Dlaczego zawór grzejnikowy wymaga więcej momentu obrotowego po kilku obrotach?


3

Automatyzuję nie termostatyczny zawór grzejnika domowego, zastępując pokrętło silnikiem prądu stałego i dodając pewną konstrukcję wsporczą. Możesz zobaczyć działający system tutaj: https://www.instagram.com/p/BRQ8xS9gPPN/

Silnik przykłada stały moment obrotowy i zatrzymuje się automatycznie, gdy się zatrzyma, tj. Gdy zawór nie może się już obracać. Woda płynąca w zaworze ma temperaturę 60-62 stopni Celsjusza.

Po wielokrotnym teście naprężenia (całkowicie otwarte, poczekaj 5s, następnie całkowicie zamknij, poczekaj 5s, powtórz), zaczynając od pozycji zamkniętej i chłodnicy w temperaturze otoczenia, zauważyłem, że czas wymagany do otwarcia i zamknięcia zaworu zwiększył się z czasem . Wyglądało na to, że zawór staje się coraz trudniejszy do odwrócenia.

Mój najsilniejszy podejrzany jest efektem ciepła. Jeśli tak, co może się stać? Czy zawór przeciwstawia się większej rezystancji lub silnik zapewnia mniejszy moment obrotowy? Czy jest to coś, co muszę wziąć pod uwagę podczas regularnego używania? Jakie inne przyczyny mogą prowadzić do tego zjawiska?

Niestety nie mogłem wykonać innych testów, ponieważ niektóre części pękły z powodu naprężeń mechanicznych. Zaktualizuje ten post, gdy będę miał więcej wyników.


Ciepło z gorącej wody może wpływać na wydajność silnika, jeśli ciepło nie jest wystarczająco szybko odprowadzane. Czy przestrzeń, w której znajduje się instalacja, jest odpowiednio wentylowana?
J. Ari

Konfiguracja jest taka sama jak w przypadku połączenia wideo, więc myślę, że rozpraszanie ciepła jest wystarczające. Ale spróbuję zmierzyć temperaturę silnika i sprawdzić, czy istnieje bezpośredni związek z wydajnością silnika.
ris8_allo_zen0

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, upewnij się, że nic nie stało się z zaworem podczas testów wytrzymałościowych.
J. Ari
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.