Czy projektanci stron internetowych muszą wiedzieć, jak kodować?


31

Jako programista stron internetowych, zarówno architekt frontend, jak i back-end, pracuję z wieloma różnymi projektantami i czasami frustruje mnie praca z kompozycjami projektowymi, w których nie zastanawiałem się, jak wykonać projekt w podstawowym CSS i HTML. Z drugiej strony jako programista oczekuję, że będę w stanie wygenerować kod z dowolnego projektu.

Czy projektanci stron internetowych muszą znać podstawowe nowoczesne techniki CSS i HTML? Dlaczego jest to ważne dla dobrze zaokrąglonego projektanta stron internetowych?

Kilka ogólnych myśli:

 • Deweloperzy stron internetowych powinni być na tyle wykwalifikowani, aby kodować każdy projekt.
 • Projektanci stron internetowych powinni zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy będą faktycznie współdziałać z ich projektem.
 • Sklepy projektowe wolą, aby projektanci zaprojektowali i pozostawili całe kodowanie programistom.

5
opisaliście grafików, a nie projektantów stron internetowych.
Jin

Projektanci bez medium są jak kompozytorzy bez instrumentów.
Adam

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​„front-end” wokół dowolnej strony internetowej lub oprogramowania oznacza interfejs użytkownika, GUI lub INTERFEJS. Czy o to ci chodziło?
user179700,

Odpowiedzi:


23

Czy projektanci stron internetowych muszą znać podstawowe nowoczesne techniki CSS i HTML?

Tak.

Dlaczego jest to ważne dla dobrze zaokrąglonego projektanta stron internetowych?

Odpowiedziałem „tak”, ponieważ użyłeś słowa podstawowy .

Absolutnie niezbędne jest, aby projektanci stron internetowych znali podstawowe techniki HTML i CSS, tak samo jak architekci muszą wiedzieć coś o fizyce i materiałoznawstwie, projektanci druku muszą wiedzieć coś o procesie drukowania CMYK, a projektanci mody muszą wiedzieć coś o tkaninie.

Jeśli nie wiesz nic o technikach CSS i HTML, nie możesz nazywać się „projektantem stron internetowych”. Jesteś po prostu artystą czy coś takiego.

Komentarze na temat twoich myśli:

Deweloperzy stron internetowych powinni być na tyle wykwalifikowani, aby kodować każdy projekt.

Fałszywe. To nadmierne uproszczenie. Niektóre rzeczy nie tłumaczą się dobrze w Internecie. Niektóre projekty mogą się rozpaść lub nie działać na określonej platformie lub ekranie, który musi być obsługiwany.

Projektant stron internetowych musi znać ograniczenia w zależności od wymagań odbiorców i wydajności. Projektant, który zna CSS i HTML, wie, jak dostosować projekt, aby kod źródłowy mógł zostać wykonany w sposób jak najbardziej responsywny i wydajny.

Projektanci stron internetowych powinni zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy będą faktycznie współdziałać z ich projektem.

Opisałeś UX Design , który jest zupełnie inną dyscypliną. Chociaż projektowanie doświadczeń użytkownika obejmuje aspekty projektowania graficznego, tak naprawdę ma niewiele wspólnego z CSS lub HTML.

Podczas gdy dobrzy dobrze zaokrągleni projektanci stron internetowych powinni znać UX Design, często współpracują ze specjalistami UX.

Sklepy projektowe wolą, aby projektanci zaprojektowali i pozostawili całe kodowanie programistom.

To może być częściowo prawda, ale nie do końca. Jednym z popularnych paradygmatów w systemach zarządzania treścią jest MVC (model / widok / kontroler). Wiele sklepów projektowych chce, aby projektanci zaznajomili się z kodowaniem HTML / CSS, aby mogli skupić się na prezentacji treści („widok”), podczas gdy programiści skupili się na modelu / kontrolerze.

