Jak zatrzymać przepływ wody w syfonie?


16

Zamontowałem mały system nawadniania kropelkowego dla mojego ogrodu na tarasie. Proszę spojrzeć na załączony obraz. Włączam małą pompę, aby uruchomić system nawadniania kroplowego, a następnie wyłączam. Ale nawet po tym woda przepływa przez system i zatrzymuje się tylko wtedy, gdy fizycznie podniosę pompę z wody.

Jak mogę zatrzymać przepływ wody bez konieczności wykonywania jakichkolwiek działań fizycznych?

Należy pamiętać, że planuję zautomatyzować włączanie / wyłączanie pompy za pomocą timera, aby działała bez konieczności mojej fizycznej obecności.

Konfiguracja systemu nawadniania kroplowego

================================================== ======================

Wypróbowałem sugestię „Zrób dziurkę w najwyższym punkcie rury”. Działało to jak urok i rozwiązało problem, z którym się spotkałem. Zupełnie mi się podobało, tym bardziej, że nie wiąże się to z nabywaniem nowych rzeczy.

Podoba mi się również opcja użycia zaworu elektromagnetycznego, ale jeszcze tego nie próbowałem. Użyje go, gdy ponownie zainstaluję taki system, w którym zbiornik znajduje się znacznie wyżej niż rośliny.

Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wysiłek napisania odpowiedzi, i to również ze szczegółowymi wyjaśnieniami.


Wypróbowałem opcję dwóch zbiorników, ale podczas używania rurki 1 | 4 cala odkryłem, że powstała blokada powietrzna, nawet jeśli utrzymałem otwarty koniec rury doprowadzającej wodę otwartą, ale powyżej poziomu drugiego zbiornika, w rurze doprowadzającej do kroplówki. Po prostu nie mogłem zmusić go do ponownego kapania, bez ręcznej interwencji, gdy powietrze dostanie się do rury. Zapobiegło to rozwiązaniu problemu podlewania podczas wakacji. Wciąż szukając rozwiązania, może wypróbować bezpośrednie pompowanie z przerwą na syfon przez rozwiązanie dopływu powietrza.
nick

W innym systemie podoba mi się metoda podstawy garnka na stałe zanurzona w 1/4 cala wody oraz butelka z górą w dół, która wpuszcza powietrze i wypływa tylko wtedy, gdy 1/4 cala wody opróżnia się, gdy powietrze dociera do otworu na dnie butelki, wchodzi do butelki i woda wypada ...
com. prehensible

Odpowiedzi:


17

Chcesz wpuścić powietrze do rury po wyłączeniu pompy, nie wypuszczając wody. Oto kilka sposobów, aby to zrobić.

  1. Wykonaj otwór w najwyższym punkcie rury. W ten sposób stracisz trochę wody, ale jeśli znajdzie się nad zbiornikiem, woda wróci z powrotem do środka (pod warunkiem, że nie rozpyla się zbyt daleko). Możesz nawet umieścić go tuż pod pokrywą zbiornika.

  2. Zamontuj trójnik i pion w najwyższym punkcie rury. musi to być wystarczająco wysoka, aby ciśnienie pompy nie wypompowywało wody z pionu.

  3. Zamontować próżniowy zawór odcinający. Zasadniczo jest to zawór zwrotny, wpuszczający powietrze do rury, ale nie wypuszczający wody.

  4. skierować wylot pompy do wysokiego punktu za pomocą krótkiej rurki. Zbierz wodę do lejka i podaj wodę z lejka do swoich roślin. Lejki mogą być wykonane z górnej części plastikowych butelek, odcięte i odwrócone (możesz jednak mieć problemy z kompatybilnością gwintów.)

Znajomość ciśnienia wstecznego w linii pomoże dokonać najlepszego wyboru, szczególnie dla opcji 2 i 4. Zakładam, że dla dobrej dystrybucji do różnych roślin masz ograniczenia w różnych punktach sprzedaży.

