Point vs Pixel: Jaka jest różnica?


Odpowiedzi:


98

Piksel to pojedynczy kwadratowy „element obrazu” (stąd pix-el), tj. Pojedyncza kropka na obrazie. Obraz 10x10 składa się z zestawu pikseli w siatce o szerokości 10 na 10 wysokości, w sumie 100 pikseli.

Z drugiej strony „punkt” (pt) jest jednostką długości, powszechnie stosowaną do pomiaru wysokości czcionki, ale technicznie zdolną do pomiaru dowolnej długości. W zastosowaniach 1pt jest równy dokładnie 1/72 cala; w tradycyjnym druku technicznie 72pt to 0,996264 cala, chociaż myślę, że wybaczycie ci zaokrąglenie w górę!

Ile pikseli = 1pt zależy od rozdzielczości twojego obrazu. Jeśli obraz ma 72ppi (piksele na cal), wówczas jeden punkt będzie równy dokładnie jednemu pikselowi.


5
Dodałbym również, że dpi odnosi się do drukowania i wyświetlania w rozdzielczości ppi na piksel. Jeśli w Photoshopie (lub innym formacie cyfrowym) jest 72 ppi, po wydrukowaniu może nie być 72 dpi.
NateDSaint

2
W aplikacjach punkt wynosi dokładnie 1/72 cala.
e100

5
Na marginesie, piksele nie zawsze są kwadratowe. Jeśli kiedykolwiek tworzysz zdjęcia do filmów, pamiętaj, że możesz mieć pionowo prostokątne piksele lub poziomo prostokątne piksele. Sprawdź „proporcje pikseli”, aby uzyskać więcej informacji.
Sylverdrag

1
@ Lèsemajesté Możesz przechowywać obraz z dowolnym ppi, jaki chcesz, i nadal będzie to dokładnie ta sama informacja o pikselach. Obraz o wymiarach 100 x 100 pikseli będzie miał taki sam rozmiar na ekranie, bez względu na to, z jakim ppi przechowujesz obraz - ppi wchodzi w grę dopiero po wydrukowaniu obrazu. Ekrany wyświetlają jeden piksel obrazu na jednym pikselu fizycznym z gęstością pikseli, która jest dostosowana do tego ekranu (duży ekran zewnętrzny ma inne ppi niż ekran komputera stacjonarnego lub przenośny komputer przenośny - te same piksele wytwarzają inny rozmiar fizyczny).
kontur

1
on nie jest. Piksele to nieredukowalna jednostka atomowa bez wymiaru. PPI to flaga ustawiona w oprogramowaniu. RIP powinien uszanować podane instrukcje dotyczące ostatecznego rozmiaru rzeczywistego i zignorować flagę PPI osadzoną w pliku obrazu. Kiedy tworzymy obrazy o rozdzielczości „300dpi do drukowania”, wszystko, co robimy, to upewnienie się, że jest wystarczająca liczba pikseli, aby RIP nie musiał dodawać lub usuwać pikseli, aby osiągnąć pożądany docelowy rozmiar fizyczny. Po rozciągnięciu obrazu oprogramowanie emuluje rozciąganie poprzez dodanie pikseli. Dlatego też nazywanie pikseli „kwadratowymi” jest trochę dziwne.
horatio

24

Punkt jest fizyczną jednostką długości używaną w typografii. Jest równa 1/12 pica, a 1 pica = 1/6 cala. Więc 1 pkt = 1/72 cala.

Dlatego na ekranie 72 ppi 1 punkt = 1 piksel.


13

W CSS

Pt to 1/72 cala, a px to 1/96 cala.

Zatem px wynosi 0,75 pt [źródło] .

W CSS wszystko jest nieco abstrakcyjne, więc jednostka taka jak „pt” niekoniecznie musi mieć jeden punkt wielkości fizycznej, szczególnie na ekranie , „in” niekoniecznie ma rozmiar jednego cala i tak dalej. Nawet „piksel” niekoniecznie ma już rozmiar jednego piksela: wszystko jest skalowane, aby było spójne z hipotetycznym urządzeniem 96 ppi oglądanym przy normalnej odległości odczytu, co oznacza, że ​​na ekranach znacznie różniących się od 96 ppi lub od normalnej odległości odczytu wszystko zostaną przeskalowane, ale nadal będą zachowywać te same relacje, tj. pt będzie nadal wynosić 4/3 px i nadal będzie wynosić 1/72 jednostki in.

W druku

W druku, punkt był tradycyjnie gdzieś od około 1/67 cala do 1 / 72,5 cala.

W mediach cyfrowych stało się de facto standardem dla punktu, który ma obecnie dokładnie 1/72 cala, choć nadal istnieją alternatywne pomiary w mniej powszechnym zastosowaniu, które różnią się nieznacznie od 1/72, ale niewiele.