Nie oznacza to, że niektóre sklepy nie zatrudniają grafików, którzy po prostu skupiają się na elementach graficznych i przesuwają piksele - ale moim zdaniem nie są projektantami stron internetowych. Duża witryna internetowa może zatrudniać grafików, projektantów stron internetowych, projektantów UX, programistów stron internetowych i specjalistów ds. Baz danych, którzy współpracują przy tworzeniu gotowej witryny. Freelancer, który tworzy mniejsze witryny, może zajmować się wszystkimi dyscyplinami i nazywać siebie projektantem stron internetowych / programistą.


17

Projektant stron internetowych powinien zrozumieć, jak działa kod i do czego jest zdolny, w taki sam sposób, w jaki projektant drukujący rozumie, jak będzie wyglądał atrament na papierze i jak papier może się złożyć lub wyciąć. Każdy projektant powinien zrozumieć ograniczenia i zalety wybranego medium.

Jeśli projektant stron internetowych tworzy tę niewiarygodnie piękną stronę, należałoby albo nauczyć się podstaw kodowania, albo usiąść z programistą na kilku etapach procesu, aby sprawdzić, czy można osiągnąć wspaniałą stronę. Powiedziałbym więc, że projektant stron internetowych musi przynajmniej wiedzieć o kodzie.

Wydaje mi się, że narzekanie jest takie, że „programista może kodować wszystko” w taki sam sposób, w jaki nie można powiedzieć, że wszystko, co można wydrukować, można odtworzyć dokładnie w Internecie za pomocą HTML / CSS.


1
+1, szczególnie w przypadku „musi wiedzieć o kodzie”. Pracowałem z ludźmi, którzy nie potrafili napisać linii kodu, ale rozumieli medium, i byli wystarczająco otwarci, aby uszanować to, co powiedział deweloper. Zawsze działało bardzo dobrze.
Pekka obsługuje GoFundMonica

6

Lauren, ghoppe i Farray mówią spokojnie, więc nie będę powtarzał żadnego z tych, co powiedzieli. Ze względów praktycznych pozwólcie, że przedstawię jeszcze raz swoje wyraźne i dorozumiane pytania.

Najlepszym podejściem dla programisty jest to samo, o które drukarze biją bęben od czasu, gdy Gutenberg wyciął swój pierwszy typ: nalegaj , aby projektant zaangażował cię w projekt od samego początku. Wyjaśnij, że musisz wziąć udział w dyskusji, zanim pojedynczy piksel pojawi się na ekranie.

Kiedy biorę udział w projekcie graficznym obejmującym coś niezwykłego, od razu rozmawiam z drukarką i introligatorami. Wiedzą o wiele więcej o swoim rzemiośle niż ja, więc staram się zaangażować ich od samego początku. Niestety, początkujący projektanci, zwłaszcza gdy są świeżo po szkole i jeszcze nie poznali prawdziwego świata, czasami zaniedbują ten prosty krok i kończą w głębokim kimshee bez ratownika.

Kampania na blogach, na forach, z klientami i kierownikami projektów, z lokalnymi szkołami i grupami użytkowników oraz dowolnymi projektantami w zasięgu: „Porozmawiaj z programistą, zanim zaczniesz projektować!”

Deweloper otrzyma kompozycje od projektantów, którzy nie mają pojęcia, o co proszą, podobnie jak działy przygotowujące czasami otrzymują dzieła, których nie można użyć (a projektanci dostają majtki, które podążałby tylko masochista). Ale możesz uniknąć wielu frustracji i zmarnowanego czasu, jeśli nalegasz na miejsce przy stole planowania.


