Jaka jest różnica między czcionką a krojem czcionki?


60

Oryginalnie krój czcionki jest szczególnym projektem typu, natomiast czcionka jest czcionką o określonym rozmiarze i gramaturze. Krótko mówiąc, krój pisma zwykle gromadzi wiele czcionek.

W dzisiejszych czasach przy cyfrowym projektowaniu dokumentów te dwa słowa są często używane zamiennie. Nie ma sensu mówić, że „Helvetica 12” i „Helvetica 14” to różne czcionki (kiedyś były to różne szuflady z różnymi blokami ołowiu, teraz wszystkie są jednym plikiem OTF!).

Moje pytanie brzmi zatem: czy różnica między „czcionką” a „krojem czcionki” zmniejsza się w języku? Czy czcionka i krój są teraz używane zamiennie, nawet przez profesjonalistów?


1
Technicznie Helvetica 12 i 14 są tą samą czcionką (plikiem), ponieważ czcionki elektroniczne są przechowywane jako wektory, które są skalowalne. Różni się to znacznie od ręcznych czcionek, w których 12 i 14 są przechowywane osobno.
horatio

1
Nie wydaje mi się, żeby istniały twarde i szybkie reguły, ale „krój pisma” często odnosi się do całej rodziny i „czcionki” poszczególnych plików dostępnych dla tej rodziny (rozszerzone, kursywa itp.).
DA01

Historycznie „czcionka” była drewnianą skrzynką pełną wszystkich ołowianych liter („rodzajów”) o określonym rozmiarze, zwykle z fizyczną szufladą „małych liter” zawierającą romans, a „wielką literą” zawierającą wielkie litery. Każda czcionka była dla określonego rozmiaru i zawierała każdy rodzaj kilka razy, np. Tak, aby można było ustawić stronę z 30 e. Termin krój pisma odnosi się następnie do wyglądu projektu w różnych rozmiarach punktowych, przy czym w typie ołowiu mniejsze i większe rodzaje otrzymywały „rozmiary optyczne”, które dostosowywały kształt kroju pisma do tego konkretnego rozmiaru.
kontur

@horatio Nie jestem ekspertem i nie wątpię w twoje słowa, ale: czy zwykłe skalowanie nie zachowa dokładnie tych samych proporcji, podczas gdy (zakładam) powinny się zmieniać przy różnym rozmiarze czcionki? Na przykład czcionka, która wygląda dobrze w 10pt, może wyglądać zbyt cienko w 16pt, więc należy ją dostosować, nie zmieniając jej w pogrubioną czcionkę. edit: sry Właśnie zobaczyłem, że ten post ma pięć lat.
Philipp

W napisach końcowych Resident Evil 6 tworzenie czcionek i czcionek są zapisywane osobno. Ciekawy jestem też różnicy.
Holly,

Odpowiedzi:


48

prawie wymienne - ale różnica nacisku może być przydatna.

Jeśli mówisz o kroju pisma , koncentrujesz się na wyniku końcowym, wyglądzie jakiegoś rodzaju i estetyce w użyciu. Być może pochodzi od czcionki, a może nie: ręcznie malowane znaki, graffiti, komiks, kaligrafia, logo itp. Mogą mieć charakterystyczne czcionki bez czcionek .

Jeśli mówisz o czcionce , bardziej skupiasz się na produkcie, elemencie lub paczce, którą można kupić, pobrać lub przechowywać w pudełku itp. Ta czcionka jest zwykle paczką dla kroju pisma, ale nie zawsze: Wingdings , Chartwell a czcionki takie jak Font Awesome to czcionki bez krojów pisma .

Oto analogia, którą zaadaptowałem z tego artykułu Fontfeed: „Czcionka czy krój czcionki?” :

Użyj „kroju pisma”, gdy użyjesz „utworu” (np. „ Uwielbiam ten utwór / krój pisma… ”), i „czcionki”, gdy użyjesz „utworu” („ … więc kupię utwór / czcionka dla niego ”).

