Najlepszy monitor szeregowy?


22

Niedawno zacząłem używać szeregowego wyświetlacza LCD Sparkfun. Jestem w stanie kontrolować to za pomocą arduino, ale chcę mieć możliwość sterowania za pomocą terminala na moim komputerze. Aby móc przesunąć kursor lub wyczyścić ekran, musisz mieć możliwość wysłania do niego kodu szesnastkowego, na przykład 0xFE. Nie mogę znaleźć programu terminalowego typu open source dla systemu Windows, który dałby mi tę funkcję. Przykładem programu, który działa bardzo dobrze, jest monitor portu szeregowego Eltima , chociaż dla studenta jest on dość drogi. Mam płytkę zrywalną FTDI z USB na szeregową, aby uzyskać sygnał na LCD. Wszelkie sugestie dotyczące programów w systemie Windows 7 będą mile widziane.

Odpowiedzi:


21

Po prostu piszę krótkie programy w języku Python przy użyciu pySerial :

>>> import serial
>>> ser = serial.Serial(0) # open first serial port
>>> print ser.portstr    # check which port was really used
>>> ser.write("hello")   # write a string
>>> ser.write(0xa4)     # write a byte
>>> ser.close()       # close port

8

Potrzebujesz czegoś takiego jak PuTTY lub TeraTerm dla czytelnego dla człowieka szeregowego wejścia / wyjścia lub dobrego środowiska programistycznego, które ułatwia otwieranie / dostęp do portów szeregowych. Nie jestem ekspertem od Pythona, ale MrEvil ma dobrą rację. Również powłoka JavaScript jsdb ma łatwą w użyciu funkcję portu COM:

S = new Stream('com1://115200');
S.write(0xf4);

+1 dla TeraTerm. Znajomi nie pozwalają znajomym na korzystanie z Hyperterm. Jednak w przypadku protokołów z dużą ilością plików binarnych i sum kontrolnych lub CRC nic nie zastąpi posiadania czegoś takiego jak Python, Lua lub Perl w torbie z narzędziami, a także zrozumienia najlepszego sposobu używania i kontrolowania portu szeregowego w Twoim języku.
RBerteig


5

Jak wszyscy mówili wcześniej: Realterm. To mój program nr 1 dla terminali szeregowych.

Oprócz tego możesz uzyskać dobre wyniki z kilkoma innymi kombinacjami programów / sprzętu:

Bus Pirate ma wbudowany tryb LCD i może łączyć się z niemal każdym urządzeniem szeregowym na dowolnym interfejsie szeregowym. Komunikujesz się z nim za pomocą oprogramowania terminala lub Pythona, C itp

Docklight to terminalowy program szpiegujący / skryptowy terminal, który może Ci się spodobać. Dopiero zacząłem się temu przyglądać, ale wygląda na to, że ma kilka dobrych cech.


1
Nie mogłem go zainstalować na Windows 7 x64. Jest to pierwszy instalator, który mówi mi, że powinienem poprosić o wersję specyficzną dla platformy
Jader Dias,


3

Uważam, że RealTerm działa dla wszystkich moich aplikacji portu szeregowego. Nie jestem pewien, czy chcesz programowo sterować wyświetlaczem LCD, czy po prostu ręcznie przesłać do niego dane / polecenia. RealTerm pozwoli ci wysyłać wartości szesnastkowe lub ASCII do portu szeregowego. Czasami jest trochę wadliwy, ale jest świetny w cenie (za darmo).

http://realterm.sourceforge.net/


Używam również RealTerm. To jest bardzo dobre.
Leon Heller,

1
Nie mogłem go zainstalować na Windows 7 x64. Jest to pierwszy instalator, który mówi mi, że powinienem poprosić o wersję specyficzną dla platformy
Jader Dias

Nie jestem pewny. Użyłem go tylko w systemie Windows XP.
mjh20072

W systemach uniksowych „screen / dev / ttyxxx” jest całkiem przydatny. Kiedyś często używałem cu, ale istnieje wyłączony błąd w wyłączaniu kontroli przepływu, więc jest mniej przydatny dla systemów wbudowanych. Potem jest Kermit. We wszystkich przypadkach dobrze jest wykorzystać emulację terminala systemu, zamiast próbować wynaleźć ją tylko dla komunikacji szeregowej.

edytuj: Wspomnę też o picocomie , który jest niezwykle poręczny, nie ma na nim nic nadmiernego i bardzo łatwo buduje na systemach, które go nie mają.

Na windach używam drugiej szpachli lub ewentualnie teratermu. Putty jest również dobrym klientem ssh, więc i tak warto go mieć.


1

Możesz użyć X-CTU , który jest lekkim programatorem XBee, który ma bardzo dobry terminal szeregowy w jednej z 4 zakładek. Zawiera

 • Widok szesnastkowy
 • Widok tekstu
 • Stany linii CTS, CD i DSR
 • Asercje DTR, RTS i Break
 • 1-portowe otwieranie i zamykanie portów
 • Edytor tekstowy do wysyłania danych w pakietach
 • Przycisk Wyczyść ekran


0

Miałem ten sam problem z moim SparkFun LCD i znalazłem Termite firmy CompuPhase i działało dobrze. W systemie Linux użyłem właśnie stty i echa z bash.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.