Dokładnie! Jako programista uwielbiam przekazywać informacje zwrotne na temat wykonalności i kosztów wdrożenia konkretnego projektu. Bardziej szczegółowe informacje na temat tego, dlaczego pewna część projektu jest możliwa, pomaga moim projektantom tworzyć lepsze (mniej kosztowne) projekty w przyszłości. Tak więc, nawet jeśli projektanci nie mogą napisać kodu, powinni umieć się z nim komunikować i starać się zrozumieć subtelności frameworka / narzędzi dostępnych dla programistów. (Im lepiej mogą, tym lepiej mogę wdrożyć to, co mi dają.)
EthanB

1
Jak na ironię, niedawno ukończyłem fazę projektowania witryny internetowej, w której programista stoi za trzema warstwami biurokracji korporacyjnej i jest całkowicie niedostępny. Odpowiedzi na pytanie „W jakiej formie wolisz pliki projektu?” Zajęły tygodnie. - Najbardziej niezadowalający sposób pracy, który spowoduje problemy klienta. Przy odrobinie szczęścia wkrótce będą mieli objawienie.
Alan Gilbertson

5

Tak i nie. Znajomość sposobu działania środowiska docelowego jest ważna, ale nie jest tak ważne, aby zrozumieć konkretny kod wymagany do tego, aby system działał w ten sposób. Innymi słowy - nie martwiłbym się o określoną składnię do tworzenia zaokrąglonych rogów we wszystkich głównych silnikach przeglądarki, ale uważam, że ważne jest, aby zrozumieć, czy można tworzyć zaokrąglone narożniki we wszystkich głównych przeglądarkach (i ile kodu jest wymagane aby to zrobić).

Na przykład zaledwie kilka lat temu nadal byliśmy obarczeni IE6. Mieliśmy absolutnie piękny projekt korporacyjnej aplikacji intranetowej, ale był on wysoce zależny od przezroczystych nakładek. IE6 może wyświetlać PNG8, ale nie szanuje kanału alfa w PNG24, a do korzystania z krycia opartego na CSS wymagane były filtry ActiveX i inne problemy. Obręcze można przeskakiwać, aby osiągnąć pożądany efekt, ale każdy z nich reprezentuje dłuższy cykl rozwoju, wyższą częstotliwość błędów, trudniejszą konserwację itp. Oprócz bezpośredniego kosztu roboczogodzin opracowywania i utrzymywania tego (obecnie kłopotliwego) projektu, pojawił się także koszt alternatywny związania godzin deweloperskich łatania nieporęcznej bazy kodu zamiast pracy nad wersją N + 1.

W takich sytuacjach należy zmierzyć koszt / korzyść każdego efektu wizualnego w projekcie:

 • Jak niesamowity jest efekt wizualny?
  Czy można go zastąpić innym równie efektownym obrazem, który nie wymaga tak wielu zasobów konstrukcyjnych?

 • Czy efekt można poprawnie odtworzyć na celu? Jeśli nie można dokładnie odtworzyć oryginalnego projektu przez cel, należy go zastąpić najbliższym dostępnym przybliżeniem. (Na szczęście staje się to coraz mniejszym problemem dla projektantów stron internetowych).

 • Ile czasu masz w budżecie?
  Czy stać Cię na więcej roboczogodzin w budownictwie, aby osiągnąć pożądany efekt? Jeśli nie, czy możesz przeprojektować tę funkcję w krótszym czasie?

 • Jaka część bazy kodu musiałaby zostać przebudowana, aby pomieścić twoją grafikę?
  Jeśli projektowanie i budowanie odbywają się jednocześnie lub jeśli zmieniasz wersję starszej aplikacji, to jak trudne będzie dla koderów włączenie Twojej wizualizacji? Nie tylko godziny potrzebne do przepisania, ale potencjalne godziny debugowania i utrzymywania nowo zmienionego kodu.

Powyższe punkty wypunktowania pokrywają się w pewien sposób z niektórymi innymi punktami, które nie zostały wymienione. Chodzi o to, że nawet na tej krótkiej liście istnieją koszty biznesowe, które należy wziąć pod uwagę. Możesz ocenić sytuację znacznie efektywniej, jeśli wiesz, jak działa system docelowy.

Jeśli rozumiesz ograniczenia CSS lub HTML przed wykonaniem projektu, możesz bez problemu tworzyć projekty, które przejdą przez fazę budowy. Będziesz także mieć pewność, że Twój projekt da się wdrożyć oraz siłę poznania przybliżonego kosztu. Jest to zawsze przydatne przy sobie.


