Jak zabezpieczyć się przed roszczeniami stron trzecich, korzystając z bezpłatnych zdjęć?


27

Dzisiejsze darmowe strony z obrazami stockowymi są stosunkowo otwarte, co oznacza, że ​​teoretycznie każdy może przesyłać dowolne treści, w tym treści chronione prawem autorskim stworzone przez innych.

Zdarzyło mi się nawet: przypadkowo przesłałem zdjęcie na niemiecką stronę z fotografiami, ale później odkryłem, że wcale nie było to moje własne zdjęcie, ale pobrane z innej strony z fotografiami!

Korzystanie z treści przesłanych w ten sposób na otwartą stronę z obrazami może teoretycznie mieć problematyczne konsekwencje zarówno dla projektanta, jak i jego klienta. Chociaż treść była wykorzystywana w dobrej wierze, strona trzecia mogła zgłaszać roszczenia, ponieważ ich prace były wykorzystywane bez pozwolenia; najczęściej nie można przenieść winy na stronę z treściami, z której pochodzi obraz.

Czy to w ogóle problem?

Jak chronić się przed tego rodzaju rzeczami? Czy jest jakaś ochrona?

Czy może jest to po prostu nieuniknione ryzyko przy korzystaniu z treści z bezpłatnych lub tanich stron ze zdjęciami? Czy konieczne jest przejście do płatnych witryn giełdowych, które kontrolują ich źródła, aby uniknąć tego ryzyka?

(Uwaga: pytam z ciekawości; a ponieważ chciałbym zobaczyć tego rodzaju pytanie na tej stronie. Czy to w zakresie graphicDesign.SE, czy nie, społeczność będzie musiała zdecydować!)


6
Myślę, że pytanie dotyczy tematu, ponieważ ma to związek z biznesową stroną projektowania graficznego. Prawa Dgital to problem, który stanie się bardziej powszechny i ​​będzie miał bezpośredni wpływ na to, co robią projektanci.
Philip Regan,

Odpowiedzi:


6

IANAL, ale przejrzysta dokumentacja uprawnień i ukierunkowane zarządzanie zasobami po twojej stronie to naprawdę jedyne sposoby na uniknięcie ewentualnych roszczeń dotyczących użytkowania. Jeśli witryna ze zdjęciami stockowymi nie jest w stanie dostarczyć jasnej dokumentacji dotyczącej statusu uprawnień do obrazu, nie pobieraj go i nie znajdź czegoś innego. Ponadto posiadanie systemu zarządzania zasobami lub treściami, który pozwala również na właściwe śledzenie, gwarantuje, że używasz właściwych dzieł sztuki we właściwym kontekście i pomoże to zapobiec przypadkowemu przesłaniu. Społeczność obrazów stockowych bardzo dokłada starań, aby nikt nie używał ich ponownie bez zezwoleń i opłaca się być tak samo sumiennym jak oni.


1
...and it pays to be just as diligent as them.natychmiast - to prawdopodobnie jedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka
Pekka wspiera GoFundMonica

3
Co oznacza skrót IANAL? Chciałbym to sprawdzić, ale trochę się martwię, że Google może założyć, że to literówka i da mi „poprawione” wyniki wyszukiwania, które raczej nie są bezpieczne do pracy ...
user56reinstatemonica8

2
@ user568458: IANAL = „Nie jestem prawnikiem”
Philip Regan

4

Aby zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo, możesz spróbować użyć wyszukiwarki Google według funkcji obrazu. Inne wyszukiwarki też to robią. Przeciągnij i upuść obraz na Google, a wyniki wyszukiwania pokażą witryny, które go wyświetlają. Jeśli obraz ma inne źródło niż strona, w której go znalazłeś, prawdopodobnie będziesz w stanie go znaleźć w ten sposób.

Oto adres URL, który mówi o tej funkcji:

http://www.google.com/insidesearch/features/images/searchbyimage.html

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.