wszystkie cztery zasady dobrego projektowania slajdów?”, Po prostu pytają „Dlaczego używasz Comic Sans?”.

Z odrobiną pragnienia bycia bardziej profesjonalnym i poważnym, Simon Peyton-Jones prawdopodobnie po prostu musi przeczytać tę książkę i stworzyć naprawdę przekonujące prezentacje.

Komiks Sans został omówiony w innej odpowiedzi. Ten typ należy do kategorii Skrypt (spośród sześciu Oldstyle , Modern , Slab serif , Sans serif , Script i Decorative ). Definiuje skrypty jako

Kategoria skryptu obejmuje wszystkie kroje pisma, które wyglądają na napisane ręcznie piórem lub pędzlem kaligraficznym, a czasem ołówkiem lub piórem technicznym.

W przypadku skryptów Robin Williams mówi również:

Skrypty są jak sernik - należy ich używać oszczędnie, aby nikt nie chorował.

I to jest naprawdę nadużywane - nie tylko w prezentacji Simona Peytona-Jonesa.


Nie rozumiem, jak Comic Sans wpada w pojęcie Williamsa script. Czy potrafisz streścić definicję Williamsa w swojej odpowiedzi?
dumbledad

2
Zawarte w odpowiedzi.
Thomas Weller,

+1 za książkę, zdecydowanie książka do przeczytania dla projektantów i nie-projektantów.
Mateo

8

Istnieje już wiele dobrych odpowiedzi na pytanie, dlaczego Komiks nie może być nieodpowiedni, ale wszystkie polegają w różnym stopniu na dorozumianej wiedzy o kulturze, sugerując stosowność (lub jej brak) zdefiniowaną przez istnienie innych artykułów ... zgaduję, że nie do końca odpowiada na twoje pierwotne pytanie. Wygląda na to, że szukasz logicznego uzasadnienia, dlaczego ludzie nie lubią Comic Sans, takiego, który oddziela się od środowiska społeczno-kulturowego i podobnie jak Microsoft Paperclip, myślę, że mogę ci w tym pomóc:

W psychologii istnieje pojęcie znane jako „niesamowita dolina”. Czasami w projektowaniu staramy się dodawać ludzkie elementy do projektu, być może chcemy, aby robot wyglądał na przykład humanoidalnie, więc projektujemy go w kształcie człowieka i nadajemy mu twarz. Przez większość czasu jest nam doskonale, ponieważ nasz mózg może łatwo odróżnić to, co ludzkie, a co nie.

Niesamowita dolina jest monetą określaną jako wyjaśnienie rzeczy, które osiągają punkt, który jest tak ludzki w swoich cechach, ale wciąż niezupełnie ludzki, w punkcie, w którym myli nasze mózgi i uznajemy go za „przerażający”. Psychologowie wysnuli teorię, że czasami uważamy, że rzeczy są „przerażające” w przeciwieństwie do wzbudzania prawdziwego strachu, i uważają, że dzieje się tak, gdy nasz mózg stara się pogodzić dwa dychotomiczne pomysły, na przykład gdy stoisz w pobliżu półki i odczuwasz przerażające wrażenie, ponieważ część twój mózg analizuje niebezpieczeństwo upadku, ale inna część twojego mózgu wie, że jesteś w stanie stać na twardym gruncie ... Albo jak ludzie wychodzą z ciemności, twój mózg wie, że kiedy ostatnio dostępne było światło, nie było cokolwiek okropnego w pobliżu i żaden z twoich zmysłów nie wykrył zagrożenia w pobliżu, ale ciemność wciąż przedstawia nieznane i to koliduje z tym, co twój mózg próbuje ci powiedzieć. Niesamowita dolina to punkt, w którym widzimy rzecz, która ma wiele ludzkich cech, ale jest nieco odległa, w sposób, który powoduje konflikt w naszych mózgowych szczątkowych ocenach, czy coś jest rzeczywiście ludzkie.

Ludzie, którzy badają takie zjawiska, sugerują, że niesamowita dolina jest powodem, dla którego tak bardzo brzydzimy się Comic Sans. Czcionka jest dość ludzka, ma wyglądać jak odręczne dymki ze starych komiksów, a zainstalowane niedoskonałości sprawiają, że wydaje się niemal ludzka ... ale nie całkiem, umieszczając ją gdzieś w niesamowitej dolinie.

Oto logiczna odpowiedź dla pana Peytona-Jonesa na pytanie, dlaczego Comic Sans jest nieodpowiedni do jego prezentacji: sama natura obraża ludzi, przeraża ludzi, ponieważ leży w niesamowitej dolinie, a zatem szkodzi skutecznej komunikacji jego pomysły.


Ciekawa teoria! Nie jestem pewien, czy niesamowita dolina odnosi się do czegokolwiek innego niż ludzkie formy, ale jest to zabawna teoria.
DA01,

Ciekawe, ale w niesamowitej dolinie są rzeczy, które nie do końca wyglądają tak, jak wyglądają. (Nawiasem mówiąc, nie podoba mi się ten termin, ponieważ druga strona doliny jest aktem wiary. Wolę nazwać to niesamowitym urwiskiem.)
dumbledad

@dumbledad to bardzo uproszczony opis, ale w gruncie rzeczy tak, niesamowita dolina dotyczy rzeczy, które nie są do końca naturalne ... jak komiks sans, jego niedoskonały styl napisów został zaprojektowany tak, aby wyglądał na pisany odręcznie (naturalny, ludzki), ale cechy jak każdy znak mający powtarzającą się formę lub odstępy między literami / kerning itp. sprawiają, że nie jest to całkiem naturalne.
JamiePatt,

3

Z Comic Sans nie ma nic złego

Jeśli ktoś ma opinię, że Comic Sans pasuje do jego osobowości, to w porządku.

Moja rada:


Komiksów Sans można używać do komiksów lub komiksów

To takie proste, wystarczy przeczytać nazwę czcionki.


Używaj innych (czytelnych) czcionek do wszystkiego innego

Albo ludzie ci to powiedzą.


W ten sposób każdy powinien być w stanie skoncentrować się na zawartości slajdów, dokumentów itp.
Myślę, że byłoby świetnie. :-)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.