W przypadku opcji 1 (najtańsza opcja tutaj) twój otwór powinien być podobny do jednego z gniazdek roślinnych. Powinno to unikać marnowania zbyt dużej ilości wody, jednocześnie pozwalając, aby dopływające powietrze rozbiło syfon (jeśli jest zbyt mały i / lub przepływ wody jest szybki, prąd może być wystarczająco silny, aby odciągnąć wszystkie pęcherzyki powietrza. Szersza rura sekcja w najwyższym punkcie pomoże tego uniknąć).


Najbardziej podoba mi się numer 4, ponieważ nie wymaga dodatkowych zaworów ani trójników.
Carl Witthoft

2
@CarlWitthoft to zależy. Jeśli dysze w zakładach są ograniczone, ciśnienie może być niewystarczające w przypadku 4. Z drugiej strony, im bardziej ograniczone są dysze, tym lepiej 1 powinien działać, ponieważ powietrze wchodzące z otworu nie będzie odprowadzane przez nieznaczny prąd wody po wyłączeniu silnika.
Level River St

Uwielbiałem opcję (1). Działa jak urok. Rzeczywiście, myślałem o tym wcześniej, ale potem miałem wątpliwości, czy to rzeczywiście zadziała. +1 za szczegółowe wyjaśnienie opcji (1)
uwięziony

+1 dla opcji (1)
Theofanis Pantelides

8

Istnieją dwa sposoby zatrzymania syfonu:

  • Ustawić w linii zawór z syfonem, który po prostu blokuje przepływ, „zamrażając” stan systemu. Przepływ zostanie wznowiony, gdy tylko zawór zostanie ponownie otwarty, bez potrzeby ponownego napełniania syfonu przez pompę.

  • Umieść zawór w górnej części syfonu, który wpuszcza powietrze do rurki, przerywając ssanie, które utrzymuje przepływ syfonu. Zamknij zawór i uruchom pompę, aby ponownie uruchomić przepływ.

W przypadku drugiej opcji można uzyskać zawór automatyczny, zwany „zaworem przerywającym syfon” lub „zawór antyfonowy”, który wpuszcza powietrze do układu, gdy tylko ciśnienie w rurce spadnie poniżej ciśnienia atmosferycznego.

Oczywiście trzecią opcją jest zmiana kolejności rzeczy, aby nie tworzyć syfonu.


Podoba mi się wniosek dotyczący szczeliny powietrznej. To fantastycznie prosty pomysł, który nie wymaga absolutnie żadnej czynności poza wstępną instalacją.
wwarriner 27.04.16

W zależności od umiejscowienia i używanej pompy zawór zwrotny może pozwolić, aby system przeszedł w stan, w którym pompa nie działa. Na przykład, jeśli zawór zwrotny znajduje się tuż nad pompą, a zbiornik zostaje wypompowany do sucha, ale następnie jest ponownie napełniany, pompa i rura łącząca go z zaworem zwrotnym mogą zostać wypełnione powietrzem. Pompa odśrodkowa może wytworzyć niewielki nacisk po napełnieniu powietrzem, ale niewiele. Jeśli przepuszczenie powietrza przez zawór zwrotny wymagałoby większego ciśnienia niż pompa może wytworzyć, pompa nie będzie w stanie nic zrobić.
supercat

@ supercat: Nikt nie sugerował zaworu zwrotnego.
Dave Tweed

@DaveTweed: Przepraszam - pomyliłem pierwszą opisaną opcję jako zawór zwrotny, a nie jak zawór elektromagnetyczny. Chociaż rodzi to interesujące pojęcie: jeśli ktoś utrzymuje syfon ze zbiornika do punktu poniżej poziomu wody w zbiorniku, można po prostu użyć zaworu elektromagnetycznego, aby umożliwić przepływ wody, zamiast konieczności używania pompy.
supercat 28.04.16

1
@supercat: Tak. Twój punkt jest również ważny w tym sensie, że gdyby OP używał pompy wyporowej (z wewnętrznie dwoma zaworami zwrotnymi) zamiast pompy odśrodkowej, prawdopodobnie nie miałby na początku problemu z syfonem.
Dave Tweed

6

Jak mogę zatrzymać przepływ wody bez konieczności wykonywania jakichkolwiek działań fizycznych?