W druku zwykle nie mierzysz w pikselach, ponieważ są one szczegółami technicznymi na temat docelowej drukarki lub urządzenia, które nie są pomiarami bezwzględnymi. Na przykład projekt może być wydrukowany w rozdzielczości 125 dpi, 300 dpi lub 1200 dpi i nadal mieć takie same wymiary fizyczne.


Podczas gdy wiele urządzeń o wysokiej rozdzielczości, małych ekranach lub urządzeń wyświetlających siatkówkę skaluje pomiary pikseli czcionek, współczynnik skalowania jest naprawdę specyficzny dla urządzenia i zwykle jest określany jako stosunek piksela logicznego: piksela fizycznego w porcie widoku. To bałagan, który istnieje, ponieważ wiele osób wciąż określa rozmiary w pikselach, podczas gdy powinny one określać takie jednostki jak niezależne od nich urządzenia.
Lie Ryan

To wcale nie jest prawda. Po pierwsze, w przeciwieństwie do jednostek bezwzględnych, takich jak px, pt, in itp., Em jest jednostką względną w stosunku do rozmiaru czcionki. W przypadku wielu zastosowań jest to po prostu nieodpowiednie. A jeśli rozmiar czcionki jest określony w jednostce bezwzględnej, to i tak będzie powiązany z jednostką bezwzględną. To nie jest „bałagan”, że jednostki bezwzględne powinny być skalowane na urządzeniach o niestandardowych odległościach oglądania lub bardzo różnych ppi, to standard.
thomasrutter

7

Punkt jest środkiem typograficzny, to znaczy, że jest fizyczną miarą długości , jak Miles, calach, metrach lub jednostki astronomicznej. Historycznie długość punktu była różna w różnych lokalizacjach i kulturach, ale wraz z rozwojem publikowania i internacjonalizacji komputerów stacjonarnych ustanowiono następującą konwencję:

Na przełomie lat 80. i 90. tradycyjny punkt został zastąpiony przez punkt publikacji na pulpicie (zwany także punktem PostScript), który został zdefiniowany jako 72 punkty na cal (1 punkt = 1⁄72 cali = 25,4⁄72 mm = 0,3527 mm).

Piksel jest najmniejszą jednostką danych obrazu cyfrowego . To samo oznacza, że ​​piksel nie ma rzeczywistego rozmiaru fizycznego. Piksele służą do wyświetlania obrazu na ekranie lub drukowania, przekształcania informacji o obrazie w pikselach na fizyczną reprezentację. Gęstość pikseli na ekranach mierzy się w ppi (pikselach na cal), podczas gdy drukowane obrazy mierzone są w dpi (kropki na cal) - dla obu tych samych ilości pikseli obrazu może powodować bardzo różne rozmiary fizyczne, np. 100 x 100 pikseli obraz będzie ogromnie wyświetlany na ekranie reklamy zewnętrznej lub malutki po wydrukowaniu na papierze w rozdzielczości 300 dpi.


7

Rozmnażanie urządzeń komplikuje warunki

Zasadniczo poprzednie odpowiedzi są dokładne pod względem rozróżnienia między drukiem a cyfrą. Jednak nowe urządzenia wprowadziły dodatkową złożoność.

Apple ma zwyczaj używania „point”, aby bardziej efektywnie odnosić się do „pikseli referencyjnych”. Z biblioteki programistów iOS firmy Apple :

Punkty kontra piksele

W systemie iOS istnieje różnica między współrzędnymi określonymi w kodzie rysunku a pikselami urządzenia bazowego. Podczas korzystania z natywnych technologii rysowania, takich jak Quartz, UIKit i Core Animation, przestrzeń współrzędnych rysowania i przestrzeń współrzędnych widoku są logicznymi przestrzeniami współrzędnych, z odległościami mierzonymi w punktach. Te logiczne układy współrzędnych są oddzielone od przestrzeni współrzędnych urządzenia wykorzystywanej przez struktury systemu do zarządzania pikselami na ekranie.

System automatycznie odwzorowuje punkty w przestrzeni współrzędnych widoku na piksele w przestrzeni współrzędnych urządzenia, ale to odwzorowanie nie zawsze jest jeden do jednego. Takie zachowanie prowadzi do ważnego faktu, o którym zawsze należy pamiętać:

One point does not necessarily correspond to one physical pixel.

Każdy z tych terminów wskazuje wartość, która różni się od faktycznej gęstości pikseli urządzenia: Apple wtapia cztery piksele w punkt, aby skutecznie zwiększyć ostrość obrazu. Na innych urządzeniach (takich jak niektóre z HTC ) gęstość jest jeszcze większa, bo nawet sześć pikseli na punkt - wyższa niż druk!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.