5

Z mojego doświadczenia (jestem programistą, a nie projektantem), nie jest to pytanie, które projektant powinien wiedzieć o kodzie. Ale powinni wiedzieć o tym, jak ich praca jest stosowana w przeglądarce.

Największy problem z projektantami bez wystarczającej wiedzy na temat stron internetowych / przeglądarek polega na tym, że tworzą projekty, które wyglądają pięknie, ale tak naprawdę nie działają w przeglądarce. Tylko kilka rzeczy, których niektórzy mogli nie wziąć pod uwagę:

 • Korzystanie z czcionek. Używają czcionek zainstalowanych w programie PhotoShop, których przeciętny użytkownik nie ma. Lub używają czcionek Mac, które nie istnieją w systemie Windows / Linux.
 • Brak poszanowania wielkości ekranu / przeglądarki. Projekt nie jest przeznaczony do wyświetlania na mniejszych komputerach. Ponieważ mniejsze notebooki / tablety stają się coraz bardziej popularne, potrzeba wzięcia pod uwagę mniejszych rozmiarów ekranu staje się coraz ważniejsza.
 • Co powinno się stać po zmianie rozmiaru ekranu przeglądarki? Czy projektant wziął pod uwagę to, co powinno się stać z projektem przy zmianie rozmiaru przeglądarki.
 • Co z paskami przewijania. Projekt zazwyczaj zawiera symbole zastępcze „lorem ipsum”. Co jeśli duża część tekstu trafi do tego symbolu zastępczego i potrzebujemy pasków przewijania, gdzie powinniśmy je umieścić.
 • Dużo zdjęć. Niektóre projekty wymagają wycinania wielu png. Może to prowadzić do długich czasów odpowiedzi z serwera WWW, ponieważ strona początkowa wymaga od przeglądarki pobrania wszystkich tych plików PNG.

Takie problemy widziałem podczas pracy z projektantami. Nie są to problemy z tym, że projektant nie wie nic o kodzie. Ale problemy z nie myśleniem o tym, jak projekt jest wykorzystywany.


Świetna uwaga na temat czcionek. Zmusiłem PSD do pracy z tym, że nawet nie mam zainstalowanych czcionek na moim komputerze.
Chris_O,

4

Szersze rozumienie medium, w którym się pracuje, zawsze sprawia, że ​​jest się lepszym artystą i rzemieślnikiem w tej dziedzinie.

Wielu projektantów stron internetowych, którzy nie znają programowania front-endowego, trudno jest z tym pracować, ponieważ są złymi projektantami stron internetowych, ale dlatego, że po prostu wcale nie są projektantami stron internetowych. Są projektantami graficznymi z pewnym doświadczeniem w druku i starają się tworzyć broszury i plakaty zamiast rzeczywistych stron internetowych.

To tak, jakby wynająć ogrodnika, aby przebudować łazienkę. Mają wyczucie stylu i prawdopodobnie rozumieją niektóre z podstaw, ale są szanse, że są znacznie lepsi w kształtowaniu trawnika przed domem niż w układaniu prysznica.

Dziesięć lat temu, kiedy większość stron internetowych wciąż była budowana jak linie montażowe w hali produkcyjnej, nie było aż tak wielkim problemem, aby jedna osoba robiła PSD, następna osoba robiła HTML, a następnie dodawała DB itp.

Ale w dzisiejszych czasach najbardziej progresywne tworzenie stron internetowych odbywa się przy użyciu zwinnego procesu, a zespoły są zróżnicowane, z dużą ilością dodanej metodologii obsługi użytkownika, postępowych ulepszeń, zintegrowanych systemów zaplecza i systemów front-end, koncepcji takich jak reaktywne projektowanie stron internetowych, itp. W związku z tym wiele procesów projektowania musi odbywać się w kodzie . Niezależnie od tego, czy chodzi o prototypowanie, testowanie przez użytkownika, projektowanie iteracyjne, czy co masz, kod jest medium i zespół musi go zrozumieć.

