Dlaczego nadal używamy punktów jako miary wielkości czcionki?


16

Jestem w Wielkiej Brytanii, która używa jednostek metrycznych do prawie wszystkiego teraz oprócz odległości drogowych i piwa (oczywiście najlepiej trzymać je osobno).

Rozmiary stron są miarami tutaj i w większości reszty świata od wielu lat.

Czy ktoś może zasugerować jakiekolwiek powody, dla których drukowany typ jest zawsze mierzony w punktach, np. 11pt (= 11/72 cali), a nie w milimetrach?

W kontrapunkcie, czy ktoś używa czegoś innego?


Edycja: Oczywiście punkty działały dobrze od stuleci. Wydaje się jednak, że istnieją znaczące zalety pomiaru typu w tych samych jednostkach metrycznych podczas pomiaru strony, na której jest on umieszczony, szczególnie w przypadku ustawienia siatki.


Edycja: Wikipedia ma stronę na metrycznych jednostek typograficznych , a tam jest trochę bardziej na kontekst użycia w Niemczech i Japonii na głównej jednostce typograficznego strony.


2
Myślę, że twoje pytanie jest tutaj trochę niejasne, prawdopodobnie masz na myśli punkty na cal, a nie punkty w pytaniu ... W każdym razie to pytanie jest dyskusyjne, nie przyczynia się do rozmowy i prawdopodobnie powinno zostać zamknięte.
PearsonArtPhoto

Nie zamykam
phwd

1
Stonowałem go trochę i wyjaśniłem, że mówię o drukowanym typie - ale jestem naprawdę zainteresowany z jakichkolwiek dobrych powodów (np. Podejrzewam, że Quark wspierał tylko punkty jako jednostkę dla rozmiarów
czcionek

1
Myślę, że należy zapytać: dlaczego NIE wskazuje? Co metryka lub cale daje nam to, że punkty nie? W jaki sposób specyfikacja rozmiaru papieru ma jakikolwiek związek z tym, jak mierzę lub mówię o rozmiarach typu?
horatio

1
zwróć uwagę, że punkty nie mierzą wysokości typu, ale wysokość „wirtualnej przestrzeni”, którą zajmuje typ. A więc nie na początek jest to dosłownie dosłowny pomiar.
DA01

Odpowiedzi:


9

Najbardziej podstawowym powodem, dla którego wciąż istnieją punkty, jest brak danych, które mogłyby je zastąpić. Zwróć uwagę na to słowo „pożytecznie”. Istnieje kilka powodów, dla których: (1), jak wskazuje Lauren (trudny do uniknięcia ... lub oporu), 6-12-72 ma o wiele więcej dzielników niż dziesiętnych, więc łatwiej jest pracować, tak jak 60 jest znacznie bardziej praktyczny dla kątów i czasu niż jakikolwiek inny ekwiwalent dziesiętny. Ale (2) w bardzo praktyczny sposób, 1/72 cala to dużoskok mniejszy niż 1 mm. Różnica wielkości 1 mm jest wizualnie znacznie większa niż różnica 1 punktu. Typy 10-punktowe i 11-punktowe są wyraźnie różne, ale 6 mm i 7 mm są bardzo różne. Oko dostrzega niewiarygodnie drobne różnice w typografii. Jedno słowo poza wyrównaniem o zaledwie 1/10 punktu jest widoczne nawet dla niewprawnego oka i rzuca się na projektanta takiego jak skarpetki DayGlo na pogrzebie. Więc jeśli spróbowalibyśmy przekształcić nasze rozmiary w dziesiętną kaftan bezpieczeństwa, cały czas pracowalibyśmy z niewygodnymi ułamkami .

Nieistotne już w erze cyfrowej pomiary, takie jak ciceros i agaty, są gatunkami zagrożonymi, wiszącymi tylko w chronionych zakątkach InDesign i Quark, których nie widać już na wolności. Punkty, podobnie jak karaluchy, są odpornymi na przetrwanie, którzy będą tu długo po tym, jak ludzkość stanie się przestarzała.

Podobnie jak większość systemów pomiaru, punkty są zasadniczo arbitralne, ale utknęły w miejscu od stuleci, ponieważ są tak niezwykle praktyczne. Stosunkowo zgrubny system metryczny po prostu nie jest dobrym substytutem. Z tego samego powodu prawdopodobnie nie zobaczysz gramów zastępujących karaty w branży kamieni szlachetnych. I z nieco innego powodu, stary dobry brytyjski kufel będzie z nami jeszcze długo.


3
Jako drobna krytyka, konstrukcja komputera sprawia, że ​​wszystkie jednostki miary są całkowicie wymienne (pod warunkiem, że programista zobowiązuje się). Dajesz także specjalny status punktom w swoim argumencie: 1/10 punktu jest dozwolona, ​​ale mikrometry nie są?
horatio

Konstrukcja komputera sprawia, że ​​jednostki są wymienne. Ludzie są jednak mniej elastyczni. 1 punkt to 0,013888 ... cale. To dość źle, ale to 352,77777 ... mikrometrów. Gdyby ktoś zaproponował zmianę rozmiaru w krokach co 350 um, zgaduję, że nie byłoby chętnych. Kiedy coś jest wyjątkowo wykonalne i powszechnie znane, istnieje bardzo niewiele powodów, aby to zmienić. Żaden z nich nie ma dobrych powodów. Na przykład przeciętny Brytyjczyk zrezygnuje z kufla w dniu, w którym wyciągną go z zimnych, martwych rąk ... :-)
Alan Gilbertson

