Czy biuletyn „All Caps” nie jest już tabu?


13

Otrzymana mądrość typograficzna utrzymuje, że tekst w języku angielskim („staroangielskim”, „gotyckim”) wygląda dobrze tylko małymi literami lub z początkową wielką literą - nigdy z wielkimi literami w szeregu. Jednak w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci ogólny rodzaj biuletynu i kaligrafia zostały znormalizowane w kilku przypadkach, w których szybkość czytania jest nieistotna. W szczególności przyjęły ją dekoracje w kulturze gangsterskiej „cholo” i okładki albumów, często w formie łuku; przykłady poniżej.

Najwyraźniej niektórzy projektanci robią to, co wcześniej było zabronione. Czy w świetle okładki płyty No Doubt (zespołu znanego z dużych wytwórni) blackletter „All Caps” znalazł się w głównym nurcie? Czy złamanie starej zasady doprowadziło do nowego zrozumienia?

Okładka magazynu Teen Angels Logo zespołu Dark Funeral Tatuaż „Barragán” Okładka albumu No Doubt


7
To kontrkultura, zbuntowane „spojrzenie”. Niektórzy to lubią, inni nie. To osobisty wybór. To, że możesz, nie oznacza, że ​​powinieneś.
Stan

12
Jedynym tabu w projekcie jest zły smak

14
Większość z nich jest imponująco trudna do odczytania. Jeśli twoim celem jest niska czytelność, idź do niego. Jedyną zaletą wyboru tak niskiej czytelności jest to, że JEŚLI ktoś poświęci wystarczająco dużo czasu na jej przeczytanie, to czas poświęcony na ich zapisanie przełoży się na zapamiętywanie tego, co mówi tekst, bez potrzeby czytania go w przyszłości.
MonkeyZeus,

2
Dark Funeral! Mój bohater! Absolutnie nie spodziewałem się zobaczyć tego logo tutaj :)
Gusdor

2
@SFinSF: Gdzie widzisz „r” w pierwszym słowie? Teen Angel's był niezależnym magazynem w latach 80.
krb

Odpowiedzi:


40
 1. Nie możesz używać tatuażu jako odniesienia. Sztuka tatuażu często nie podąża za żadnym rymem ani rozumowaniem. Jest zawsze jednorazowy i stworzony z myślą o bardzo wąskiej grupie odbiorców, a nie szerszym oglądaniu. (I zawsze pod ręką jest ktoś, kto od razu powie: „Nie, mówi xxxx”).

 2. Zły projekt się zdarza. Nie ma „Global Design Tribunal”, który określa, co należy robić, a czego nie wolno robić w odniesieniu do projektu, i będzie karał przestępców. - Do mnie pasuje logo / symbol „Dark Funeral”. Prawdopodobnie został stworzony przez jednego z członków zespołu lub ich przyjaciela, który nie ma formalnego wykształcenia i chciał tylko czegoś, co „wygląda źle”. Myśleli więc, że „wyglądają źle”. Czarne metalowe pasy są znane z okropnego stylu. Myślę, że nierozsądne jest przepisywanie tradycyjnych myśli i wskazówek treningowych na wszystko, co związane jest z branżą muzyczną lub „logo” zespołu. Są rzadko tworzone przez przeszkolonych projektantów.

 3. Czasami może to być celowe . Album No Doubt, z jego kiepskim zdjęciem i złą typografią, wydaje mi się bardzo celowy, aby uniknąć „gładkiego” wyglądu branży nagraniowej. Czasami, gdy zespoły, które są postrzegane jako bardziej alternatywnego startowym graniczących po postrzegane jako „wyprzedane” idą wyraźnie w innym kierunku z projektowaniem i scenicznych przedstawień wypróbowania oraz powstrzymuje te komentarze.

Nic z tego nie oznacza, że ​​cała czapka jest ogólnie dobrym wyborem - lub powszechnym wyborem. To tylko wybór dokonany w twoich próbkach.


5
Aby projekt był dobry, projekt musi być zły;)
joojaa

8
@Gusdor Jak ktoś, kto widział to po raz pierwszy, zajęło mi kilka sekund parsowanie „pogrzebu”, list po literze, czytając jak czterolatek. Myślę, że jest to technicznie „czytelne”, w taki sam sposób, w jaki [twoje najmniej ulubione miejsce fast food] jest technicznie „jedzeniem”.
David Richerby,

1
@DavidRicherby jest bardzo możliwe, że po prostu aklimatyzowałem się do naprawdę przerażających logo, takich jak Dark Throne i Ingested.
Gusdor

