Co słychać w modzie projektowania stron na jednej stronie?


10

Widziałem napływ stron internetowych, które umieszczają całą ich zawartość na jednej stronie, ala tej stronie . Robią to nawet strony na niektórych listach, które widzę w Smashing Magazine ( jak ten, który wygląda na sto witryn, z których większość z nich korzysta).

Jako programista ten styl mnie wkurza (z wielu powodów, głównie technicznych, w tym między innymi konserwacji, SEO, czasów ładowania itp.), Ale co ważniejsze, jestem ciekawy, dlaczego stał się popularny wśród projektanci na początek?


2
Łał! Jeszcze tego nie widziałem - ale naprawdę tego nienawidzę.
Farray,

Efekt w tym pierwszym łączu nazywa się parralax . Kilka stron zrobiło to stylowo (np. Najbardziej znany Nike Better World ), co nieuchronnie doprowadziło do grupy ludzi mówiących „CHCĘ JEDEN Z TYCH”, nie zastanawiając się, czy w ich przypadku jest to właściwe. Jeśli istnieje uzasadniony przypadek ustalonej kolejności czytania od góry do dołu dla dużej ilości treści w różnych zakresach tematów i tam, gdzie są dobre pomoce nawigacyjne z łączem skokowym, może to działać.
user56reinstatemonica8

Odpowiedzi:


9

W grę wchodzą dwa odrębne trendy.

Pierwszym z nich jest trend posiadania prostej witryny. Jeśli jest to witryna z broszurami, prawdopodobnie nie potrzebuje czterech osobnych stron. Jedna przewijana strona jest łatwiejsza w obsłudze, nawigacji i utrzymaniu. Wiele witryn aplikacji na iPhone'a korzysta z tego modelu. Podobnie jak wiele małych firm. Wiele stron może z tego skorzystać.

Innym trendem jest to, że programiści Flasha w końcu odkrywają HTML, jQuery i AJAX i nadal myślą w starym modelu Flasha „jeden plik = jedna strona”. Różni się to od pierwszego trendu tym, że jest to duża witryna z dużą ilością treści skompresowanych na jednej stronie danych / interakcji. Jak twierdzisz, ta metoda ma wiele wad, chociaż można je pokonać z odpowiednim kodem (upewniając się, że adresy URL się zmieniają / są możliwe do zaksięgowania, Google może nawigować po zawartości, czasy ładowania są zarządzane przez AJAX itp.).


3

Myślę, że jednym z najlepszych pomysłów na jednostronicowej stronie jest to, że ma ona więcej aspektów narracyjnych . Najlepszym przykładem, jaki mogę wymyślić, jest ta strona : witryna z zaproszeniem do zaręczyn / ślubu. To niesamowita strona, która działa z wielu powodów, a jednym z nich jest to, że wszystko ładnie płynie razem. Nie miałoby to takiego samego wpływu na zestaw stron.

To demo, które pierwotnie zostało stworzone, aby pokazać IE9, polega na opowiadaniu historii . Prawie jak książka z obrazkami, ale z przewijaniem zamiast przewracania stron. Z tego powodu jest naprawdę bezproblemowy i fajny. Niezbyt praktyczne do tworzenia witryn biznesowych, ale podkreśla jeden powód, dla którego klimat jednej strony jest przydatny.

Działa również z mniejszymi stronami o niezbyt dużej zawartości . Kiedy się ożeniłem, miałem wszystkie nasze informacje na stronie z jedną stroną, ponieważ po prostu nie było wystarczającej ilości treści, aby uzasadnić przechodzenie ze strony na stronę. Łatwiej było zbudować i utrzymywać witrynę z jedną stroną, a czas ładowania nie był tak naprawdę problemem.

Jeśli chodzi o biznes, myślę, że to trudniejsza sprawa. Myślałem, że niezapomniany przykład to, kiedy Google uruchomił swój telefon Nexus - zrobili to na stronie z jedną stroną. Odkąd wypuścili swój tablet i ogłosili, że nie jest już tak, więc nie mogę połączyć, ale naprawdę fajnie było widzieć wszystko w jednym miejscu. Ci zmniejszyć liczbę kliknięć i stworzyć bardziej wciągające doświadczenie .

