Po co wykopać, a następnie wypełnić przed zbudowaniem dużej konstrukcji?


31

Pracuję w centrum Londynu, w okolicy pełnej dużych biurowców. Po drugiej stronie ulicy od mojego biura rozpoczęli budowę dużego budynku (10 pięter plus). W ciągu ostatnich kilku tygodni kopacze wykopali duży otwór o pionowych ścianach. Ciężarówki zabrały powstały brud i stary beton, pozostawiając bardzo schludną dziurę.

Około ostatniego dnia samochody ciężarowe wróciły z nowym brudem (lub stary brud został zmiażdżony), a kopacze ponownie wkładali go do dziury (i zagęszczali).

Po co odkładać brud? Z pewnością pozostawienie otworu głębiej pozwoliłoby na głębszą piwnicę (czy kopanie go płytsze byłoby tańsze)?

Nie jestem inżynierem budowlanym, więc to wszystko straciłem, ale jestem zafascynowany.


Jednym z powodów jest to, że środkowy Londyn jest terenem poprzemysłowym, co oznacza, że ​​gleba jest zanieczyszczona zanieczyszczeniami. Być może musieli usunąć tę glebę z powodu skażenia gleby niespełniającej wymagań dla rodzaju zastosowania w budownictwie. Nasz budynek to blok mieszkalny, którego nie można budować na lądzie z historycznymi epizodami trucizn metali ciężkich, które są wypłukiwane w ziemię. Ludzie chorują i umierają okropnie przez wiele lat życia nad taką ziemią.
Rhodie

Odpowiedzi:


30

Ma to na celu upewnienie się, że wiedzą, z czego wykonany jest fundament. Wszyscy wiedzieli, że mógł istnieć stary tunel, który zawaliłby się, gdy nowy budynek zostałby postawiony na szczycie. Londyn zbudowany jest na starym bagnie, ten rodzaj gleby jest bardzo podatny na zatapianie i nierówne osiadanie, kopanie i wzmacnianie fundamentów, łagodzi to.

Zapewnia również jednolity fundament pod budynkiem, aby uniknąć nowej wieży w Pizie.

Biorąc pod uwagę wiek miasta, być może chodziło o przeszukanie ziemi w poszukiwaniu potencjalnych znalezisk archeologicznych (gorliwie mając nadzieję, że wyjdą puste).


2
Dlaczego więc nie po prostu zatopić stosy?
Joe

5
@Joe Im dłuższy stos, tym musi on być większy (średnica) lub im więcej trzeba zatonąć. Co więcej, może być trudno zatopić się w istniejących już konstrukcjach. Lepiej jest usunąć wszystko do ziemi, która istniała od stuleci, i zrzucić sterty stamtąd, niż zakładać cokolwiek i zrzucić stosy z nowszego wypełnienia, w którym skład i konstrukcja są niepewne.
Adam Davis,

5
@Joe Tonąsz stosy, gdy wiesz, w co je zatapiasz. Tak było w przypadku kościoła, który odwiedzam (stosy o długości 8,5 metra, aby dostać się do ziemi stawu, w którym obecnie znajduje się kościół), ale tak nie jest w centrum Londynu :-)
yo '

21

Istnieje kilka powodów, dla których ślady dużych budynków są wykopywane i wymieniane.

  • Cały stary budynek musi zostać usunięty - zazwyczaj starsze budynki będą budowane przy użyciu słabszych materiałów lub mniej rygorystycznych standardów budowlanych niż obecnie stosowane. W zależności od wieku istniejącej struktury kompletne plany mogą nawet nie istnieć. Oznacza to, że należy usunąć wystarczającą ilość materiału, aby zapewnić, że gleba ma wymaganą wytrzymałość dla nowej konstrukcji. Zapewnia to również, że nowe pali nie zostaną wbite w stary beton, stal lub mur.
  • Usuwanie zanieczyszczeń lub niebezpiecznych odpadów - Zwłaszcza jeśli stary budynek był fabryką (niedawno lub kiedyś), w glebie mogą znajdować się niebezpieczne materiały. Przepisy dotyczące ochrony środowiska nie zawsze były tak surowe jak obecnie. Wiele złych rzeczy zostało właśnie pochowanych i zapomnianych.
  • Artefakty historyczne - jeśli uważa się, że obszar ten miał jakąś historię, kopanie pod istniejącymi budynkami może odkryć część tej historii. Historyczne społeczeństwa uwielbiają to, ale właściciele i kontrahenci nienawidzą opóźnień i dodatkowych kosztów.
  • Usuwanie wód gruntowych - Jeśli wody gruntowe znajdują się blisko powierzchni lub w piwnicy nowego budynku, może być konieczne dodatkowe wykopanie, aby można było umieścić warstwę uszczelniającą z betonu lub gliny. Może to uszczelnić witrynę, dzięki czemu nie będzie mętnego bałaganu, gdy reszta budowy zostanie zakończona. Można również zainstalować studnie odwadniające.

4

Jeśli na jednej stronie fundamentu gleba jest wypełniona luźniej niż na drugiej stronie, fundament może spowodować opadnięcie gruntu, a budynek może się rozpaść. Nawet jeśli ma on betonowy fundament, budynek może przechylać się na boki, powodując, że nierówne podłogi lub drewno przesuwają się i pękają, nawet jeśli beton pozostaje w tym samym kształcie.

W mojej okolicy mamy wiele jaskiń, niektóre ukryte, które zapadają się pod ciężarem i powodują zapadliska. Duże budynki (jak Tesco) mają pęknięcia w ścianach NAWET PO tym, jak gleba została przepakowana, i wciąż się ponownie zasiedla i powoduje NOWE pęknięcia 17 lat później. Jeden z najstarszych domów w mieście ma fundament o głębokości 17 stóp, dzięki czemu uderza w podłoże skalne. (5,1816 metrów)

Powszechną praktyką jest również przepakowywanie gleby młotami mechanicznymi lub stosowanie RÓŻNEGO materiału wypełniającego, który z czasem nie jest podatny na osadzanie się. Podobnie jak kopanie głębiej, aby wylać grubszy fundament (lub szerszy z mniejszym śladem na powierzchni, jak zanurzona piramida).


2

Oprócz innych odpowiedzi niektóre gleby (np. Glina) rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianą zawartości wilgoci, a mokra gleba rozszerza się w miarę zamarzania. Ten ruch rzadko występuje nawet w różnych miejscach, a ruch różnicowy powoduje pękanie budynku.

Fundamenty wykopuje się poniżej rozległej gleby i poniżej linii mrozu, aby uniknąć ruchu. Następnie buduje się je ze skruszonej skały lub betonu, który nie rozszerza się wraz z wilgocią lub ujemnymi temperaturami.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.