Nie, nie wszyscy w zespole muszą mieć możliwość pisania wtyczek jQuery. Ale zespół powinien przynajmniej wiedzieć, co to jest, a zespół UX / Web powinien mieć ludzi, którzy mogą je napisać, ponieważ ostatecznie wszystko, co zostanie zaprojektowane, musi zostać zbudowane.


4

Tak. Artysta powinien zrozumieć medium, w którym pracuje, czy to malarz z olejem i płótnem, rzeźbiarz z marmurem i dłutem, czy projektant stron internetowych z HTML i CSS.

Pracowałem w branży gier wideo. Najlepszymi projektantami gier byli kreatywni ludzie o silnym nastawieniu technicznym, którzy rozumieli ciągle zmieniające się ograniczenia medium i mogli go zaprojektować. Ludzie, którzy nie mogą tego zrobić, sięgają zbyt daleko i osłabiona realizacja ich wizji kończy się ssaniem.

Niedawno zajmowałem się tworzeniem stron internetowych, w których doświadczenie projektanta znajdowało się całkowicie w mediach drukowanych. Rezultatem były raczej piękne strony, które byłyby fantastyczne w druku, ale działały raczej słabo jako strona internetowa.


4

Dla mnie rozłączenie się projektanta / programisty to coś, co wydarzyło się lata temu, ale potem ludzie zdali sobie sprawę, że projektowanie stron internetowych to coś więcej niż tylko makieta.

Dla mnie, gdy ktoś nazywa siebie projektantem stron internetowych, oczekuję:

a) They can design a layout either in a image editing program, or in the browser
b) Can articulate their design choices, and have sensible reasons
c) Proficient (as opposed to basic knowledge) with HTML, CSS, and JavaScript.
d) Basic knowledge of server side programming

Dla mnie projektant stron internetowych to ktoś, kto może utworzyć stronę klienta po stronie klienta.

Dobry web designer będzie miał wszystko to, i zrozumienie, jak wybory robią podczas procesu projektowania UX wpłynąć na miejscu.

Gdy ktoś mówi, że jest programistą, oczekuję:

a) Proficient with at least one server side programming language
b) Basic knowledge of server configurations
c) Basic knowledge of client side technology (JavaScript and AJAX implementations)
d) Basic knowledge of backend architecture

Dobry web developer będzie miał wszystko to, i być w stanie zrozumieć, jak wybory architektura sprawia, że wpłynie na przód miejscu i funkcjonalność narażonych użytkowników.

Otrzymujesz także osoby specjalizujące się w UX i innych obszarach, które są bardziej horyzontalne niż projektowanie stron internetowych, ponieważ dotyczą one różnych środowisk programistycznych.

edytuj: Jeśli ktoś ma przykład dobrej grupy projektowej, która oddziela projekt graficzny od projektu internetowego, byłbym bardzo zainteresowany.


3

Projektanci powinni mieć pojęcie o tym, jak działa kodowanie. Czasami jest to jedyny sposób, aby zapobiec zabójstwu ich programisty . Aby zdobyć ten pomysł, bezpośrednie doświadczenie może być najłatwiejszym sposobem.

Z pewnością są inne, ale nauka programowania małego kodu JavaScript nie może zaszkodzić Twojej firmie. (W rzeczywistości czasy się zmieniają i są legiony facetów z umiejętnościami projektowymi, którzy potrafią javascript wydostać się z DOM, ale to zupełnie inna historia)

Moje ogólne przemyślenia:

 • Deweloperzy stron internetowych muszą radzić sobie z okropnymi backendami i wieloma poziomami osobliwości, aby zawracać sobie głowę subtelnością projektu. Większość tych dziwactw jest spowodowanych złym wyborem pre-fab backendów po stronie zarządzania i kradnie mnóstwo czasu na radzenie sobie.