Możesz dodać elektrozawór za pompą, który wyłącza się, gdy pompa się wyłącza. Można je znaleźć w rozsądnej cenie online. Powinieneś być w stanie podłączyć go do tego samego przełącznika, co silnik, a po wyłączeniu zasilania zamknie się.

Elektrozawór


6

Alternatywną odpowiedzią, która nie wymaga działania fizycznego w systemie, jest przesunięcie zbiornika lub ogrodu, tak aby pełny poziom linii wodnej był poniżej poziomu wszystkich wylotów. Może być konieczne zwiększenie skali pompy w celu uzyskania dodatkowej wysokości podnoszenia wymaganej do podniesienia wody. Zakładam również, że wyloty nie są zanurzone w ogrodzie po nawadnianiu, ponieważ wtedy zalałbyś swój ogród. W takim przypadku musisz przenieść zbiornik niżej.

Oczywiście wymaga to wstępnego działania fizycznego, aby skonfigurować system w ten sposób.


5

1) Jeśli masz system syfonowy, po co używać pompy? Za pomocą zaworu włącz / wyłącz przepływ syfonu. Znacznie tańszy niż eksploatacja pompy 40 W. Prosty zawór odcinający na grzbiecie będzie działał idealnie w połączeniu z nożnym zaworem zwrotnym na wlocie i innym zaworem zwrotnym na wylocie, aby zapobiec odwrotnemu ruchowi powietrza do syfonu, gdy jest on odcięty, pozostawiając syfon zalany.

2) Jeśli zamierzasz użyć pompy, spraw, aby pompa wykonała pracę. Zmień układ systemu, aby pozbyć się spadającej rury, aby wszystkie rury opadały

3) Zawór zwrotny 1 psi na wylocie pompy powinien pęknąć, gdy pompa się uruchomi, i zamknąć nawet pod ssaniem syfonu.


2

Jeśli pompa podniesie wodę do leja, z którego płynie ona grawitacyjnie do roślin, zapewni to szczelinę powietrzną wymienioną w niektórych innych odpowiedziach. Lej może być w zasadzie lejkiem wciśniętym na koniec węża. Powinien być tak zwymiarowany i ustawiony (wysokość), aby nie przepełniał się zbyt mocno, a także nad pojemnikiem na wodę, aby wszelkie przelewy opadały z powrotem. Może to być dość łatwa modernizacja w zależności od konfiguracji systemu już.


To jest pomysł nr 4 w odpowiedzi LevelRiverSt, przy okazji.
Carl Witthoft

@CllWitthoft Masz rację, nie wiem, jak mi tego brakowało. Wciąż jest tu kilka bitów, które wydają się przydatnymi dodatkami, ale prawdopodobnie powinien to być komentarz
Chris H

1

Co powiesz na użycie dwóch zbiorników na wodę. Pompa znajduje się w zbiorniku 1 i pompuje dwa razy dziennie przez 5 minut do zbiornika 2. Zbiornik 2 ma podłączony syfon i nawadnia rośliny poprzez nawadnianie kroplowe, jak poprzednio. Nawadnianie kroplowe ścieka tylko tyle wody, ile pompa przepycha ze zbiornika 1 do zbiornika 2 w odstępie pięciu minut. Część syfonowa może pozostać „naładowana”, gdy poziom wody w zbiorniku 2 osiągnie poziom wody na wysokości rośliny.