Przez większość czasu ludzie używają „czcionek” i „kroju pisma” zamiennie, ale czasami trzeba się skupić na jednym lub drugim, na przykład jak czasem muzycy piszą świetne piosenki, ale wydają złe nagrania tych piosenek lub nigdy ich nie nagrywają.

Wiele odlewni czcionek produkuje niesamowite kroje, które powodują frustrujące czcionki, ponieważ brakuje im ważnych glifów, np. Do użytku międzynarodowego, lub ich podpowiedzi są płatkowe w niektórych rozmiarach lub ich domyślne tabele kerningu są niespójne itp. Itp.

Ludzie mogą powiedzieć, że Arial to kiepski krój pisma (pochodny i mało inspirujący), ale cenna czcionka (ogromna gama glifów, świetne wsparcie międzynarodowe, niezawodne we wszystkich rozmiarach i na wszystkich urządzeniach itp.).

To subtelna różnica, ale często przydatna.


To trochę za późno, ale jestem nieco zdezorientowany porównaniem MP3 / Font. MP3 i WMA są formatami audio, podobnie jak WOFF i TTF są formatami czcionek. Ale Arial.woff i Arial.ttf nie są różnymi czcionkami, są tylko różnymi formatami czcionek.
Andy Mercer,

1
@AndyM - i tak jak możesz przechowywać tę samą piosenkę - powiedz „Stairway to Heaven” Led Zeppelin - zarówno w formacie MP3, jak i WMA, możesz przechowywać ten sam krój pisma - powiedzmy, Arial - zarówno w formacie TTF, jak i Formaty WOFF.
Ross Presser

1
Uczciwe punkty, powiedziałem „śledzenie” we wcześniejszej wersji, nie pamiętam, dlaczego to zmieniłem - zmienię to z powrotem
user568458

16

Moje pytanie brzmi zatem: czy różnica między „czcionką” a „krojem czcionki” zmniejsza się w języku? Czy czcionka i krój są teraz używane zamiennie, nawet przez profesjonalistów?

Cóż, te dwa są wciąż różne.

Czcionki tworzy litery w danym kroju pisma za pomocą pewnej wielkości i stylu .

Krój czcionki odnosi się do ogólnego projektu kształtów liter, a nie do konkretnego stylu lub metody ich odtwarzania.

Przez czcionkę rozumiemy teraz zwykle plik cyfrowy, który „generuje” tekst (zwykle zawierający nieskończenie skalowalną reprezentację wektorową glifów). Nowoczesne czcionki zazwyczaj reprezentują jeden styl kroju pisma (grubość, nachylenie, wariacja itp.), Ale zawierają skalowalne informacje wektorowe, które można renderować w dowolnym rozmiarze (jednak różne style mogą być zoptymalizowane do użycia w różnych rozmiarach).

Termin „czcionka” poprzedza jednak typografię cyfrową. Na przykład w metalowym składaniu czcionek była kolekcja metalowych liter (rodzajów) do drukowania kroju pisma w określonym rozmiarze i stylu.

Dla wielu populacji w szerokich kontekstach różnica między nimi nie ma związku z kontekstem tego, co mówią, więc bez żadnego szczególnego powodu, by używać jednego nad drugim, mogą używać tych terminów zamiennie.


