Jaki jest cel tych zmian w linii gazu ziemnego?


32

Kampus, w którym pracuję, ma długi zadaszony chodnik (~ .5 mili), który ma kilka oznakowanych rur biegnących pod dachem (woda lodowa, olej opałowy, powietrze ...). Wszystkie rury biegną martwie prosto, z wyjątkiem linii gazu ziemnego, które mają małe pętle rozmieszczone co każde 250 stóp, jak widać na załączonym obrazku (najniższa, żółta linia. Jest jeszcze inna linia gazu ziemnego ukryta ponad wszystkimi innymi, co również powoduje to samo.)

Linia nie rozgałęzia się w tych punktach i wydaje się, że nie ma potrzeby przekierowywania rury w celu jej obsługi. Przejrzałem niektóre kody budowlane, aby sprawdzić, czy mogę znaleźć powód (lub nawet wymóg), aby je wstawić.

Jakieś pomysły na to, co to jest? Doprowadza mnie do szału!

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Fajne pytanie. Ile jest zakrętów?
HDE 226868

1
HDE: Około 10 na całej długości chodnika (nie liczyłem dokładnie)
Gretchen

2
Interesujące pytanie. Domyślam się, że ma to pozwolić na rozszerzalność cieplną, ale nie mam pojęcia, dlaczego tylko linie gazu ziemnego będą tego potrzebować. Być może są one wykonane z materiału o większym dl / dT.
Chris Mueller

Czasami odpowiedzią są termiczne pętle rozprężne, a czasem złącza kompensacyjne. Zauważyłem, że linia gazu ziemnego ma najmniejszą średnicę i zawiera potencjalnie żrącą substancję chemiczną przeciwko gumie (metanowi), dlatego w decyzji prawdopodobnie zastosowano pętle rozprężne zamiast kompensatorów. Uwierzcie mi, szkoły są pełne biurokracji, żeby się w to wpakować - ktoś na to spojrzał.
Mark

Odpowiedzi:


27

Pętle są znane jako pętle rozszerzeń. Muszą być umieszczone w rurociągach, aby umożliwić rurociągom walkę z rozszerzalnością cieplną i kurczeniem oraz innymi siłami, które mogą wpływać na rurociąg.

Zazwyczaj są one umieszczane w gazociągach, niezależnie od tego, kiedy gaz jest gorący lub zimny - gaz ziemny lub para.

Poniższy cytat pochodzi z projektu rurociągu . Znajduje się na końcu strony w części Rozszerzenie i obsługa rur

Rurociągi stalowe podlegają ruchom z powodu rozszerzalności / kurczenia termicznego i sił mechanicznych. Systemy rur poddane zmianom temperatury większym niż 50 ° F lub zmianom temperatury większym niż 75 ° F, gdzie odległość między zwojami rurowymi jest większa niż 12-krotność średnicy rury, mogą wymagać pętli rozprężnych.

Takie pętle są stosowane nie tylko w gazociągach i są stosowane w rurociągach, które przenoszą inne płyny, takie jak olej. Rury transportujące płyny ciekłe mogą wykorzystywać inne urządzenia kontrolujące rozszerzanie, takie jak kompensatory pojedyncze poślizgowe lub kompensatory typu mieszkowego.

Uwzględnianie rozszerzalności cieplnej w rurach

Bezpieczeństwo rurociągów


Być może linie gazowe mają ekspandery, ponieważ są bardziej krytyczne, wyciek gazu jest bardziej problematyczny niż wyciek z niektórych innych płynów / gazów.
Jiminion

1
@Fred: Istnieje kilka mniej optymistycznych wyjaśnień: gazociąg jest dostosowany do kodu, wymagając tych zwrotów, podczas gdy reszta została zbudowana w najprostszy, „naiwny” sposób, ponieważ reguły tworzenia tych linii były wówczas nieuregulowane lub ktoś zdążył przemknąć przez biurokrację. Biorąc pod uwagę, że rura gazowa biegnie poniżej kanału, uważam, że mogła zostać dodana później i wykonana w kodzie, w przeciwieństwie do reszty.
SF.

@SF. Jeśli możesz przedstawić dowody na „mniej optymistyczne wyjaśnienia” i swoje „przekonanie”, zrób to. (1) Pętle rozszerzające są umieszczane w rurach od dziesięcioleci - są to funkcje bezpieczeństwa. (2) Kody są ustalane przez ekspertów, jeśli w kodzie znajdują się pętle ekspansji, jest tak, że rura może się rozszerzać i kurczyć, nie jest przeznaczona do dekoracji. Takie pętle zwiększają długość rurociągów i ich koszt. (3) Gdyby nie było bezpiecznie, aby wszystkie rury biegły pod dachem, tak jak by ich nie było, nie byłoby ich tam, inspektor zatwierdzający budynki nie pozwoliłby na to.
Fred

1
@SF. Nie rozumiem, co niewłaściwie lub nieprawidłowo zainstalowany system usuwania dymu na stadionie w Polsce i potencjalnie skorumpowani urzędnicy w Polsce mają związek z systemem rurociągów w USA, a zwłaszcza z jednym gazociągiem z pętlą. Obraz pokazany w pytaniu nie jest niczym niezwykłym; Widziałem podobne układy rur w ciągu ostatnich 3-4 dekad. Po raz pierwszy dowiedziałem się o pętlach rozszerzających rury, kiedy studiowałem inżynierię ponad 30 lat temu. Istnieje techniczny powód, dla którego ta pętla istnieje.
Fred

1
Tylko dla wyjaśnienia - ponad wszystkimi innymi rurami jest inny gaz ziemny, oczywiście połączony z resztą. Zakładam, że drugorzędny rurociąg został oddany z powodu zwiększonego popytu. Ta starsza rura ma również pętle rozszerzalności cieplnej, więc nie sądzę, że wszystkie inne rury są proste z powodu różnicy w kodzie, więc wyobrażam sobie, że są to różne materiały / zawartość.
Gretchen,

0

Jeśli inne rury przewożą ciecze o wyższym współczynniku ciepła właściwego, nie można oczekiwać, że będą miały takie same zakresy temperatur, tj. Rury wodne będą miały pewną średnią z temperatury zewnętrznej i temperatury wody. Niskociśnieniowy przewód gazowy byłby wykonany z lżejszego materiału, a gaz w nim dość szybko wyrównałby się z temperaturą zewnętrzną. Zatem kod dla linii gazowej i linii płynnej (lub rury lekkiej i ciężkiej) może być inny.

Złącza dylatacyjne są często stosowane w rurociągach z odsłoniętymi cieczami, takich jak rurociąg Alaska, które podlegają ekstremalnym temperaturom i pokonują duże odległości. W zakopanych rurociągach nie występuje taki sam zakres temperatur i zwykle nie stosuje się pętli rozprężnych.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.