Cześć JRN, witamy w Engineering SE. To rozwiązanie działałoby, ale wydaje się, że zadanie jest zbyt skomplikowane.
Air

1

Najlepszym sposobem na zatrzymanie przepływu syfonu jest wbudowanie zaworu odcinającego na grzbiecie. Zawór może mieć zegar mechaniczny. Działa to, jeśli na wlocie znajduje się zawór stopowy przeciw cofaniu, a na wylocie jest inny zawór zwrotny, aby umożliwić przepływ w jednym kierunku, jednocześnie zapobiegając przedostawaniu się powietrza i migracji w górę długiej nogi. Pozwala to na pełną kontrolę syfonu, a kiedy jest odcięty, zanim powietrze może dostać się do linii, pozostaje przygotowany do dalszego użycia.


Mógłbym dodać, że syfonu można użyć do automatycznego spuszczania stojącej wody w obszarach podatnych na gromadzenie się.
Michael T

Aby użyć syfonu do usuwania stojącej wody, najpierw napełnij wąż wodą i umieść wlot w najniższej kieszeni obszaru do opróżnienia i dodaj ciężar, aby utrzymać go na tej wysokości. Opuść wylot syfonu i uruchom przepływ, umożliwiając spuszczenie wody do punktu tuż nad wlotem syfonu, pozostawiając niewielką ilość, aby zapobiec dostaniu się powietrza do węża. Zamocuj wylot na tej wysokości, a syfon automatycznie opróżni stojącą wodę do tego punktu, o ile wlot nie zostanie zatkany lub nie dostanie powietrza.
Michael T

0

Patrzyłem na tę stronę, aby dowiedzieć się, w jaki sposób syfon może pęknąć inaczej niż przez wyciek powietrza. Chciałbym jednak zasugerować! Używam syfonów, aby spuścić ściek z mojego akwarium. W moim refugium mamy pływak żarówki typu WC, który włącza się, gdy woda staje się zbyt niska. Po drugiej stronie refugium mam 2 studnie (jedna wewnątrz zbiornika i jedna na zewnątrz zbiornika) z syfonem między nimi ... studnia po wewnętrznej stronie zbiornika ma otwory, aby woda z refugium mogła wpłynąć do to. Są na najniższym poziomie, do którego chcę dotrzeć do wody w refugium. Na zewnątrz zbiornika mam studnię, która ma jeden otwór spustowy z rurką włożoną niżej niż najniższy poziom wody w refugium. Mam nadzieję, że podążasz za tym ok. To, co się dzieje, to woda ścieka z refugium do studni. Syfon przenosi wodę na zewnątrz studni (która nigdy nie wysycha). Zewnętrzna studnia odprowadza wodę do kanalizacji, ale może to zrobić, dopóki woda nie osiągnie poziomu wody w otworze w zewnętrznej studni. Mam zawór odcinający w końcowym odpływie, aby móc zatrzymać cały proces! Mój problem polegał na tym, że syfon pękł od zaworu odcinającego do odpływu. Ale myślę, że rozwiązałem ten problem, czytając to! Mogę wysłać zdjęcia, jeśli to pomoże! W ogóle nie są zaangażowane żadne pompy! Tylko grawitacja i strategiczne rozmieszczenie! Mój problem polegał na tym, że syfon pękł od zaworu odcinającego do odpływu. Ale myślę, że rozwiązałem ten problem, czytając to! Mogę wysłać zdjęcia, jeśli to pomoże! W ogóle nie są zaangażowane żadne pompy! Tylko grawitacja i strategiczne rozmieszczenie! Mój problem polegał na tym, że syfon pękł od zaworu odcinającego do odpływu. Ale myślę, że rozwiązałem ten problem, czytając to! Mogę wysłać zdjęcia, jeśli to pomoże! W ogóle nie są zaangażowane żadne pompy! Tylko grawitacja i strategiczne rozmieszczenie!


1
Witamy w E.SE. Schemat zaoszczędziłby wiele słów i, mam nadzieję, wyjaśniłby to znacznie lepiej. Użyj 2 x <Enter> dla podziałów akapitu, aby rozbić ścianę tekstu.
Tranzystor
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.