Myślę, że zobaczysz wiele przykładów ludzi, którzy robią to tylko po to, aby zgiąć swój kodujący mięsień lub spróbować wykorzystać trend. Ale dzieje się tak cały czas w świecie projektowania. Trzymaj go na stole, gdy rozważasz cel swojej witryny i używaj go, gdy jest to właściwe!


2

Ma to swoją zaletę (tylko jedną, o której myślę!), To znaczy, że jeśli chcesz wyszukiwać za pomocą Ctrl+ F, cała zawartość znajduje się na jednej stronie, dzięki czemu możesz przeszukiwać całą witrynę naraz (zakładając, że treść można przeszukiwać) .

Myślę, że częściowo wynika to z koncepcji „Nie zmuszaj użytkownika do proszenia o więcej treści - po prostu im to daj”. Podobnie jak Google, Twitter itp. Automatycznie dają więcej wyników w miarę przewijania w dół.

Warto obejrzeć przemówienie Azy Raskin na GoogleTech z 2008 r. „Nie każ mi klikać” .

Cała rozmowa jest bardzo interesująca, ale związany z nią fragment zaczyna się za 29 minut. Tutaj zhakował Firefoksa, aby wszystkie karty przeglądarki znalazły się na jednej stronie z ciągłym przewijaniem w pionie.

Zastanawiam się, czy to był prekursor tego, co teraz widzisz.


1

Dwa słowa: wrażenia użytkownika.

Podstawowe witryny z portfolio nie powinny wymagać od użytkownika klikania kilku stron, aby zobaczyć, co mają do zaoferowania, jeśli treść jest prosta.

A dokładniej, wezwanie do działania jest pojedyncze. Gdy celem witryny jest: „zatrudnij mnie”, witryna może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, gdy jej mapa witryny jest niepotrzebnie złożona.

EDYCJA: kilka przykładów poniżej ...

http://joelglovier.com/

http://pixelightcreative.com/

http://www.tinybigstudio.com/

http://www.charleselena.com.au/

http://joshhemsley.com/

http://www.digitallabs.tv/


2
Zgodziłbym się z tym bardziej, gdyby wszyscy mogli przewinąć w dół, ale nie jest to ani ich ogólna funkcja, ani zamiar. Kilka przewija się w bok, a wiele z nich wcale nie wykazuje przewijalności i są zaprojektowane tak, aby wyglądały jak wiele stron, wyrzucając twoją teorię przez okno.
Shauna

Shauna, chociaż znam przewijane w poziomie strony, nie znam innych, o których mówisz. Mogę jednak wskazać ci pół tuzina tych, o których mówię, z czubka głowy. (patrz zmiany powyżej)
Joel Glovier

1

Z punktu widzenia SEO jednostronicowy projekt strony internetowej to moda.

Jest to coś, co prawdopodobnie zrujnuje Twoje wyniki SEO, szczególnie gdy pracujesz w wysoce konkurencyjnym otoczeniu biznesowym. Wiem, że graficy rzadko biorą to pod uwagę, az drugiej strony klienci nie mają wystarczającej wiedzy na temat SEO, ale jeśli zapytasz dowolnego specjalistę SEO, powie to samo.

Moja wskazówka Poproś specjalistę SEO o zbadanie słowa kluczowego i przedstawienie struktury Twojej witryny.

Możesz przeczytać więcej na temat wyszukiwarki, ci faceci bardzo dobrze znają SEO;) https://searchengineland.com/single-page-websites-seo-182506


0

Wygląda na to, że jest to próba podniesienia wszystkiego „ponad zakładkę” - cennego, cennego obszaru, w którym przebywa przeciętny widz o krótkim skupieniu. Różne badania użyteczności wykazały to, więc ludzie starają się umieścić tam „ważne” rzeczy. Wygląda na to, że ten projektant czuł się „wszystko jest tak ważne”.


