Jak opisać czcionkę, której szukam lub której szukam?


48

Nie mam doświadczenia w projektowaniu graficznym, więc jest to pytanie wstępne.

Jeśli mam czcionkę, którą chciałbym zidentyfikować, ale nie mogę opisać jej szczegółów / semantyki, jak mam to wyjaśnić? Na przykład niektóre osoby opisują tutaj czcionki jako „x”. Co to znaczy, że czcionka ma postać „x”? Czy istnieją „kategorie”, w których zazwyczaj są zorganizowane czcionki?


1
Nie mogę znaleźć stron internetowych, które szczegółowo opisywałyby wszystkie style czcionek, ale jeśli wejdziesz na dafont.com , możesz sprawdzić kategorie u góry i zapoznać się z wyglądem niektórych stylów.
SaturnsEye

Zawsze jest też układ okresowy czcionek. squidspot.com/Periodic_Table_of_Typefaces/…
Lauren-

1
Nie widziałem, aby odpowiedzi bezpośrednio odpowiadały na twoje pytanie dotyczące „gotyku”, ale gotyk oznacza mniej więcej „niemiecki” i Sans-Serif (groteski), o ile pamiętam, były popularne w Niemczech w XIX wieku. Ponadto istniało już zestawienie gotycko-rzymskie pod względem artystycznym i kulturowym, więc odlewnie typu amerykańskiego prawdopodobnie wybrały „gotyk” ze względu na rezonans tematyczny. Groteska jest negatywnym terminem w języku angielskim. Prawdopodobnie również w języku niemieckim, ponieważ prawie wszystkie ruchy artystyczne są nazywane przez noszenie komentarzy krytyków jako odznakę honoru.
horatio

Istnieje również wiele internetowych usług identyfikacji czcionek. Kilka przykładów może być WhatTheFont i WhatFontIs ; Twoja ulubiona wyszukiwarka powinna być w stanie odkryć więcej. Brak powiązania z żadnym z nich.
CVn

Odpowiedzi:


54

Świetne pytanie! Dobrym miejscem na początek jest wieloaspektowe narzędzie wyszukiwania w Typekit , które daje opcje dla głównych typów krojów pisma i głównych wymiarów, które można zmierzyć w stosunku do:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Możesz więc poszukać opcji Typekit, które wydają się pasować, i wypróbować je.

Wybierając opisy, możesz od razu zobaczyć rodzaj czcionek, które się pojawią, abyś mógł stwierdzić, czy jesteś na dobrej drodze. Możesz po prostu uzyskać czcionkę, której szukasz, po prostu naciskając przyciski!

Są to kategorie i właściwości, które zdaniem badaczy typografii Adobe są najbardziej przydatne do przeglądania czcionek - więc są to spójne, jednoznaczne etykiety, które mają znaczenie.


Aby spojrzeć z innej perspektywy na podstawy, przejrzałem infografiki na temat typografii, i jest jedna, która wydawała się przydatna, „Szybki i wyczerpujący przewodnik po typach ” (nie mogę znaleźć żadnego łącza do oryginalnej, tylko tysiące farm zawartości, ale najwyraźniej jest to ktoś o nazwie „Noodlor”, albo to, albo pierwsza osoba, która go udostępniła ...), oto odpowiednie segmenty:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Niektórzy ludzie nie zgadzają się z niektórymi z tej sekcji (np. Wybrali dziwny przykład dla „art deco”), ale przyda się to dla początkującego:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Dobra odpowiedź. Opublikowałem mój, ponieważ klasyfikacje podążają za historią i ewolucją typu, a to daje dobry kontekst, dzięki czemu krój pisma wygląda tak, jak wygląda, mimo że czcionki nie zawsze dobrze do nich pasują. To trochę jak różnica między kategoriami nagród Grammy a klasyfikacjami Pandory.
Brendan

Jaka jest różnica między Sans Serif a Mono?
Cole Johnson

Mono (skrót od „monospace”) oznacza, że ​​każdy znak ma tę samą szerokość - mniej czytelny, ale sposób, w jaki linie tekstu w górę sprawiają, że jest przydatny do takich rzeczy, jak kodowanie, konsole i grafika ASCII (lub po prostu wyglądanie, jakby coś zostało napisane na maszynie do pisania) . This is an example of monospace - see how normally-narrow characters like !, i, . and l have the same amount of space on the line as normally-wide characters like M, m and _
user56reinstatemonica8

11

Istnieją różne sposoby klasyfikowania krojów pisma. user568458 obejmuje jeden sposób w swojej odpowiedzi - duże parasole, takie jak sans-serif i serif, oraz cechy fizyczne. To dobry początek dla kogoś, szczególnie jeśli nie interesują Cię nerdowe szczegóły. Ale jeśli jesteś zainteresowany dopasowywaniem czcionek, pomaga poznać niektóre podgatunki, dzięki czemu możesz dopasować to, czego szukasz, do różnych rodzajów cech.