5
Korekty: Krój pisma to zestaw glifów, zwykle wyrażany jako skalowalne kontury wektorów, którym towarzyszą metadane zawierające wskazówki renderowania. Czcionka to krój pisma renderowany w określonej obróbce o określonej gramaturze i określonym rozmiarze. Na każdej platformie okno dialogowe wyboru czcionek wymaga określenia kroju pisma, obróbki, wagi i rozmiaru. Zazwyczaj lista dostępnych czcionek jest błędnie oznaczona jako czcionka. „Times New Roman” to krój pisma. „Pogrubienie” to waga 700. „Kursywa” to zabieg. „12pt” to rozmiar. „Times New Roman kursywą pogrubioną czcionką 12pt” to czcionka.
Peter Wone

@PeterWone dzięki za odpowiedź, jak byś zdefiniował sposób traktowania typograficznego? Czym różni się również od nacisku typograficznego? Widziałem pogrubienie i kursywę, a inne odmiany nazywane są
wyróżnieniem

8

Czcionka to plik, który generuje określony styl znaków w danym kroju pisma. Roman (lub „Regular”), kursywa, pogrubienie, semibold, regularne wyświetlanie / podtytuł / tekst / podpis, rozszerzone, skrócone itp. Kroju pisma to wszystkie czcionki w tym samym kroju pisma. „Krój czcionki” polega na wpisaniu tego, co „Barwa” ma pokolorować: jest to rozpoznawalna cecha, która odróżnia go i otrzymuje nazwę. „Bold Roman Garamond” można uznać za analogiczny do „Dark Red”. „Czerwony” mówi, o jakim odcieniu mowa, podobnie jak „Garamond” identyfikuje określony krój pisma.

Niektóre klasyczne kroje, takie jak Helvetica, Univers i Futura, mają ogromną liczbę odmian. Wszystkie te odmiany są poprawnie nazywane czcionkami, ale wszystkie są częścią tego samego kroju pisma. Niektóre kroje pisma, zwłaszcza nowe twarze, są wykonane tylko jedną czcionką.

Dziś ogólnie można zobaczyć te nazywane „Rodziną czcionek” według odlewni typów. „Rodzina czcionek” jest dziś synonimem „kroju czcionki” i być może jest bardziej przydatnym terminem, skoro definicje „czcionki” i „kroju czcionki” stały się tak niejasne.


3

Odniesienie do zbiorczego kroju pisma ma również pewną wartość w odniesieniu do różnych optycznie zoptymalizowanych czcionek. Adobe ma kilka takich, które dotyczą „podpisu”, standardu, „nagłówka” itp. Ten sam krój pisma, różne czcionki.


Ponadto, jeśli mówisz o czcionkach, w których istnieje wersja „pro” z większą liczbą skryptów, glifów itp., A także zwykła wersja: te same kroje pisma, różne czcionki. (Zamierzałem
zamieścić

0

Te dwa terminy są bardzo różne, chciałbym powiedzieć, że film i jego projektor (w naszym przypadku o określonych parametrach renderujących konkretną estetykę wizualną) to te same byty. Dokładniej:

  • krój pisma dotyczy charakterystycznego projektu i stylu zestawu znaków ° litera _ cyfra _ znak interpunkcyjny _ symbol _ itd. ° dostępny na rynku maszyn typograficznych.
  • Czcionka dotyczy medium przenoszącego określony semantyczny wizualny z szerokości kroju, grubości itp.

tutaj chodzi o to, że medium - czcionka jako urządzenie - wiernie odtwarza charakterystyczny projekt i styl - krój pisma, obiekt czcionki - a w konkretnej semantyce wizualnej - funkcję czcionki.

Moglibyśmy pomyśleć o czcionkach, które mogłyby zmienić charakterystyczny styl i wygląd lub wizualną semanty kroju pisma poza klasycznymi kategoriami. Może to rozróżnienie byłoby bardziej wyraźne dla tych, którzy zastanawiają się nad tym tematem.

I może właśnie o to tu chodzi, przez większość czasu czcionka wiernie odwzorowuje krój pisma, tak że mogliśmy skończyć z pomieszaniem dwóch terminów. W dawnych czasach, kiedy czcionka była fizyczna, rozróżnienie byłoby dosłownie bardziej konkretne. Wyobraź sobie: metalowy odlew z jednej strony, który przekazuje semantyczną odmianę kroju pisma, z drugiej strony schematy / rysunek / cokolwiek, co mogłoby wyrazić charakterystyczny projekt i styl zestawu znaków ° litera _ liczba _ znak interpunkcyjny _ symbol _ itd. °. Beton.