Zaskakuje mnie liczba witryn, które to robią. Oto jedna z list Smashing Magazine, o których wspominałem, zrezygnowałem z niej w około jednej trzeciej, ponieważ wszystkie były takie: smashingmagazine.com/2011/04/19/…
Shauna

0

Nie sądzę, że jest to coś więcej niż ktoś, kto używa najnowszej, przyciągającej wzrok sztuczki, aby zachęcić ludzi do przeczytania strony internetowej.

Weźmy na przykład witrynę Nike w powiązanym artykule @ Shauna. Szczerze mówiąc, czy pozostało jeszcze wiele innowacji w projektowaniu butów do biegania i reklamie tych samych butów do biegania? Te treści mogłyby równie łatwo zostać umieszczone w broszurze lub we Flashu, jeśli chcą paralaksy. Zamiast tego mogą dodać fajny efekt paralaksy w wyniku nowego schematu nawigacji bez obciążenia Flash.

Chciałbym nawet posunąć się tak daleko, że zgaduję, że na stronie internetowej Smashing Magazine znajduje się samouczek HTML5 / CSS, który pokazuje, jak to zrobić, aby spawnować pokazane witryny.


Głos? Tak, to było sprawiedliwe. Nie jedna z moich najlepszych odpowiedzi. Myślę, że byłem trochę mocny, kiedy to napisałem.
Philip Regan

Wzruszam Nie mam wystarczającej liczby przedstawicieli na tej stronie, aby zagłosować, więc to nie byłem ja.
Shauna

Dałem głos, aby go anulować, bo wydaje się, że pochodzisz z dobrego miejsca;)
thomasrutter,

0

Właściwie uważam, że pierwszy element, który połączyłeś, ma fajny czynnik: wygląda dobrze w ruchu.

To nie miało dla mnie sensu, dopóki nie kliknąłem jednego z łączy menu, a teraz widzę, że animacja była jedyną siłą napędową całego pomysłu. To coś w rodzaju oldskulowego efektu 3-samolotowego aparatu, jak stara kreskówka Popeye lub Disneya.

Myślę, że przewijalność na tej stronie jest błędem lub funkcją, której nie mogli się pozbyć.


0

Jednym z problemów jest to, że może być popularny wśród klientów! Strony te przypominają czasy mikrostron w wersji flash dla nowo wydanego produktu, wydaje się, że paralaksa obecnie wykonuje tę pracę. Jeśli chodzi o mikrostronę produktu, myślę, że są one w porządku, w przypadku witryny zawierającej treść zdecydowanie nie są odpowiednie. Myślę, że inną rzeczą jest to, że projektanci lubią pokazywać, że są na bieżąco i „trendy”, posiadanie strony internetowej w popularnej nowej technice mody może wyglądać korzystnie. Wszystkie powyższe dotyczą Internetu w podobnych witrynach.


0

Myślę, że prawie odpowiedziałeś na pytanie w tytule - to jest moda.

Tak jak wtedy, gdy lata temu pojawił się Javascript (a potem AJAX), a ludzie robili z nim różne fantazyjne rzeczy, lepsze wsparcie dla Jquery i CSS 2/3 oraz lepsza prędkość renderowania w przeglądarkach pobudziły nową rundę eksperymentów z nowymi sposobami tworzenia witryn, które w przeszłości mogły nie być tak praktyczne ze względu na niektóre starsze przeglądarki.

Ale podobnie jak w CSS, JavaScript i AJAX, moda będzie dojrzała i łagodna, z czasem stanie się bardziej dopracowana, przyjemna i użyteczna. Twój pierwszy przykład to zwykłe wywoływanie bólu głowy z jego szalonym rozłącznym przewijaniem (jeśli, powiedzmy, na początku i naciśniesz „Galeria”). Moim skromnym zdaniem zaszło to za daleko i nie jest to wystarczająco płynne doświadczenie, aby uzasadnić rozstanie się z normalnością. Nie oznacza to, że wszystkie witryny korzystające z podobnych technik będą złe.

Ważne jest, aby projektanci eksperymentowali z nowymi sposobami robienia rzeczy za pomocą nowych technologii. Przez chwilę nie sugerowałbym, że nigdy nie powinno się tego próbować. Ale tak właśnie jest - eksperymentalne.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.