 • Projektanci stron internetowych, mając do czynienia z tak zestresowanymi osobami , stale ryzykują życiem . I powinien poważnie rozważyć niektóre z tych front-endów, zamiast upuszczać projekt na stół i uciekać krzycząc do biura. „Skończyłem, skończyłem, od teraz to wszystko wina dewelopera! „

 • Sklepy projektowe powinny się palić.


2

Zależy od tego, gdzie pracujesz.

Jeśli pracujesz dla dużej firmy, mogą to być wszystkie role indywidualne:

 1. UX lub Architecture Specialist - planuje architekturę informacji / organizację witryny / tworzy szkielety

 2. Projektant - projektuje stronę za pomocą Photoshopa lub innego narzędzia

 3. Front End Developer - robi html / css / javascript / json / xml / etc. i pisze kod szablonowy, który integruje front-end z back

 4. Back End Developer - wykonuje programowanie, dzięki któremu wszystko faktycznie działa dynamicznie

Większość miejsc na średnim poziomie wymaga również od projektanta obsługi decyzji UX. Ale mniejsze miejsca mogą wymagać od projektanta wykonania wszystkich 3 powyższych czynności. Jednak front jest trudnym obszarem i są w nim ludzie o różnych umiejętnościach. Jeśli jesteś projektantem, który musi tworzyć front-end, zdecydowanie nie powinieneś oczekiwać dużo więcej niż HTML / CSS i JQuery lub innej pracy z ramkami. Oczekiwanie, że projektant pozna głębsze aspekty integracji javascript i zaplecza, wymaga zbyt wiele.

Oczywiście, jeśli jesteś freelancerem, musisz wiedzieć i robić wszystko sam;)


1
OP nie pyta, czy projektant stron internetowych powinien być ekspertem w dziedzinie kodowania, ale raczej, czy projektant stron internetowych powinien znać podstawy HTML i CSS. Nawet jeśli jesteś projektantem stron internetowych i nigdy nie musisz dotykać pliku HTML lub CSS, powinieneś wiedzieć wystarczająco dużo, aby wiedzieć, czy Twój projekt jest w ogóle wykonalny (lub, jeśli to możliwe ), jako witryna internetowa dla docelowych odbiorców.
Shauna,

2

Myślę, że projektanci stron internetowych powinni znać HTML / CSS - nawet jeśli ograniczają się one tylko do podstaw - ze względu na możliwość tworzenia projektów internetowych i interfejsów internetowych, które działają na tym medium.

Projektanci stron internetowych mogą nie pisać samych HTML / CSS, ale znajomość działania znaczników i CSS jest niezbędna do bycia projektantem stron internetowych. Projektanci stron internetowych niekoniecznie muszą być ninja HTML / CSS, ale pozwala im dobrze wiedzieć (przynajmniej), w jaki sposób ich układy stron internetowych są konwertowane na stronę internetową.


1

Czy projektanci stron internetowych muszą wiedzieć, jak kodować?

Tak, projektant stron internetowych ma do czynienia z oprogramowaniem takim jak Adobe Photoshop, Illustrator i InDesign, aby stworzyć projekt dla Internetu. Następnie ten projekt dotyczy kodowania, aby był on online. W tym celu bardzo ważne jest, aby projektant stron internetowych zrozumiał elementy projektu, które mają reprezentować jako kodowanie. W tym celu powinni mieć wiedzę z zakresu kodowania, nie do końca rozumiejącą, ale z podstawami.


0

Osobiście wszystko zależy od twoich umiejętności i wymagań. Umiejętności szybkiego uczenia się i chwytania rzeczy. Wymagania są finansami. Nauczenie się czegoś będzie wymagało czasu, a na razie zabiłoby to twoją produktywność.

Więc jeśli masz dużo czasu na zabijanie, idź i naucz się kodować.

Byłem projektantem przez ostatnie cztery lata i jestem dobry w edytowaniu podstawowych rzeczy. Po prostu nie mam wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć się kodować w profesjonalny sposób.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.