Jeśli chodzi o technologie cyfrowe, czcionkę można traktować jako plik, który pozwala przenosić na ekran semantyczne odmiany kroju pisma, zamiast metalowego odlewu mamy teraz program cyfrowy - można go traktować jako konkretne zapisy na dysku twardym - które pozwalają wyrazić kroje czcionek na cyfrowych podporach.

edytuj, dodatkowe informacje : Chciałbym dodać kilka szczegółów. Słowniki Cambridge, Collins, Macmillan i Merriam-Webster potwierdzają, że czcionka jest „zbiorem liter i symboli o określonym projekcie i rozmiarze”. Dlatego fontawesome i inne strony internetowe, które podążają za linią, aby umieścić swoje produkty inne niż typografia w pakiecie o nazwie fonts, wydają się rozszerzać definicję oryginału. Dlatego pierwotnie czcionka dotyczyła typografii, ale obecnie termin ten wydaje się być terminem parasolowym dla wszystkich mediów przenoszących niektóre elementy graficzne


-1

Różnica jest wyraźna

Najłatwiejszym sposobem zapamiętania różnicy między nimi jest użycie metafory.

Krój pisma to ciasteczko. Czcionka typu to narzędzie do usuwania plików cookie.


3
Nie sądzę, żeby ta metafora była jasna.
DA01

2
@ DA01 Foremka do ciastek tworzy ciasteczko, a czcionka pisma tworzy krój pisma. Dawno, dawno temu czcionka była wykonana z metalu. Chwilę później czcionkę wykonano za pomocą matryc. Niedługo potem czcionkę wykonano za pomocą maski litograficznej. Dziś czcionka jest wykonana z kodu komputerowego. We wszystkich tych przypadkach rodzaj czcionki był różny, ale tworzył twarz tego samego typu - powiedzmy Bodoni.
Stan

1
Myślę, że masz to nieco do tyłu (to znaczy metafora). Masz rację, że pochodzenie czcionki to szczególny „zestaw” glifów w metalu lub drewnie. Z kolei kilka zestawów tych czcionek stanowiłoby „krój pisma”. (Innymi słowy, tradycyjnie czcionka jest podzbiorem większego kroju pisma). Z twojej analogii wynika, że ​​czcionka rzeczywiście jest narzędziem do usuwania ciasteczek, ale ciasteczko to sam glif. Gdybyś miał zestaw stylistycznie podobnych foremek do ciastek, byłby to krój pisma. Na przykład „Futura” będzie krojem pisma. „Futura Bold 12pt” będzie szczególnym zestawem czcionek Futura.
DA01

@ DA01 Myślę, że się zgadzamy. Dążyłem do prostoty. Dzięki za bardziej dopracowane szczegóły (sam glif), których nie ulepszyłem. W rzeczywistości istniałby zestaw foremek do ciastek, po jednym do robienia każdego glifu na twarzy. Dobry towar.
Stan

-1

Krój pisma to pomysł - oryginalna myśl twórcza, która niesie ze sobą deskryptory i cechy. Można to jednak opisać tylko, dopóki nie znajdziesz sposobu, aby to zamanifestować. Narysuj na papierze, wyrenderuj w drewnie lub metalu, a obecnie stwórz wersję cyfrową. Teraz jest to czcionka.

Krój pisma to kreatywny pomysł. Czcionka jest tego przejawem. (To samo z „piosenką” kontra „MP3” (lub płytą, taśmą lub nutą).)

Ale w praktyce są takie same. Rodzina czcionek staje się również popularnym terminem obejmującym alternatywne wagi i style, ale ze względu na argumenty można ich używać zamiennie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.