Osobiście sugerowałbym nową jednostkę, jednostkę czcionek, 100 jednostek czcionek = 72 punkty po staremu. Mam wrażenie, że nie ma tu również żadnych chętnych :-)

1
Bazowanie jednostek na 12 jest o wiele łatwiejsze niż 10, że nadal nie rozumiem, jak to się stało z metryką. 10 można równomiernie podzielić na połowy i piąte. 12 ma połówki, trzecie, ćwiartki i szóste. Jak opisuje Alan, typ bardzo korzysta z tej drobniejszej podzielności.
prostokąty

5

Nie mogę cytować niczego konkretnego, ale z mojej perspektywy amerykańskiej podstawa 6-12-72 jest bardzo elastyczna (to znaczy, łatwo jest dzielić i uzyskiwać okrągłe liczby), a ponieważ mierzymy i definiujemy typ, przez ponad 150 lat przemysł raczej nie dokona samodzielnej zmiany hurtowej. Bezwładność jest dość potężna.

Aby zmienić punkty na mm, skończyłbyś się powtarzaniem ułamków dziesiętnych, albo musielibyśmy na nowo zdefiniować absolutnie wszystko, co może oznaczać wiele bardzo drobnych przeróbek. I ponowne zakupy.

Muszę powiedzieć, że nigdy nie słyszałem o samym typie, mierzonym w czymkolwiek innym (poza pikselami, które nie są przeznaczone do druku).


1
Dobre punkty - dlaczego jednak miałbyś chcieć ponownie dokonać zakupu?
e100

2
Zakładam, że odlewnie używają „Nowości! Czcionki metryczne!” jako usprawiedliwienie do ponownego wydania typu „który jest właściwie proporcjonalny do pomiarów metrycznych” lub jakiegoś innego takiego blather. Nie wydaje mi się, żeby czcionka zawierała 10, 12, 36 i tak dalej, ale każda z nich musiałaby zostać zmieniona na 30 m, 33 mm itp., Żebyś wiedział, co wybierasz w palecie typów programu.
Lauren-Reinstate-Monica-Ipsum

1
Fajna gra słów e100: P
Nick Bedford

0

Każdy standardowy wymiar ma swoją jednostkę miary

Typ istnieje na rynku od Gutenberga i zawsze był ustawiony w punktach. Każdy wymiar ma swoją własną jednostkę miary. Powiedzmy, że mamy liczniki. Dlaczego ktokolwiek miałby używać jednostek AU w pomiarach przestrzeni? Dlaczego zamiast tego nie wykorzystać kilometrów? To samo dotyczy pisania. Po co używać mm, jeśli punkty są jednostkami wielkości typu.

Jeśli przeczytasz Elementy stylu typograficznego , zobaczysz, że poszczególne rozmiary punktów związane z typem mają również swoje własne nazwy (takie jak nonpareil: 6pt, minion: 7pt, brevier, burgeois itp.). Jest to standard od setek lat, po co wynajdować coś niekonwencjonalnego i dezorientować świat.


1
Weź swoje punkty (zamierzona gra słów), ale wydaje się, że AU opiera się na podstawowej miary, której nie można łatwo wyrazić w jednostkach SI, podczas gdy współczesny punkt to względnie prosty ułamek cala. Tak, przeczytałem książkę. Ale te ustalone rozmiary pochodzą z epoki, w której metalowe kroje były dostępne we wspólnych stałych szóstkach, zamiast mieć możliwość dowolnego skalowania.
e100

@ e100: Jak sam powiedziałeś: ułamki ... Czy nie lepiej jest wyrażać coś w liczbach całkowitych niż ułamki? Czy nie lepiej powiedzieć 10 mm niż 0,01 m?
Robert Koritnik 12.01.11

1
Jeśli ktoś próbuje dopasować układ tekstu, który został ustawiony czcionką 10pt z interlinią 3pt, czy naprawdę łatwiej jest opisać odstępy jako 4,586 mm niż 13pt? Zauważ, że jeśli umieści 65-liniową kolumnę o odstępie 4,6 mm obok kolumny z 11-punktowym odstępem, zostaną one wyłączone o 0,76 mm na dole - bardzo zauważalne. Nawet odstęp 4,59 mm byłby wyłączony o około 0,21 mm - wciąż zauważalny.
supercat

-1

Jedyne wyjaśnienie, które mogę zaoferować, to bezwładność biurokratyczna. „W taki sposób zawsze to robiliśmy, a jeśli to wystarczyło dla dziadka ...”

Jedyne programy, które znalazłem (w cenie, na którą stać studenta), które pozwalają określić rozmiary w milimetrach, to programy Adobe CS2, które zostały przypadkowo wydane na wolności, oraz starsza wersja Ragtime znana jako Ragtime Solo .

Chciałbym, aby obecne główne programy publikacyjne pozwalały na określenie typu w milimetrach (jak niemiecki standard DIN 165702), ale ponieważ Adobe, Quark i inni mają siedzibę w jednej z trzech firm na świecie, które nie przyjęły tej metryki system, nie widzę, żeby to się wkrótce działo.


InDesign (i prawdopodobnie inne oprogramowanie CC) umożliwia wprowadzanie rozmiarów czcionek w mm. Istnieje nawet przełącznik preferencji. Bin so od CS6 lub pierwszego CC, czyli przez co najmniej 5 lat.
usr2564301,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.