1
:) „Zespoły black metalowe są znane z okropnego stylu”. :)
Scott

2
@popctrl Chociaż rozumiem, że niektóre zespoły powstały w latach 80., scena naprawdę nabrała tempa na początku lat 90. (szczególnie 91). Od czasu powstania Dark Funeral w 93 roku, a teraz ponad 25 lat później, uważam je za wczesny wpływ na ten gatunek.
Darrick Herwehe

16

Otrzymana mądrość typograficzna utrzymuje, że tekst Blackletter („staroangielski”, „gotycki”) wygląda dobrze tylko małymi literami lub z początkową wielką literą - nigdy z wielkimi literami w szeregu

Jeśli zapytasz mnie (i wszystkie źródła, które kiedykolwiek czytałem na ten temat), problem nie polega na tym, że kompletny biuletyn nie wygląda dobrze. Jest bardzo trudny do odczytania ze względu na różne elementy dekoracyjne.

Dlatego jeśli nie zależy Ci na czytelności, która z jakiegokolwiek powodu, używanie pełnego biuletynu nie jest co najmniej całkowicie szalone:

 • Wszystkie twoje przykłady zawierają tytuły, logo lub podobne. To tylko jedno lub dwa słowa, które są trudne do odczytania i zwykle nie są przeznaczone do przeczytania w ogóle. W szczególności rozważ tatuaż: przede wszystkim istnieje, aby zadowolić użytkownika (a on musi użyć dwóch luster, aby go zobaczyć). Wszyscy inni, którzy go zobaczą, prawdopodobnie mają wystarczająco dużo czasu na jego rozszyfrowanie.

 • Jednym z historycznych zastosowań biuletynu z dużymi literami były lokalizacje drukarek w tytułach, takie jak tutaj:

  biuletyn wielkimi literami używany do umieszczenia tytułu ( Źródło )

  biuletyn wielkimi literami używany do umieszczenia tytułu

  Ponownie, nie jest to przypadek, w którym czytelność jest bardzo ważna.

 • Innym historycznym zastosowaniem biuletynu z wielkimi literami był Bóg, Jezus itp. W tekstach religijnych:

  Przykład „GOTT” (Bóg) i „JESU” wielkimi literami w tekście niemieckim

  Przykład „JESOM” (Bóg) wielkimi literami w tekście łacińskim

  Myślę, że możemy bezpiecznie założyć, że autorzy / autorzy tych tekstów nie wybraliby tutaj wielkich liter, gdyby uważali to za brzydkie. Ponadto, biorąc pod uwagę, że ogranicza się to do bardzo niewielu, zwykle izolowanych słów, wpływ czytelności nie jest duży.


1
Przynajmniej twoje przykłady „tekstu religijnego” i myślę, że również twoje przykłady „drukarek”, pochodzą z dokumentów wykorzystujących blackletter jako główny tekst główny i pochodzą z kultur / czasów, kiedy czytelnicy byli przyzwyczajeni do blacklettera jako standardowego skryptu drukowanego tekstu . Jako taki, że tak naprawdę nie mówią nam nic o postrzeganiu Blackletter dzisiaj , albo w estetykę i czytelność.
Peter LeFanu Lumsdaine

4
@PeterLeFanuLumsdaine: W związku z tym tak naprawdę nie mówią nam nic o dzisiejszym postrzeganiu biuletynu , zarówno pod względem estetycznym, jak i czytelności. - Tak, ale „otrzymana mądrość typograficzna” w stosunku do czarnego kompletu liter, na którym opiera się pytanie, jest podobnie stara. Pokazuję, że nigdy nie było tak surowe, jak postrzega to pytający.
Wrzlprmft

To, że ty i ja trudno nam czytać, nie oznacza, że ​​pierwotnym zamierzonym odbiorcom było to trudne. A może chodziło o spowolnienie czytania po słowach, na których miałeś się skupić?
Michael Kay,

@MichaelKay: W tej chwili nie mam pod ręką żadnych źródeł, ale ogólnie przywoływano ich czytelność jako powód, dla którego wszystkie czapki nie są zapisywane. Poza tym, niezależnie od tego, co jest warte, mogę płynnie czytać biuletyn (zobacz mój profil, dlaczego) i nadal mam problemy z blackletterem wszystkich wielkich liter. Wreszcie, chociaż istnieją typograficzne powody, dla których trudno jest odczytać czarną literę, czytelność stanowi również problem z jajkiem kurzym: możesz łatwo przeczytać to, do czego jesteś przyzwyczajony. Biorąc pod uwagę, że od tamtego czasu brakuje drukowanego biuletynu wielkich liter, uważam, że można bezpiecznie założyć, że czytelnicy nie byli do tego przyzwyczajeni.
Wrzlprmft

1
@RosieF: Tak, ale nadal jest to blackletter (o to poproszono). Nie sądzę też, aby miało to wpływ na wniosek, że argumenty przeciwko blackletowi z wielkimi literami są takie same.
Wrzlprmft
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.