Kiedy wejdziesz w niektóre z tych dużych parasoli, znajdziesz pewne gatunki czcionek:

Szeryfowy

  • W starym stylu
  • Przejściowy
  • Modern / Didone
  • Płyta / egipska

Sans-Serif

  • Groteska (nazywam te gotyki z powodu gotyku Franklin, gotyku z wiadomościami, gotyku z handlu itp., Ale wiele nie z powodu skojarzenia tego słowa ze skryptem blacklettera)
  • Neo-groteskowa
  • Geometryczny
  • Humanista

Scenariusz

Jest wiele sposobów na przejście tutaj, ale oto smak:

Czcionki „skryptowe” są oznaczone jako takie, ponieważ przypominają nam kaligrafię, ale istnieje duża różnica między czcionkami, które można przekształcić w tekst metalowy, a bardziej płynnymi literami odręcznymi.


1
Czy w swojej odpowiedzi możesz podać więcej opisów lub przedstawień? Odpowiedź powinna wytrzymać sama i nie sądzę, że obecnie tak jest.
Ryan

8

To więcej sztuki niż nauki

Klasyfikowanie czcionek to trudny biznes pełen opinii o różnej jakości.
Oto świetny cytat z wątku Typofila na ten temat :

Trudno będzie uzyskać od ludzi prostą odpowiedź na ten temat. Kategoryzacja czcionek jest jedną z tych rzeczy, które wydają się przyciągać nadmierną uwagę, ze względu na wyniki wątpliwej użyteczności, i wszyscy wydają się myśleć, że schemat innych jest fałszywy.

Jeśli nie jesteś typografem ani projektantem, najlepiej współpracować z kimś, kto jest. Zazwyczaj szukasz kroju pisma z nastrojem lub osobowością . To są niejasne rzeczy, ale dla typofila coś znaczą. Używaj słów, które coś dla ciebie znaczą , a one poprowadzą cię przez wybór typografii.

Historia ma jednak coś do powiedzenia

Jak każde zajęcie artystyczne, istnieją okresy historyczne, które można wykorzystać do ogólnej kategoryzacji rzeczy. I podobnie jak inne sztuki, ta kategoryzacja staje się mętniejsza w miarę zbliżania się do obecnych czasów.

Oto kilka cennych zasobów do przejrzenia.

Elementy stylu typograficznego

Chociaż nie bez kontrowersyjnych perspektyw, książka Roberta Bringhursta zawiera dokładnie zbadany historyczny system klasyfikacji typów.

Przewodnik po klasyfikacji ParaType

Przydatny mały interaktywny przewodnik, który istnieje od lat.

Tagi MyFonts

Bardziej swobodne podejście można zaobserwować w generowanym przez użytkowników systemie tagów MyFonts. Kategorie są na całej planszy. Jednak biorąc pod uwagę czystą obecność MyFonts na rynku, ich tagi naturalnie agregują w kierunku czegoś, co reprezentuje sposób myślenia ludzi.

Dyskusja o typofilach: klasyfikacja krojów pisma

Mój cytat powyżej pochodzi z tego wątku. Istnieją bardziej konstruktywne odpowiedzi (choć nie są one bardziej uczciwe).


6

Spójrz na pytania zadane przez Identifont, aby zidentyfikować czcionkę według wyglądu. Są oni szczególnie proszeni o zawężenie kolekcji czcionek poprzez wykluczenie tych, które nie spełniają kryterium.


5

Jeśli masz czcionkę na obrazie, której nie możesz zidentyfikować, narzędzie „ What The Font ” może pomóc Ci ją zidentyfikować.

W żadnym wypadku nie jest to idealne narzędzie, ale jeśli nie jesteś ekspertem / typografem od typografii, może skierować cię w dobrym kierunku.


4

Krótko mówiąc, zdecydowanie powinieneś wiedzieć, czy czcionką, której szukasz, jest Serif (z serifs) czy Sans Serif (bez serifs). Szeryfowe to te małe „ogony” na końcach niektórych linii. Na przykład Times New Roman lub Cambria to czcionka Serif, a Arial, Helvetica lub Calibri to Sans Serif. Jeśli szukasz czegoś poza tą definicją, prawdopodobnie byłoby to coś, co można by opisać (pismo ręczne, maszyna do pisania itp.).

Jeśli masz dość dokładny pomysł na czcionkę w głowie i chcesz poszukać czegoś podobnego, proponuję znaleźć ją gdzieś w użyciu (druk, książka, ulotka ...) lub spróbować naszkicować na papierze i udostępnić Twój wspólny pomysł, aby znaleźć coś, co jest wystarczająco blisko. Litery należy szkic prawdopodobnie H , O i P lub q . Im więcej, tym lepiej, ale prawdopodobnie nie chcesz samodzielnie projektować całej czcionki. Jeśli chcesz naszkicować więcej, dodaj kilka wielkich liter i cyfr.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.